!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně
"> "> Umeleckoprumyslové muzeum v Brne "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

V budově Uměleckoprůmyslového muzea se nachází stálá expozice užitého umění od středověku po současnost, zastoupeny jsou sbírky skla, keramiky a porcelánu, textilu, nábytku, kovů a grafického designu. Z důvodu rekonstrukce je muzeum až do podzimu 2020 uzavřeno.

Rekonstrukce muzea

POZOR: Z důvodu rekonstrukce budovy Uměleckoprůmyslového muzea v Brně bude výrazně omezen přístup do sbírek galerie. Toto omezení se týká především možností zápůjček, badatelských návštěv a požadavků na reprodukce předmětů v období od 1. února 2019 do června 2020.

Uzavřeny budou sbírky fotografie, grafického designu a užitého umění  vyjma sbírky nábytku. Provoz sbírek obrazů, soch, kresby, volné grafiky, bibliofilií a starých tisků zůstane ve standardním režimu, avšak může být taktéž mírně omezen.

Na podzim roku 2020 se na vás budeme těšit ve znovuotevřeném Uměleckoprůmyslovém muzeu, jež se zaměří na vznik a vývoj československého designu.

Expozice muzea

Stálá expozice Užitého umění a designu fungovala v Brně přes šestnáct let, posledními úpravami prošla v letech 1999–2001, kdy proběhla zcela zásadní rekonstrukce budovy Uměleckoprůmyslového muzea. Nyní se Moravská galerie rozhodla redefinovat historicky překonaný formát Uměleckoprůmyslového muzea, nová podoba stálé expozice bude reflektovat vývoj českého designu. V současné době je stálá expozice situovaná do celého 2. podlaží Uměleckoprůmyslového muzea, její široký záběr sahá ve vybraných exponátech od období středověku po počátek 20. století. Sleduje vývoj a stylové proměny jednotlivých oborů – zejména nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých a obecných kovů. Nejhodnotnějšími artefakty jsou například planisférický astroláb, cestovní oltář uherského krále Karla Roberta z Anjou, nebo Heiningenská výšivka, monumentální vyšívaná tkanina z 16. století.

Pro vybudování nové expozice budou nutné jednak akvizice a jednak restaurátorské práce stávající sbírky užitého umění. Vzhledem k tomu, že se Brno dlouhá desetiletí pyšnilo přízviskem „moravský Manchester“, měla by být rozšířena sbírka módy, která představí návštěvníkům originální tvorbu dnes nevídaně vysoké řemeslné kvality z prvotřídních materiálů. Restaurátorský zásah vyžaduje například rozsáhlá sbírka šperků s českými granáty, sbírka textilu nebo dekor tzv. Votivního sálu. Nová stálá expozice designu bude přesunuta do přízemí a prvního patra, kde momentálně probíhají krátkodobé výstavy. Nové prostorové uspořádání výstavních sálů si klade za cíl provést potenciální návštěvníky celou budovou muzea, aktivizovat jejich pozornost směrem k ostatním částem expozice a vytvořit z Muzea Designu živý a divácky atraktivní celek. Nově budou zpřístupněny prostory s malovanými stropy, kde se nyní nachází depozitář. Po vzoru Pražákova paláce má Moravská galerie v plánu i zde pracovat s tzv. otevřeným depozitářem.
 

Z historie budovy

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně bylo založeno 2. prosince 1873 podle plánů ředitele muzea Johana G. Schöna. Neorenesanční budova na brněnské okružní třídě, inspirovaná vídeňskými stavbami Gottfrieda Sempera, byla pojata velkoryse jako reprezentativní stánek pro uložení sbírek, výstavní účely i přednáškovou činnost.

Po vzniku Československé republiky se stala součástí Moravského uměleckoprůmyslového muzea Škola uměleckých řemesel. Válečné události neznamenaly jen ztrátu ve sbírkovém fondu, ale značně poškozena byla rovněž budova. Její adaptace proběhla v několika poválečných letech podle plánů architekta Bohuslava Fuchse. V roce 1948 se muzeum stalo pobočkou pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Tento stav byl změněn až v roce 1961, kdy spojením Obrazárny Moravského zemského muzea a Uměleckoprůmyslového muzea vznikla Moravská galerie v Brně jako největší instituce svého druhu v republice, spojující sbírky volného a užitého umění.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 8. 2020