ÚvodAktuality#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa
Památky

#světovéČesko a Holašovice: baroko na venkově a na opačném konci světa

  • 25. října 2020
Když se v sedmdesátých letech natáčela filmová verze slavné Smetanovy opery Prodaná nevěsta, filmaři téměř nemuseli stavět kulisy. Točilo se totiž v krásné jihočeské vesnici Holašovice, díky malebné návsi a selským statkům zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Baroko jako překvapení tam, kde byste je nečekali: selské baroko v jihočeských Holašovicích a koloniální baroko v brazilském městě Ouro Preto

Holašovice
Ouro Preto
Náves s rybníčkem, barokní kapličkou sv. Jana Nepomuckého a bývalou kovárnou, zdobené štíty selských statků a k tomu chlévy, stodoly, maštale, výměnky, sýpky, brány a klenuté vjezdy, ohrady, ploty a zdi: to všechno jsou Holašovice, nevelká jihočeská vesnice na okraji Blanského lesa. Když se řekne selské baroko, kdekomu se vybaví právě tohle jméno, přestože v širokém okolí téměř není vesnice, kde byste neobjevili unikátní lidovou architekturu nebo další dílky do mozaiky selského baroka.
 

Znám jednu dívku, ta má dukáty…

Jeden z českých „čtrnácti divů světa“ zapsaných v UNESCO se od jiných památek liší: vypadá vlastně docela všedně. Vesnicky a středoevropsky. Právě tím jsou ale Holašovice jedinečné: nejznámější vesnická památková rezervace je totiž trvale obydlená. Přestože tu žije přibližně 150 obyvatel a na řadu usedlostí jezdí jen chalupáři, vesnice tvoří jedinečné a živé společenství tak, jak postupně vzniklo během 19. století. Navíc se Holašovicím vyhnuly novodobé přestavby a dochovaly se v podobě, jakou získaly přibližně před 150 lety.

Traduje se, že za všechno mohou dívky z jihočeských Blat, o kterých se říkávalo, že mají dukáty nejen v truhle, ale i na krku: nosívaly totiž náhrdelníky ze zlatých dukátů. Když si holašovičtí selští synkové na začátku 19. století přivedli z Blat bohaté nevěsty, dívky s sebou přinesly nejen zlaťáky, nádherné kroje a kulturní zvyky ze svého domova, ale i požadavky na určitý typ obydlí. Tak se prý typické blatské statky objevily právě tady, v podhůří Blanského lesa.
 

Tipy kam za selským barokem?

Baroko v 19. století je podobný protimluv jako Santiniho barokní gotika. Lidové stavby, tak typické pro jižní Čechy, vznikaly dávno po období baroka, zejména od dvacátých do šedesátých let 19. století. Venkovští stavitelé a zedníci ale používali na vesnických staveních prvky, které znali z barokních, rokokových i klasicistních domů a kostelů ve městech. Jmény známe jen pár z nich, například Jakuba Bursu, který působil hlavně na Volyňsku a v okolí Vlachova Březí, anebo Šebestiána Brenera zvaného Šebesta, jehož stavby lze vidět v Malých Chrášťanech. Bohatě zdobená průčelí domů se širokými volutovými štíty ale prozrazují, že šikovných zedníků musely být tisíce.

Chcete pár tipů pro výlety za selským barokem? Za kolébku svébytného stavebního stylu je považována oblast Zbudovských blat, odkud se tento styl rychle rozšířil po okolí. Najdete je na území Blat v trojúhelníku mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní, ale také třeba v Záluží, Plástovicích, Zbudově a Vlhlavech, v Bavorovicích, Municích a Opatovicích poblíž Hluboké, v Mahouši i v dalších obcích v okolí Holašovic – v Radošovicích, Záboří, Dobčicích a Lipanovicích či v Rožnově, který dnes tvoří součást Českých Budějovic.
 

Za barokem z jižních Čech až do Brazílie

  • Filmová verze opery Prodaná nevěsta může posloužit jako důkaz, jak se vesnice za necelých padesát let změnila: například dnes na návsi v Holašovicích jen těžko narazíte na dům s omšelou a oprýskanou fasádou. Ve filmu naopak jsou vidět – i když pamětníci vzpomínají, že tam, kde nebyly štíty opravené, postavili filmaři kulisy.
  • Podobným zjevením jako selské baroko v Holašovicích je barokní centrum brazilského města Ouro Preto. Jeho jméno v překladu znamená Černé zlato: leží totiž v oblasti (a dnešním spolkovém státě) Minas Gerais, srdci legendárního Eldorada, kde se až do 18. století těžila polovina celosvětové produkce zlata.
  • Ouro Preto se rozkládá v průměrné nadmořské výšce 1 150 metrů v pohoří Serra do Espinhaço. Město vzniklo jako těžařská osada a na začátku 18. století se stalo centrem brazilské zlaté horečky. Statut města byl Ouru Pretu přiznán roku 1711, ale po vyčerpání zásob zlata v okolí význam města upadl.
  • Baroko ale zůstalo: dodnes tu můžete vidět krásné historické centrum plné strmých, klikatých a dlážděných uliček. Dochovaly se barevné koloniální domy a kostely, barokní rezidenční domy, náměstí i kašny. Historické centrum města je od roku 1980 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna Památky

Vesnická památková rezervace Plástovice u Českých Budějovic – za krásou selského baroka i romány Karla Klostermanna

Vesnička přitahuje lidovou architekturou ve stylu selského baroka, díky které byla vyhlášena vesnickou památkovou rezervací. Navíc leží na křižovatce dvou cyklistických tras – jedna vede ze Zbudova směrem na CHKO Blanský les, druhá z Netolic přes Hlubokou nad Vltavou do Českých Budějovic.

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnická památková rezervace v Holašovicích – památka UNESCO

Vesnice ležící asi 16 km západně od Českých Budějovic si zachovala středověký systém řazení budov propojených zdmi s brankami a klenutými vjezdy. Současná podoba vesnice je pak výsledkem práce zednických mistrů, kteří ve 2. polovině 19. století přestavěli štíty a vjezdy statků ve stylu tzv. selského baroka. Ten je viditelný na návsi tvořené 22 statky s malovanými barokními štíty a jeho jedinečnost ocenila také organizace UNESCO.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Selské baroko v Květově Památky

Selské baroko v Květově

Obec Květov se nachází v severní části píseckého regionu, na pravém břehu Orlické přehrady, 7 km jihozápadně od Milevska. Ve vsi se dochovaly památky lidové architektury, tzv. selské baroko.

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko Památky

Soběslavsko-veselská blata – jihočeské selské baroko

Veselská blata tvoří několik vesnic u Veselí nad Lužnicí, které si zachovaly původní ráz ve stylu selského baroka – Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty, Komárov, Svinky, Vlastiboř a Záluží. Typickou stavbou je selská usedlost se dvěma bohatě zdobenými štíty, které spojuje do oblouku klenutá brána.

Další aktuality

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj

Úzkokolejka na Jindřichohradecku opět jezdí – udělejte si pěkný výlet

Jindřichohradecké úzkokolejky opět jezdí. Během víkendů se nostalgickými motorovými vlaky i s párou můžete svézt z Nové Bystřice do Hůrek a zpět. Trať se pro provoz otevírá postupně po jednotlivých úsecích. Jízdenky jsou k dispozici na webu úzkokolejek anebo přímo na místěn ve stanici Nová Bystřice.
27. září 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 27. do 29. září 2024 stane dějištěm 23. ročníku Svatováclavských slavností a 24. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
23. září 2024 14:00
Kultura, Jihočeský kraj

Festival barokních umění potěší milovníky opery v Českém Krumlově

Doznívající léto vítá návštěvníky Krumlova do sváteční atmosféry slavností a festivalů. Předposlední zářijový víkend 20. – 22. 9. 2024 se na zámku v Českém Krumlově ponese v duchu Festivalu barokních umění. Oslava staré hudby v historických prostorách města oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení.
19. září 2024 6:00
Kultura, Jihočeský kraj

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice – pro rok 2024 zrušeno

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 33. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 13. až 15. 9. 2024. Aktuální upozornění: 33. ročník festivalu se přesouvá na termín 12.–14. 9. 2025 (ročník 2024 se neuskuteční z důvodu nepřízně počasí). Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
12. září 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je tu – houbaři začínají nosit z lesů plné košíky a leckterou domácností opět provoní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
9. září 2024 10:00
Příroda, Jihočeský kraj

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj