Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze
Muzeum MHD - Muzeum městské hromadné dopravy v Praze
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.
Samotná vozovna byla v roce 1991 vyhlášena technickou památkou. Byla postavena v roce 1909 a je typickou ukázkou účelových dopravních staveb Elektrických podniků hlavního města Prahy z období počátků pražské městské hromadné dopravy. Svému účelu – deponování a údržbě tramvajových vozidel sloužila až do roku 1992, kdy byla zahájena její adaptace na muzeum.

Nedílnou součástí expozice je stálá výstava o historii městské hromadné dopravy v Praze. Návštěvníci muzea mají možnost zhlédnout unikátní fotografie, kopie historických dokumentů, plánků, jízdenek, ale také videopořady s jedinečnými filmovými materiály z fondů Národního filmového archivu. Muzeum hlavního města Prahy do expozice dlouhodobě zapůjčilo soubor modelů dalších pražských historických vozidel MHD, které se do dnešních dnů již nedochovaly. Akciová společnost ČKD Tatra v muzeu vystavuje model rychlodrážního vozidla R 1, připravovaného na počátku 70. let pro pražské metro.
 
K vidění je zde také historická tramvaj ze druhé světové války. Na první pohled se od ostatních vozů liší tím, že má v rámci protiletecké ochrany obyvatelstva modrou barvou zatemněná okna a na sobě německo-české orientace.

Střešovická vozovna však není jen muzeem. Z jedné její haly jsou vypravovány i některé provozní soupravy historických tramvají – ty však nejsou muzejními exponáty. Vyjíždějí odsud na svoji trasu o sobotách, nedělích a svátcích v letní sezóně (například okružní linka 91), případně i vozy podle přání různých zahraničních i tuzemských zájemců.

Provozovatel

Muzeum městské hromadné dopravy

Patočkova 4
162 00 Praha 6
Tel.:
+420 296 128 900
Tel.:
+420 296 128 923
Email:
dpp@dpp.cz
WWW:
www.dpp.cz/muzeum...
GPS:
50,094148 14,389783
 
Region:
Praha
Město:
Praha 6
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 60 Kč

Rodinné vstupné: 250 Kč

Poznámka:děti do 6 let: zdarma děti 6–15 let: 60 Kč studenti do 26 let: 60 Kč dospělí: 100 Kč senioři nad 65 let: 60 Kč rodinné vstupné (2x dopsělí + max. 3 děti): 250 Kč držitelé ZTP/P : zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina