Úvod > Co chcete dělat? > Průmyslový palác na Výstavišti Praha v Holešovicích

Průmyslový palác na Výstavišti Praha v Holešovicích

Památky
Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.
Historie Výstaviště sahá až do roku 1891, kdy se v Praze konala velká průmyslová výstava. Nejstarším objektem je Průmyslový palác, který byl postaven právě pro tuto výstavu. Poprvé v českých zemích se zde uplatnila architektura s železnou montovanou konstrukcí.

Projekt i provedení železné konstrukce je práce První českomoravské strojírny Kolben - Daněk v Praze, práci provedlo 150 montérů za 5 měsíců. Do postranních průčelí byla zasazena figurální okna představující Průmysl a Vědu, která byla provedena podle kartonů Mikoláše Alše ze zlatožlutého katedrálního skla. Ke kombinování obrazců se spotřebovalo na milion barevných skleněných tabulek zalévaných do olova. Na kopuli paláce byla umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Interiér byl upraven roku 1907 podle projektu architekta Josefa Fanty.

Ve čtvrtek 16. října 2008 shořelo na Výstavišti levé křídlo paláce. Střední a východní část paláce však nebyla požárem poškozena. Nyní probíhá snaha obnovit Průmyslový palác v původní podobě. Na místě původního Levého křídla je v současnosti postavena mobilní hala. Reprezentativní vnitřní prostory paláce se využívají jak k výstavám tak i ke kulturním akcím, např. gala večeřím, plesům, koncertům, módním přehlídkám. Po obvodu prostoru slouží návštěvníkům galerie přístupná schodišti v postranních věžích.

Opravena bude i bývalá restaurace Bohemia. V nyní chátrající budově má po opravách vzniknout restaurační provoz se středomořskou a italskou kuchyní. Objekt je v současné době v dezolátním stavu a je nutná jeho generální rekonstrukce. Pavilon bývalé restaurace Bohemia se nachází vlevo od vstupu do areálu.
 

Další objekty v areálu Výstaviště

V novorenesančním pavilonu, vpravo od vstupního prostranství, je umístěno lapidárium. Jsou zde soustředěné nejvýznamnější kamenosochařské památky Prahy. Najdete tu i originály soch z Karlova mostu. Od roku 1898 je na výstavišti i velký historický obraz Panorama Bitvy u Lipan od Luďka Marolda. Nachází se v kruhovém objektu z roku 1908 podle projektu Jana Kouly. Dílo bylo vytvořeno v roce 1898 při příležitosti výstavy architektury a inženýrství, zpřístupněno bylo 30. května 1934 v den pětistého výročí bitvy u Lipan. Další atrakcí je světelná Křižíkova fontána z roku 1894. Její světelnou úpravu provedl František Křižík. V letním období se tu konají večerní světelná představení na klasickou i moderní hudbu.

V areálu Výstaviště najdete i další výstavní plochy, pavilony i restaurace. Je zde také dřevěné divadlo Globe, které je postavené podle vzoru shakespearovské scény v Londýně. Za sportem sem můžete vyrazit do plaveckého bazénu, neobvyklou podívanou poskytne také Mořské akvárium a za zábavou lze vyrazit do zábavního parku na konci areálu, kde se nachází pouťové atrakce, včetně velkého ruského kola a horské dráhy.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019