Úvod > Aktuality > Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách
Tradice, Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách, Kudy z nudy
Zážitky

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Nedotčená příroda, svěží vzduch a hlavně voda v mnoha podobách: to jsou jižní Čechy. Nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky zahrnuje vodácké výlety i odpočinek u pověstných jihočeských přehrad či v lázních, výlovy rybníků, plavby na vorech, rybolov nebo výlety po trasách a cyklostezkách podél řek. Zkrátka ideální místo pro rodinnou dovolenou v každé roční době.
Ať už patříte mezi vyznavače letních sportů nebo se raději vydáváte za poznáváním památek, jižní Čechy vám splní každé přání. Řeky Vltava, Otava a Lužnice jsou rájem vodáků i rybářů a skvělým cílem pro letní rodinnou dovolenou. Proslulé vodní nádrže nabízejí příjemné možnosti, jak si při vodních sportech a koupání nebo pěších a cyklistických výletech protáhnout tělo. V létě si užijete vyhlídkové plavby a prohlídky elektráren v útrobách přehradních hrází, v zimě pak bruslení po zamrzlých hladinách a další zimní sporty. Celoročně si pak vychutnáte romantickou atmosféru při plavbách na vorech historickým centrem Českého Krumlova a také prohlídku muzea voroplavby. Právě vorařství patří mezi tradice, zapsané v roce 2022 na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Seznamte se s jihočeskými tradicemi společně s portálem Kudy z nudy!
 

Třeboňsko, rybníky a rybníkářství

Skutečným symbolem jižních Čech jsou rybníky. Třeboňsku se kvůli nim dokonce říká krajina dvojího nebe: jedno máte nad hlavou, druhé se zrcadlí na hladinách Rožmberku, Světa a dalších vodních ploch. Třeboňsko jako tradiční centrum rybníkářství nabízí možnosti rybolovu, návštěvy slavnostních výlovů či expozici rybníkářského dědictví v Domě Štěpánka Netolického v Třeboni. V interaktivním prostoru si přijdou na své návštěvníci všech věkových skupin – mladí, aktivní senioři, rodiny s dětmi i ti, kteří cestují bez dětí.
 

Rybníkářství, lovecký zámek Ohrada a zoo Hluboká

Třeboňské rybniční krajině samozřejmě patří ryby. Najdete tu podnikové prodejny Rybářství Hluboká nebo Lesy a rybníky České Budějovice, pověstné jsou i podzimní výlovy rybníků a rozmanité rybářské slavnosti a festivaly. Nezapomeňte navštívit Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, nejstarší lovecké muzeum v Evropě, kde byly první muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin umístěny již v roce 1842. Kromě několika expozic, sladkovodních akvárií či sbírky paroží si prohlédnete působivé interiéry loveckého zámku, který sloužil jako zázemí při pořádání parforsních honů a slavností. Na rodiny s dětmi čeká v blízkosti muzea další příjemné překvapení, zoologická zahrada Hluboká.
 

Rybolov v jižních Čechách

Rybáři objeví v jižních Čechách řadu rybářských revírů – jsou tu řeky Vltava, Malše, Otava a Lužnice i soukromé revíry Rybářství Třeboň, Rybářství Hluboká, Blatenská ryba či Rybářství Nové Hrady. Nejčastějšími obyvateli zdejších rybníků jsou vyhlášení Třeboňští kapři, je možné ulovit amury, štiky, candáty, sumce, cejny, plotice, líny, okouny, perlíny i boleny.

Tisíce rekreačních i sportovních rybářů každoročně zamíří na Lipno. Rybařit je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb, a díky tomu, že nebylo nikdy vypuštěno, můžete tu nachytat kapitální úlovky.

Stejně jako na Třeboňsku je velká tradice chovu ryb i na Novohradsku. Známou značkou je především Novohradský kapr, ovšem Rybářství Nové Hrady se tradičně věnuje také šlechtitelskému chovu hus.
 

Lipensko: jachting a dovolená na vodě a u vody

Ať už hledáte kotevní místo pro svou loď, nebo jachtingu teprve chcete podlehnout a naučit se vše potřebné s vypůjčenou lodí, v Lipně nad Vltavou a dalších obcích kolem jezera najdete veškeré zázemí a možnosti pro tento krásný koníček. Lipensko, jachting a další vodní sporty k sobě patří již desítky let a rozlehlá hladina lipenského jezera nabízí široké využití jachtařských zkušeností.

Využijte jachtařské kurzy, jachtařské tábory a soustředění, pronájem plachetnic i řadu jachtařských závodů. Další vodní sporty si může vyzkoušet každý: stačí si vypůjčit kajak, veslici, paddle board, plachetnici, dračí loď nebo surf.
 

Vltava, řeka pro vodáky, voraře i pěší výletníky

Nejznámější česká řeka Vltava je lahůdkou pro každého vodáka. Můžete být začátečníci i zkušení vodáci, na plavbu můžete vyrazit s malými dětmi, sami i s partou přátel. Vltava zkrátka nabízí potěšení opravdu pro každého.

S Vltavou je spojená i tradice vorařství, zapsaná na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Vychutnejte si vyhlídkové plavby na vorech srdcem historického centra Českého Krumlova. Mají jedinečnou atmosféru, navíc voroplavba se na Vltavě provozuje celoročně, a dokonce můžete navštívit i Muzeum voroplavby v bývalém kostele sv. Jošta na Latránu. Seznámíte se s vorařstvím do nejmenších podrobností, s jeho historií, tradicemi a se stavbou vorů, prohlédnete si i velký model vorového pramenu.

Prastaré tradice přepravy soli, dřeva a dalšího zboží připomíná také Schwarzenberský plavební kanál. Unikátní technická památka, postavená na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety, sloužila pro plavení dřeva z nepřístupných šumavských hvozdů. V osadě Jelení vrchy si prohlédnete zajímavou expozici, nedaleko také objevíte téměř 400 metrů dlouhý vodní tunel, jímž kanál vede pod sedlem mezi Plešivcem a Jelenskou horou. Oba konce tunelu zdobí kamenné portály, které patří k nejoblíbenějším zastávkám šumavských výletníků.

Pokud dáte před plavbou po Vltavě přednost výletům pěšky, můžete využít například obnovenou potahovou stezku z Týna nad Vltavou do Hněvkovic s deseti stanovišti s herními prvky a informačními tabulemi. Z Boršova nad Vltavou na hrad Dívčí Kámen vede Fritschova stezka, která je součástí jihočeské části Svatojakubské cesty, dálkové pěší trasy do Santiaga de Compostela. O její vznik se v letech 1933–1938 zasloužil Emanuel Fritsch, technický rada Československých státních drah.
 

Tradice jihočeských lázní a wellness

Toužíte po opravdovém odpočinku, lázních a wellness? Jižní Čechy neuzdravují jen čistým vzduchem a krásnou přírodou, léčivé účinky mají i rašelinové a slatinné koupele. Léčivých vlastností slatiny využívali naši předkové mnoho staletí, dnes je při léčbě nemocí pohybového aparátu nabízejí lázně v Bechyni, Vráži u Písku a v Třeboni. Tradice třeboňského lázeňství se váže k roku 1883, kdy v blízkosti historického centra vznikl první lázeňský dům, Bertiny lázně. Na břehu rybníka Svět pak najdete Lázně Aurora. Jejich součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, wellnesscentrum Aqua Viva a také Třeboňský vodní svět s vyhřívanými venkovními bazény a saunovým světem.
Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Jižní Čechy nabízejí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.

#světovéČesko a objevování všech krás Českého Krumlova

#světovéČesko a objevování všech krás Českého Krumlova

Atraktivních a krásných městeček přirovnávaných k Českému Krumlovu u nás najdete celou řadu, ale originál je jen jeden. Město v podhůří Šumavy s prastarými křivolakými uličkami obkroužené meandry Vltavy, střežené hradem a zámkem s „nejvěžovatější“ věží, město, které si zamiloval Egon Schiele a po desetiletí ho fotografoval Josef Seidel se syny. Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči, jaký Krumlov doopravdy je.

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

Lákají vás dálkové treky, máte rádi Šumavu a rádi byste ji poznali z obou stran hranice? Vyzkoušejte Zlatou stezku: kdysi po ní putovaly karavany se solí, dnes se vám budou hodit spíš krokoměry, chytré telefony, trekové hole a solidní outdoorové vybavení. Čeká vás totiž pořádná divočina!

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

#světovéČesko a Klokoty: jihočeský poutní areál inspirovaný Santinim

Poutní areál v Klokotech u Tábora je půvabná stavba, inspirovaná Santinim. Jméno má podle řeky Lužnice, která si tiše šumí, proudí a klokotá pod strmým svahem, z nedalekého Tábora sem vede křížová cesta. Krásné místo se uchází o čestný titul bazilika minor, který by zvýšil jeho prestiž.

#světovéČesko a klášter Milevsko: románská bazilika, středověký trezor a vzácná relikvie

#světovéČesko a klášter Milevsko: románská bazilika, středověký trezor a vzácná relikvie

Nejstarší klášter a současně jediná románská bazilika jižních Čech, místo s jedinečným geniem loci a dějiště řady zajímavých kulturních akcí: tím vším je premonstrátský klášter v Milevsku. Nový zájem o prohlídky kláštera a jeho vzácné architektury vyvolalo objevení vzácné relikvie, a to části hřebu z kříže, na kterém byl umučen Ježíš Kristus.

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a proč máme tak rádi Českou Kanadu?

#světovéČesko a proč máme tak rádi Českou Kanadu?

Že České Kanadě dali jméno trampové a dobrodruzi? Kdepak, název vymyslel pražský novinář Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce. Věřme mu, Severní Ameriku skutečně procestoval a krajina okolo Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejna se spoustou lesů, rybníků a zvláštních kamenných útvarů mu zkrátka zaoceánskou divočinu něčím připomínala.

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

#světovéČesko a koněspřežka z Českých Budějovic do Lince: rekordy a výlety po jejích stopách

První železnice s veřejným provozem na evropské pevnině (protože ta úplně první byla v Británii, tedy na ostrovech), v době svého vzniku nejdelší evropská železnice a zároveň základ budoucí moderní evropské železniční sítě: tím vším byla koněspřežná železnice, která od roku 1832 spojovala České Budějovice s Lincem.

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

Nejstarší kamenný most v Česku, Městský ostrov i ostrůvek u Křižíkovy elektrárny: to je jen část hezkých míst v Písku, která propojuje řeka Otava. Na její náplavce vyrůstají slavné sochy z písku, lidé se tu procházejí, odpočívají, krmí labutě a posedávají v kavárnách. A také si prohlížejí písecký Titanik, místní kuriozitu, která je dokonce zanesená v oficiálních mapách.

#světovéČesko a Strakonický hrad: maltézští rytíři, dudáci, loutky a motocykly

#světovéČesko a Strakonický hrad: maltézští rytíři, dudáci, loutky a motocykly

Expozice věnovaná řádu maltézských rytířů, největší sbírka dud ve střední Evropě, výstavy motocyklů, loutek i zbraní: to je jen malý výběr lákadel, která nabízí Strakonický hrad. Patří k němu i nepřehlédnutelná vyhlídková věž Rumpál, jedinečná svým kapkovitým tvarem. Je to opravdová pamětnice: byla postavena už ve 13. století za Bavora II. ze Strakonic.

#světovéČesko, ledová dráha na Lipně a další tipy na skvělé bruslení ve městech, na řekách i jezerech

#světovéČesko, ledová dráha na Lipně a další tipy na skvělé bruslení ve městech, na řekách i jezerech

Když z Guinnessovy knihy rekordů vytáhnete všechny záznamy o bruslích, ledu a bruslařích, vyjde vám sbírka neuvěřitelných kousků. Dozvíte se nejenom to, kdo jako první skočil čtverný skok anebo udělal nejvíc piruet, ale také kde lidé vytvořili největší řetěz bruslařů anebo kde na světě mají největší přirozeně zamrzlé kluziště. Mimochodem, to místo všichni dobře znáte: jmenuje se Lipno.

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

#světovéČesko a Jihočeský kraj

#světovéČesko a Jihočeský kraj

Znáte krásnější místo pro letní dovolenou než jižní Čechy? Mozaiku lesů, luk a rybníků s průzračně čistou vodou, kde se můžete skvěle koupat celé léto, pohádkové hrady, selské baroko s puncem UNESCO, rybí speciality anebo úzkokolejku, která se vine krajinou České Kanady?

#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě

#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě

Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů habru obecného. Ztratit se v něm není žádný problém, ven se však vždy dostanete. Víte ale, kde hledat nejtěžší labyrint na světě, kam dobrodruzi vstupují na vlastní nebezpečí? Museli byste za ním do Itálie, k zámku Villa Pisani nedaleko italských Benátek.

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

#světovéČesko a zámek Hluboká, Windsor střední Evropy

Pohádkové sídlo utkané ze snů krásné paní anebo perla jižních Čech, která se jako bílý svatební dort tyčí na skalním výběžku nad řekou Vltavou: tak se obvykle mluví a píše o Hluboké, jednom z našich nejkrásnějších zámků. O novogotickém skvostu se spoustou zdobných detailů, arkýřů, věží a věžiček se zubatým cimbuřím se také říká, že inspiraci k jeho nové podobě si kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu s manželkou Eleonorou, rozenou princeznou Liechtenstein, přivezli z Anglie. Skutečně ale byl předobrazem Hluboké královský zámek Windsor?

#světovéČesko a bizoni v České Kanadě

#světovéČesko a bizoni v České Kanadě

V nádherných lesích, uprostřed luk a pastvin, nedaleko Landštejna a Matějovce leží malá osada Rožnov. Není to však osada ledajaká. Je to kouzelné údolí, kde se prohání stádo amerických bizonů. Další takovou farmu byste našli v Dánsku na ostrově Fyn.

#světovéČesko a velká jízda (do světa) přes čtyři jihočeské mosty

#světovéČesko a velká jízda (do světa) přes čtyři jihočeské mosty

Brána do nebe, most který přepsal dějiny, Bechyňská duha anebo dinosaurus na Lužnici: to je jen malý výběr z přezdívek několika jihočeských mostů. Každý má svůj jedinečný příběh: některé našly své vzory v zahraničí, jiné naopak určily typ a tvar dalších staveb ve světě. Pojďte se po nich projít nebo projet s portálem Kudy z nudy.

#světovéČesko a pozvánka na ferraty: novinka u Hluboké a nejlepší trasy

#světovéČesko a pozvánka na ferraty: novinka u Hluboké a nejlepší trasy

Kdybychom je měli pojmenovat „hezky česky“, asi bychom měli užívat výraz zajištěné cesty. Nezní ale vašim uším lépe ferraty? Voní dálkami a dobrodružstvím, a hlavně už dávno nejsou jen doménou alpských zemí. V Česku jich najdete přibližně dvacet a další se právě nyní chystá na slavnostní otevření. Kde? V jižních Čechách u pohádkového zámku Hluboká!

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty