!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor
České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

  • Vydáno25. března 2021
Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.
Velká továrna společnosti Detoa v AlbrechticíchJizerských horách patří k posledním v Evropě. Vypadá přesně tak, jak továrnu kreslí děti: velká industriální budova se spoustou velkých oken a vysokým komínem. Ten je mimochodem skvělý navigační prvek, ať už sem pojedete od Smržovky, Desné anebo Josefova Dolu.
 

Od korálků ke krtečkovi

Při prohlídce výrobních prostor uvidíte postup výroby dřevěných hraček od zpracování kulatiny až po závěrečnou montáž, nahlédnout můžete i do míst, kde se vyrábějí mechaniky pro klavíry a pianina. Pokud na prohlídku přijedete s dětmi, v podnikové prodejně se kromě výrobků značky Detoa dají koupit sáčky s různými dílky, z nichž si pak v kreativních dílnách malí návštěvníci (ale občas i ti velcí) vyrábějí vlastní hračky. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma, ale pozor, exkurzi do výroby je nutné objednat předem.

A na co se můžete těšit? Zřejmě vás překvapí to, že ve 30. letech 20. století zakladatel továrny Johann Schowanek představil mladému Československu hračku zvanou jojo, tehdy módní hit z USA; v malém se tu vyrábí dodnes. Kromě obvyklého sortimentu domin, skládaček a dalších stolních her, počítadel, vláčků, aut, magnetických divadel, mačkacích figurek, dětského nářadí a korálků z Albrechtic startuje na cesty do celého světa také figurka populárního Krtečka a jeho přátel ze stejnojmenného seriálu. První dřevěná figurka oblíbeného hrdiny dětských knížek a filmů vznikla v roce 2004, kdy společnost získala od Zdeňka Milera licenci, a dnes zdobí řadu dalších výrobků – ostatně je uvidíte v podnikové prodejně.
 

Detoa nebo Tofa?

Když v roce 1908 Johann Schowanek založil továrnu v Jiřetíně, měl za sebou spoustu zkušeností: korálky a dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky vyráběl už od roku 1895 v nedaleké Desné.

Přestěhování do Albrechtic umožnilo továrně rozšíření výroby; už kolem roku 1920 se dřevěné výrobky z Jizerských hor vyvážely do mnoha zemí všech světadílů včetně Afriky. Na rozšíření výroby o hračky došlo kolem roku 1925 až 1927, později se výrobní sortiment rozšířil o komponenty do společenských her, mechaniky a klávesnice pro pianina a klavíry. Dnešní podobu závod získal v roce 1935.

Po druhé světové válce měl podnik stejný osud jako jiné: původní majitel Schowanek emigroval, firma byla znárodněna a změnilo se i její jméno: z anglického výrazu „toys factory“, továrna na hračky, vznikla TOFA Albrechtice. Po privatizaci společnost změnila jméno naposled na dnešní  DETOA Albrechtice.
 

Víte, že?

  • Pokud si myslíte, že práce v továrně na hračky je také hračka a její zaměstnanci si celý den hrají, rychle vás v Albrechticích vyvedou z omylu. Hračkářství vždy bylo poctivé řemeslo, zároveň ale docela těžká práce – ostatně těžké je i kvalitní dřevo, těžené v horských oblastech střední Evropy. Od chvíle, kdy dřevo dorazí do Albrechtic, do doby, kdy hotová hračka opouští továrnu, uplyne často několik měsíců.
  • Tak jako kdysi se i dnes velká část výrobků značky Detoa vyváží do světa; největším odběratelem je Německo, ale hračky z Jizerských hor se kupují i v Číně nebo Japonsku.
  • Johann Schowanek si v Jiřetíně nechal postavit luxusně zařízenou funkcionalistickou vilu podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Dnes v ní kromě obecního úřadu najdete Muzeum místní historie s několika expozicemi. Věnují se počátkům lyžování, místní přírodě i historii rodiny a továrny Schowanek, k vidění je historické truhlářské nářadí a přehlídka továrních výrobků. Pokud chcete vidět kolekci hraček, které zachycují výrobu od jejích počátků až po dnešní produkci, ucelenější řadu nikde jinde nenajdete.
Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Muzeum se nachází ve zrekonstruované luxusní vile Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček, nyní firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa. Expozice vám ukáže tradiční řemesla regionu, truhlářskou výrobu s expozicí hraček, historii výroby lyží a přírodu regionu.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Další aktuality

2.12.
2021
Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
26.11.
2021
Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Zámek Zákupy zve na adventní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
25.11.
2021
Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
19.11.
2021
Region Liberec se těší na pořádnou zimu a pro lyžaře chystá spoustu novinek!

Region Liberec se těší na pořádnou zimu a pro lyžaře chystá spoustu novinek!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty