!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně
"> "> "> Umeleckoprumyslové muzeum v Brne "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Stálé expozice představují design ze všech úhlů. První část dostala název Jeskyně a obrací se hlavně do historie, k významným vynálezům a milníkům s přihlédnutím k Brnu a jeho průmyslové historii. V místnosti 2000+ si zájemci prohlédnou například díla Maxima Velčovského, studia Olgoj Chorchoj a další nákupy a dary ze sbírky soudobého designu.

Nabídku Uměleckoprůmyslového muzea rozšiřuje otevřený depozitář skla, porcelánu a keramiky či expozice módy. Výrazným prvkem v dvoraně muzea je umělecké dílo Démon růstu od Krištofa Kintery.

Vzhledem k tomu, že se Brno dlouhá desetiletí pyšnilo přízviskem „moravský Manchester“, byla rozšířena sbírka módy, která představí návštěvníkům originální tvorbu dnes nevídaně vysoké řemeslné kvality z prvotřídních materiálů. Nová stálá expozice designu je přesunuta do přízemí a prvního patray. Nové prostorové uspořádání výstavních sálů si klade za cíl provést potenciální návštěvníky celou budovou muzea, aktivizovat jejich pozornost směrem k ostatním částem expozice a vytvořit z Muzea Designu živý a divácky atraktivní celek. Nově jsou zpřístupněny prostory s malovanými stropy, kde se nyní nachází depozitář. Po vzoru Pražákova paláce má Moravská galerie v plánu i zde pracovat s tzv. otevřeným depozitářem.

 

Z historie budovy

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně bylo založeno 2. prosince 1873 podle plánů ředitele muzea Johana G. Schöna. Neorenesanční budova na brněnské okružní třídě, inspirovaná vídeňskými stavbami Gottfrieda Sempera, byla pojata velkoryse jako reprezentativní stánek pro uložení sbírek, výstavní účely i přednáškovou činnost.

Po vzniku Československé republiky se stala součástí Moravského uměleckoprůmyslového muzea Škola uměleckých řemesel. Válečné události neznamenaly jen ztrátu ve sbírkovém fondu, ale značně poškozena byla rovněž budova. Její adaptace proběhla v několika poválečných letech podle plánů architekta Bohuslava Fuchse. V roce 1948 se muzeum stalo pobočkou pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Tento stav byl změněn až v roce 1961, kdy spojením Obrazárny Moravského zemského muzea a Uměleckoprůmyslového muzea vznikla Moravská galerie v Brně jako největší instituce svého druhu v republice, spojující sbírky volného a užitého umění.

Zobrazit více