ÚvodCo chcete dělat?PamátkyMěstská architektura
50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Městská architektura Celá ČR

Máte rádi atmosféru měst a zajímá vás, co je kde nového, kde nachystali tematické vycházkové okruhy, kde otvírají místa dosud nepřístupná a kde si užijete zajímavé akce? Jste na tom nejlepším místě; pravidelně navíc nabízíme novinky ze světa architektury a další překvapení.

Nejnavštěvovanější architektonické skvosty 

Přehled nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje široký záber stylů. Secesní Obecní důmPraze z počátku 20. století je dokladem nevídané umělecké i řemeslné dovednosti a kvality. Vila TugendhatBrně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi turisticky atraktivní cíle patří Národní památník na VítkověPraze a také brněnská Vila Stiassni a soubor elegantních bytových interiérů, které v Plzni vytvořil architekt Adolf Loos ve 30. letech 20. století pro movité investory z řad místní židovské komunity.


Komentované prohlídky městských zákoutí

Procházíte se městskými ulicemi sami anebo přivítáte nabídku komentovaných vycházek s průvodci? Mívají různé zaměření, odehrávají se přes den, v podvečerních hodinách i v noci. Při letních prohlídkách se můžete seznámit například s Plzní, Kroměříží anebo Novým Městem nad Metují, s průvodcem se můžete vypravit také na procházku po zajímavých místech a zákoutích Ostravy, na prohlídku Šumperku, Kašperských Hor či historického centra Mníšku pod Brdy anebo po Slaném a okolí. Několik prohlídkových tras připravily také Litoměřice, atmosféru starobylého Mikulova si dokonce můžete vychutnat nejenom v létě, ale i v zimě při prohlídce se šálkem svařeného vína.
 

Městy krok za krokem vlastním tempem

Značky na chodnících a na zdech, QR kódy, stojany, šipky, mapky, publikace i audioprůvodce: četná města vyznačila ve svých centrech i okrajových částech prohlídkové trasy, kde nebudete potřebovat průvodce ani objednávky předem. Vyzkoušejte třeba procházkové okruhy Hradcem Králové, vycházkové okruhy Berounem, naučné stezky v Rožnově pod Radhoštěm nebo prohlídkové okruhy v Liberci. Několik stovek funkcionalistických památek vám představí Brněnské architektonické stezky.
 

Vlastivědné vycházky Prahou

Kdo se zajímá se o pražskou historii a architekturu, ten může vyrazit na některou z vlastivědných vycházek, které pořádá Pražská informační služba (Prague City Tourism). Konají se celý rok, každý měsíc se obměňují a na portálu Kudy z nudy najdete vždy aktuální program. Zkušení průvodci vám nepředstaví jen „pražskou klasiku“ jako Národní divadlo, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Vyšehrad či Pražský hrad, ale také místa méně známá. Prozkoumávat můžete například pražské průchody a pasáže, Klánovice, Trojský zámek, Divokou Šárku či vinici Máchalka.
 

Atmosféra měst a architektury 20. století

Secesi můžete obdivovat například v pražském Obecním domě anebo v Bílkově vile, inspirované obilným lánem. Brněnská Jurkovičova vila udiví nadčasovým skloubením modernistické architektury s prvky lidového umění. Galerii kubistického designu objevíte v Muzeu Josefa Gočára v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína, zatímco pražská Müllerova vila architekta A. Loose vás překvapí interiéry, členěnými do kubusů. Krůčkem do 21. století bude návštěva trutnovského kulturního centra Uffo.
 

A kam dál?

Kromě stále přibývajících medailonků našich měst a obcí vám představujeme také města královská, fotogenická města, která mají rádi filmaři, historická města roku anebo nové kulturní památky, jejichž počet se každoročně rozšiřuje. Věnujeme se i moderní architektuře, jednotlivým stavebním slohům i kuriozitám. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny, nejpřitažlivější turistické bizarnosti nebo nejlepší sochy na hraní, focení, sedání, lehání a prolézání.
Zobrazit více

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.
Praha 1, Praha

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.
Praha 10, Praha

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.
Praha 1, Praha

Bohnický hřbitov pacientů psychiatrické léčebny

Bohnický „hřbitov bláznů“ je údajně místem s nejnegativnější energií v Česku, kde se dějí záhadné věci. Hřbitov byl založen roku 1906, tři roky po otevření bohnické léčebny, a fungoval až do roku 1963. Za tu dobu sem bylo pohřbeno přes čtyři tisíce šest set pacientů.
Praha 8, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!
Hradec Králové, Královéhradecký kraj

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.
Praha 3, Praha

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Automatické mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Nový kulturně-společenský areál tvoří moderní čtvrť evropského střihu v centru Pardubic. Tvoří zázemí pro synergii kultury, architektury i moderních technologií.
Pardubice, Pardubický kraj

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.
Praha 1, Praha