Úvod > Aktuality > České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor
Zážitky

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

  • Vydáno25. března 2021
Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.
Velká továrna společnosti Detoa v AlbrechticíchJizerských horách patří k posledním v Evropě. Vypadá přesně tak, jak továrnu kreslí děti: velká industriální budova se spoustou velkých oken a vysokým komínem. Ten je mimochodem skvělý navigační prvek, ať už sem pojedete od Smržovky, Desné anebo Josefova Dolu.
 

Od korálků ke krtečkovi

Při prohlídce výrobních prostor uvidíte postup výroby dřevěných hraček od zpracování kulatiny až po závěrečnou montáž, nahlédnout můžete i do míst, kde se vyrábějí mechaniky pro klavíry a pianina. Pokud na prohlídku přijedete s dětmi, v podnikové prodejně se kromě výrobků značky Detoa dají koupit sáčky s různými dílky, z nichž si pak v kreativních dílnách malí návštěvníci (ale občas i ti velcí) vyrábějí vlastní hračky. Vstup do dílen je po zakoupení sáčku zdarma, ale pozor, exkurzi do výroby je nutné objednat předem.

A na co se můžete těšit? Zřejmě vás překvapí to, že ve 30. letech 20. století zakladatel továrny Johann Schowanek představil mladému Československu hračku zvanou jojo, tehdy módní hit z USA; v malém se tu vyrábí dodnes. Kromě obvyklého sortimentu domin, skládaček a dalších stolních her, počítadel, vláčků, aut, magnetických divadel, mačkacích figurek, dětského nářadí a korálků z Albrechtic startuje na cesty do celého světa také figurka populárního Krtečka a jeho přátel ze stejnojmenného seriálu. První dřevěná figurka oblíbeného hrdiny dětských knížek a filmů vznikla v roce 2004, kdy společnost získala od Zdeňka Milera licenci, a dnes zdobí řadu dalších výrobků – ostatně je uvidíte v podnikové prodejně.
 

Detoa nebo Tofa?

Když v roce 1908 Johann Schowanek založil továrnu v Jiřetíně, měl za sebou spoustu zkušeností: korálky a dřevěné perle, knoflíky a jiné drobné soustružené dílky vyráběl už od roku 1895 v nedaleké Desné.

Přestěhování do Albrechtic umožnilo továrně rozšíření výroby; už kolem roku 1920 se dřevěné výrobky z Jizerských hor vyvážely do mnoha zemí všech světadílů včetně Afriky. Na rozšíření výroby o hračky došlo kolem roku 1925 až 1927, později se výrobní sortiment rozšířil o komponenty do společenských her, mechaniky a klávesnice pro pianina a klavíry. Dnešní podobu závod získal v roce 1935.

Po druhé světové válce měl podnik stejný osud jako jiné: původní majitel Schowanek emigroval, firma byla znárodněna a změnilo se i její jméno: z anglického výrazu „toys factory“, továrna na hračky, vznikla TOFA Albrechtice. Po privatizaci společnost změnila jméno naposled na dnešní  DETOA Albrechtice.
 

Víte, že?

  • Pokud si myslíte, že práce v továrně na hračky je také hračka a její zaměstnanci si celý den hrají, rychle vás v Albrechticích vyvedou z omylu. Hračkářství vždy bylo poctivé řemeslo, zároveň ale docela těžká práce – ostatně těžké je i kvalitní dřevo, těžené v horských oblastech střední Evropy. Od chvíle, kdy dřevo dorazí do Albrechtic, do doby, kdy hotová hračka opouští továrnu, uplyne často několik měsíců.
  • Tak jako kdysi se i dnes velká část výrobků značky Detoa vyváží do světa; největším odběratelem je Německo, ale hračky z Jizerských hor se kupují i v Číně nebo Japonsku.
  • Johann Schowanek si v Jiřetíně nechal postavit luxusně zařízenou funkcionalistickou vilu podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Dnes v ní kromě obecního úřadu najdete Muzeum místní historie s několika expozicemi. Věnují se počátkům lyžování, místní přírodě i historii rodiny a továrny Schowanek, k vidění je historické truhlářské nářadí a přehlídka továrních výrobků. Pokud chcete vidět kolekci hraček, které zachycují výrobu od jejích počátků až po dnešní produkci, ucelenější řadu nikde jinde nenajdete.
Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Muzeum se nachází ve zrekonstruované luxusní vile Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček, nyní firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa. Expozice vám ukáže tradiční řemesla regionu, truhlářskou výrobu s expozicí hraček, historii výroby lyží a přírodu regionu.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Další aktuality

10 tipů na lezení po skalách i lanech v Libereckém kraji

Patříte k lidem, pro něž je nejkrásnější výhled na svět z vrcholu skal? Anebo si rádi zařádíte v lanoví v některém z lanových center? Pak právě pro vás máme pár tipů na místa, která se vám určitě budou líbit. Milovníci skalního lezení určitě ocení horolezecké terény Jizerských hor či via ferraty, pro ostatní jsme vybrali ty nejlepší lanové parky Liberecka.
Liberecký kraj | Letní sporty

V Krkonoších si připomínají Světový den lesů a Světový den vody

Stejně, jako jsou lesy úplně zásadní součástí planetárního ekosystému z celosvětového hlediska, jsou krkonošské lesy velmi podstatné z pohledu našeho regionu, Česka i střední Evropy. Lesy pokrývají přes 80 % celkové plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. V posledních třech dekádách se krkonošští lesníci snaží postupně přeměňovat nepůvodní porosty na lesy přírodě blízké. Správa Krkonošského národního parku se stará o 585 km drobných vodních toků a nepočítaně studánek a pramenů v celém pohoří. Je tedy přirozené, že i Správa KRNAP se přidává k oslavám Světového dne lesů (21. března) a Světového dne vody (22. března).
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů: Památky si letos připomenou hraběcí rod Harrachů

Hrady a zámky se opět ohlédnou po stopách nevýznamnějších šlechtických rodů naší historie. Letos uplyne 400 let od nástupu Arnošta Vojtěcha z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Téma je tedy jasné: Národní památkový ústav tento rok představí milovníkům památek podrobněji starobylý rod Harrachů. Již 13. ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů nese letos podtitul Harrachové – vznešenost zavazuje.
Liberecký kraj | Památky

Pekelské údolí začínají zdobit bledule – udělejte si krásný jarní výlet

Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Liberecký kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Libereckého kraje

Jaké proměny zažil Liberecký kraj během posledních třiceti let? Jizerskohorské bučiny a perličkové vánoční ozdoby z Poniklé se dostaly do UNESCO, vznikl projekt nazvaný Crystal Valley a animovaní hrdinové z populárního Čtyřlístku mají své vlastní muzeum. Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například na zámek Svijany nebo do galerie Granát, v Liberci vzniklo science centrum iQlandia, centrum Babylon a první krytý DinoPark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Libereckým krajem rok za rokem!
Liberecký kraj | Zážitky

Kam na výlet v sychravém počasí? Přece na Sychrov!

Přemýšlíte-li o námětu na výlet a zároveň chcete poznat historický objekt jinak než v hlavní sezóně, přijeďte se podívat na zámek Sychrov, který je milovníkům hradů a zámků otevřen po celý rok. I nyní v sychravém počasí na přelomu zimy a jara se můžete podívat do zámeckých komnat denně od 10:00 do 14:00 hodin.
Liberecký kraj | Památky

Do Českého ráje cesta příjemná je: pět rajských procházek a stovky výhledů

Kdo by neznal Prachovské skály, údolí Plakánek, skalní hrady Drábské světničky, Trosky nebo Valečov a stovky dalších kouzelných míst? Najdete je v Českém ráji, který v březnu slaví 68 let od svého vyhlášení. Víte, že byl vůbec první chráněnou krajinnou oblastí, která u nás vznikla?
Liberecký kraj | Příroda

Ušetřete v Krkonoších se slevovými kartami

V Krkonoších fungují v současné době pro návštěvníky čtyři slevové karty. Jedná se o Gopass ve Špindlerově Mlýně, Harrachov Card v Harrachově a Kartu hosta v Peci pod Sněžkou. Ve ve východních Krkonoších můžete nově využít od letošní sezony Kartu hosta.
Liberecký kraj | Zimní sporty