ÚvodAktuality#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO
Zážitky

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Každému podle jeho vkusu a gusta: vánoční přírodní klasika a foukané, ručně zdobené skleněné ozdoby

Křehké vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček se vyrábějí v Poniklé na Semilsku; firma Rautis je jejich jediným výrobcem na světě a technologii dnes zná jen hrstka lidí. Unikátní manufakturní výroba je zapsaná na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, nominaci pro zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO připravovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Povedlo se: v prosinci 2020 se perličkové ozdoby z Poniklé zařadily k dalším oceněným lidovým tradicím, jakými jsou lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky a modrotisk.
 

Vánoční stromečky aneb od jablek k perlám

Jméno obce Poniklá prý vzniklo podle potoka, který se ztrácí v zemi a zase se vynořuje – zkrátka „poniklá“. První zmínka pochází z roku 1354 a od 16. století se tu rozvíjela výroba lněných pláten, nejdříve domácí výroba a posléze manufaktury.

Časem v řadě chalup vystřídaly tkalcovské stavy foukací stoly, na nichž se foukaly skleněné perle. Perlaři totiž vydělali víc než tkalci, a tak se prý na začátku 20. století perlařinou v okolí Poniklé živilo přes 400 rodin. Jak se dozvíte díky projektu Křišťálové údolí, šikovný perlař za den dokázal vyrobit až tři a půl tisíce perliček: podlouhlých i hruškovitých, malých i větších, z čirého i barevného, hladkého i vroubkovaného skla. Používaly se na náhrdelníky, brože a jehlice do klobouků, náušnice nebo výzdobu krojů a kostýmů.
 

Jak vznikla první ozdoba?

Nikdy se už nedozvíme, kdo vzal drátek, navlékl na něj nepovedené perle, a na světě byla první ozdoba. Nevíme ani koho napadlo, že by se dala využít pro výzdobu vánočních stromečků. Samotné perlaře? Obchodníky, když odbyt skleněných perlí vázl a sklady se plnily? Děti z perlařských chalup, které jablka, oříšky nebo drobné ozdůbky ze slámy, dřeva a brambor na vánočním stromečku vylepšily blýskavou nádherou? Zkrátka pro perličky se našlo jiné uplatnění: vánoční ozdoby. Od té doby se nejenom foukaly, ale také stříbřily, barvily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do nejrozmanitějších tvarů. Do práce se zapojovaly celé rodiny a od jednoduchých tvarů se navlékači od dětí až po dědečky a babičky postupně propracovávali ke složitějším vynálezům. Z perliček se dnes vyrábí skoro všechno co vás napadne a co se hodí k Vánocům: zvířata, letadla, autíčka i vláčky, kola, ovoce, kočárky, pohádkové postavy a dokonce i trojstěžníky.
 

Rozptýlená manufaktura

Ozdoby se v Poniklé vlastně dodnes vyrábějí stejně jako kdysi, ale i po více než sto letech jsou nejoblíbenější ty nejklasičtější vzory, hlavně vánoční hvězdičky a vločky. V ponikelské manufaktuře takových ozdob každý rok vyrobí až 150 tisíc kusů, a to podle 20 tisíc vzorů. Kdekomu připadají drahé, ale platí tady, že co kus, to originál, a každý výrobek z devadesáti procent tvoří lidská práce. Kdyby prý měla cena kopírovat skutečné náklady, stála by každá ozdoba téměř dvojnásobek.

Faktorský neboli zprostředkovatelský systém práce je prověřený lety, ostatně i ten by si zasloužil speciální zápis do UNESCO: Rautis jednou měsíčně foukačům rozveze nové sklo, případně formy na foukání, a zadá, co potřebuje vyrobit. Hotové perle si pak společně s potřebným materiálem vyzvedávají řezači a navlékačky: ti pak vytvářejí ty kouzelné kousky, které se potom svezou do střediska, balí a putují dál do světa. Systémem nazývaným rozptýlená manufaktura firma zaměstnává asi padesát lidí.
 

Exkurze, prodejna, hobby sety a dílna

Pokud chcete vidět, jak se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí, nemusíte obcházet chalupy na horských stráních: Rautis nabízí podívanou na ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí na jediném místě. Kromě toho můžete vyzkoušet vlastní fantazii a dovednost v kreativní dílně, anebo si ve firemní prodejně v Poniklé či na e-shopu sehnat některý ze stovek hobby setů a tvořit křehké ozdoby v pohodlí vlastního domova. Pro ty nejzvědavější tu dokonce mají speciální knížku. Píše se v ní nejenom o historii a současnosti perlařského řemesla, ale seznámíte se i s příběhy několika tvůrců, s využitím perliček při zdobení krojů a nechybí ani návody na výrobu perličkových ozdob krok za krokem.
 

Vánoce celý rok aneb kde se vyrábějí ozdoby?

  • Jednoduchá výzdoba vánočních stromečků z 19. století s jablky, šiškami a ořechy je sice působivá, ale dnes si už jen těžko dokážeme představit Vánoce bez ručně foukaných a zdobených koulí. Ty vůbec první se prý objevily kolem německého městečka Lauscha v Durynsku už někdy v 16. století, k jejich rozšíření ale došlo až v 60. letech 19. století.
  • Zpočátku se k nám dovážely, ve třicátých letech se podle německých vzorů začaly vyrábět i u nás a v roce 1937 již Československo s tímto sortimentem ovládlo světové trhy. Na rozdíl od strojově vyráběných dekorací se naše tenkostěnné, ručně vyráběné ozdoby vyznačují podstatně vyšší kvalitou zpracování, což jim zaručuje stálý odbyt na světových trzích. Velká část výroby tradičně putuje do Německa, Rakouska, Švýcarska, Holandska a do USA.
  • Dnes tvoří ručně vyráběné foukané skleněné ozdoby nejvýznamnější položku v sortimentu všech vánočních ozdob vůbec. Kde se vyrábějí a kde se zároveň můžete šikovným umělcům podívat pod ruce? Vánoce celý rok si užijete například ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vsetíně, v Jičíně a v Opavě. Unikátní sbírku vánočních ozdob má ve svých sbírkách Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a celoroční svátky ovládly i Vánoční důmKarlových Varech.
Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé Kultura

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš Zážitky

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet autem pro celou rodinu Rokytnice – Poniklá – Vysoké – Roztoky – Bozkov a zpět. V tomto tipu na výlet vás provedeme po blízkém okolí Rokytnice nad Jizerou.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí Památky

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Další aktuality

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Když milujete Český ráj: skalní města, hrady a filmové pohádky

Protože legendární ráj zatím nikdo neobjevil, Češi si stvořili vlastní: chráněná krajinná oblast Český ráj byla vyhlášena 1. března 1955, jako vůbec první CHKO v Česku. Úžasná krajina pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, mokřadů, romantických zřícenin a pohádkových hradů stojí za bližší seznámení. Která místa byste neměli na svých toulkách vynechat?
12. červen 2024 12:00
Příroda, Liberecký kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Libereckého kraje: zoo, iQlandia a DinoPark

Zoologická zahrada, mezi jejíž největší lákadla patří bílí tygři a lachtani, moderní science centrum s planetáriem a stovkami originálních interaktivních exponátů iQlandia, a DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly patří tradičně k nejnavštěvovanějším turistickým cílům Libereckého kraje. Všechna tři místa najdete v krajském městě Liberci. Tradičně velmi oblíbené jsou i hrady a zámky, zejména zámek Sychrov a hrady Trosky a Frýdlant.
6. červen 2024 14:14
Zážitky, Liberecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Libereckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou do Českého ráje nebo do Jizerských hor, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, za starými řemesly anebo do zábavních parků? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:51
Zážitky, Liberecký kraj

Pohádkový park na zámku Sychrov o víkendu zaplní děti

Tento víkend zaplní zámecký park na Sychrově dětský smích. Pro děti bude připravena cesta parkem s několika zastaveními, kde budou plnit úkoly od pohádkových postav. Chybět nebudou princezny, víly nebo loupežníci. Za splnění všech úkolů dostane každý dětský účastník malý dárek. Akce trvá po oba dny (25. a 26. května) od 9 do 17 hodin.
22. květen 2024 14:00
Zážitky, Liberecký kraj

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu Májové noci aneb Noc hradních kaplí nabídne v sobotu 25. května 2024 noční prohlídku hradu Bezděz s nasvícením gotické kaple svíčkami a také noční rozhledy z Velké věže hradu. Připraven je i bohatý kulturní program.
21. květen 2024 10:00
Památky, Liberecký kraj

Tip na výlet na kole po Greenway Jizera: podél řeky za přírodou a historií

Greenway Jizera vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17/EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy.
16. květen 2024 9:09
Letní sporty, Liberecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Českém ráji

Plánujete dovolenou mezi pískovcovými velikány skalních měst Českého ráje? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech tohoto regionu. Našli jsme pro vás ubytování nadohled pískovcových skal anebo u některého z rybníků Českého ráje, stačí si jen vybrat.
15. květen 2024 8:00
Ubytování, Liberecký kraj