Úvod > Co chcete dělat? > Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích
Památky

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.
Výstaviště Praha je multifunkčním prostorem s dlouholetou tradicí. Rozkládá se na ploše 36 hektarů a jeho dominantou je secesní Průmyslový palác. Pro své značné interiérové i exteriérové možnosti je skvělou a vyhledávanou příležitostí pro pořádání řady kulturních, společenských a zábavních akcí v průběhu celého roku. Díky svému umístění v blízkosti centra a parkovacím kapacitám, je Výstaviště velmi dobře dostupné i MHD.

Historie Výstaviště sahá až do roku 1891, kdy se v Praze konala velká průmyslová výstava. Nejstarším objektem je Průmyslový palác, který byl postaven právě pro tuto výstavu. Poprvé v českých zemích se zde uplatnila architektura s železnou montovanou konstrukcí.

Projekt i provedení železné konstrukce je práce První českomoravské strojírny Kolben – Daněk v Praze, práci provedlo 150 montérů za 5 měsíců. Do postranních průčelí byla zasazena figurální okna představující Průmysl a Vědu, která byla provedena podle kartonů Mikoláše Alše ze zlatožlutého katedrálního skla. Ke kombinování obrazců se spotřebovalo na milion barevných skleněných tabulek zalévaných do olova. Na kopuli paláce byla umístěna velká replika královské koruny s křížem, která měla podobu svatováclavské koruny. Interiér byl upraven roku 1907 podle projektu architekta Josefa Fanty.

Ve čtvrtek 16. října 2008 shořelo na Výstavišti levé křídlo paláce. Střední a východní část paláce však nebyla požárem poškozena. Nyní probíhá snaha obnovit Průmyslový palác v původní podobě. Na místě původního Levého křídla je v současnosti postavena mobilní hala. Reprezentativní vnitřní prostory paláce se využívají jak k výstavám tak i ke kulturním akcím, např. gala večeřím, plesům, koncertům, festivalům, přednáškám a dalším.
 

Dostavba vyhořelého levého křídla Výstaviště

Dostavba Průmyslového paláce začala roku 2022, hotovo má být v roce 2024. V 50. letech palác sloužil pro sjezdy komunistické strany a v podzemí pod levým křídlem bylo zázemí s kuchyní pro catering. Kuchyň bude fungovat i po rekonstrukci. Navíc přibude podzemní chodba, kterou budou moci návštěvníci i za deště projít suchou nohou směrem k výstavním plochám za Průmyslovým palácem. Opravují se také vitráže – 107 700 barevných skel vsazených do olověného rámu. Celkem zaujímají plochu 2256 metrů čtverečních.

Ve střední části budovy budou opraveny všechny vitráže. Kompletní obnova čeká ty směrem k vyhořelému křídlu, které významně poničil žár z ohně. Opravy se dočkají tři Křižíkovy pavilony, střechy s fasádou na Lapidáriu. Zachránit se bohužel nepodařilo někdejší bruselský pavilon, na jehož základech dnes stojí skatepark. Ten se společně s parkurovým hřištěm a venkovní posilovnou otevřel již roku 2020, stejně tak jako čtvrtý z Křižíkových pavilonů
 

Další objekty v areálu Výstaviště

V novorenesančním pavilonu, vpravo od vstupního prostranství, je umístěno lapidárium. Jsou zde soustředěné nejvýznamnější kamenosochařské památky Prahy. Najdete tu i originály soch z Karlova mostu. Od roku 1898 je na výstavišti i velký historický obraz Panorama Bitvy u Lipan od Luďka Marolda. Nachází se ve spodní části Výstaviště, na pomezí parku Stromovka. Dílo bylo vytvořeno v roce 1898 při příležitosti výstavy architektury a inženýrství, zpřístupněno bylo 30. května 1934 v den pětistého výročí bitvy u Lipan.

Další atrakcí je světelná Křižíkova fontána z roku 1894. Její světelnou úpravu provedl František Křižík. V současné době je veřejnosti přístupná. V letní sezóně se zde konají koncerty, divadla, soukromé akce.

Za sportem sem můžete vyrazit do plaveckého bazénu, zahrát si badminton, stolní tenis, vyzkoušet si lezení na jedné z nejmodernějších boulder stěn a v zimní sezóně využít veřejného bruslení v Malé sportovní hale.

Ve spodní části areálu můžete nalézt griloviště, gastropavilon, nové lanové hřiště pro děti, pískoviště, cyklopark pro menší děti, workout hřiště a další volnočasové využití.

V těsném okolí Výstaviště se na západní straně nachází rozlehlý park Stromovka a Planetárium Praha.

Provozovatel

Výstaviště Praha, a.s.

Areál Výstaviště 67
Holešovice
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 702 128 232
Email:
info@prahaexpo.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.vystavistepra...
GPS:
50,104722 14,430833
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

1,0 hodina