Úvod > Aktuality > České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!
Památky

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

  • Vydáno25. ledna 2021
Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.
První traktor značky Zetor má v křestním listu datum 15. března 1946. Přestože tehdy ještě nesl dobové označení Z 25, jméno už bylo na spadnutí: ochrannou známku pro značku Zetor vydala Obchodní živnostenská komora o pět měsíců později.

Vznikla podobně jako jiné české značky složením slova zet odvozeného z písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, se dvěma posledními písmeny slova traktor.
 

Traktorový pravěk

Traktory se samozřejmě vyráběly už mnohem dřív. Jejich historii v českých zemích zřejmě odstartoval parní motorový samohybný pluh, který postavil nadporučík c. k. armády Jan Bauer v polovině 19. století v Židlochovicích. Jenže tenhle stroj byl podobně jako jeho další následovníci příliš těžký a bořil se do hlíny, takže skutečnou éru traktorů zahájily až na začátku 20. století stroje se spalovacími motory.

Už v roce 1911 na zemědělské výstavě v Praze představil Václav Světina z Přistoupimi první „automobilový pluh“, v následujícím roce pak do polí vyrazil motorový pluh Excelsior od firmy Laurin a Klement, záhy se objevily i traktory vyráběné plzeňskou Škodovkou, traktory Praga z pražské Kolbenky a traktory WiKov Diesel, které vyráběla prostějovská továrna Wichterle a Kovářík.

Některé zemědělské podniky daly před domácími výrobky přednost importovaným značkám, například Deere, CASE a Fordson, ale celkem se odhaduje, že za první republiky u nás jezdily asi tři tisíce traktorů a po druhé světové válce jich bylo už patnáct tisíc.

V době, kdy byl strojírenský průmysl zdecimovaný válečnými lety, pak na scénu vstoupila brněnská Zbrojovka. Výzva byla jednoduchá: zkonstruovat levný traktor s nízkou hmotností, který bude vhodný pro hromadnou výrobu. První Zetory se představily na zemědělské výstavě v Praze roku 1946.
 

Značka Zetor a Zetor Gallery

Brněnská Zbrojovka měla v roce 1945 za úkol vyrobit traktor pro Československo. Výroba jednoválcových traktorů Zetor 25 s naftovým motorem s výkonem 15 koní, převodovkou s šesti rychlostmi a maximální rychlostí 22 km/h se rozjela naplno, za 16 let vyjelo z bran závodu 158 570 kusů. Značka vznikla velice prostě a jednoduše: přepis výslovnosti písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory, se spojil se dvěma posledními písmeny slova traktor.

V únoru 1949 vyjel desetitisící kus, mezitím se stroje modernizovaly a jejich výroba se přestěhovala na předměstí Brna, do městské části Líšeň. Společnost od počátku své existence vyrobila 1,3 milionu traktorů. Většinu exportovala do více než 130 zemí světa.

V roce 1954 byla založena výzkumně-vývojová základna a jejím prvním výsledkem se stal Zetor Super 35, traktor s vytápěnou kabinou pro řidiče, odpruženým sedadlem a hlavně se čtyřválcovým naftovým motorem o výkonu 42 koní. Včetně modernizované verze Super 50 se jich do konce roku 1968 vyrobilo více než 150 000 kusů. Na divu, že na nejrůznějších přehlídkách traktorů je potkáte dodnes, tak skvělé to byly stroje. V listopadu 1976 se tehdy už světoznámá značka Zetor stala zároveň názvem firmy.

Všechny traktory, které se v továrně vyráběly a vyrábějí, si prohlédnete v netradičním muzeu Zetor Gallery v Brně. K vidění jsou tu všechny, od nejstarších až po současné stroje Major, Utilix, Hortus, Forterra či Crystal, na jejichž designu se podílelo italské studio Pininifarina.
 

Traktor jako hračka, muzea a traktorové rekordy

  • Připomeňme ještě jednu tradiční českou značku: společnost Kovap Náchod. Firma nabízí široký sortiment originálních plechových hraček včetně modelu traktoru Zetor, který v přesném měřítku napodobuje originál; nechybí mu řazení, zpátečka ani funkční volant. Seženete tu i další legendární traktory jiných značek, třeba Wikov 25, traktory Schülter, Man, Porsche, Kubota, Hanomag či Deutz, samozřejmě včetně příslušenství.
  • Více než dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953 si prohlédnete v expozici Jede traktor v Národním zemědělském muzeu v Praze.
  • Další traktory objevíte například v Muzeu historických vozidel a staré zemědělské techniky  v Pořežanech, v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou, v Muzeu veteránů v Radovesnicích, v Muzeu zemědělské technikyČáslavi nebo v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy, po telefonické dohodě se můžete vypravit do Muzea zemědělské techniky v Chotouni.
  • traktor zetorTraktory se úspěšně zapsaly i do České databanky rekordů, kterou spravuje pelhřimovská agentura Dobrý den. Nejdelší cestu absolvovanou traktorem a výjezd do nejvyšší nadmořské výšky má na kontě Martin Havelka ze Škrdlovic na Ždársku. Se svým traktorem Zetor 25 (pro technické hračičky dodejme, že stroj byl vyroben v roce 1954 a v roce 1968 přestavěný v STS Hodonín na ZETOR 25 H, že má dvouválcový vodou chlazený motor o výkonu 25 koní, převodovku 6+2Z, hmotnost 1 800 kg, spotřeba 12–15 litrů nafty na 100 km, průměrnou cestovní rychlost 33 km/hod a maximální rychlost 36 km/hod) pan Havelka absolvoval několik dálkových cest, přičemž nejdelší vedla ze Škrdlovic na Vysočiněke švédskému Göteborgu a měřila 3 085 km. Se strojem, který nemá kabinu a řidič je tak při jízdě vystaven všem nástrahám počasí, Martin Havelka třikrát úspěšně projel 30 kilometrů dlouhé stoupání na Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách, nejvýše položenou horskou silnici v Evropě, a zdolal tak převýšení 1 821 metrů až na Edelweißspitze (2 571 m).
Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Úspěšná firma z Brna začala vyrábět traktory pod značkou Zetor v roce 1945. Postupně rozšiřovala sortiment modelů a typů a vybudovala si pozici přední evropské firmy v oboru. Brněnské traktory pro nejrůznější typy práce, terény a podmínky, se stále vyváží do celého světa.

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery Brno – nahlédněte nejen do historie traktorů Zetor

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. Tradiční výrobce zemědělské techniky zde představuje nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, kterou přiblíží atraktivní formou.

Další aktuality

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jihomoravské Mikulčice si podmaní košt pálenek a zelí

V Mikulčicích se budete moci na vlastní kůži přesvědčit, co všechno dobrého se dá vyrobit z kysaného zelí. Gurmáni Mikulčice v sobotu 21. ledna 2023 pořádají v kulturním domu v Mikulčicích již 20. ročník koštu ovocných pálenek a kysaného zelí. Čekají na vás speciality ze zelí, krajové pečivo a různé druhy ovocných pálenek.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika