Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice
Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.
Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Kreativita tu nemá žádné hranice. Atmosféra Holešovic, Art Districtu 7, připomíná Berlín. Jen pár stanic metra C od centra čeká propletená a řetězená šnůra korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a hybridních kulturních prostorů. Kreativita nemá křestní list, může pocházet odkudkoli, proto jde o kombinaci oficiálních institucí, korporátních subjektů kreativního průmyslu a kulturních podniků vytvořených komunitně. Podle hodnocení travel-blogerů The Independent 2017 jde o 15. nejlepší čtvrť v Evropě.
 

Staré Holešovice – dělnická čtvrť s největším českým přístavem

Holešovice rozděluje na dvě poloviny ulice Argentinská a nádraží Praha-Bubny. Východní strana Holešovic se přimyká k řece Vltavě, naleznete zde největší pražský přístav (a vůbec největší na řece Vltavě), krásnou moderní zástavbu i staré industriální budovy s geniem loci. Jedním z kulturních center oblasti je zde Centrum moderního umění DOX, multifunkční prostor v Poupětově ulici, který vznikl díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny. Na budovy centra jakoby se zřítila vzducholoď Gulliver, unikátní architektonická intervence, 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce, alternativní prostor pro setkávání současného umění a literatury

Nedaleko je kreativní centrum Vnitroblock v Tusarově ulici. Oživená ulice nabízí neobvyklou kavárnu, nejmenší kino široko daleko, taneční studio, jiný koncept galerie, divadelní a kabaretní prostory i multimediální studio. Kulturní centrum Továrna Dělnická ve stejnojmenné ulici proměnilo industriální budovu v umělecké ateliéry a výstavní prostory, a je vlastně veřejným krytým náměstím, které je otevřené kreativním tvůrcům z rozličných oborů. Zdaleka nejen obchodu je zasvěcena multimediální Pražská tržnice s divadly, kluby a alternativními kulturními prostory, přirozeným komunitním celkem se stal i již zmíněný Holešovický přístav.
 

Neoficiální čtvrť Letná

Západní část Holešovic tvoří neoficiální tzv. „lepší čtvrť“ Letná s oblíbenými Letenskými sady. Tvoří ji vlastně stejnojmenný kopec, který se svažuje od Letenského náměstí až k Strossmayerovu náměstí s krásným novogotickým kostelem sv. Antonína Paduánského a zvláštní budovou Husova sboru z 30. let, která slouží nejen jako modlitebna, ale také jako kolumbárium. Dominantou objektu je byzantský kříž v průčelí a modernistická věž s kalichem, který zlatě září dodaleka.

Jedním z přirozených center je zde architektonicky jedinečný Veletržní palác se sbírkami moderního umění Národní galerie. Přímo na okraji parku Letná naleznete Národní technické muzeum, největší českou instituci specializovanou na muzejní sbírky technického charakteru s více než stoletou historií.

Biograf, jehož program se neřídí diktátem blockbusterů a nerezignuje na filmové umění, to je Bio Oko. Je jen příznačné, že právě v této oblasti sídlí Akademie výtvarných umění, jejíž studenti jsou jedněmi z hybatelů kreativní komunity. A jakoby se přidala i příroda – Letenský parkoriginální kinetickou skulpturou obřího metronomu je místem, kde i kreativita jen raší, bují a zraje.

Provozovatel

Úřad městské části Praha 7

nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7
170 00 Praha 7
Email:
podatelna@praha7.cz
WWW:
https://www.praha...
GPS:
50,097195 14,434015
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Dožínky na Letné 2023

Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Chtěli bychom si tuhle radostnou událost připomenout dnem plným zábavy. Na Letenské pláni na vás budou čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další.
Praha 7, Praha

Dráček Jana Kalába na budově bývalých Elektrických podniků

Na střeše bývalých Elektrických podniků na rozhraní Holešovic a Letné si všimnete šmoulově modrého objektu – jedná o instalaci skulptury Dráček streetartového umělce Jana Kalába.
Praha 7, Praha

Run 4 Help

Závody, které mají smysl. Celé startovné jde na podporu No Foot No Stress.
Praha, Praha

NN Night Run Praha

NN NIGHT RUN PRAHA je největší tradiční běžeckou událostí v Praze na Letné.
Praha, Praha

Emil Orlik – Portréty ze světa divadla a hudby

Národní galerie v Praze představuje v Grafickém kabinetu Veletržního paláce výstavu malíře a grafika Emila Orlika: Portréty ze světa divadla a hudby.
Praha 7, Praha

Akvarel mezi Prahou a Vídní

Národní galerie v Praze představí ve výstavě Akvarel mezi Prahou a Vídní díla z obou těchto uměleckých center z období 19. století a ukáže jejich vzájemné spojitosti.
Praha 7, Praha

Milena Dopitová – Even Odd

Výstava Milena Dopitová: Even Odd pořádaná ve spolupráci s Bozar – Centre for Fine Arts Brusel byla jedním z mezinárodních projektů, který reprezentoval Českou republiku u příležitosti předsednictví v Radě Evropské unie. Ke konci roku 2023 bude k vidění v Malé dvoraně Veletržního paláce.
Praha 7, Praha

1956⁠–⁠1989: Architektura všem – nová expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem 1956⁠–⁠1989: Architektura všem. Cílem výstavy je překonat binární pohled Východ⁠–⁠Západ, uměle udržovaný od pádu železné opony před 30 lety, a učinit ji srozumitelnou v evropském kontextu. 
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery je mladá dynamická kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuálně galerie hledá nové prostory.
Praha 7, Praha

Ostrovní scéna Vila Štvanice

​Ostrovní scéna v centru Prahy je specifickým a nezaměnitelným divadelním prostorem.
Praha 7, Praha

Venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl

Dobrodružná venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl vás zavede do doby povstání českých protestantských stavů proti císaři. Je to trochu divadlo, trochu procházka a trochu bojovka, kterou si s sebou nesete ve svém mobilním telefonu.
Praha, Praha

Arnika – různé formy cvičení v Praze

Aerobic, zumba, pilates, power jóga, P-class, kalanetika, cycling. Můžete si přijít i poležet do solárka nebo na masáž.
Praha 7, Praha

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze

Splňte si sen a staňte se na chvíli vojenským pilotem z 2. světové války. Zažijete vzrušující letecké souboje s legendárním německým letounem Messerschmitt Bf 109. Simulátor, jako jeden z mála určených pro veřejnost na světě, naleznete na Praze 7 – Holešovicích.
Praha 7, Praha

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.
Praha 7, Praha

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.
Praha 7, Praha

Kurzy herectví v Praze

Herecké studio Prague Playhouse pořádá herecké kurzy pro zájemce všech zkušenostních úrovní. Zúčastněte se zdarma ukázkové hodiny!
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

V Praze na Letné vládne Bistru 8 majitelka, kuchařka, pekařka a cukrářka v jedné osobě. Skvělé polévky, vydatné ragů, křehce elegantní maronky, to vše dělá skvěle. Největší specialitou je ale vepřo-knedlo do ruky.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Dim Sum Spot Letná

Restaurace Dim Sum Spot spojuje světové chutě s chutí tradičních čínských knedlíčků jaozi. Dále nabízí nepálské knedlíčky momo a výborné čaje z celé Asie. Restauraci najdete na konci pasáže Belcredi kousek od zastávky Kamenická na pražské Letné.
Praha 7, Praha

Kavárna Liberál v Holešovicích

V kavárně Liberál pod Letnou si můžete objednat teplé a studené nápoje a pochutiny. V dolním sále probíhají výstavy, autorská čtení a různé literární a společenské akce.
Praha 7, Praha

Restaurace Letenský zámeček – jedinečná restaurace v srdci Letenských sadů

Objevte Letenský zámeček v Praze na Letné jako místo pro konání stylových večírků a oslav. Přijďte ochutnat "zlatý fond" mezinárodní kuchyně v prostorách, které již skoro 150 let slouží k pohostinství.
Praha 7, Praha

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan je stylová restaurace na pražském Výstavišti s kapacitou až 250 míst a bezbariérovým vstupem. Nově zrekonstruovaný interiér Restaurace Pražan na pražském Výstavišti – Praha 7 je výjimečným místem!
Praha 7, Praha

Restaurace Peperoncino

Provozujeme rodinnou restauraci se zaměřením na středomořskou kuchyni. Nabízíme výběr italských vín a denní menu.
Praha, Praha