ÚvodAktualityČeské značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor
Zážitky

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

Poslechněte si audio verzi článku
Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.
Velká továrna společnosti Detoa v AlbrechticíchJizerských horách patří k posledním v Evropě. Vypadá přesně tak, jak továrnu kreslí děti: velká industriální budova se spoustou velkých oken a vysokým komínem. Ten je mimochodem skvělý navigační prvek, ať už sem pojedete od Smržovky, Desné anebo Josefova Dolu.
 

Od korálků ke krtečkovi

Při prohlídce výrobních prostor uvidíte postup výroby dřevěných hraček od zpracování kulatiny až po závěrečnou montáž, nahlédnout můžete i do míst, kde se vyrábějí mechaniky pro klavíry a pianina. Pokud na prohlídku přijedete s dětmi, v podnikové prodejně se kromě výrobků značky Detoa dají koupit sáčky s různými dílky, z nichž si pak v kreativních dílnách malí návštěvníci (ale občas i ti velcí) vyrábějí vlastní hračky. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma, ale pozor, exkurzi do výroby je nutné objednat předem.

A na co se můžete těšit? Zřejmě vás překvapí to, že ve 30. letech 20. století zakladatel továrny Johann Schowanek představil mladému Československu hračku zvanou jojo, tehdy módní hit z USA; v malém se tu vyrábí dodnes. Kromě obvyklého sortimentu domin, skládaček a dalších stolních her, počítadel, vláčků, aut, magnetických divadel, mačkacích figurek, dětského nářadí a korálků z Albrechtic startuje na cesty do celého světa také figurka populárního Krtečka a jeho přátel ze stejnojmenného seriálu. První dřevěná figurka oblíbeného hrdiny dětských knížek a filmů vznikla v roce 2004, kdy společnost získala od Zdeňka Milera licenci, a dnes zdobí řadu dalších výrobků – ostatně je uvidíte v podnikové prodejně.
 

Detoa nebo Tofa?

Když v roce 1908 Johann Schowanek založil továrnu v Jiřetíně, měl za sebou spoustu zkušeností: korálky a dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky vyráběl už od roku 1895 v nedaleké Desné.

Přestěhování do Albrechtic umožnilo továrně rozšíření výroby; už kolem roku 1920 se dřevěné výrobky z Jizerských hor vyvážely do mnoha zemí všech světadílů včetně Afriky. Na rozšíření výroby o hračky došlo kolem roku 1925 až 1927, později se výrobní sortiment rozšířil o komponenty do společenských her, mechaniky a klávesnice pro pianina a klavíry. Dnešní podobu závod získal v roce 1935.

Po druhé světové válce měl podnik stejný osud jako jiné: původní majitel Schowanek emigroval, firma byla znárodněna a změnilo se i její jméno: z anglického výrazu „toys factory“, továrna na hračky, vznikla TOFA Albrechtice. Po privatizaci společnost změnila jméno naposled na dnešní  DETOA Albrechtice.
 

Víte, že?

  • Pokud si myslíte, že práce v továrně na hračky je také hračka a její zaměstnanci si celý den hrají, rychle vás v Albrechticích vyvedou z omylu. Hračkářství vždy bylo poctivé řemeslo, zároveň ale docela těžká práce – ostatně těžké je i kvalitní dřevo, těžené v horských oblastech střední Evropy. Od chvíle, kdy dřevo dorazí do Albrechtic, do doby, kdy hotová hračka opouští továrnu, uplyne často několik měsíců.
  • Tak jako kdysi se i dnes velká část výrobků značky Detoa vyváží do světa; největším odběratelem je Německo, ale hračky z Jizerských hor se kupují i v Číně nebo Japonsku.
  • Johann Schowanek si v Jiřetíně nechal postavit luxusně zařízenou funkcionalistickou vilu podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Dnes v ní kromě obecního úřadu najdete Muzeum místní historie s několika expozicemi. Věnují se počátkům lyžování, místní přírodě i historii rodiny a továrny Schowanek, k vidění je historické truhlářské nářadí a přehlídka továrních výrobků. Pokud chcete vidět kolekci hraček, které zachycují výrobu od jejích počátků až po dnešní produkci, ucelenější řadu nikde jinde nenajdete.
Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: zábavné školní výlety plné tradic

Aby se ze školního výletu nestala nuda a otrava, o to postará portál Kudy z nudy. Z každého kraje jsme vytipovali zajímavá místa, kde si připomenete naše národní tradice. Objednat si můžete komentované prohlídky, speciální programy a přímo na místě také vyzkoušíte rozmanité aktivity – třeba lukostřelbu, pečení placek nebo výrobu kouzelných amuletů.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček Kultura

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Muzeum se nachází ve zrekonstruované luxusní vile Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček, nyní firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa. Expozice vám ukáže tradiční řemesla regionu, truhlářskou výrobu s expozicí hraček, historii výroby lyží a přírodu regionu.

Další aktuality

Dny lidové architektury lákají do Libereckého kraje

Již podvanácté budou moci lidé o víkendu 20. a 21. července 2024 navštívit ve Dnech lidové architektury celkem 15 objektů spojených s tradičními řemesly a výrobou. Letošní ročník vás zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Těšit se můžete na divadelní a folklorní vystoupení či výstavy a tematické přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny.
16. červenec 2024 16:00
Památky, Liberecký kraj

Pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu a skvělou zábavu nejen v Harrachově

Kdo má rád pivo, ten si o prázdninách může vybrat hned z několika festivalů a slavností. Na všech vás čeká hudba, pivní soutěže, zábava a hlavně ochutnávky zajímavých piv z mnoha desítek malých i velkých pivovarů.
15. červenec 2024 15:23
Gurmánská turistika, Liberecký kraj

Turistické autobusy v Českém ráji vás svezou na výlet i s kolem

I v letošním roce můžete opět využít při poznávání Českého ráje letních linek turistických autobusů s přepravou kol. Využitím turistického autobusu šetříte nejen přírodu, ale nebudete mít žádné starosti s parkováním vašeho auta. Turistické autobusy jezdí letos na osmi linkách a zavezou vás k nejoblíbenějším místům Českého ráje.
14. červenec 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Nejlepší koupání: tipy na příjemné koupání v Libereckém kraji

V Libereckém kraji najdou milovníci vodního živlu spoustu skvělých možností, kde si pořádně zaplavat v přírodě či se osvěžit během tropických dnů v chladné vodě. V našich tipech ale najdete také místa pro ty, kteří dávají přednost bazénům a akvaparkům. Stačí si jen vzít plavky, ručník a hurá k vodě!
9. červenec 2024 18:00
Letní sporty, Liberecký kraj

Léto láká děti do přírodního parku Šťastná země v Radvánovicích u Turnova

Znáte přírodní zábavní park Šťastná země nedaleko Turnova? Dětem se tu určitě bude líbit! Najdou zde velké množství atrakcí, které jsou navíc šetrné k přírodě a životnímu prostředí. Je zde například trpasličí vesnička, ke hrám vybízející dřevěný hrad, oblíbené trampolíny a všelijaké prolézačky. Děti se navíc mohou těšit na originální programy a doprovodné aktivity.
5. červenec 2024 10:48
Zážitky, Liberecký kraj

V červenci začíná Sedmihorské léto 2024: vystoupí hvězdy hereckého a hudebního nebe

Hudební a divadelní festival Sedmihorské léto letos v červenci a v srpnu uvede deset samostatných akcí. V romantickém prostředí pod Troskami si užijete koncerty, divadlo, zábavnou talk show i jógový kemp! Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše letos pořadatelé připravili.
26. červen 2024 15:24
Kultura, Liberecký kraj

Hrad Grabštejn láká na nový okruh Grabštejnské poklady

Chcete-li poznat to nejcennější, co Grabštejn ve svých zdech skrývá, navštivte nový okruh zpřístupněný od června 2024. Zavede vás nejen do grabštejnského sklepení, ale i do jedinečné renesanční kaple svaté Barbory a čeká vás také výstup a rozhled z hradní věže. O tom, jak přínosné jsou archeologické nálezy a co všechno díky nim o životě na hradě víme, svědčí i plánované rozšíření archeologické expozice na doplňkovém prohlídkovém okruhu Grabštejnské poklady.
22. červen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Bike Park v Rokytnici má otevřeno každý víkend

Bikepark Rock-It-Nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři trasy v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý. V červnu, září a říjnu je bikepark otevřený každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin, v červenci a srpnu každý den.
16. červen 2024 9:00
Letní sporty, Liberecký kraj