Úvod > Co chcete dělat? > Dům Štěpánka Netolického v Třeboni
Kultura

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.
Dům číslo popisné 89 na Masarykově náměstí v Třeboni, který je dnes známý pod jménem Dům Štěpánka Netolického, patří mezi mimořádné příklady zachovalé renesanční architektury nejen v Třeboni, ale v celém regionu. Během staletí prošel řadou proměn, ne všechny se však pozitivně zapsaly do jeho historie. Svou současnou renesanční podobu získal v první polovině 16. století, v době ekonomického rozmachu, kdy v něm žil jeho nejznámější majitel – Štěpánek Netolický. V 17., 18. a 19. století došlo v objektu k mnoha různým opravám, které sice nebyly rozsáhlé, ale mnohdy negativně ovlivnily stavební historii domu. 

Při radikální rekonstrukci domu v 50. letech 20. století došlo k velkému poškození nástěnných maleb ve schodišťové síni. V 70. letech byla rekonstruována přední část domu, a v 80. letech zde byla zřízena obřadní síň. Tyto modernizaci způsobila zánik  některých historických konstrukcí a architektonických prvků. V roce 2015 byl dům kompletně rekonstruován a byla v něm zřízena stálá interaktivní expozice.

Návštěvníci se například dozvědí, jak vznikaly třeboňské rybníky, mohou zhlédnout krátký film o Zlaté stoce nebo si vyzkoušet práci s měřičskými nástroji, které se kdysi využívaly při stavbách rybníků. Nechybí ani  funkční model Zlaté stoky. Kromě moderní expozice se zde nachází také návštěvnické centrum a multifunkční moderní prostory, které poslouží k pořádání menších kulturních a společenských akcí, seminářů i školení.
 

Ocenění za citlivou rekonstrukci

Dům Štěpánka Netolického získal začátkem roku 2017 čestné uznání Presta v kategorii Občanské a průmyslové stavby – rekonstrukce, a to za citlivé provedení rekonstrukce objektu a kvalitní řemeslné a restaurátorské práce.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Zdejší Kuchyně

Restaurace Zdejší Kuchyně

Třeboň, Jihočeský kraj
Restaurace a kavárna U Míšků

Restaurace a kavárna U Míšků

Třeboň, Jihočeský kraj
Apartmany 21 v Třeboni

Apartmany 21 v Třeboni

Třeboň, Jihočeský kraj