Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka
Památky

Věda a historie není nuda: nová lanovka na pražský Petřín bude sexy kočka

Poslechněte si audio verzi článku
Lanovka na pražský Petřín je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí České republiky, každý rok sveze více než milion cestujících a v roce 2024 ji čeká velká proměna. Svezte se s ní dřív, než začne rekonstrukce: má začít na jaře a lanovka se znovu rozjede až v roce 2025. S Kudy z nudy rozhodně budeme u toho!
Lanovka na Petřín jak ji znáte dnes
Nová lanovka podle Anny Marešové
Během své existence prošla lanovka na Petřín coby naše nejstarší pozemní lanovka několika proměnami. Od jara 2025 bude mít nový design, moderní a hravý. Podoba vozů vzešla z designové soutěže, ve které uspělo studio Anna Marešová designers. Porota ocenila jak čistý a jednoduchý styl, tak skvělý nápad, který symbolizuje Petřín jako místo setkávání, randění a dostaveníček. Na co se můžete těšit?
 

Lanovka na Petřín bude mrkat a červenat se

Dva vozy, které budou od jara 2025 jezdit na Petřín po celkové rekonstrukci lanovky, vyrobí ve Švýcarsku rakousko-švýcarská skupina Doppelmayr/Garaventa. Vozy budou více prosklené, takže nás čekají lepší výhledy, ale hlavně tým Anny Marešové přišel s hravým detailem, který si návštěvníci Petřína určitě zamilují. Při vzájemném míjení totiž jeden z vozů koketně zamrká na svůj protějšek problikávajícím světlem a ten druhý se stydlivě začervená. Hravý nápad pracuje s geniem loci Petřína jako oblíbeného místa pro romantické schůzky.

Blikáním a červenáním ale kvalitní design rozhodně nekončí: podle informací dopravního podniku budou nové vozy 12,3 metrů dlouhé a 2,45 metru široké a rozdělené na čtyři neprůchozí části. V každém voze bude 19 míst k sezení a asi 100 míst pro stojící cestující, lanovka bude mít také nové řídicí a kontrolní systémy.Šéfdesignérka projektu navrhla novou lanovku s respektem k jejímu odkazu i místu, ale tak, aby byla komfortní́ a technologicky vyspělá. „Věříme, že bude dobře sloužit lidem a bavit je minimálně dalších 30 let,“ dodala Anna Marešová, která vystudovala produktový design na Fakultě umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem a University of Derby. Její diplomovou prací byla sada erotických pomůcek pro ženy Whoop.de.doo, za vibrátor z této kolekce získala prestižní cenu za design Red Dot.


 

Praha v roce 1891 byla plná oslnivých novinek

Poprvé se lanová dráha na Petřín rozjela v létě 1891, kdy se na VýstavištiHolešovicích konala Jubilejní zemská výstava. Podle dobových zpráv byla pravidelná doprava cestujících zahájena 25. července ve tři hodiny odpoledne. O necelý měsíc později se pak otevřela Petřínská rozhledna a po skončení výstavy se na Petřín přistěhovalo i zrcadlové bludiště. Praha tak během velmi krátké doby svým občanům i návštěvníkům nabídla řadu novinek, které dodnes patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle. A to jsme nezmínili příběh slavné Křižíkovy světelné fontány, která se samozřejmě z Výstaviště nikam přestěhovat nemohla.
 

Historie petřínské lanovky

Tehdejší vozy lanové dráhy na Petřín vyrobila firma Ringhoffer, byly šest metrů dlouhé a dva metry široké, a najednou dokázaly vyvézt až 50 cestujících. V jejich spodní části byly nádrže na vodu; ta se vždy načerpala a zase vypustila, takže těžší vůz vytáhl ten lehčí nahoru. Provoz nebyl levný, navíc s vodou byl na Petříně problémy: v létě jí bylo málo, v zimě občas zamrzla. Lanovka tak často několik týdnů, měsíců a dokonce i let nejezdila.

Provoz byl obnoven v roce 1932, kdy vodu vystřídala elektřina. Jenže v roce 1965 trať zničily rozsáhlé sesuvy půdy a lanovka se znovu zastavila. Obnovy se dočkala teprve v roce 1985, kdy se stala součástí pražské hromadné dopravy. V provozu je celoročně mimo pravidelné výluky na jaře a na podzim, a to od 8 hodin do 23 hodin v intervalu 10 až 15 minut, jízdenky koupíte v automatech v horní i dolní stanici.
 

Petřínská lanovka v číslech

  • V roce 2017 petřínská lanovka poprvé překonala hranici dvou milionů cestujících za rok.
  • Rekordní počet 2,23 milionu lidí se lanovkou svezl v roce 2019.
7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: města z nadhledu, neobjevená vyhlídková místa a netradiční zážitky

Pohled na stmívající se města s tisíci zářivých světel a světýlek se nikdy neomrzí. Nejlepší čas k výletům za takovými zážitky je podzim – stmívá se brzy, takže s sebou můžete vzít i děti. Věřte, že jejich radost se přenese i na vás a že si vyhlídky na rozzářená města společně opravdu užijete. Aby byl zážitek dokonalý, redakce Kudy z nudy k vyhlídkovým místům ze všech čtrnácti krajů Česka přidává i tipy na oblíbené hotely a další ubytování.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Seminářská zahrada na Petříně

Seminářská zahrada na Petříně

Zahrada, která je z jedné strany ohraničena lanovou dráhou a z druhé strany zídkou Lobkovické a Schönbornské zahrady, nabízí krásné výhledy na Malou stranu a Staré město. Dříve zde bývaly vinice a ovocný sad.

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Seznamte se: znáte rekordy našich lanovek?

Seznamte se: znáte rekordy našich lanovek?

Také vás lákají představy léta na horách a výletů po hřebenech pěšky nebo na kolech? A říkáte si, že je to moc do kopce? Na Kudy z nudy jsme pro vás našli jednoduché řešení: lanovky. Sice jich nemáme tolik jako v Alpách, ale na našich horách jich přesto najdete dost. Do kopce vyvezou pěší turisty i cyklisty s koly, a pak už se před vámi otevírá horská krajina a spousta zážitků.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo loni, když se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu stala nejžádanější turistickou destinací tuzemských cestovatelů. Stalo se tak vůbec poprvé od roku 2012! Domácí návštěvníci v roce 2022 tvořili jednu čtvrtinu z celkového počtu 5,98 milionu turistů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zážitková doprava

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Zážitková doprava

Víte, že Petřínská lanovka byla vlastně druhou pražskou lanovkou, její předchůdkyně vozila cestující na pražskou Letnou. Lanovka na nejvyšší pražský kopec byla postavena byla v roce 1891 a původně měřila 383 metrů, v roce 1932 byla přestavěna na elektrický pohon a prodloužena na současných 511 metrů. Jízda lanovkou po trase Újezd – Nebozízek – Petřín poskytuje netradiční výhled na město i Pražský hrad. Lanovka je součástí systému pražské integrované dopravy a platí na ni všechny jízdenky MHD. Její oblíbenost mezi Pražany i turisty je opravdu značná. Výhled z Petřína je totiž opravdu nádherný, poskytuje výhled na pražské panorama a poblíž horní stanice je možné navštívit kromě rozhledny Petřín také Bludiště, Štefánikovu hvězdárnu, barokní kostel sv. Vavřince, Hladovou zeď a projít se lze i do zahrady Kinských.

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Letošní zima rozhodně není na mráz i sníh skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Jak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?

Jak dobře znáte města, kde jezdí tramvaje?

Znáte odpověď na oblíbenou otázku z vědomostních soutěží, ve kterých českých městech jezdí tramvaje? Pro milovníky vlaků a tramvají hračka, pro ostatní hádanka. Navíc s pořádným chytákem: na Prahu, Plzeň, Ostravu, Liberec, Brno nebo Olomouc si vzpomene kdekdo, ale na Jablonec, Most či Litvínov se většinou zapomíná.

Další aktuality

Česká národní banka vydává pamětní minci ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka (ČNB). Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě.
Praha | Kultura

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda