!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO
#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Každému podle jeho vkusu a gusta: vánoční přírodní klasika a foukané, ručně zdobené skleněné ozdoby

Křehké vánoční ozdoby z dutých skleněných perliček se vyrábějí v Poniklé na Semilsku; firma Rautis je jejich jediným výrobcem na světě a technologii dnes zná jen hrstka lidí. Unikátní manufakturní výroba je zapsaná na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, nominaci pro zápis na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO připravovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Povedlo se: v prosinci 2020 se perličkové ozdoby z Poniklé zařadily k dalším oceněným lidovým tradicím, jakými jsou lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky a modrotisk.
 

Vánoční stromečky aneb od jablek k perlám

Jméno obce Poniklá prý vzniklo podle potoka, který se ztrácí v zemi a zase se vynořuje – zkrátka „poniklá“. První zmínka pochází z roku 1354 a od 16. století se tu rozvíjela výroba lněných pláten, nejdříve domácí výroba a posléze manufaktury.

Časem v řadě chalup vystřídaly tkalcovské stavy foukací stoly, na nichž se foukaly skleněné perle. Perlaři totiž vydělali víc než tkalci, a tak se prý na začátku 20. století perlařinou v okolí Poniklé živilo přes 400 rodin. Jak se dozvíte díky projektu Křišťálové údolí, šikovný perlař za den dokázal vyrobit až tři a půl tisíce perliček: podlouhlých i hruškovitých, malých i větších, z čirého i barevného, hladkého i vroubkovaného skla. Používaly se na náhrdelníky, brože a jehlice do klobouků, náušnice nebo výzdobu krojů a kostýmů.
 

Jak vznikla první ozdoba?

Nikdy se už nedozvíme, kdo vzal drátek, navlékl na něj nepovedené perle, a na světě byla první ozdoba. Nevíme ani koho napadlo, že by se dala využít pro výzdobu vánočních stromečků. Samotné perlaře? Obchodníky, když odbyt skleněných perlí vázl a sklady se plnily? Děti z perlařských chalup, které jablka, oříšky nebo drobné ozdůbky ze slámy, dřeva a brambor na vánočním stromečku vylepšily blýskavou nádherou? Zkrátka pro perličky se našlo jiné uplatnění: vánoční ozdoby. Od té doby se nejenom foukaly, ale také stříbřily, barvily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do nejrozmanitějších tvarů. Do práce se zapojovaly celé rodiny a od jednoduchých tvarů se navlékači od dětí až po dědečky a babičky postupně propracovávali ke složitějším vynálezům. Z perliček se dnes vyrábí skoro všechno co vás napadne a co se hodí k Vánocům: zvířata, letadla, autíčka i vláčky, kola, ovoce, kočárky, pohádkové postavy a dokonce i trojstěžníky.
 

Rozptýlená manufaktura

Ozdoby se v Poniklé vlastně dodnes vyrábějí stejně jako kdysi, ale i po více než sto letech jsou nejoblíbenější ty nejklasičtější vzory, hlavně vánoční hvězdičky a vločky. V ponikelské manufaktuře takových ozdob každý rok vyrobí až 150 tisíc kusů, a to podle 20 tisíc vzorů. Kdekomu připadají drahé, ale platí tady, že co kus, to originál, a každý výrobek z devadesáti procent tvoří lidská práce. Kdyby prý měla cena kopírovat skutečné náklady, stála by každá ozdoba téměř dvojnásobek.

Faktorský neboli zprostředkovatelský systém práce je prověřený lety, ostatně i ten by si zasloužil speciální zápis do UNESCO: Rautis jednou měsíčně foukačům rozveze nové sklo, případně formy na foukání, a zadá, co potřebuje vyrobit. Hotové perle si pak společně s potřebným materiálem vyzvedávají řezači a navlékačky: ti pak vytvářejí ty kouzelné kousky, které se potom svezou do střediska, balí a putují dál do světa. Systémem nazývaným rozptýlená manufaktura firma zaměstnává asi padesát lidí.
 

Exkurze, prodejna, hobby sety a dílna

Pokud chcete vidět, jak se perličkové vánoční ozdoby vyrábějí, nemusíte obcházet chalupy na horských stráních: Rautis nabízí podívanou na ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí na jediném místě. Kromě toho můžete vyzkoušet vlastní fantazii a dovednost v kreativní dílně, anebo si ve firemní prodejně v Poniklé či na e-shopu sehnat některý ze stovek hobby setů a tvořit křehké ozdoby v pohodlí vlastního domova. Pro ty nejzvědavější tu dokonce mají speciální knížku. Píše se v ní nejenom o historii a současnosti perlařského řemesla, ale seznámíte se i s příběhy několika tvůrců, s využitím perliček při zdobení krojů a nechybí ani návody na výrobu perličkových ozdob krok za krokem.
 

Vánoce celý rok aneb kde se vyrábějí ozdoby?

  • Jednoduchá výzdoba vánočních stromečků z 19. století s jablky, šiškami a ořechy je sice působivá, ale dnes si už jen těžko dokážeme představit Vánoce bez ručně foukaných a zdobených koulí. Ty vůbec první se prý objevily kolem německého městečka Lauscha v Durynsku už někdy v 16. století, k jejich rozšíření ale došlo až v 60. letech 19. století.
  • Zpočátku se k nám dovážely, ve třicátých letech se podle německých vzorů začaly vyrábět i u nás a v roce 1937 již Československo s tímto sortimentem ovládlo světové trhy. Na rozdíl od strojově vyráběných dekorací se naše tenkostěnné, ručně vyráběné ozdoby vyznačují podstatně vyšší kvalitou zpracování, což jim zaručuje stálý odbyt na světových trzích. Velká část výroby tradičně putuje do Německa, Rakouska, Švýcarska, Holandska a do USA.
  • Dnes tvoří ručně vyráběné foukané skleněné ozdoby nejvýznamnější položku v sortimentu všech vánočních ozdob vůbec. Kde se vyrábějí a kde se zároveň můžete šikovným umělcům podívat pod ruce? Vánoce celý rok si užijete například ve Dvoře Králové nad Labem, ve Vsetíně, v Jičíně a v Opavě. Unikátní sbírku vánočních ozdob má ve svých sbírkách Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a celoroční svátky ovládly i Vánoční důmKarlových Varech.
Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet pro celou rodinu po okolí západních Krkonoš

Výlet autem pro celou rodinu Rokytnice – Poniklá – Vysoké – Roztoky – Bozkov a zpět. V tomto tipu na výlet vás provedeme po blízkém okolí Rokytnice nad Jizerou.

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis – Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis. Výroba krkonošských ozdob ze skleněných perel je na seznamu UNESCO.

Další aktuality

11.1.
2022
Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
11.1.
2022
Skiareál Rokytnice nad Jizerou zve nejen děti do Funparku

Skiareál Rokytnice nad Jizerou zve nejen děti do Funparku

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
8.1.
2022
10 tipů, kam vyrazit na běžky

10 tipů, kam vyrazit na běžky

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty