ÚvodAktualityČeské značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují
Kultura

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Poslechněte si audio verzi článku
Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

Návrat do doby před sto lety

MerkurPředchůdcem Merkuru byla stavebnice Inventor, kterou v roce 1920 začal v Polici nad Metují vyrábět Jaroslav Vancl. Název měl v dětech probudit zájem o vynálezy, z jednoduchých součástek se dal postavit báječný hravý svět, od autíček přes jeřáby až po letadla nebo třeba větrný mlýn. Tehdy jste ke hře ještě nepotřebovali šroubovák: dílky se totiž spojovaly jen kovovými háčky, teprve po pěti letech je vystřídaly matičky a šroubky. Kromě spojovacího systému se po pěti letech změnilo i jméno a na světě se tak objevila první stavebnice Merkur.

Byl to Vanclův originální nápad nebo našel inspiraci u jiných výrobců? Nevíme, jisté je jen to, že si kovovou stavebnici nechal ještě před vyrobením prvního kousku patentovat po celé Evropě a dokonce i v USA, stejnou péči pak věnoval i registraci ochranných známek.

Muzeum MerkurZa první republiky Merkur vyráběl kromě klasických stavebnic i stavebnice budov, elektrických modelů a další doplňkové sady. Oblíbené byly zejména plechové elektrické vláčky, ale na rozdíl od stavebnice si obchody přály dostávat již smontované. K dětem se rozjely lokomotivy, inspirované populární rychlíkovou lokomotivou Mikádo se služebními, osobními a nákladními vozy, záhy doplněné větší rychlíkovou lokomotivou. Šlo o nejrozšířenější a nejoblíbenější typ elektrických vláčků v tehdejším Československu.
 

Merkur kdysi a nyní

Podobně jako jiné firmy se i Merkur potýkal s problémy. Za druhé světové války výrobu zpomalil a nakonec zastavil nedostatek barevných kovů, po obnovení výroby v roce 1947 přišlo znárodnění. Sortiment ale zůstal téměř stejný – s výjimkou tolik oblíbených vláčků, které se přestaly vyrábět v roce 1968.Asi nejvíc to s Merkurem bylo nahnuté v 90. letech, kdy stačilo málo a podnik málem přestal existovat. Firmu v likvidaci zachránil Jaromír Kříž, začal inovovat a navrhovat nové sestavy i výrobní sortiment, vrátily se i kdysi oblíbené vláčky. Společnost Merkur Toys vyráběla kromě mnoha variant oblíbených stavebnic stovky různých druhů vagonů a lokomotiv, železniční mosty a další stavby, parní stroje, tříkolky a koloběžky, dětské bagry a další druhy nářadí, plechové hračky na pískoviště nebo sáňky.

Jenže Jaromír Kříž odešel do důchodu a Merkuru se přestávalo dařit. Společnost ale potřebovala investice, modernizaci i novou obchodní strategii, a tak se rodina Křížových rozhodla výrobu stavebnice i související kovovýrobu prodat. Role nového záchranáře se ujal majitel obchodní skupiny HFI Group Richard Hrbáč. Ten se hračkám věnuje už od vysokoškolských studií, kdy pomáhal jedné manufaktuře s dřevěnými hračkami na zahraničních veletrzích. Pod skupinu HFI Group, která dosahuje třičtvrtěmiliardového obratu a Hrbáč ji buduje pětadvacet let, spadá také dovozce hraček Olymptoy, výrobce dřevěných hraček Woodyland a logistická firma Clever Logistic.
 

Stavebnice Merkur po sto letech a zlaté české ručičky

Jak Richard Hrbáč uvedl v rozhovoru pro Forbes, Merkur vnímá jako nejikoničtější značku českého předrevolučního hračkářského průmyslu. Podařilo se vyvinout novou řadu menších a snadněji sestavitelných stavebnic, protože jak se ukázalo, původní řada byla nejen pro dnešní generaci dětí složitá. Malí stavitelé, zvyklí u konkurenčních stavebnic na postup popsaný po jednotlivých krocích, si s Merkurem zkrátka nevěděli rady. Nové stavebnice možná jsou jednodušší, ale dál mají většinu součástek z kovu, udržují tradiční postupy výroby a většina materiálu a práce pochází z tuzemska. Ke stoletému výročí značka uvedla také novou stavebnici, kde je část návodu přenesená do digitálního prostředí. Výroční stavebnice se stala nejprodávanější položkou značky Merkur.

Díky novým kolekcím menších stavebnic se tak značce podařilo vrátit zpět na trh. Stavebnice Merkur dnes nabízí většina hračkářství, e-shopy, ale koupíte je i na hradech a zámcích jako suvenýry.A plány do budoucna? Merkur by se rád přiblížil dětem, které jsou dnes hlavně online. Na HitHitu se spouští kampaň kolem převodu Merkuru do virtuálního prostředí, je připravený projekt do 3D brýlí a stavebnice by se mohly vrátit i do škol. Starší generace si možná vzpomínají na časy, kdy Merkur býval součástí školních dílen. Návrat ke starým zvykům by pomohl zlepšit manuální zručnost, trpělivost a kreativitu našich dětí.
 

Muzeum Merkur v Polici nad Metují

Zajímavé osudy značky Merkur můžete odhalit v Muzeu Merkur v Polici nad Metují. Muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 2006 a prohlédnete si tu jak nejstarší stavebnice z roku 1920, tak podobné stavebnice od jiných výrobců i spousty historických i současných exponátů. Pozornost přitahuje hlavně kolejiště s oblíbenými vláčky a obří Ocelové město od Jiřího Mládka, inspirované románem Julese Verna.K vidění jsou i velké modely aut, mostů, budov a dalších vynálezů, které ze stavebnice Merkur staví dospělí modeláři. V historickém sklepě budovy muzea vznikla roku 2021 expozice zaměřená na důlní techniku, v níž se představuje Důl Jindřich s bezmála dva a půl metru vysokou těžní věží, vysokou pecí a důlním rypadlem. Přijďte a pohrajte si!
 

Zajímavosti o Merkuru

  • Proč Merkur v šedesátých letech přestal vyrábět vláčky, když o ně byl takový zájem? Oficiální verze tvrdí, že nemohly konkurovat novým výrobkům, ale ve skutečnosti se o všem rozhodlo jinde a výroba se plánovaně přesunula do tehdejší Německé demokratické republiky. Německé modely byly menší a navíc z umělé hmoty, takže se snáze rozbíjely. Výsledek? Hráli si s nimi hlavně dospělí a děti k nim nepustili.
  • Věda se občas dělala na koleně: když Ministerstvo zdravotnictví zastavilo oficiální výzkum, musel vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle experimentovat doma po pracovní době. Stavebnici Merkur využil k sestavení jednoduché aparatury a na Štědrý den 1961 odlil na neobvyklém „čočkostroji“ první čtyři kousky kontaktních čoček.
  • S Merkurem si pohrajete také v Praze. Mini expozici značky Merkur a velký hrací kout najdete v druhém patře Galerie ocelových figurín. V galerii uvidíte velkou Petřínskou rozhlednu od Jiřího Mládka i největší model ze sériově prodávaných stavebnic Merkur, maxirypadlo.
  • V Království železnic v Praze na Smíchově objevíte první učebnu Merkur. Pořádají se tu vzdělávací programy pro školy, zaměřené na rozvoj technických dovedností a na představení základních fyzikálních pravidel za použití stavebnice Merkur. Děti se seznámí například s elektrickým obvodem, vyzkouší si působení odstředivé síly a samy si sestaví a pochopí fungování dvojzvratné páky.
České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce

Modurit zná téměř každý: plastická, polotuhá a snadno tvarovatelná modelovací hmota pro tvořivou práci dospělých i dětí, z níž se dá vyrobit téměř cokoliv. Málokdo ale ví, že jde o ryze český vynález, který vznikl na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice Kultura

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

České značky: dětská stavebnice Seva

České značky: dětská stavebnice Seva

Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.

Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou Památky

Muzeum Benátecka – Zámek Benátky nad Jizerou

Muzeum Benátecka sídlí ve druhém patře zámku, kde pobýval hvězdář Rudolfa II. Tycho Brahe a slavný skladatel Bedřich Smetana. Muzeum je interaktivní. Součástí muzea jsou expozice dokládající historii Benátek nad Jizerou.

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Kontaktní čočky – vynález Otty Wichterleho

Otto Wichterle (1913–1998) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, který měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Nejznámější z nich jsou měkké kontaktní čočky, které profesor Wichterle poprvé vyrobil u sebe doma o Vánocích roku 1961 na přístroji, sestaveném z dětské kovové stavebnice Merkur.

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu Kultura

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Galerie ocelových figurín Kultura

Galerie ocelových figurín

Galerie ocelových figurín je výstava ručně vyráběných, recyklovaných exponátů, které jsou inspirovány hrdiny z pohádek a sci-fi filmů, stejně jako celebritami, zvířaty a automobily. Nově výstavu můžete najít na adrese Celetná 15, kousek od Staroměstského náměstí.

Další aktuality

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov ožije dobovým životem

Pevnostní město Josefov ožije v pátek a v sobotu 12. – 13. července 2024 dobovým životem. Těšit se můžete na postavy v dobovém kostýmu, na vojsko, tržiště na náměstí, řemeslný jarmark, josefovské pivo a další dobroty, dobovou hudbu, loutkové divadlo i bitevní ukázku. Hlavní sobotní program začíná v 9:00 ráno a bude pokračovat do 16:00 hodin.
10. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Krkonoše

Hledáte tip, kam na výlet či dovolenou v Krkonoších? Krkonoše patří mezi nejoblíbenější horská místa v Česku. Prohlédněte si atraktivní místa, kde naleznete spoustu zajímavých a neobjevených cílů pro výlety ve dvou nebo i s dětmi.
9. červenec 2024 15:45
Kultura, Královéhradecký kraj

20 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Krkonoších

Hledáte kam vyrazit s dětmi na horách? V Krkonoších nabízí zábavu pro celou rodinu řada areálů. Užijte si celoroční i typicky letní atrakce pro děti, trampolíny, vodní svět nebo bludiště. V našich tipech se dozvíte, kam děti v Krkonoších nalákat na výlet, hry, pohádky a další užitečné informace. Také Kudy z nudy vám pro inspiraci přináší přehled míst, kde se bude dětem určitě líbit. Tak vzhůru na výlet!
5. červenec 2024 9:46
Zážitky, Královéhradecký kraj

V Babiččině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Když počasí dovolí, sejdeme se v údolí. Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice můžete zažít v Babiččině údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Letos se sem vypravte 5. až 7. července.
4. červenec 2024 16:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Stezka korunami stromů v Janských Lázních oslaví sedmé narozeniny

Krkonošská Stezka korunami stromů oslaví letos své sedmé narozeniny a při té příležitosti láká v neděli 7. července 2024 na narozeninovou oslavu! Začněte letošní letní prázdniny výletem do Krkonoš a vydejte se na trasu od kořenů až ke korunám stromů. Nejen krásná příroda, ale i bohatý doprovodný program na vás čekají od 10:00 do 17:00 hodin přímo na Stezce.
4. červenec 2024 12:00
Zážitky, Královéhradecký kraj