Úvod > Co chcete dělat? > Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice
Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.
Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Kreativita tu nemá žádné hranice. Atmosféra Holešovic, Art Districtu 7, připomíná Berlín. Jen pár stanic metra C od centra čeká propletená a řetězená šnůra korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a hybridních kulturních prostorů. Kreativita nemá křestní list, může pocházet odkudkoli, proto jde o kombinaci oficiálních institucí, korporátních subjektů kreativního průmyslu a kulturních podniků vytvořených komunitně. Podle hodnocení travel-blogerů The Independent 2017 jde o 15. nejlepší čtvrť v Evropě.
 

Staré Holešovice – dělnická čtvrť s největším českým přístavem

Holešovice rozděluje na dvě poloviny ulice Argentinská a nádraží Praha-Bubny. Východní strana Holešovic se přimyká k řece Vltavě, naleznete zde největší pražský přístav (a vůbec největší na řece Vltavě), krásnou moderní zástavbu i staré industriální budovy s geniem loci. Jedním z kulturních center oblasti je zde Centrum moderního umění DOX, multifunkční prostor v Poupětově ulici, který vznikl díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny. Na budovy centra jakoby se zřítila vzducholoď Gulliver, unikátní architektonická intervence, 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce, alternativní prostor pro setkávání současného umění a literatury
Nedaleko je kreativní centrum Vnitroblock v Tusarově ulici. Oživená ulice nabízí neobvyklou kavárnu, nejmenší kino široko daleko, taneční studio, jiný koncept galerie, divadelní a kabaretní prostory i multimediální studio. Kulturní centrum Továrna Dělnická ve stejnojmenné ulici proměnilo industriální budovu v umělecké ateliéry a výstavní prostory, a je vlastně veřejným krytým náměstím, které je otevřené kreativním tvůrcům z rozličných oborů. Zdaleka nejen obchodu je zasvěcena multimediální Pražská tržnice s divadly, kluby a alternativními kulturními prostory, přirozeným komunitním celkem se stal i již zmíněný Holešovický přístav.
 

Neoficiální čtvrť Letná

Západní část Holešovic tvoří neoficiální tzv. „lepší čtvrť“ Letná s oblíbenými Letenskými sady. Tvoří ji vlastně stejnojmenný kopec, který se svažuje od Letenského náměstí až k Strossmayerovu náměstí s krásným novogotickým kostelem sv. Antonína Paduánského a zvláštní budovou Husova sboru z 30. let, která slouží nejen jako modlitebna, ale také jako kolumbárium. Dominantou objektu je byzantský kříž v průčelí a modernistická věž s kalichem, který zlatě září dodaleka.

Jedním z přirozených center je zde architektonicky jedinečný Veletržní palác se sbírkami moderního umění Národní galerie. Přímo na okraji parku Letná naleznete Národní technické muzeum, největší českou instituci specializovanou na muzejní sbírky technického charakteru s více než stoletou historií.

Biograf, jehož program se neřídí diktátem blockbusterů a nerezignuje na filmové umění, to je Bio Oko. Je jen příznačné, že právě v této oblasti sídlí Akademie výtvarných umění, jejíž studenti jsou jedněmi z hybatelů kreativní komunity. A jakoby se přidala i příroda – Letenský parkoriginální kinetickou skulpturou obřího metronomu je místem, kde i kreativita jen raší, bují a zraje.

Provozovatel

Úřad městské části Praha 7

nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7
170 00 Praha 7
Email:
podatelna@praha7.cz
WWW:
www.praha7.cz
GPS:
50,097195 14,434015
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

1,5 hodiny