Úvod > Aktuality > #světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO
Zážitky

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Každému podle jeho vkusu a gusta: vánoční přírodní klasika a foukané, ručně zdobené skleněné ozdoby

Křehké vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček se vyrábějí v Poniklé na Semilsku; firma Rautis je jejich jediným výrobcem na světě a technologii dnes zná jen hrstka lidí. Unikátní manufakturní výroba je zapsaná na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, nominaci pro zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO připravovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Povedlo se: v prosinci 2020 se perličkové ozdoby z Poniklé zařadily k dalším oceněným lidovým tradicím, jakými jsou lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky a modrotisk.
 

Vánoční stromečky aneb od jablek k perlám

Jméno obce Poniklá prý vzniklo podle potoka, který se ztrácí v zemi a zase se vynořuje – zkrátka „poniklá“. První zmínka pochází z roku 1354 a od 16. století se tu rozvíjela výroba lněných pláten, nejdříve domácí výroba a posléze manufaktury.

Časem v řadě chalup vystřídaly tkalcovské stavy foukací stoly, na nichž se foukaly skleněné perle. Perlaři totiž vydělali víc než tkalci, a tak se prý na začátku 20. století perlařinou v okolí Poniklé živilo přes 400 rodin. Jak se dozvíte díky projektu Křišťálové údolí, šikovný perlař za den dokázal vyrobit až tři a půl tisíce perliček: podlouhlých i hruškovitých, malých i větších, z čirého i barevného, hladkého i vroubkovaného skla. Používaly se na náhrdelníky, brože a jehlice do klobouků, náušnice nebo výzdobu krojů a kostýmů.
 

Jak vznikla první ozdoba?

Nikdy se už nedozvíme, kdo vzal drátek, navlékl na něj nepovedené perle, a na světě byla první ozdoba. Nevíme ani koho napadlo, že by se dala využít pro výzdobu vánočních stromečků. Samotné perlaře? Obchodníky, když odbyt skleněných perlí vázl a sklady se plnily? Děti z perlařských chalup, které jablka, oříšky nebo drobné ozdůbky ze slámy, dřeva a brambor na vánočním stromečku vylepšily blýskavou nádherou? Zkrátka pro perličky se našlo jiné uplatnění: vánoční ozdoby. Od té doby se nejenom foukaly, ale také stříbřily, barvily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do nejrozmanitějších tvarů. Do práce se zapojovaly celé rodiny a od jednoduchých tvarů se navlékači od dětí až po dědečky a babičky postupně propracovávali ke složitějším vynálezům. Z perliček se dnes vyrábí skoro všechno co vás napadne a co se hodí k Vánocům: zvířata, letadla, autíčka i vláčky, kola, ovoce, kočárky, pohádkové postavy a dokonce i trojstěžníky.
 

Rozptýlená manufaktura

Ozdoby se v Poniklé vlastně dodnes vyrábějí stejně jako kdysi, ale i po více než sto letech jsou nejoblíbenější ty nejklasičtější vzory, hlavně vánoční hvězdičky a vločky. V ponikelské manufaktuře takových ozdob každý rok vyrobí až 150 tisíc kusů, a to podle 20 tisíc vzorů. Kdekomu připadají drahé, ale platí tady, že co kus, to originál, a každý výrobek z devadesáti procent tvoří lidská práce. Kdyby prý měla cena kopírovat skutečné náklady, stála by každá ozdoba téměř dvojnásobek.

Faktorský neboli zprostředkovatelský systém práce je prověřený lety, ostatně i ten by si zasloužil speciální zápis do UNESCO: Rautis jednou měsíčně foukačům rozveze nové sklo, případně formy na foukání, a zadá, co potřebuje vyrobit. Hotové perle si pak společně s potřebným materiálem vyzvedávají řezači a navlékačky: ti pak vytvářejí ty kouzelné kousky, které se potom svezou do střediska, balí a putují dál do světa. Systémem nazývaným rozptýlená manufaktura firma zaměstnává asi padesát lidí.
 

Exkurze, prodejna, hobby sety a dílna

Pokud chcete vidět, jak se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí, nemusíte obcházet chalupy na horských stráních: Rautis nabízí podívanou na ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí na jediném místě. Kromě toho můžete vyzkoušet vlastní fantazii a dovednost v kreativní dílně, anebo si ve firemní prodejně v Poniklé či na e-shopu sehnat některý ze stovek hobby setů a tvořit křehké ozdoby v pohodlí vlastního domova. Pro ty nejzvědavější tu dokonce mají speciální knížku. Píše se v ní nejenom o historii a současnosti perlařského řemesla, ale seznámíte se i s příběhy několika tvůrců, s využitím perliček při zdobení krojů a nechybí ani návody na výrobu perličkových ozdob krok za krokem.
 

Vánoce celý rok aneb kde se vyrábějí ozdoby?

  • Jednoduchá výzdoba vánočních stromečků z 19. století s jablky, šiškami a ořechy je sice působivá, ale dnes si už jen těžko dokážeme představit Vánoce bez ručně foukaných a zdobených koulí. Ty vůbec první se prý objevily kolem německého městečka Lauscha v Durynsku už někdy v 16. století, k jejich rozšíření ale došlo až v 60. letech 19. století.
  • Zpočátku se k nám dovážely, ve třicátých letech se podle německých vzorů začaly vyrábět i u nás a v roce 1937 již Československo s tímto sortimentem ovládlo světové trhy. Na rozdíl od strojově vyráběných dekorací se naše tenkostěnné, ručně vyráběné ozdoby vyznačují podstatně vyšší kvalitou zpracování, což jim zaručuje stálý odbyt na světových trzích. Velká část výroby tradičně putuje do Německa, Rakouska, Švýcarska, Holandska a do USA.
  • Dnes tvoří ručně vyráběné foukané skleněné ozdoby nejvýznamnější položku v sortimentu všech vánočních ozdob vůbec. Kde se vyrábějí a kde se zároveň můžete šikovným umělcům podívat pod ruce? Vánoce celý rok si užijete například ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vsetíně, v Jičíně a v Opavě. Unikátní sbírku vánočních ozdob má ve svých sbírkách Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a celoroční svátky ovládly i Vánoční důmKarlových Varech.
Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet autem pro celou rodinu Rokytnice – Poniklá – Vysoké – Roztoky – Bozkov a zpět. V tomto tipu na výlet vás provedeme po blízkém okolí Rokytnice nad Jizerou.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Další aktuality

Hrad Trosky otevře po zimě své brány

Oblíbený hrad Trosky, symbol Českého ráje, otevře letos poprvé po zimě svou bránu v sobotu 1. dubna, a do konce měsíce pak bude přístupný každý víkend od 9 do 16 hodin. Udělejte si první jarní výlet na Trosky a prohlédněte si svět z věží Panna a Baba.
Liberecký kraj | Památky

Nejen v Lukášově rozkvétají vzácné krokusy

Louky na severu Čech v těchto dnech začínají zdobit něžné kvítky bílé či fialové barvy. Jednou z nejdostupnějších lokalit, kde krokusy uvidíte je louka v Lukášově mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem. Právě tady potěší vaše oči stovky barevných kvítků. Vzácné rostlinky se nacházejí i na dalších místech severu – například na Farské louce u České Lípy nebo v Kytlici pod Lužickými horami.
Liberecký kraj | Příroda

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky