Úvod > Aktuality > Přehlídka Czech Grand Design 2021 má své vítěze: Grand Designéry se stala dvojice Vrtiška a Žák
Přehlídka Czech Grand Design 2021 má své vítěze: Grand Designéry se stala dvojice Vrtiška a Žák
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Přehlídka Czech Grand Design 2021 má své vítěze: Grand Designéry se stala dvojice Vrtiška a Žák

  • Vydáno25. března 2022
Známe vítěze dalšího ročníku Czech Grand Design! Akademie designu České republiky každý rok oceňuje nejlepší nápady českého designu za uplynulý rok, a tentokrát bylo opravdu z čeho vybírat: o ceny se ucházely kolekce brýlí, vázy, svítidla, nábytek, šperky, fotografické koláže i ilustrace. Jak to tedy dopadlo?
První dobrá zpráva: po dvou ročnících, které proběhly v online podobě, se tentokrát slavnostní ceremoniál odehrál se vším všude, a to formou gala večera v Hudebním divadle Karlín. A jak se hlasovalo? Vítěze vybírá Akademie designu České republiky během tří kol. Pro rok 2021 přijalo členství 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi.
 

Grand Designéři 2021

Grand Designéry roku 2021 se stalo duo Roman Vrtiška & Vladimír Žák, do Síně slávy českého designu pak byla za celoživotní přínos tomuto oboru uvedena legenda české módy Liběna Rochová. Dáma, jejíž jméno je ve světě designu a módy pojem, nedávno mimo jiné věnovala rozsáhlou sbírku svých kolekcí Moravské galeriiBrně.

A pokud vás překvapí plameňáci na fotkách, měli bychom dodat, že předávání cen se neslo v duchu tématu ráje, symbolického obrazu problémů i tužeb, které nás v posledních letech doprovázejí – a tomu růžoví elegantní ptáci velmi slušeli. Režisérkou večera byla Jana Burkiewiczová z formace Burkicom, scénografkou Lucie Škandíková a autorem kostýmů Marek Cpin.
 

Výsledky Czech Grand Design 2021

Grand designéři roku: Vrtiška & Žák (kolekce keramických umyvadel a koupelnového mobiliáře Yard pro Ravak, parková lavička Reforma, katamarán Independent Catamaran).
Do Síně slávy byla uvedena: Liběna Rochová
Módní designér roku: Pár & Eliška Horčíková (kolekce sneakers Pár).
Designér šperku roku: Studio Olgoj Chorchoj, designéři Michal Froněk a Jan Němeček (kolekce hodinek Aerodynamic pro značku Bohematic).
Grafický designér roku: Adéla Svobodová (grafické zpracování katalogu Móda v modré, grafické zpracování knihy Výstava jako médium. České umění 1957–1999, grafické zpracování knihy Divadlo ulice).
Fotograf roku: Vojtěch Veškrna (fotografie ke klipu Bylo nebylo pro AnnetX, fotografie Vlajky štěstí pro Dolce Vita, fotografie pro PSH, fotografie Capsule Collection AW21/22 pro Terezu Rosalii Kladošovou, fotografie pro Haenke, fotografie pro Lukáše Nováka, fotografie pro CAMP).
Ilustrátor roku: David Böhm & Jiří Franta (ilustrace autorské knihy Osamu Okamury Město pro každého, Labyrint).
Výrobce roku: Master & Master (židle Mistra od Lucie Koldové, stolek Gon od Jakuba Pollága).
Objev roku: Monika Martykánová (kolekce porcelánových sošek Alegorie Covidu).
 

Výstava a pečetidla

Pár zajímavostí z letošního ročníku? Například to, že už podruhé se hlavními Grand designéry, tedy vítězi napříč kategoriemi, stala tvůrčí dvojice. Před Romanem Vrtiškou a Vladimírem Žákem, kteří spolupráci zahájili už pří studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, loni zvítězila dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Právě oni jsou autory letošní trofeje, které vtiskli podobu pečetidla. Je vyrobeno z litiny a s váhou 5 kg je historicky nejtěžší cenou během všech ročníků Cen Czech Grand Design.

Tvorbu vítězů a finalistů Cen Czech Grand Design 2021 si do 10. dubna můžete prohlédnout v Galerii České spořitelny na výstavě Best of: CGD21. Vstup na výstavu je zdarma, k vidění je například vítězná kolekce konzolových keramických umyvadel Yard, kterou Vrtiška & Žák společně se společností Ravak vyvíjeli téměř dva roky. V nadcházejících měsících také budou mít Grand Designéři vlastní výstavu v Moravské galeriiBrně.
 

O kom ještě uslyšíme?

Mezi nominovanými tvůrci na letošní Ceny Czech Grand Design se objevila celá řada nových jmen. V době, která pro tvůrce není jednoduchá, přichází nová vlna českého designu, a to navíc řadu projektů pandemie zabrzdila nebo zastavila a další tvůrci čekají s uvedením své práce na příznivější časy. Byť nominace vyšla naprázdno, pozornost přitahuje například kolekce svítidel Luna a nábytku Nouveau, jíž se designér Jiří Krejčiřík hlásí k tvorbě významného českého umělce Františka Bílka. Výsledkem jsou komody, které ilustracemi obohatila vizuální umělkyně Taja Spasskova a sochařsky pojatá knihovna a komoda.

Za kolekce Pop 2021 a Couture 2021 se do finále probojovala designérka Zuzana Kubíčková, o titul Designér šperku roku se ucházely surové, přesto technologicky dotažené šperky Von od Dick Wolf, a mezi nominacemi v kategorii výrobce roku se mezi finalisty objevila značka M&T za kliky ve spolupráci s Herrmann & Coufal či firma Space of Space s kolekcí kovového nábytku a interiérových doplňků.
21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

21 ikonických staveb 21. století: z historických center měst až do lesů a na vrcholky hor

Dokud neskončí 21. století, výčet novinek, opravených historických památek a zdařilých rekonstrukcí posledních let samozřejmě nemůže být kompletní. Už teď ale můžete hádat, které se promění v architektonické trvalky a na začátku 22. století se objeví ve výčtu nejkrásnějších staveb za posledních sto let.

Galerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!

Galerie desetkrát jinak a hlavně ne nudně!

Vyjdeme-li z všeobecného a stereotypního myšlení, jste-li žena, galerie milujete. Jste-li muž, chodíte do nich pouze za odměnu – tedy pokud vám někdo nějakou slíbí. Přesto je mnoho výjimek a jsou ženy, které galerie nenávidí, a muži, kteří do nich chodí rádi (a nejen proto, že hned vedle čepují skvělou Plzeň). Kudy z nudy je tu proto, aby přineslo tipy na galerie, které si užijete, ať už patříte do kterékoli z vyjmenovaných kategorií. Galerie nemusí být nuda! Může vás uchvátit, dojmout a nebo pěkně rozzuřit. Záleží jen na vás, jak celou záležitost pojmete, a jak se k ní postavíte.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.