Úvod > Česká nej > Osobnost > Minka Podhajská – nejen klasické hračky českého designu
Zdroj foto: archiv Uměleckoprůmyslového musea v Praze
Osobnost

Minka Podhajská – nejen klasické hračky českého designu

Málokterá z umělkyň narozených na konci 19. století byla od mládí tak výraznou a všestrannou osobností jako Minka (Vilemína) Podhajská. Všestranná česká výtvarnice se proslavila designem dětských hraček, malbou obrazů, grafik až po sochy, keramiku či design nápojových setů.
Narodila se roku 1881 ve Vídni, kde strávila první třetinu svého aktivního života. Oba rodiče byli vídeňští Češi, kteří se i se svými potomky čile účastnili českého spolkového života. Minka od mládí projevovala výrazný výtvarný talent, proto nastoupila do Kunstschule für Frauen und Mädchen, později Wiener Frauenakademie. Studovala kresbu a malbu, dřevoryt, i sochařské základy. Její práce v oboru ex libris, užitá grafika i několik ilustračních počinů se velmi brzy setkaly s pochvalnými reakcemi. Podhajská vystavovala v roce 1908 na vídeňském Kunstschau se skupinou Gustava Klimta, od roku 1909 s avantgardní Die Neukunstgruppe či s pražským Artělem. I její první hračkářské výtvory byly přijímány s uznáním – spolupracovala s Wienerwerkstätte, s Deutschen Werkstätten für Handwerkskunst v Drážďanech, s českým Artělem, s Hořickým hračkářským družstvem ad. Šíři autorčina zájmu potvrzuje rovněž několik návrhů kávových souprav a souprav k pití čokolády pro keramickou manufakturu firmy Rydl a Thon – Graniton ve Svijanech. V Praze vystavila své hračky už roku 1907, velký soubor maleb, kreseb, grafik a hraček pak roku 1910 na samostatné výstavě v Topičově salonu spolu s Valerií Myslivečkovou.

Po válce, v roce 1919, pak natrvalo přesídlila z Vídně do Prahy. Ve Vídni byla Minka Podhajská umělecky i společensky velmi aktivní, byla oblíbená a uznávaná. I v Praze se snažila zapojit do kulturního života, ovšem odlišná mentalita nového prostředí i jistá kulturní zaostalost Minku zaskočily. Záhy po svém příchodu do Prahy však dostala od ministerstva školství a národní osvěty pracovní nabídku na pozici instruktorky pro hračky ve Státním školském ústavu pro domácký průmysl, kde působila až do roku 1939.
 

Fenomenální hračky Minky Podhajské

Kromě vlastní originální tvorby, návrhů hraček pro průmyslovou výrobu, připravovala a vedla řadu lidových hračkářských kurzů po celé republice. Autorsky navrhla řadu stylizovaných dřevěných figurek a ozdobných upomínkových předmětů, různé didaktické hry a stavebnice, později vytvořila kromě dřevěných kloubových figur i hračky z textilu a juty. Svou hračkářskou tvorbou Podhajská pozvedla tento obor užitého umění hodně vysoko: její výtvory vyváženě spojovaly stránku výtvarnou a didaktickou.

Rok 1925, kdy ji Ministerstvo školství a osvěty pověřilo instalací, prezentací, organizací a dohledem nad expozicí československých odborných škol, strávila Podhajská v Paříži. Díky svým výtvarným i organizačním schopnostem dokázala s týmem vybudovat expozici, jež získala 19 velkých cen, a Minka Podhajská osobně čestný diplom za hračky.

Ostatně, Minčiny hračky si můžete prohlédnout i dnes, a to ve sbírkách Umělecko-průmyslového muzea Praha. Hračky jsou v současné době vystaveny ve stálé expozici Hledej hračku!zámku Kamenice nad Lipou.


Minka Podhajská jako malířka

Přes úspěchy na poli užitého umění se Minka Podhajská cítila především malířkou. Za sebou měla kvalitní umělecká školení ve Vídni, ale vlastní malířský výraz hledala od svého příchodu do Prahy. Odvážila se jej nakonec prezentovat až na výstavě v Topičově salonu roku 1931. Jejími tématy byly krajina a květiny. Početné cesty po Francii, Itálii, Švýcarsku a Rakousku se staly inspirací k obrazům krajin, a její květiny zaujmou osobitým ztvárněním. Nový pohled na rostlinu, naddimenzované zvětšení, nepřináší botanickou studii rostliny, nýbrž individuální portrét dané rostliny-bytosti.


Z velkoměsta na Orlickoústecko

Období druhé světové války prožila Minka Podhajská v Praze, s dlouhými úniky na Orlickoústecko, kde především malovala. Prožité útrapy války a politické změny v nové republice ji přivedly k myšlence zcela přesídlit na venkov. V létě 1946 zakoupila malý domek v Schönbachu obci nově pojmenované Zdislava, kde trávila většinu roku. Tady žila venkovským životem: mezi zahrádkou, lesem a malováním. S věkem a zhoršujícími se potížemi se zrakem pomalu opouštěla i malování a hračky.

Celou tvorbu Minky Podhajské provázel hluboký vztah k přírodě. Její tvorba byla soustředěná, tichá, niterná, umělecké výboje ani úsilí o originalitu ji nezajímaly.  A jaká byla a jak žila? – byla společenská, obětavá, vzdělaná, výtvarně všestranně nadaná, milovala cestování, hudbu, literaturu…prožila obě světové války, lidskou závist, zlobu i několik hlubokých přátelství. Žila hlavně pro svou tvorbu, kterou chápala jako poslání. Malba byla její osobní výpovědí, naopak fenomén „dětská hračka“ pojala v celé jeho komplexnosti estetické, psychologické a didaktické a díky tomu její tvorbu dnes řadíme mezi nejvýznamnější počiny užitého umění.
Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek Kamenice nad Lipou

Zámek vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn v 19. století. Najdete tu dvě nové expozice hraček, Hledej hračku a Pod parou – výstava modelů parních strojů a angličáků Matchbox, a velkou hernu pro děti. Rodiče zaujme expozice nábytku 19. a 20. století.

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Pavel Čech – Topičův salon

Srdečně zveme do Prahy na jedinečnou výstavu děl Pavla Čecha! Kalina Gallery ji pořádá v pražském Topičově salonu a je k vidění od 4. 4. 2024.
Praha 1, Praha

Valérie a týden divů

Poetická adaptace bizarního černého románu Vítězslava Nezvala, který budí dodnes emoce, jitří vášeň i strach.
Praha 1, Praha

Mezinárodní festival Zlatá Praha 2024

Zlatá Praha je jedinečným mezinárodním festivalem prezentujícím nejlepší televizní hudební a taneční pořady a filmy všech žánrů. V roce 2024 se uskuteční 25. – 29. září.
Praha 1, Praha

Tajemství květního vývoje pod drobnohledem

Poučná a možná trochu peprná – taková je výstava Tajemství květního vývoje pod drobnohledem v Galerii Věda a umění. Pomocí jedinečných snímků z elektronového mikroskopu přibližuje pohlavní části květů: prašníky, pestíky a rostlinná vajíčka.
Praha 1, Praha

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.
Praha 1, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Antonín Dvořák – Armida

Strhující drama o lásce na pozadí střetu dvou odlišných kultur nebo operní pohádka pro dospělé? Příběh o damašské princezně Armidě z doby první křížové výpravy na libreto Jaroslava Vrchlického. 
Praha, Praha

Ivan Acher – Sternenhoch

Do výšin povznášející operní svědectví o tom, co je v nás nejnižší.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.
Praha 1, Praha

Art´s Cool

Praktické výtvarné kurzy se známými českými umělci jako lektory. Malba, kresba, socha, šperk, fotografie, design i móda. Individuální výuka, relaxace nebo i příprava na umělecké školy. Pro dospělé i děti, pro všechny, kteří chtějí poznat svou kreativitu.
Praha 1, Praha

Galerie Cermak Eisenkraft

Galerie Cermak Eisenkraft představuje v třetím patře domu SmetanaQ čtyři výstavy ročně, a to především současnou českou a zahraniční uměleckou tvorbu.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Divadlo Viola

Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety. Viola nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy.
Praha 1, Praha

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba – románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.
Praha 1, Praha

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.
Praha 1, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème v Národní ulici – Zmrzlinový salon

Honza Hochsteiger alias „pan Zmrzlinka“ má na dělání té nejlepší zmrzliny univerzitu, jako fakt! Vlastně v tom leží už od roku 2002, kdy pracoval pro italské zmrzlináře v Praze. Pak žil v Trentu a ono technické vzdělání si přivezl z Carpigiani Gelato University v Bologni.
Praha 1, Praha

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha