Úvod > Česká nej > Průmysl > Auto Škoda - nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice
Auto Škoda - nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice
"> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Průmysl

Auto Škoda – nejvýznamnější průmyslový podnik v České republice

Jedna z mála evropských automobilek s rostoucími prodeji vozů má v Čechách více než stoletou tradicí. Továrnu založili dva nadšení průkopníci cyklistiky Laurin & Klement. Od opravy a výroby velocipedů přešli na motocykly a jejich slavný vůz Voiturette A znamenal v roce 1905 počátek automobilismu v Čechách. Velký rozvoj nastal zejména v roce 1925 po spojení se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a po roce 1991, kdy se Škoda Auto stala čtvrtou značkou koncernu Volkswagen.
Dnešní podnik Škoda Auto, který v Mladé Boleslavi v roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement, patří k několika světovým automobilkám s více než stoletou tradicí. První "Škodovka" vlastně nebylo auto. Byl to bicykl postavený v roce 1895 mechanikem Václavem Laurinem a knihkupcem Václavem Klementem. Kromě křestního jména měli společné ještě další věci – vynalézavého ducha a lásku k jízdním kolům. Takže když na trhu nemohli najít to správné, rozhodli se postavit si ho sami. A vlastenecky ho pojmenovali "Slavia".

U těchto skromných začátků ale nezůstalo. Dva přátelé brzy přešli ke stavbě motocyklů, které patřily mezi první na světě. A zanedlouho už sbírali vítězství v závodech a rychlostní rekordy. Tyto úspěchy zakladatele povzbudily k tomu, aby přidali dvě další kola. Zrodila se "Voiturette A" a s ní i rodová linie automobilů, která řadí značku Škoda mezi nejstarší automobilky na světě.

V roce 1925 se firma Laurin & Klement spojila se strojírenským podnikem Škoda Plzeň a dosáhla svého průlomového úspěchu s modelem Škoda Popular. V průběhu celého dvacátého století, včetně dvou světových válek a centrálně plánovaného hospodářství dob socialismu společnost Škoda nikdy neztratila odhodlání vyrábět vozy špičkové kvality. Hladký přechod do vlastnictví skupiny Volkswagen v roce 1991 jen posílil tuto vášeň vytvářet budoucnost postavenou na úspěšné minulosti.

Moderní závod, který zabírá téměř polovinu města Mladá Boleslav, nostalgicky využil historický výrobní objekt pro muzejní expozice a restaurátorské dílny automobilových veteránů. Příběh značky mapuje Škoda Auto Muzeum, otevřené celoročně a denně, po předchozí domluvě dokonce můžete navštívit i výrobní haly.
 

Tajemné logo Škoda

Logo se slavným „okřídleným šípem” bylo poprvé použito v roce 1926. Jeho původ je zahalen tajemstvím. Někdy se tvrdí, že autorem nápadu (stylizovaná hlava Indiána s čelenkou o pěti pérech) byl obchodní ředitel společnosti Škoda Plzeň, T. Maglič. Modrobílé kruhové logo, doplněné o doprava letící šíp se stylizovaným ocasem, je v současnosti používáno na některých Škoda Originálních dílech (například na sklech oken nebo blocích motorů).

I když je logo Škoda auto vnímáno jako jedna z nejoriginálnějších a stylisticky nejčistších značek na světě, jeho autor stále není znám. Černé a zelené logo, používané od roku 1999, dalo značce Škoda větší míru originality – černá symbolizuje stoletou tradici, zelená odkazuje na ekologický přístup.
Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi

Čtyři tipy na muzea s netradičními expozicemi

Kam na výlet za sychravého počasí? Do muzea! Už dávno neplatí, že muzejní expozice jsou jen nudné výstavky exponátů se suchými popisky. V Česku naleznete řadu výstav, které vás pobaví, zaženou nudu a naučí vás něco nového. A právě do takových muzeí vás zve portál Kudy z nudy.

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Naučná stezka upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

Automuzeum Vratislavice nad Nisou

V roce 2003 bylo v areálu pivovaru Konrad ve Vratislavicích nad Nisou otevřeno nové motoristické muzeum. Majitelé různých historických vozidel zde vystavují své zajímavé exponáty. Většina vystavených vozidel je stále pojízdná.

Škoda Muzeum zve o letních prázdninách na exkurze, výstavy i virtuální projížďku

Škoda Muzeum zve o letních prázdninách na exkurze, výstavy i virtuální projížďku

Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi si pro své návštěvníky na letošní léto připravilo několik zpestření klasické prohlídky muzea. Nevšedním zážitkem bude virtuální projížďka prvorepublikovou Prahou, v době závodní dovolené budou probíhat prohlídky expozice a depozitáře prototypů bez nutnosti předchozí rezervace a návštěvníci se mohou těšit také na interaktivní výstavu Ráj hlavolamů. Expozici také obohatila tematická řada vozů vyrobených v továrně Kvasiny, která byla ke Škodovce přidružena přesně před 70 lety.

Milujete krásná auta? Ve Vratislavicích u Liberce si prohlédnete Porscheho dům

Milujete krásná auta? Ve Vratislavicích u Liberce si prohlédnete Porscheho dům

Kdekdo ví, že Ferdinand Porsche (1875–1951) projektoval legendární lidový automobil Volkswagen 1200 "Brouk" a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu následně postavil na kola téměř celý svět. Mnohem méně je však známo, že se legendární konstruktér narodil ve Vratislavicích u Liberce. A právě jeho rodný domek zde můžete navštívit. Spravuje ho Škoda auto museum a otevřeno má celoročně.

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Automobiloví pradědečci aneb výlety za krásou starých vozidel

Motorová vozidla změnila svět. Když se objevily první automobily a motocykly, byl to učiněný zázrak, na který všichni jenom nevěřícně hleděli. Kupodivu s těmi automobilovými pradědečky to tak zůstalo nezměněno až do dnešních dnů. I dnes vzbuzují úžas a údiv nad svou krásou. Za veterány se proto dnes platí zlatem, a když někde nějaké mají, jezdí se na ně dívat lidé z dalekého okolí. Nechejte se tedy dnes inspirovat našimi tipy a udělejte si výlet za krásnými automobily, které voní olejem a dávno zašlými časy.

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

České značky: 100 let Československa jiným pohledem

Na portálu Kudy z nudy vám pravidelně představujeme příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Pojďte se seznámit s těmi, které symbolizují sto let trvání naší republiky, které přečkaly dobu hlubokého socialismu a i dnes se vypořádají se světovou konkurencí.

Národní technické muzeum se rozroste o pět modelů historických Škodovek

Národní technické muzeum se rozroste o pět modelů historických Škodovek

Příští týden ve středu 16. prosince bude zpřístupněna nová expozice v dopravní hale muzea. Vedle starobylých motocyklů a unikátů historických letadel zavěšených ve vzduchu si tak návštěvníci budou moct prohlédnout také pět exponátů nejúspěšnějšího českého podniku. Těšit se můžete také na nové hry v expozici Tiskařství a novou výstavu věnovanou historickým fotografiím z blízkého východu.

Automobilka Škoda připravila v Harrachově zábavný program

Automobilka Škoda připravila v Harrachově zábavný program

Automobilka Škoda vyráží již čtvrtou zimní sezónu do hor. Pod názvem Škoda Park nabízí v deseti českých a moravských zimních střediscích atraktivní sportovně-zábavný program pro celou rodinu. První akce proběhne již v sobotu 19. ledna v Harrachově, kde si užijete nejen skvělou zábavu, ale také koncert skupiny Nightwork.

Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi nově otevře už v úterý

Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi nově otevře už v úterý

Na 1800 metrech čtverečních uvidí návštěvníci 117 let historie české značky Škoda Auto v podobě 46 aut, motocyklů, jízdních kol a dalších 500 exponátů.

Muzeum Škoda zazáří v novém lesku

Muzeum Škoda zazáří v novém lesku

V současné době probíhá v Mladé Boleslavi velká rekonstrukce Škoda Auto Muzea. V září by se mělo otevřít v novém retro stylu. Po úplné přestavbě budou návštěvníci moci prožívat historii, vývoj a výrobu tradiční české automobilky. V nově koncipovaném muzeu chce Škoda přiblížit počátky třetí nejstarší automobilové značky, která dnes působí po celém světě. Muzeum je doma v jedné z prvních továrních budov Škoda.