Úvod > Aktuality > Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?
Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?
"> "> "> "> ">
Památky

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

  • Vydáno10. března 2020
Ludwiga Miese van der Rohe známe jako tvůrce brněnské vily Tugedgat, památky UNESCO. Jeho jméno také nese cena Evropské Unie za současnou architekturu, Mies van der Rohe Award 2019, o kterou letos bojuje čtyřicet zajímavých architektonických počinů. Jak na tom je naše architektura?
Mezi nominovanými stavbami najdete jak malé soukromé domy nebo areály, kam se dostanete jen náhodou, tak známá místa, lákající k výletu. Cena se uděluje jednou za dva roky nejkvalitnějším realizacím z celé Evropy. Celkově je v soutěži 383 staveb, z České republiky 12 objektů. Vyhodnocení soutěže proběhne 22. března 2020.
 

Výstupní stanice lanovky na Pustevnách

lanovka pustevnyJedním z nich jsou oblíbené Pustevny. Nominovanou stavbou je výstupní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Sedačková lanová dráha Ráztoka – Pustevny umožňuje návštěvníkům rychlou a pohodlnou jízdu z Trojanovic až na Pustevny. Nástupní stanice se nachází poblíž hotelu Ráztoka v Trojanovicích v nadmořské výšce 620 m a cílová stanice je na vrcholu Pusteven v nadmořské výšce 1018 m n.m. Celou cestu nahoru vás za příznivého počasí čekají překrásné panoramatické pohledy na krajinu podbeskydí skoro z ptačí perspektivy. Při nepříznivém počasí je potřeba počítat s možnými změnami teplot a být na ně připraveni vhodným oblečením před nástupem na lanovku.
 

Kotelna v Libčicích nad Vltavou

kotelna libčiceKotelna v Libčicích dostává nový životní impuls. Prozatím je v rekonstrukci a ze zanedbaného průmyslového objektu se stává srdcem moderního umění, kulturního dění se zvláštním vztahem k tradičnímu řemeslu. Psal se rok 1872, když nedaleko hlavního města, v Libčicích nad Vltavou, vznikla šroubárna. Vyráběla spojovací součásti za tepla a za studena a s přibývajícími lety zaujímala velmi významné místo v regionu. V období největšího rozmachu, po roce 1948, zaměstnávala šroubárna přes 1 000 pracovníků a vyvážela tisíce tun svých výrobků do celé Evropy. Postupně prošla nejen obdobím světových válek, ale rovněž zestátněním, nepodařenou privatizací, konkurzem i tisíciletou povodní, která areál zasáhla v roce 2002.
 

Rozhledna Doubravka na Černém Mostě

rozhledna doubravkaV Praze na Černém Mostě vyrostla roku 2018 originální rozhledna Doubravka. Unikátní 23,5 metru vysokou stavbu z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš. V listopadu 2019 někdo úmyslně u rozhledny založil požár, který ji značně poškodil. Před koncem minulého roku všyk bylo oblíbené místo mnoha Pražanů opraveno a nyní se mohou všichni těšit z její nevšední krásy a pěkného výhledu. Rozhledna je součástí projektu Cesta k Doubravce, který má za úkol revitalizaci turistických tras, cyklotras a dalších komunikací v lokalitě Čihadla. Součástí záměru je také osazení mnoha prvků drobné architektury, vzniku odpočinkových, relaxačních nebo piknikových míst.
 

Protestní stupínek – instalace projektu Landscape

protestní stupínekPřestože Landscape Festival Praha 2019 již skončil, mnohé z jeho instalací stále zůstávají a oživují některé z Pražských divočin, v nichž se odehrál. Díky vstřícnému přístupu pracovníků Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 3, kteří přijali tyto intervence za své, se s nimi mohou Pražané setkávat a využívat je i nadále.

Nejvíce z původně dočasných děl zůstalo na vrchu Vítkov a Dolním Žižkově (15 z původních 29). Jednou z instalací je Protestní stupínek z dílny slovenského ateliéru 2021.
 

Rozšíření centra současného umění DOX

dox rozšířeníPražské Centrum současného umění DOX se rekonstrukcí sousedního administrativního objektu a dvorní přístavbou významně rozrostlo co do plochy i šíře repertoáru. V interiérech opravené kancelářské budovy zůstala díky citlivému přístupu k detailu a materiálům zachována atmosféra sedmdesátých let, jejím prvním pronajímatelem je soukromá škola architektury. Naopak do vnitrobloku razantně zasáhly novostavby dvou sálů, z betonu odlité schránky na prostor, zvenku zabalené do akusticky tlumícího polstrování. Menší slouží jako zkušebna, větší pro hudební, filmové či divadelní produkce. Vzniklou srostlici tvarů sjednocuje umírněná šedá barevnost fasád.
 

Kostel sv. Václava Sazovice

kostel sazoviceV obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let (2015 – 2017) velice moderní stavba – kostel sv. Václava, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů. Pozorného návštěvníka zaujme i klika na vstupních dveřích, jejíž tvar je inspirován tvarem klepadla dveří kostela ze Staré Boleslavi, kde světec zemřel rukou svého bratra Boleslava. Na vnitřní straně kruhu jsou pak vyfrézována latinská slova první svatováclavské legendy: „Crescente fide Christiana...” (Za času šíření víry křesťanské). Moderní prvky nenese pouze budova kostela, ale i jeho vnitřní vybavení. Kromě zvonkohry, která se programuje pomocí dálkového ovládání, je zde k vidění i kříž z optického skla. Ten se pod slunečním svitem zbarvuje do zlaté a pod září reflektorů do modré. Světlo do interiéru kostela dopadá mimo jiné kruhovým světlíkem ve stropě v trojúhelníkovém rámu. Celek má symbolický význam. Připomíná Boží oko.
 

Další novinovaní – letenská vodárna, Štajnhaus nebo dům DRN

ŠtajnhausMezi dalšími nominovanými objekty se nachází například Kinonekino - projekt transformace objektu kina na kulturně komunitní centrum v Plané či Štajnhaus v Mikulově – středověký židovský dům, který byl rekonstruovaný pro potřeby penzionu, část bude sloužit jako soukromý prostor majitele. Každý pokoj je unikátní, každý má svoji specifickou atmosféru. K původnímu využití se vrátily vinné sklepy pod domem a přilehlý dvorek.

vodárna letnáKe zdařilým městským renovací  se řadí i Komunitní centrum s observatoří ve staré vodárenské věži na Praze 7. Rekonstrukce vodárenské věže začala v listopadu roku 2016 a městská část ji dokončila v červnu 2018. V nejvyšším místě věže, ve kterém se původně nacházela hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál s výsuvnou podlahou a výstavním systémem se světly. Je odsud také přístupný ochoz věže a pozorovací kabina, kam bude instalován periskop, který nabídne unikátní rozhled po okolí. V úrovni pod sálem, v bytě "prvního topiče" parního stroje, je zřízena knihovna s čítárnou. Ve zbývajících úrovních věže jsou navrženy prostory kluboven. Od září 2018 sídlí v přilehlé budově nová třída mateřské školky.

dům drnBytový dům Domino v Brně realizovala renomovaná architektonická kancelář Atelier RAW. Jedná se o bytový dům s originálně řešenými prosklenými balkony a ustupující fasádou ve Francouzské ulici v Brně- Zábrdovicích. Architektonické pojetí kombinuje tradiční motivy nejkvalitnější bytové výstavby 30. let 20. století se současnými trendy a důrazem na kvalitu použitých materiálů.

Dům DRN Praha je polyfunkční rohovou budouvou na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1, která slouží jako kanceláře, restaurace, obchody a galerie. Byla postavena mezi lety 2012 až 2017. Administrativní budovu s prosklenou fasádou protkanou rostlinami.
Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

Vodárenská věž Letná

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Kostel sv. Václava v Sazovicích

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.

Pension Štajnhaus v Mikulově

Pension Štajnhaus v Mikulově

Pension nabízí ubytování v historickém domě ze 16. století přímo v centru města Mikulov.