Úvod > Aktuality > České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!
Památky

České značky: traktor Zetor letos slaví 75 let!

  • Vydáno25. ledna 2021
Traktor Zetor letos slaví neuvěřitelných 75 let! Tradiční značka české zemědělské techniky začala s výrobou v roce 1945. První traktor Zetor Z 25 má v křestním listu datum 15. 3. 1946. I když Zetor nebyl první traktor, který jezdil po našich polích, s touto značkou je spojená novodobá historie zemědělských strojů. Od začátku až do dnešních dnů se vyrábějí v Brně, kde (až bude zase otevřeno) můžete dokonce navštívit netradiční muzeum Zetor Gallery s přehlídkou všech dosud vyráběných typů.
První traktor značky Zetor má v křestním listu datum 15. března 1946. Přestože tehdy ještě nesl dobové označení Z 25, jméno už bylo na spadnutí: ochrannou známku pro značku Zetor vydala Obchodní živnostenská komora o pět měsíců později.

Vznikla podobně jako jiné české značky složením slova zet odvozeného z písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, se dvěma posledními písmeny slova traktor.
 

Traktorový pravěk

Traktory se samozřejmě vyráběly už mnohem dřív. Jejich historii v českých zemích zřejmě odstartoval parní motorový samohybný pluh, který postavil nadporučík c. k. armády Jan Bauer v polovině 19. století v Židlochovicích. Jenže tenhle stroj byl podobně jako jeho další následovníci příliš těžký a bořil se do hlíny, takže skutečnou éru traktorů zahájily až na začátku 20. století stroje se spalovacími motory.

Už v roce 1911 na zemědělské výstavě v Praze představil Václav Světina z Přistoupimi první „automobilový pluh“, v následujícím roce pak do polí vyrazil motorový pluh Excelsior od firmy Laurin a Klement, záhy se objevily i traktory vyráběné plzeňskou Škodovkou, traktory Praga z pražské Kolbenky a traktory WiKov Diesel, které vyráběla prostějovská továrna Wichterle a Kovářík.

Některé zemědělské podniky daly před domácími výrobky přednost importovaným značkám, například Deere, CASE a Fordson, ale celkem se odhaduje, že za první republiky u nás jezdily asi tři tisíce traktorů a po druhé světové válce jich bylo už patnáct tisíc.

V době, kdy byl strojírenský průmysl zdecimovaný válečnými lety, pak na scénu vstoupila brněnská Zbrojovka. Výzva byla jednoduchá: zkonstruovat levný traktor s nízkou hmotností, který bude vhodný pro hromadnou výrobu. První Zetory se představily na zemědělské výstavě v Praze roku 1946.
 

Značka Zetor a Zetor Gallery

Brněnská Zbrojovka měla v roce 1945 za úkol vyrobit traktor pro Československo. Výroba jednoválcových traktorů Zetor 25 s naftovým motorem s výkonem 15 koní, převodovkou s šesti rychlostmi a maximální rychlostí 22 km/h se rozjela naplno, za 16 let vyjelo z bran závodu 158 570 kusů. Značka vznikla velice prostě a jednoduše: přepis výslovnosti písmene „Z“, které ve svém znaku používala brněnská Zbrojovka, v níž vznikly první traktory, se spojil se dvěma posledními písmeny slova traktor.

V únoru 1949 vyjel desetitisící kus, mezitím se stroje modernizovaly a jejich výroba se přestěhovala na předměstí Brna, do městské části Líšeň. Společnost od počátku své existence vyrobila 1,3 milionu traktorů. Většinu exportovala do více než 130 zemí světa.

V roce 1954 byla založena výzkumně-vývojová základna a jejím prvním výsledkem se stal Zetor Super 35, traktor s vytápěnou kabinou pro řidiče, odpruženým sedadlem a hlavně se čtyřválcovým naftovým motorem o výkonu 42 koní. Včetně modernizované verze Super 50 se jich do konce roku 1968 vyrobilo více než 150 000 kusů. Na divu, že na nejrůznějších přehlídkách traktorů je potkáte dodnes, tak skvělé to byly stroje. V listopadu 1976 se tehdy už světoznámá značka Zetor stala zároveň názvem firmy.

Všechny traktory, které se v továrně vyráběly a vyrábějí, si prohlédnete v netradičním muzeu Zetor Gallery v Brně. K vidění jsou tu všechny, od nejstarších až po současné stroje Major, Utilix, Hortus, Forterra či Crystal, na jejichž designu se podílelo italské studio Pininifarina.
 

Traktor jako hračka, muzea a traktorové rekordy

  • Připomeňme ještě jednu tradiční českou značku: společnost Kovap Náchod. Firma nabízí široký sortiment originálních plechových hraček včetně modelu traktoru Zetor, který v přesném měřítku napodobuje originál; nechybí mu řazení, zpátečka ani funkční volant. Seženete tu i další legendární traktory jiných značek, třeba Wikov 25, traktory Schülter, Man, Porsche, Kubota, Hanomag či Deutz, samozřejmě včetně příslušenství.
  • Více než dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953 si prohlédnete v expozici Jede traktor v Národním zemědělském muzeu v Praze.
  • Další traktory objevíte například v Muzeu historických vozidel a staré zemědělské techniky  v Pořežanech, v Automuzeu ve Vratislavicích nad Nisou, v Muzeu veteránů v Radovesnicích, v Muzeu zemědělské technikyČáslavi nebo v Muzeu užitkové technikyMníšku pod Brdy, po telefonické dohodě se můžete vypravit do Muzea zemědělské techniky v Chotouni.
  • traktor zetorTraktory se úspěšně zapsaly i do České databanky rekordů, kterou spravuje pelhřimovská agentura Dobrý den. Nejdelší cestu absolvovanou traktorem a výjezd do nejvyšší nadmořské výšky má na kontě Martin Havelka ze Škrdlovic na Ždársku. Se svým traktorem Zetor 25 (pro technické hračičky dodejme, že stroj byl vyroben v roce 1954 a v roce 1968 přestavěný v STS Hodonín na ZETOR 25 H, že má dvouválcový vodou chlazený motor o výkonu 25 koní, převodovku 6+2Z, hmotnost 1 800 kg, spotřeba 12–15 litrů nafty na 100 km, průměrnou cestovní rychlost 33 km/hod a maximální rychlost 36 km/hod) pan Havelka absolvoval několik dálkových cest, přičemž nejdelší vedla ze Škrdlovic na Vysočiněke švédskému Göteborgu a měřila 3 085 km. Se strojem, který nemá kabinu a řidič je tak při jízdě vystaven všem nástrahám počasí, Martin Havelka třikrát úspěšně projel 30 kilometrů dlouhé stoupání na Grossglocknerhochalpenstraße v rakouských Alpách, nejvýše položenou horskou silnici v Evropě, a zdolal tak převýšení 1 821 metrů až na Edelweißspitze (2 571 m).
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Jede traktor v Národním zemědělském muzeu

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953.

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

Muzeum veteránů, motocyklů a traktorů v Radovesnicích II

V Muzeu Veteránů v Radovesnicích II naleznete přes 500 exponátů, hlavně pak historických motocyklů a traktorů. Dále pak uvidíte nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Traktor Zetor – nejznámější český traktor

Úspěšná firma z Brna začala vyrábět traktory pod značkou Zetor v roce 1945. Postupně rozšiřovala sortiment modelů a typů a vybudovala si pozici přední evropské firmy v oboru. Brněnské traktory pro nejrůznější typy práce, terény a podmínky, se stále vyváží do celého světa.

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery Brno – dočasně uzavřeno

Zetor Gallery je nová víceúčelová hala, která přiblížuje fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor. V prosinci 2022 se návštěvníkům do odvolání uzavřela.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky