ÚvodAktualityCesty za uměním: české umělecké skvosty, které okouzlily svět
Kultura

Cesty za uměním: české umělecké skvosty, které okouzlily svět

Poslechněte si audio verzi článku
Sklo, obrazy, nábytek, architektura i moderní technologie: tak se představuje Česká republika v zahraničí, například na světových výstavách EXPO nebo na olympijských hrách. Podívejte se s Kudy z nudy, které umělecké skvosty okouzlily svět a kde je můžete vidět dnes?
Světovou pověst českého skla potvrdil roku 2023 zápis na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jeho historie je dlouhá a plná fascinujících příběhů. Například už na Světové výstavě v Londýně 1851, předchůdkyni mezinárodních výstav Expo, se světu představilo české sklo z dílny hraběte Harracha. Nezůstalo jen u skla: české země reprezentoval například Alfons Mucha a jeho Slovanská epopej, Proboštův betlém, filmy Karla Zemana nebo obrazy mistra Theodorika z Karlštejna. Seznamte se na Kudy z nudy s uměleckými skvosty, které reprezentovaly naši zemi v zahraničí!
 

Expo Paříž 1900: pavilon od Muchy

V roce 1900 byl Alfons Mucha na vrcholu své pařížské kariéry jako všestranný mistr art nouveau a jeho umělecké renomé rostlo. Čechy v té době mívaly na světových výstavách nanejvýš svou expozici v rámci pavilonu Rakouska-Uherska, ale například pro světovou výstavu v Paříži 1900 nevytvořil pavilon Bosny a Hercegoviny nikdo jiný než právě Alfons Mucha. Šlo o jeden z celkem tří pavilonů, které Rakousko-uherská říše vystavila, a nástěnné malby byly pro umělce vysoce prestižní zakázkou.

Po výstavě sice byl Mucha oceněn Řádem Františka Josefa I. za zásluhy, současně mu ale zakázka trpce připomněla politické postavení jeho vlasti i dalších slovanských zemí. Jak Mucha později napsal, cítil se frustrovaný svou pozicí umělce v Paříži – zatímco jeho plakáty a dekorativní panó zdobily salonky nejvyšších vrstev společnosti, jeho „domovině nezbývalo než hasit žízeň vodou ze stoky.“ I proto Mucha pavilon pojal jako oslavu dějin a kulturní diverzity Bosny a Hercegoviny. Útrapy utlačovaných Slovanů a další složitá témata, která si malíř přál zvěčnit, si musela počkat až na umělcovo mistrovské dílo, cyklus Slovanské epopeje (1911–1926). Tu si aktuálně můžete prohlédnout na zámku v Moravském Krumlově.
 

Expo Ósaka 2025: Alfons Mucha podruhé

Japonsku Alfonse Muchu milují; obdivuje ho dokonce sama císařská rodina, která se s Muchovými přátelí. Dokázala to i výstava Slovanské epopeje v Tokiu, která byla v roce 2017 třetí nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění na světě. Mucha se do Japonska vrátil i v roce 2025 na výstavu EXPO v Ósace: sklářský umělec Rony Plesl a malíř Jakub Matuška při vzniku výtvarné podoby návštěvnické cesty českého pavilonu na EXPO 2025 nechali inspirovat nedokončeným triptychem Alfonse Muchy Tři věky. Triptych Věk Rozumu, Věk Moudrosti a Věk Lásky měl být památníkem pro celé lidstvo. Mucha na něm začal pracovat v posledních letech svého života, když světu hrozila další válka. Ambiciózní projekt ale už kvůli zhoršujícímu se zdraví nestihl dokončit. Nyní díky skleněnému plášti českého pavilonu návštěvníci uvidí Muchův triptych ještě předtím, než vstoupí dovnitř. Národní expozice skloubí slavného českého umělce s komiksovým vyjádřením a moderními technologiemi: mimo jiné totiž nabídne plastiky vytvořené pomocí světově unikátní, moderní technologie Vitrum Vivum, umožňující tavení skla v uzavřené formě.
 

Expo Brusel 1958: architektura a filmy Karla Zemana

Za svou expozici v Bruselu Československo získalo řadu ocenění. Z pavilonu v bruselském stylu, který získal hlavní cenu Zlatou hvězdu, se dochovala jen budova restaurace, postavená na Letné. V Bruselu ale slavila úspěchy i kinematografie – diváky uchvátil Polyekran, promítání filmů současně na několik pláten různých tvarů, Laterna magika či film Karla Zemana Vynález zkázy. Zastavte se v Muzeu Karla Zemana v Praze a užijte si filmové zázraky podobně jako kdysi diváci v Belgii!
 

Expo Montreal 1967: Třebechovický betlém a obrazy mistra Theodorika

Návštěvníci výstavy Expo v Kanadě obdivovali Kinoautomat a také Proboštův betlém, který je dnes vystavený v Třebechovickém muzeu betlémůTřebechovicích pod Orebem. Některý z osmi milionů návštěvníků, kteří se na betlém přišli podívat, ovšem ukradl z Tříkrálového průvodu slona. Domů se proto betlém musel vrátit bez něj, nového slona vyřezal v roce 1968 akademický sochař František Bartoš z Hradce Králové. Do Kanady cestoval i oltář mistra Pavla ze slovenské Levoče nebo obrazy mistra Theodorika z Karlštejna, kolekce českého skla či tapiserie vytvořené technikou art protis.
 

Expo Ósaka 1970: skleněná Řeka života

Pochmurný osud měly exponáty z českého skla, vystavené na výstavě Expo v československém pavilonu v japonské Ósace v roce 1970. O expozici, která ve světě sklízela obdiv, se doma téměř nepsalo: plány československého pavilonu vznikly ještě před invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, podobu expozice a její atmosféru už ale ovlivnila atmosféra nastupující normalizace. Z jednoho z hlavních exponátů, 22 metrů dlouhé skleněné plastiky Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové nazvané Řeka života, museli autoři vybrousit stopy vojenských bot.

Symbolickým protestem byl také skleněný mrak René Roubíčka, považovaný za alegorii srpnové okupace.  Přesto anebo možná i proto byl náš pavilon společně se švýcarským a kanadským vyhlášen za nejlepší pavilon Expo 1970. Doma se ale o úspěchu prakticky nepsalo, řada tvůrců se ocitla po nástupu Husákova režimu v nemilosti či odešla do emigrace. Exponáty se většinou rozprodaly v Japonsku, konstrukce ale byla zbourána a nedochoval se ani model instalace. Řeku života připomíná skleněná plastika stejných autorů, která už desítky let zdobí Novou budovu Národního muzea. Tvarově navazuje právě na úspěšný umělecký kousek pro výstavu EXPO 1970.
 

Olympijské hry 2024: obraz ze zámku Konopiště

Při letních olympijských hrách 2024 ve Francii se ve Versailles odehrávaly jezdecké disciplíny – a stylovou doprovodnou akcí byla výstava Cheval en majesté – au coeur d’une civilisation, věnovaná kultuře koní a jezdectví na zámku Versailles. Národní památkový ústav pro ni zapůjčil obraz, který se současně stal jedním z „vizuálů“ výstavy: jezdecký portrét Leopolda de’ Medici od Justuse Sustermanse ze sbírek státního zámku Konopiště. Obraz ze sbírek arcivévody Františka Ferdinanda d’Este představuje sedmi až osmiletého prince Leopolda de’ Medici (1617–1675) ve slavnostním oděvu. Zajímavostí portrétu je zobrazení velkolepého koně se slavnostně upravenou velmi dlouhou hřívou a luxusním postrojem. Záhadu, kdo je autorem obrazu a kdo je portrétované dítě, rozluštil teprve v roce 2012 italský historik umění Gianluca Tormena, který se zabýval původem sbírek rodu d’Este a srovnával dílo s dalšími dětskými portréty Leopolda v medicejských sbírkách ve florentské Gallerii degli Uffizi.
Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Praha – Letná Památky

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání Kultura

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Rodinné klany: Muchovi, potomci slavného secesního malíře

Alfonse Muchu miluje celý svět a jeho umělecké dílo ovlivňuje už několikátou generaci. Koho si slavný malíř vzal, kolik měli dětí a kdo patří do rodiny, která dodnes pečuje o jeho umělecký odkaz? Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po historii rodinného klanu Muchů!

Proboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky

Proboštův betlém – jediný betlém v České republice zařazený mezi národní kulturní památky

V Třebechovicích pod Orebem objevíte jeden z největších a nejkrásnějších českých betlémů: Proboštův betlém. Celodřevěný mechanický betlém je společným dílem Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla. Vznikal od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku, celoročně ho můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů.

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

7 věcí, které nevíte… o Japonsku

Vydejte se s Kudy z nudy poznat Japonsko! Země, která hostila dvě světové výstavy Expo, sice leží na opačném konci světa, ale s Českem má společného víc než tušíte. Vydejte se s námi objevit slavnou horu Fudži, českou architekturu, obrázky manga inspirované Alfonsem Muchou, japonské zahrady anebo příběh japonské hraběnky Mitsuko!

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Král a císař Karel IV. z rodu Lucemburků byl velkým mecenášem umění. V jeho službách pracovali vynikající umělci jako Matyáš z Arrasu, Petr Parléř či Mistr Theodorik (kolem 1320 – před březnem 1381, zřejmě Praha), malíř deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky.

Gustáv Husák – normalizační prezident

Gustáv Husák – normalizační prezident

Osmým prezidentem Československa v letech 1975–1989 byl Gustáv Husák (10. ledna 1913, Dúbravka – 18. listopadu 1991, Bratislava), politik slovenského původu a nejvýznamnější představitel období normalizace. Jeho éru provázelo postupné utužení komunistické moci a s ním související represe, propouštění ze zaměstnání a korupce.

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Kinoautomat – první interaktivní film na světě

Slyšeli jste někdy o Kinoautomatu? Multimediální projekt scénáristy a režiséra Radúze Činčery (17. června 1923, Brno – 28. ledna 1999, Praha) mohli diváci poprvé vidět v roce 1967 na světové výstavě EXPO ’67 v kanadském Montrealu. Pražská premiéra Kinoautomatu se konala v roce 1971 v kině Světozor.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

René Roubíček – otec moderního sklářského umění

Umělecký sklář a sklářský výtvarník René Roubíček (23. ledna 1922, Praha – 29. dubna 2018, Praha) byl jednou z předních uměleckých sklářských osobností. Podle uměleckého skláře a sklářského výtvarníka sklo dokáže mluvit samo za sebe, designér mu k tomu jen dává prostor.

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Obdivujete staré gobelíny a tapiserie, lovecké scény, dámy s jednorožci a další romantické výjevy v hradních a zámeckých komnatách? Pak vám udělá radost zjištění, že prastará textilní technika žije i v dnešní době a docela se jí daří. Kde uvidíte výrobu moderních kousků na vlastní oči, které interiéry zdobí a kde najdete ty největší? A jak se liší moderní a historické textilie?

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Okupace Československa 21. srpna 1968 – jeden z osudových momentů naší historie

Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročila hranice tehdejšího Československa vojska pěti států východního bloku. Invaze armád Varšavské smlouvy byla definitivní tečkou za Pražským jarem, tedy pokusem liberálního křídla Komunistické strany Československa vybudovat v zemi „socialismus s lidskou tváří“. Naopak začalo období normalizace, které ukončila teprve sametová revoluce v listopadu 1989 a nastolení demokracie.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Třebechovice pod Orebem

Třebechovice pod Orebem

Město mezi Kostelcem nad Orlicí a Hradcem Králové se díky okolí s krásnými lesy a půvabnými meandry řeky Orlice stalo oblíbeným výletním místem. Vyhlášené je ovšem zejména díky muzeu betlémů s více než sto let starým Proboštovým betlémem zařazeným mezi národní kulturní památky.

Harrachové – šlechtický rod spojený s Krkonošemi

Harrachové – šlechtický rod spojený s Krkonošemi

Žádný jiný aristokratický rod v českých zemích nebyl tak pevně spojený s Krkonošemi jako rod Harrachů. I když zastávali vysoké posty v církvi, u císařského dvora, v zemské správě, armádě i diplomacii, zároveň byli průkopníky krkonošského lyžování a počátků turistiky. Pečliví hospodáři na svých panstvích rovněž dbali na lesní hospodaření, sklářství, zemědělství a včelařství.

Bruselský styl: znáte české stavby postavené v tomto architektonickém slohu?

Bruselský styl: znáte české stavby postavené v tomto architektonickém slohu?

Pokud si nejste zcela jisti o co se přesně jedná, napovíme, že většina staveb v tomto stylu pochází z přelomu 50. a 60. let. Jednalo se o moderní stavební styl rozvinutý v době, kdy se konala světová výstava v Bruselu. Kupodivu je v Česku mnoho pozoruhodných staveb v bruselském modernistickém stylu. Přehled nejzajímavějších perel tohoto slohu u nás vám přináší Kudy z nudy.

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl – sochař, sklář a designér

Rony Plesl (* 31. ledna 1965 Jablonec nad Nisou) patří mezi nejznámější sklářské designéry. Vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a s jeho dílem se denně setkává velká část Čechů: navrhl totiž pivní sklenice pro pivovary Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Staropramen, Starobrno, Krušovice i Bernard.

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Karel Zeman – kouzelník filmového plátna, který vzal Čechy do pravěku

Režiséra, výtvarníka a scénáristu Karla Zemana (3. listopadu 1910 – 5. dubna 1989) zná celý svět jako autora filmů Vynález zkázy, Baron Prášil či Cesta do pravěku. Jeho umění obdivovali Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvador Dalí, Zemanovy filmy ovlivnily režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama či režiséra Tima Burtona. Pro režiséra Stevena Spielberga byla Cesta do pravěku jedním z inspiračních zdrojů pro film Jurský Park.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Stanislav Libenský – sklářský výtvarník s mezinárodním věhlasem

Sklářský výtvarník, sochař a pedagog Stanislav Libenský (27. března 1921 – 24. února 2002) je legendou českého skla. Nejlepší díla vytvořil společně se svou ženou, sklářskou výtvarnicí a sochařkou Jaroslavou Brychtovou (18. července 1924 – 8. dubna 2020). Autorská dvojice Brychtová-Libenský dokázala světu, že ze skla je možné vyrobit něco, co ostatní pokládali za nemožné. Právě díky tomu byli ve světě známí už v dobách hluboké totality.

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

#světovéČesko a čtyřikrát Versailles: ve Francii, ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Zámek v městečku Versailles nedaleko Paříže byl sídlem francouzských králů a určoval styl: inspirovaly se jím paláce v Petrodvorcích u Sankt Petěrburgu, vídeňský Schönbrunn a dokonce i několik zámků v Česku. Vyberte si: nabízíme Versailles v Čechách, ve Slezsku nebo na Moravě.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… ukradených, zmizelých a znovunalezených pokladech

Sedm předmětů spojuje sedm originálních příběhů. O chamtivosti, zločinech, krádežích a návratech po letech, ale také o opětovném objevování něčeho, co bylo považováno za bezcenné, zapomenuté a navždy ztracené. Možná byste se měli rozhlédnout po okolí: třeba se někde blízko také ukrývá netušený poklad!
21. leden 2025 7:40
Kultura

Vynášení Morany anebo očistné rituály? Přivítejte jaro tradičními zvyky!

Už jste někdy vynášeli smrtku, Moranu nebo Mařenu? Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií. Jak na to vám poradíme na portálu Kudy z nudy.
17. leden 2025 12:30
Kultura

Cesty za uměním: Česká opera a slavní pěvci a pěvkyně

Česká opera nabízí spousty zážitků, fascinujících příběhů a osobností. Seznamte se na Kudy z nudy s její historií a zajímavostmi! Kromě nejstarších českých oper vám představíme i operním pěvkyně a pěvce, kterým tleskalo a tleská publikum na jevištích našich divadel, na festivalech i v proslulých operních domech celého světa.
16. leden 2025 13:42
Kultura

Umění slaví své narozeniny, vydejte se do galerie či na výstavu

Víte, že umění má své narozeniny? Art’s Birthday je svátek, jehož myšlenka má počátek v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Portál Kudy z nudy vás zve nejen na speciální akce k tomuto dni, ale také do dalších galerií a muzeí.
16. leden 2025 13:19
Kultura

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.
16. leden 2025 8:26
Kultura

Cesty za uměním: herečka Sarah Bernhardt, plakát Gismonda a malíř Alfons Mucha

Sarah Bernhardt (1844–1923) byla ikonická herečka a umělkyně přelomu 19. a 20. století. Na divadelních jevištích se proslavila jako Medea, Dáma s kaméliemi i dánský princ Hamlet, mezi její přátele patřili Edmond Rostand, autor Cyrana z Bergeracu, Sigmund Freud, Emile Zola, Victor Hugo či otec i syn Dumasovi, tedy Alexandre Dumas starší i mladší. A také malíř Alfons Mucha: díky jeho divadelním plakátům dodnes zná božskou Sarah celý svět. Seznamte se s ní na Kudy u nudy!
15. leden 2025 10:51
Kultura

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.
12. leden 2025 10:04
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
10. leden 2025 5:59
Kultura