Úvod > Aktuality > České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!
Památky

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

  • Vydáno25. ledna 2021
Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.
První traktor značky Zetor má v křestním listu datum 15. března 1946. Přestože tehdy ještě nesl dobové označení Z 25, jméno už bylo na spadnutí: ochrannou známku pro značku Zetor vydala Obchodní živnostenská komora o pět měsíců později.

Vznikla podobně jako jiné české značky složením slova zet odvozeného z písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, se dvěma posledními písmeny slova traktor.
 

Traktorový pravěk

Traktory se samozřejmě vyráběly už mnohem dřív. Jejich historii v českých zemích zřejmě odstartoval parní motorový samohybný pluh, který postavil nadporučík c. k. armády Jan Bauer v polovině 19. století v Židlochovicích. Jenže tenhle stroj byl podobně jako jeho další následovníci příliš těžký a bořil se do hlíny, takže skutečnou éru traktorů zahájily až na začátku 20. století stroje se spalovacími motory.

Už v roce 1911 na zemědělské výstavě v Praze představil Václav Světina z Přistoupimi první „automobilový pluh“, v následujícím roce pak do polí vyrazil motorový pluh Excelsior od firmy Laurin a Klement, záhy se objevily i traktory vyráběné plzeňskou Škodovkou, traktory Praga z pražské Kolbenky a traktory WiKov Diesel, které vyráběla prostějovská továrna Wichterle a Kovářík.

Některé zemědělské podniky daly před domácími výrobky přednost importovaným značkám, například Deere, CASE a Fordson, ale celkem se odhaduje, že za první republiky u nás jezdily asi tři tisíce traktorů a po druhé světové válce jich bylo už patnáct tisíc.

V době, kdy byl strojírenský průmysl zdecimovaný válečnými lety, pak na scénu vstoupila brněnská Zbrojovka. Výzva byla jednoduchá: zkonstruovat levný traktor s nízkou hmotností, který bude vhodný pro hromadnou výrobu. První Zetory se představily na zemědělské výstavě v Praze roku 1946.
 

Značka Zetor a Zetor Gallery

Brněnská Zbrojovka měla v roce 1945 za úkol vyrobit traktor pro Československo. Výroba jednoválcových traktorů Zetor 25 s naftovým motorem s výkonem 15 koní, převodovkou s šesti rychlostmi a maximální rychlostí 22 km/h se rozjela naplno, za 16 let vyjelo z bran závodu 158 570 kusů. Značka vznikla velice prostě a jednoduše: přepis výslovnosti písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory, se spojil se dvěma posledními písmeny slova traktor.

V únoru 1949 vyjel desetitisící kus, mezitím se stroje modernizovaly a jejich výroba se přestěhovala na předměstí Brna, do městské části Líšeň. Společnost od počátku své existence vyrobila 1,3 milionu traktorů. Většinu exportovala do více než 130 zemí světa.

V roce 1954 byla založena výzkumně-vývojová základna a jejím prvním výsledkem se stal Zetor Super 35, traktor s vytápěnou kabinou pro řidiče, odpruženým sedadlem a hlavně se čtyřválcovým naftovým motorem o výkonu 42 koní. Včetně modernizované verze Super 50 se jich do konce roku 1968 vyrobilo více než 150 000 kusů. Na divu, že na nejrůznějších přehlídkách traktorů je potkáte dodnes, tak skvělé to byly stroje. V listopadu 1976 se tehdy už světoznámá značka Zetor stala zároveň názvem firmy.

Všechny traktory, které se v továrně vyráběly a vyrábějí, si prohlédnete v netradičním muzeu Zetor Gallery v Brně. K vidění jsou tu všechny, od nejstarších až po současné stroje Major, Utilix, Hortus, Forterra či Crystal, na jejichž designu se podílelo italské studio Pininifarina.
 

Traktor jako hračka, muzea a traktorové rekordy

  • Připomeňme ještě jednu tradiční českou značku: společnost Kovap Náchod. Firma nabízí široký sortiment originálních plechových hraček včetně modelu traktoru Zetor, který v přesném měřítku napodobuje originál; nechybí mu řazení, zpátečka ani funkční volant. Seženete tu i další legendární traktory jiných značek, třeba Wikov 25, traktory Schülter, Man, Porsche, Kubota, Hanomag či Deutz, samozřejmě včetně příslušenství.
  • Více než dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953 si prohlédnete v expozici Jede traktor v Národním zemědělském muzeu v Praze.
  • Další traktory objevíte například v Muzeu historických vozidel a staré zemědělské techniky  v Pořežanech, v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou, v Muzeu veteránů v Radovesnicích, v Muzeu zemědělské technikyČáslavi nebo v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy, po telefonické dohodě se můžete vypravit do Muzea zemědělské techniky v Chotouni.
  • traktor zetorTraktory se úspěšně zapsaly i do České databanky rekordů, kterou spravuje pelhřimovská agentura Dobrý den. Nejdelší cestu absolvovanou traktorem a výjezd do nejvyšší nadmořské výšky má na kontě Martin Havelka ze Škrdlovic na Ždársku. Se svým traktorem Zetor 25 (pro technické hračičky dodejme, že stroj byl vyroben v roce 1954 a v roce 1968 přestavěný v STS Hodonín na ZETOR 25 H, že má dvouválcový vodou chlazený motor o výkonu 25 koní, převodovku 6+2Z, hmotnost 1 800 kg, spotřeba 12–15 litrů nafty na 100 km, průměrnou cestovní rychlost 33 km/hod a maximální rychlost 36 km/hod) pan Havelka absolvoval několik dálkových cest, přičemž nejdelší vedla ze Škrdlovic na Vysočiněke švédskému Göteborgu a měřila 3 085 km. Se strojem, který nemá kabinu a řidič je tak při jízdě vystaven všem nástrahám počasí, Martin Havelka třikrát úspěšně projel 30 kilometrů dlouhé stoupání na Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách, nejvýše položenou horskou silnici v Evropě, a zdolal tak převýšení 1 821 metrů až na Edelweißspitze (2 571 m).
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1. 1.31. 12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Úspěšná firma z Brna začala vyrábět traktory pod značkou Zetor v roce 1945. Postupně rozšiřovala sortiment modelů a typů a vybudovala si pozici přední evropské firmy v oboru. Brněnské traktory pro nejrůznější typy práce, terény a podmínky, se stále vyváží do celého světa.

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. V prosinci 2022 se návštěvníkům do odvolání uzavřela.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda