ÚvodAktualityČeské značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček
Zážitky

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!
Česká republika má bohatou historii výroby hraček, která sahá až do středověku. Mnohé známé hračkářské firmy jsme vám už na Kudy z nudy představili, například značku Merkur a kovové stavebnice z Police nad Metují, dřevěné hračky značky DetoaAlbrechtic v Jizerských horách, figurky značky Igráček a další hry od společnosti Efko-karton nebo široký hračkový sortiment (a nejen hračkový) značky Albi. Nezapomněli jsme ani na fenomén deskových her nebo slavnou hru Dostihy a sázky, a dokonce jsme se do Dánska dojeli seznámit se světově proslulou značkou Lego. Hračky, a společně s nimi keramiku, obrazy, grafiky a sochy vytvářela také Minka Podhajská (1881–1963); její hračkářskou tvorbu si můžete prohlédnout například v Uměleckoprůmyslovém museuPraze anebo ve stálé expozici v zámku Kamenice nad Lipou.Že jsou Češi národ hračičků a žádná hra ani hračka jim není cizí, to dokazuje jak další ryze český vynález, společenská hra Pexeso, tak spousty hračkářství a muzeí her a hraček. Česko je ale domovem mnoha dalších výrobců hraček, kteří nabízí širokou škálu tradičních i inovativních produktů pro děti všech věkových kategorií. Podle statistik jich u nás v současnosti působí přibližně tři sta a většinou jde o malé a rodinné firmy. V posledních několika letech dobývají svět. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
 

Dino

Společnost Dino založil v roce 1993 Ladislav Mareš, vizionář, milovník her a koní, a také autor úspěšné deskové hry Dostihy a sázky. Dnes se česká rodinná firma z Mnichova Hradiště řadí mezi pět největších producentů hraček na českém trhu. Vedle Dostihů vyrábí také Člověče, nezlob se! a další hračkářský sortiment, například obrázkové kostky s motivem Krtka od ilustrátora Zdeňka Milera, legendární kopřivnické Tatry 148 nebo hry s filmovými motivy, jako je například Harry Potter, Ledové království či další hrdinové Walta Disneyho.
 

Fatra a hračky v Muzeu Napajedla

V posledních letech roste zájem o retro hračky. Klasickým příkladem úspěchu nostalgické retro vlny je společnost Fatra v Napajedlech na Zlínsku. Firma se k výrobě hraček, které byly známé v 70. a 80. letech minulého století, vrátila v roce 2010. Vedle retro kolekce nafukovacích sedacích hraček podle návrhů slavné designérky Libuše Niklové oslovila Fatra i mladé české designéry, kteří vytvořili novou řadu hraček.

Nafukovací hračky firma Fatra Napajedla vyrábí více než 60 let, a vzpomínají na ně i prarodiče, kteří tak oživují vzpomínky na vlastní dětství.Hračky značky Fatra připomíná také stálá expozice v Muzeu Napajedlaexpozicí Fatra v čase a Hřištěm hraček. Jeho autorem je známý výtvarník Petr Nikl, syn Libuše Niklové, který ji navrhl jako Člověče nezlob se! a děti i dospělí si mohou přímo v muzeu s hračkami hrát. K nejzajímavějším exponátům patří nejstarší gumové hračky a exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne, určené pro výstavu Expo´67 v Montrealu.
 

Munabo aneb Moravská ústředna

Kocour Mikeš a další postavičky podle obrázků Josefa Lady, králíci Bob a Bobek, Čtyřlístek, Spejbl a Hurvínek, Krtek a jeho kamarádi, Křemílek a Vochomůrka, Pat a Mat, Rákosníček, Rumcajs, Manka a Cipísek anebo Večerníček: to je jen malý výběr hrdinů z klasických českých pohádek, které vyrábí Moravská ústřednaBrně. Vznikla už v roce 1909 jako sdružení drobných výrobců dárkových a uměleckých předmětu z Moravy a Slezska. Dnešní Moravská ústředna je družstvo umělecké výroby, které vyrábí textilní a plyšové hračky, maňásky, loutky, reklamní masky a kostýmy a nejrůznější dárky a pomůcky pro školky, školy, logopedy a psychology.
 

Dřevěné hračky: Walachia, Jirsovi, MIK Toys a Makura

Vyrobené z kvalitního dřeva, odolné a edukativní, vzdělávací, estetické a přírodní, šetrné k životnímu prostředí a bezpečné: takové jsou dřevěné hračky od českých výrobců. Kostky, stavebnice, skládačky, domečky a dekorační kousky rozvíjí představivost i manuální zručnost, učí trpělivosti i logickému uvažování. Například značka Walachia z Fryštáku, která nabízí ekologické slepovací stavebnice z borového dřeva a skládací stavebnice z masivního bukového dřeva již od roku 1991, používá pro výrobu dřevo výhradně z českých lesů.

Také technologie i materiály, ze kterých vyrábí rodinná firma M.I.K. Toys dřevěné hračky, stavebnice, skládačky, společenské hry, hlavolamy, učební pomůcky a další výrobky, snesou nejpřísnější ekologické nároky. Pro vynikající užitné vlastnosti MIK Toys volí nejčastěji české bukové dřevo s FSC certifikátem, a výrobky jsou tak během i po skončení svého života šetrné vůči přírodě.Společnost Dřevěné hračky Jirsa z Dobrušky vyrábí dřevěné hračky a drobné bytové doplňky z javorového, bukového, jasanového a ořechového dřeva. Některé výrobky nesou regionální značku Orlické hory.

Na ekologii myslí také firma Makura, výrobce originálních stavebnic. Od začátku si zakládali hlavně na kvalitní ruční práci, ale protože si váží přírody, u každé hračky najdete i dvě semínka buku. To je nápad, co říkáte?
Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.

Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Výrobky ze slámy, šustí i modrotisku: poznejte krásu lidových řemesel

Modrotisk, sláma, šustí, proutí nebo dřevo, to jsou klasické materiály, ze kterých naši předkové dokázali zhotovit krásné ozdobné předměty anebo věci denní potřeby. Tipy, kde poznat prastará řemesla a výrobky šikovných rukou vám poradí Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte o… českém designu

7 věcí, které nevíte o… českém designu

Český design, to jsou nové i osvědčené expozice, fascinující výstavní projekty, zajímavá architektura a interiéry, neobyčejné kulturní akce a události. A to nejenom doma, český design slaví úspěchy i ve světě! Kde? Pojďte se podívat společně s portálem Kudy z nudy!

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

České značky: dokonalé hudební nástroje aneb co Čech, to muzikant

Muzikální nadání bylo pro Čechy tak charakteristické, že se kdysi naší zemi říkalo konzervatoř Evropy a zrodilo se i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Na dávné tradice navázali výrobci hudebních nástrojů a o nejednom z nich platí, že jde o největší výrobce svého druhu v Evropě. Kde tedy slavné kousky přicházejí na svět?

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

České značky: příběh hodinek PRIM a výlety do míst, kde objevíte zajímavé hodiny

Když se 11. 11. 2011 na minutu přesně v 11 hodin ve Šternberku otevřela Expozice času, pro město to znamenalo mnohem víc než pouhé otevření nového muzea. Vrátila se mu totiž pověst města hodin, o kterou přišlo po zrušení hodinářské expozice na zdejším hradě.

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

České značky: puky a hokejky značek Gufex, Rubena, Swerd, Bohemia Sport, Odin Hockey a Stoon

Milujete hokej, sami ho aktivně hrajete anebo alespoň fandíte u televize? A napadlo vás někdy, jakou historii za sebou má? Kdy vznikla hokejová pravidla, kde se hrál první zápas a jak se vyvíjely hokejky a puky coby nejdůležitější části hokejové výbavy? Pojďte s portálem Kudy z nudy navštívit známé české výrobce hokejového vybavení!

České značky: dětská stavebnice Seva

České značky: dětská stavebnice Seva

Tradice, kvalita, kreativita, hravost a radost: taková slova provázejí stavebnici Seva už od roku 1979. V osmdesátých a devadesátých letech snad neexistovala jediná školka a družina, kde by neměli alespoň pár kousků, a samozřejmě spousta dětí měla „svou“ stavebnici doma. Dnes si s ní hrají už děti i vnoučata tehdejších dětí: Seva z roku 1979 a dnešní modely totiž jsou plně kompatibilní, a sada Seva Klasik se dokonce dodnes vyrábí v tradiční modro-bílé verzi se žlutými a červenými výplněmi.

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

České značky: Detoa, dřevěné hračky z Jizerských hor

Líbí se vám dřevěné hračky? A chtěli byste vidět, jak stavebnice, panenky, hrkadla, vláčky, auta, hry, hlavolamy i divadla vznikají? Řešením je prohlídka továrny na výrobu dřevěných hraček, kterou najdete v Jizerských horách.

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

České značky: Josef Sodomka a tradice automobilového designu

Pojďte se vypravit za příběhy automobilového designu a seznámit se s mistry českého karosářství. Znáte jména jako Sodomka, Olah, Uhlík, Jech, Brožík, Petera či Kabaň? Možná ne, ale určitě znáte značky, pro které pracovali či pracují: jde o pestrou škálu renomovaných společností od Škodovky až po Rolls-Royce.

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.

Hugo chodí bos – ryze české hračkářství v centru Prahy Zážitky

Hugo chodí bos – ryze české hračkářství v centru Prahy

Vyberte si kvalitní retro hračky a ostatní produkty ve Vodičkově ulici. Najdete zde jen české hračky a doplňky. Stovky hodin pečlivého výběru každého kousku dělají z Huga místo, kde nesáhnete vedle, ať už máte děti, nebo chcete zavzpomínat na své dětství.

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika Kultura

Koloveč – muzeum techniky a řemesel i tradiční lidová keramika

Muzeum techniky a řemesel s výstavní plochou 1000 m² a více než 7000 exponáty patří k nejobsáhlejším svého druhu v České republice. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. Od roku 2016 muzeum nabízí novou expozici keramiky.

Skašovské hračkářství Měčín – etnografické regionální muzeum Kultura

Skašovské hračkářství Měčín – etnografické regionální muzeum

Výroba dřevěných hraček ve Skašově má velkou tradici, první zmínky pocházejí už z počátku 18. století. Skašovská hračka je podobná hračkám z Českomoravské vrchoviny, ale liší se od ní některými detaily, což ji činí jedinečnou a nezaměnitelnou.

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie Kultura

Regionální muzeum Mělník – historické kočárky, hračky a regionální historie

Expozice mělnického muzea se snaží zachytit široké spektrum života v mělnickém regionu jak v minulosti, tak i v současnosti. Muzeum se specializuje na historii výroby kočárků v Čechách a dokumentaci českého vinařství. Mělnické muzeum pořádá řadu akcí a výstav po celý rok.

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.

Muzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou

Muzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou

Stařičké roubené stavby mají svůj půvab. Řadu z nich dokonce můžete prozkoumat i zevnitř, sídlí v nich totiž muzea, galerie, infocentra a další expozice. Pojďte se podívat například do zvláštního alpského domu ve Volarech, jizerskohorské Liščí boudy v Kristiánově, tajemného Burku doktora Kittela nebo Červené roubenky v Semilech.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček Kultura

Vila Schowanek – za historií dřevěných hraček

Muzeum se nachází ve zrekonstruované luxusní vile Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček, nyní firmy na výrobu dřevěných hraček Detoa. Expozice vám ukáže tradiční řemesla regionu, truhlářskou výrobu s expozicí hraček, historii výroby lyží a přírodu regionu.

Další aktuality

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
15. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Josefkol 2024 – sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického, Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark, Keltská noc 2024 v Plumlově, Baroko na Bylinkovém panství Rochlov. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. červenec 2024 7:00
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky

České značky: Alza, Heureka, Slevomat, Mall, Rohlík a další velké e-shopy

Když chcete koupit zájezd, zážitek, outdoorové a sportovní vybavení, kolo anebo lyže, vydáte se do kamenných obchodů nebo na internet? Na internetu pravidelně nakupuje více než polovina Čechů a obliba nákupů přes e-shopy stále stoupá. Seznamte se na Kudy z nudy s největšími hráči na trhu e-commerce!
9. červenec 2024 1:36
Zážitky

Užijte si letní zážitky s vědou, které nikdy neomrzí!

Oblíbená science centra, hvězdárny a planetária chystají na léto řadu novinek i poutavý program pro malé i velké návštěvníky. Na cestu za poznáním se mohou lidé vydat v Brně, Ostravě, Liberci, Plzni, Hradci Králové a v Olomouci. Všude tam nebude mít nuda šanci!
7. červenec 2024 12:04
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
6. červenec 2024 12:38
Zážitky