ÚvodCo chcete dělat?PamátkyArt District 7 – industriální a bohémské Holešovice
Památky

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.
Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Kreativita tu nemá žádné hranice. Atmosféra Holešovic, Art Districtu 7, připomíná Berlín. Jen pár stanic metra C od centra čeká propletená a řetězená šnůra korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a hybridních kulturních prostorů. Kreativita nemá křestní list, může pocházet odkudkoli, proto jde o kombinaci oficiálních institucí, korporátních subjektů kreativního průmyslu a kulturních podniků vytvořených komunitně. Podle hodnocení travel-blogerů The Independent 2017 jde o 15. nejlepší čtvrť v Evropě.
 

Staré Holešovice – dělnická čtvrť s největším českým přístavem

Holešovice rozděluje na dvě poloviny ulice Argentinská a nádraží Praha-Bubny. Východní strana Holešovic se přimyká k řece Vltavě, naleznete zde největší pražský přístav (a vůbec největší na řece Vltavě), krásnou moderní zástavbu i staré industriální budovy s geniem loci. Jedním z kulturních center oblasti je zde Centrum moderního umění DOX, multifunkční prostor v Poupětově ulici, který vznikl díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny. Na budovy centra jakoby se zřítila vzducholoď Gulliver, unikátní architektonická intervence, 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce, alternativní prostor pro setkávání současného umění a literatury

Nedaleko je kreativní centrum Vnitroblock v Tusarově ulici. Oživená ulice nabízí neobvyklou kavárnu, nejmenší kino široko daleko, taneční studio, jiný koncept galerie, divadelní a kabaretní prostory i multimediální studio. Kulturní centrum Továrna Dělnická ve stejnojmenné ulici proměnilo industriální budovu v umělecké ateliéry a výstavní prostory, a je vlastně veřejným krytým náměstím, které je otevřené kreativním tvůrcům z rozličných oborů. Zdaleka nejen obchodu je zasvěcena multimediální Pražská tržnice s divadly, kluby a alternativními kulturními prostory, přirozeným komunitním celkem se stal i již zmíněný Holešovický přístav.
 

Neoficiální čtvrť Letná

Západní část Holešovic tvoří neoficiální tzv. „lepší čtvrť“ Letná s oblíbenými Letenskými sady. Tvoří ji vlastně stejnojmenný kopec, který se svažuje od Letenského náměstí až k Strossmayerovu náměstí s krásným novogotickým kostelem sv. Antonína Paduánského a zvláštní budovou Husova sboru z 30. let, která slouží nejen jako modlitebna, ale také jako kolumbárium. Dominantou objektu je byzantský kříž v průčelí a modernistická věž s kalichem, který zlatě září dodaleka.

Jedním z přirozených center je zde architektonicky jedinečný Veletržní palác se sbírkami moderního umění Národní galerie. Přímo na okraji parku Letná naleznete Národní technické muzeum, největší českou instituci specializovanou na muzejní sbírky technického charakteru s více než stoletou historií.

Biograf, jehož program se neřídí diktátem blockbusterů a nerezignuje na filmové umění, to je Bio Oko. Je jen příznačné, že právě v této oblasti sídlí Akademie výtvarných umění, jejíž studenti jsou jedněmi z hybatelů kreativní komunity. A jakoby se přidala i příroda – Letenský parkoriginální kinetickou skulpturou obřího metronomu je místem, kde i kreativita jen raší, bují a zraje.

Provozovatel

Úřad městské části Praha 7

nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7
170 00 Praha 7
Email:
podatelna@praha7.cz
WWW:
https://www.praha...
GPS:
50,097195 14,434015
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 7
Tipy na výlet:
Praha 7 a okolí
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Dožínky na Letné 2024

Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Chtěli bychom si tuhle radostnou událost připomenout dnem plným zábavy. Na Letenské pláni na vás budou čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další.
Praha 7, Praha

RefuFest 2024

Díky hudbě, tanci, divadlu a různorodým prožitkům poskytuje RefuFest návštěvníkům příležitost poznat blíže jiné kultury. 18. ročník RefuFestu se uskuteční 6. a 7. září a proběhne na dvou různých místech, přičemž každý den přinese jedinečný zážitek.
Praha 7, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Heřmaňáku 2024

Husí kaldoun, s drůbky a játrovým knedlíčkem, Husí stehno, červené zelí, karlovarský knedlík a Husí játra s cibulkou a jablky, kváskový chléb a samozřejmě mladé víno!
Praha 7, Praha

Farmářské trhy Heřmaňák 2024

Trh Heřmaňák na Řezáčově náměstí, tzv. Heřmaňáku. Nabízíme kvalitní a čerstvé potraviny v bio i nebio kvalitě v asi 20 – 25 stáncích. Najdete tu skvělou zeleninu, ovoce z ekologických sadů, chléb, pečivo, a hovězí v biokvalitě, květiny ze zahrady nebo z louky a mnoho dalšího.
Praha 7, Praha

Farmářský trh na Heřmaňáku 2024

Farmářský trh na Řezáčově náměstí v Praze 7, tzv. Farmářský trh Heřmaňák. Výjimečný je tím, že na něm nenajdete žádné mikrotenové sáčky ani igelitové tašky. Na zeleninu a ovoce vám zapůjčí proutěný koš a po zvážení si uložíte do svých obalů, nebo papírových sáčků.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Pomník Bike to Heaven – Kolo do nebe

V září 2013 byl na pražském nábřeží kapitána Jaroše odhalen u rušné křižovatky nábřeží Kapitána Jaroše s třídou Dukelských Hrdinů pomník, věnovaný propagátorovi městské cyklistiky Janu Bouchalovi, který zde byl roku 2006 smrtelně zraněn neopatrným řidičem.
Praha 7, Praha

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery je mladá dynamická kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuálně galerie hledá nové prostory.
Praha 7, Praha

Ostrovní scéna Vila Štvanice

​Ostrovní scéna v centru Prahy je specifickým a nezaměnitelným divadelním prostorem.
Praha 7, Praha

Venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl

Dobrodružná venkovní on-line hra Hero of the White Hill: ten, který tam byl vás zavede do doby povstání českých protestantských stavů proti císaři. Je to trochu divadlo, trochu procházka a trochu bojovka, kterou si s sebou nesete ve svém mobilním telefonu.
Praha, Praha

Arnika – různé formy cvičení v Praze

Aerobic, zumba, pilates, power jóga, P-class, kalanetika, cycling. Můžete si přijít i poležet do solárka nebo na masáž.
Praha 7, Praha

Letecký simulátor Messerschmitt Bf 109 v Praze

Splňte si sen a staňte se na chvíli vojenským pilotem z 2. světové války. Zažijete vzrušující letecké souboje s legendárním německým letounem Messerschmitt Bf 109. Simulátor, jako jeden z mála určených pro veřejnost na světě, naleznete na Praze 7 – Holešovicích.
Praha 7, Praha

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.
Praha 7, Praha

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.
Praha 7, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Praga Taverna

Restaurace kde zažijete středověk. Tradiční jídla plná chutí. Balkánské a české speciality. Každý víkend živé představení.
Praha 7, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 7, Praha

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

V Praze na Letné vládne Bistru 8 majitelka, kuchařka, pekařka a cukrářka v jedné osobě. Skvělé polévky, vydatné ragů, křehce elegantní maronky, to vše dělá skvěle. Největší specialitou je ale vepřo-knedlo do ruky.
Praha 7, Praha

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 7, Praha

Wine Bar 0,75 – Sedmička v srdci Prahy 7

0,75 [Sedmička] je malý vinařský ráj v Praze 7, kam si můžete zajít na top víno, fajn jídlo a pohodový večer. 0,75 [Sedmička] je vinotéka, kde je atmosféra na prvním místě.
Praha 7, Praha

Literární kavárna Ouky Douky Coffee v Holešovicích

Ouky Douky Coffee pod Letnou je literární kavárna s připojením k internetu, s počítači a tiskárnou. Specializuje se na snídaně, ale připravuje též polévky, sendviče, saláty, dezerty a další. Poskytuje možnost pořádání vernisáží. K dispozici je rovněž venkovní posezení.
Praha 7, Praha

Galerijní kavárna Nová syntéza

Ve Veletržním paláci v Praze je otevřená kavárna Nová syntéza, která kromě klasické chvilky nad kávou nabízí návštěvníkům galerie i široké veřejnosti výstavní prohlídku experimentálních expozic.
Praha 7, Praha

Dim Sum Spot Letná

Restaurace Dim Sum Spot spojuje světové chutě s chutí tradičních čínských knedlíčků jaozi. Dále nabízí nepálské knedlíčky momo a výborné čaje z celé Asie. Restauraci najdete na konci pasáže Belcredi kousek od zastávky Kamenická na pražské Letné.
Praha 7, Praha