Úvod > Aktuality > #světovéČesko a proč máme tak rádi Českou Kanadu?
#světovéČesko a proč máme tak rádi Českou Kanadu?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a proč máme tak rádi Českou Kanadu?

  • Vydáno22. dubna 2020
Že České Kanadě dali jméno trampové a dobrodruzi? Kdepak, název vymyslel pražský novinář Jaroslav Arnošt Trpák, rodák z Jindřichova Hradce. Věřme mu, Severní Ameriku skutečně procestoval a krajina okolo Jindřichova Hradce, Kunžaku, Nové Bystřice a hradu Landštejna se spoustou lesů, rybníků a zvláštních kamenných útvarů mu zkrátka zaoceánskou divočinu něčím připomínala.

Přinášíme vám tipy na výlety po nejkrásnějších místech České Kanady

Česká Kanada
Kanada
Přátelský kraj se zachovalou a čistou přírodou leží mezi Slavonicemi, Novou Bystřicí a Kunžakem na pomezí jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. Zná ji kdekdo? Zdaleka ne, mnozí dokonce vůbec neví, že existuje. Pro vás, kteří byste se s Českou Kanadou rádi seznámili na vlastní oči, je to skvělá zpráva: na záplavy výletníků narazíte jen v těch nejpopulárnějších místech a většinou jen v hlavní sezoně. Chcete být sami? Tady to není problém: zajděte hlouběji do lesů a prozkoumávejte například zdejší kamenné poklady. Živá i neživá příroda České Kanady skrývá mnohá překvapení.
 

Kameny, viklany a balvany

Šnek, Trpaslík, Varhany, Hastrmanova sluj, Kamenný chléb, Kofrštán, Ďáblova prdel nebo Zkamenělý drak, to je jen malá ukázka toho, co vás v lesích České Kanady čeká. Nejde o rozsáhlá skalní města, ale o pozoruhodné kousky, ukryté v lesním tichu jako vzácné klenoty. Takový je třeba kamenný stůl, na kterém prý posvačil věhlasný vojevůdce Jan Žižka, anebo viklan Trkal na vrchu Kníže. Už se dávno doviklal, ale to mu vůbec neubírá na kráse. Podobně jako jiné viklany i on na svém podloží spočíval jen nepatrnou plochou a dalo se s ním hýbat jednou rukou. Lidové báje takové kameny obvykle spojovaly s řáděním čertů, tady ovšem sehrály roli ďáblů děti. V roce 1910 školní výlet rozkolíbal kámen natolik, že se viklan vychýlil ze svého přirozeného těžiště a dnes se už bohužel nepohybuje. Jiná verze ovšem tvrdí, že s Trkalem udělal krátký konec bývalý majitel lesa, kterému vadili všeteční výletníci.
 

Česká Kanada láká na zážitky

Hlavní výhodou České Kanady – a také hlavním rozdílem od skutečné Kanady za mořem – je fakt, že nejde o nijak velkou oblast. Během prodlouženého víkendu ji sice nepoznáte dokonale, ale na kole nebo pěšky stihnete projít či projet řadu hezkých míst. Pro cyklisty je to mimořádně lákavá oblast díky mírně zvlněnému terénu a husté síti asfaltových silniček vedoucím krásnými lesními úseky. A až vás lesy omrzí, není nic jednoduššího než se třeba projet romantickou úzkokolejkouJindřichova Hradce do Nové Bystřice a tam se zajít podívat do Muzea amerických veteránů, na lesní zastávce Kaproun se zastavit u pomníku Járy Cimrmana a v keramické dílně Maříži si namalovat hrnek.

Léto vás nepochybně vyláká k obdivování překrásných renesančních domů ve Slavonicích, ale můžete také prozkoumat obří Obludiště v Horní Pěně nebo vykoupat v rybníku Osika. Anebo se projít mezi základy domů zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag, u Graselovy sluje si připomenout slavného grázla Grasela, který tento kraj kdysi sužoval s bandou dalších výtržníků, a v Českém Rudolci obdivovat probouzející se krásu zámku přezdívaného Malá Hluboká. A pokud byste se na Českou Kanadu rádi podívali z výšky, vyšplhejte na nejvyšší věž hradu Landštejn anebo se zastavte v lesoparku U Jakuba u Valtínova. Kromě bludiště s perníkovou chaloupkou, staroslovanského opevnění se strážními věžemi a spoustou herních prvků nebo pískoviště je tu i rozhledna.
 

Třikrát o obou Kanadách

  • Kanada, rozlohou druhá největší země světa, to má jednoduché: má hranice. Česká Kanada je nemá a její vymezení od začátku budilo velké vášně. Jaroslav Arnošt Trpák původně myslel hlavně na Jindřichohradecko. Nápad se ale zalíbil, a tak se postupně připojovala další města a místa, často i dost vzdálená, namátkou Počátky, Deštná, zámek Červená Lhota, Stráž nad Nežárkou nebo dokonce Třeboň.
  • Svou vysněnou Českou Kanadu popsal Jaroslav Arnošt Trpák v roce 1928 takto: „…přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách.“
  • Přírodní park Česká Kanada vyhlášený roku 1994 zahrnuje místa, která leckomu připomenou přírodní krásy severoamerické Kanady. Národní parky Banff, Cypress Hills či Jasper s ikonickým jezerem Maligne, řeku Fraser, Niagarské vodopády, zahrady Butchart či Dawson City na Yukonu sice na jihu Čech nemáme, ale to hlavní nechybí: kraj, kde můžete splynout s přírodou a alespoň na čas si odpočinout od uspěchaného světa plného techniky.
Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.

Jindřichohradecká úzkokolejka – úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jindřichohradecká úzkokolejka – úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete se svézt některým z jindřichohradeckých pravidelných parních vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Vysoký kámen – nejvyšší vrchol České Kanady

Vysoký kámen – nejvyšší vrchol České Kanady

Vysoký kámen (738 metrů) je nejvyšším vrcholem České Kanady. Na vrcholu je mohutné skalisko s řadou balvanů. V 1. polovině 19. století byl na nejvyšší skále vztyčen sloup označující triangulační bod, který je dnes technickou památkou.

Výlet Českou Kanadou pro všechny, co mají rádi železnici

Výlet Českou Kanadou pro všechny, co mají rádi železnici

Máte rádi železnice a všechno, co s nimi souvisí? Pak musíte poznat dvě poslední úzkorozchodné železnice v Čechách, které se klikatí nádhernou jihočeskou krajinou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a do Obrataně. Pozveme vás také na návštěvu do sídla slavné jindřichohradecké Bílé paní a do zámku plného hraček!

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Zámek Český Rudolec přezdívaný Malá Hluboká

Český Rudolec nazývaný též Malá Hluboká nebo Moravská Hluboká je zámek stojící ve stejnojmenné obci, nedaleko Dačic.

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark U Jakuba v České Kanadě

Lesopark s řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami se nachází v bezprostřední blízkosti rozhledny U Jakuba v lesích na Havlově hoře nedaleko obce Valtínov, mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi. Najdete zde imitaci staroslovanského opevnění, ale i perníkovou chaloupku.

Viklan Trkal v České Kanadě

Viklan Trkal v České Kanadě

Asi půl kilometru jihovýchodně od obce Suchdol u Kunžaku v České Kanadě ne nachází bývalý viklan Trkal. Dnes se již bohužel nepohybuje, protože v roce 1910 jej dětmi na školním výletě rozhýbaly natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště. V lidových bájích je spojován s řáděním čertů.

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře

Rozhledna U Jakuba na Havlově hoře

V České Kanadě, na Havlově hoře (680 m), naleznete rozhlednu U Jakuba, která dosahuje výšky 40 m. Stavba stožáru s unikátní dřevěnou konstrukcí je nejvyšší vyhlídkovou stavbou z dřevěných lepených profilů a nejvyšší dřevěnou stavbou tohoto druhu v České Republice.

Rybník Osika v České Kanadě

Rybník Osika v České Kanadě

Rybník Osika se nachází v romantickém zákoutí Javořické vrchoviny, romanticky nazývané Česká Kanada. Rybník má rozlohu 68 hektarů a maximální hloubku 5 metrů. Byl založen již v 16. století mnichy z nedalekého kláštera Nejsvětější Trojice.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Skalní útvar Ďáblův chléb v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblův chléb v České Kanadě

Seskupení balvanů, z nichž největší je rozříznut jako bochník chleba.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Českou Kanadou na kole

Českou Kanadou na kole

Prožijte nezapomenutelné zážitky při cyklistických nebo pěších výletech po jednom z nejkrásnějších míst v republice – České Kanadě.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Poznejte magické kouzlo České Kanady

Poznejte magické kouzlo České Kanady

"Přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy". Těmito výstižnými slovy popsal krajinu mezi jihočeskými městy Nová Bystřice a Slavnonice spisovatel a novinář z Jindřichova Hradce Jan Arnošt Trpák. Traduje se, že to byl on, kdo jako první použil pro toto magické místo název Česká Kanada.

Skalka Měděný vrch – Kofrštán u Radíkova

Skalka Měděný vrch – Kofrštán u Radíkova

Vrchol nedaleko osady Nový Svět u Radíkova je znám jako Měděný vrch – z německého Kuferstein (Měděný kámen). Lidově zkomolený jako Kofrštán.

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.

Místní průvodci na Graselových stezkách

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Filipovy kameny u Horního Radíkova

Filipovy kameny u Horního Radíkova

Horní Radíkov je malá víska poblíž Českého Rudolce. Seskupení obřích balvanů v korytu potoka, tzv. Filipovy kameny, najdeme v lesích pod Havlovou horou při cestě z Horního Radíkova na Nový Svět.