Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pozvánka na ferraty: novinka u Hluboké a nejlepší trasy
#světovéČesko a pozvánka na ferraty: novinka u Hluboké a nejlepší trasy
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a pozvánka na ferraty: novinka u Hluboké a nejlepší trasy

  • Vydáno19. června 2020
Kdybychom je měli pojmenovat „hezky česky“, asi bychom měli užívat výraz zajištěné cesty. Nezní ale vašim uším lépe ferraty? Voní dálkami a dobrodružstvím, a hlavně už dávno nejsou jen doménou alpských zemí. V Česku jich najdete přibližně dvacet a další se právě nyní chystá na slavnostní otevření. Kde? V jižních Čechách u pohádkového zámku Hluboká!

Via Ferrata na Pastýřské stěně se nachází v srdci Děčína naproti děčínskému zámku přes řeku Labe

Ferrata Děčín
Monte Albano
Sportovní nadšenci samozřejmě tuší, co je na skalách nad řekou u Hluboké nad Vltavou čeká, ale mnozí tápou. Pokud jste o ferratách zatím neslyšeli, vězte, že jde o trasy v těžko přístupném terénu, speciálně upravené pro návštěvníky, kteří nemají zkušenosti s horolezectvím. Výhoda? Všechno potřebné pro bezpečný výstup už na skále je, od ocelových lan přes železné stupy až po žebříky, občas dokonce i zábradlí. Vy potřebujete jen dostatečnou dávku odvahy, přiměřenou fyzickou kondici a příslušné outdoorové vybavení – hlavně horolezeckou helmu, sedací úvazek, jisticí set, rukavice a dobré boty. Na některých ferratách se dá základní horolezecký set půjčit, ale pokud téhle sportovní aktivitě propadnete stejně jako mnozí další před vámi, budete si zakrátko zaručeně všude vozit vlastní vybavení. A než se vydáte na cestu, hodí se ještě krátká informace o obtížnosti jednotlivých tras. U nás i na Slovensku se nejčastěji používá rakouské pětistupňové značení od A do E, tedy od lehké přes mírně obtížnou, těžkou a velmi těžkou až po extrémně těžkou trasu.
 

Po skalách a nad vodou: via ferrata Hluboká

Na skalách nad Vltavou nedaleko Karlova hrádku u Purkarce se v sobotu 20. června otevře první část nové ferraty Hluboká. Na místo můžete dojít pěšky, přijet na kole po stezce nebo lodí po vodě: součástí areálu je totiž i molo. Na skalnatém masivu na levém břehu Vltavy čeká přibližně 150 metrů dlouhá cesta jištěná soustavou skob a ocelových lan, po které se leze ve speciálním sedáku se dvěma karabinami. Podle autorů ferraty ji snadno zvládnou i amatérští lezci.

Atrakce navazuje na stezku řeky Vltavy mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem. Druhý úsek by měl měřit zhruba 200 metrů – a pokud se záměr vydaří, po kompletním dokončení by ferrata Hluboká měla stát nejdelší dráhou svého druhu v republice. Lezecké vybavení si lze půjčit ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká.
 

NEJ ferraty u nás

Největší areál zajištěných cest v Česku najdete v Děčíně na Pastýřské stěně. Je atraktivní svým umístěním s výhledem na údolí Labe i děčínský zámek, k dispozici jsou trasy obtížnosti A–D. Protože ale jde o oblíbené místo pár kroků od děčínské zoo, počítejte s větším množstvím návštěvníků.

Nejnáročnější ferrata je v Bechyni na pravém břehu řeky Lužnice. Trasa s obtížností mezi D/E vede horizontálně nad hladinou řeky a z velké části v převisu, což vyžaduje skvělou fyzičku a kvalitní vybavení. Ferrata je slepá, vrátit se musíte stejnou cestou.

Jako jedna z prvních u nás vznikla Vodní brána u Semil. Ve skalní stěně nad malebným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou je vyznačeno několik tras s obtížností B–C, ve zkušebním provozu je cesta obtížnosti D s jedním úsekem E, vhodná jen pro zkušené lezce. Všechny trasy se potkávají u vrcholové knihy, odkud se do údolí můžete vrátit po skalách anebo pěšky po stezce.

Nejdobrodružnější a jediná svého druhu u nás je speleoferrata v Moravském krasu, desítky metrů hluboká kaskáda plná propastí, komínů s lanovými žebříky, traverzů s „houpačkami“ a lezením. Končí hluboko pod zemí u odtokového sifonu malého jezírka a její zdolání trvá asi dvě hodiny. V Moravském krasu mezi Holštejnem a Ostrovem u Macochy leží také ferratový park Velká Dohoda, kde lze vyzkoušet výstroj i různé obtížnosti cest, naučit se techniku lezení a „osahat si“ většinu prvků, s nimiž se na ferratách u nás i v zahraničí potkáte. Navíc je tu lezecká stěna, lanovka přes kamenolom, lanový park nebo dětské hřiště.

Lezení na skále a v zimě na ledu si vyzkoušíte na via ferratě Vír; dvě cvičné ferratové stezky nazvané Jezerní stěna a Velká věž se totiž v zimě mění v Ledovou stěnu, jedno z mála míst u nás, kde se leze na umělém ledu – samozřejmě pokud si počasí nepostaví hlavu. Bonusem jsou krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz přehrady Vír.
 

Na ferraty do světa: Monte Albano

V horách kolem Lago di Garda objevíte řadu pěkných ferrat. Skvěle hodnocená je via ferrata Monte Albano (GPS 45.8579100N, 10.9806700E) nad městečkem Mori, z níž si užijete dechberoucí výhledy do okolí. Díky jižní orientaci se dá lézt prakticky celý rok, většina lezců ji hodnotí jako lehčí D. Stěny jsou ale velmi kluzké a vertikální úseky se lezou po žebřících z kramlí; nedá se doporučit úplným začátečníkům a lidem, kteří mají strach z výšek.
Via Ferrata Hluboká

Via Ferrata Hluboká

Ferrata Hluboká se nachází v chráněnné přírodní oblasti Karvanice na skalním útvaru cca 6 km od Hluboké nad Vltavou na levém břehu Vltavy poblíž cyklostezky směr Purkarec. V současné době je zpřístupněná část A o náročnosti B/C a B, která má náročnost C/D.

Via ferrata Vodní brána

Via ferrata Vodní brána

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii.

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Adrex Base Camp – unikátní testovací centrum pro outdoorové sporty

Adrex Base Camp – unikátní testovací centrum pro outdoorové sporty

Adrex Base Camp je unikátní testovací centrum a půjčovna materiálu v jednom.

Přírodní areál Velká Dohoda – ferratový park v srdci Moravského krasu

Přírodní areál Velká Dohoda – ferratový park v srdci Moravského krasu

V příjemném prostředí vápencových skal, nedaleko obce Ostrov u Macochy, si můžete vyzkoušet různé lezecké a adrenalinové aktivity – lanovku přes kamenolom, lanový park, ferraty nebo skalní lezení. Samozřejmě můžete při těchto činnostech pouze pozorovat ostatní návštěvníky, relaxovat a občerstvit...

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu České ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Seifertova via ferrata Nové Hamry

Obec Nové Hamry leží v Krušných horách, asi 20 km severně od Karlových Varů. A právě zde, u kempu, parta nadšenců navrtala skálu a během měsíce osadila čtyři zajištěné cesty (via ferraty).

Via ferrata Cakle u Ústí nad Orlicí

Via ferrata Cakle u Ústí nad Orlicí

Umělá lezecká stěna se nachází v areálu Vodáckého tábořiště Cakle.

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata Kavárnička u Srbské Kamenice

Via ferrata neboli zabezpečená horolezecká trasa vznikla v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nese název Kavárnička, je vysoká dvanáct metrů a je určena především začátečníkům, dětem či jako tréninková stěna.

Stezka beskydských pašeráků v Bílé

Stezka beskydských pašeráků v Bílé

Jedná se o ideální rodinnou procházku, která děti opravdu pohltí a všichni se společně dozvíte spoustu nového o historii pašování v Beskydech.

Via ferrata Slánská hora

Via ferrata Slánská hora

Slánská hora, východně od Slaného, je oblíbené vycházkové místo, odkud se naskýtají pěkné výhledy na město a čedičové útvary. Ferrata na jejím severním svahu svou obtížností nepřesáhne stupeň C.

Via ferrata v Táboře

Via ferrata v Táboře

V táboře si mohou milovníci skalního lezení vyzkoušet krátköu cvičnou ferratu, vhodnou zejména pro začátečníky. Vysoká je asi 30 metrů s obtížností B. Po celé délce trasy je dobře uchycené ocelové lano a několik stupových kramlí.

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět

Via ferrata v Zářečí u Bechyně – cesta tam a zase zpět

Na pravém břehu řeky Lužnice, asi 1 km po proudu od mostu v Bechyni-Zářečí vznikla Via ferrata o obtížnosti mezi D/E. Ferrata vede strmými až převislými stěnami, spadajícími až do řeky. Návrat stejnou trasou, ferratu je tedy třeba přelézt dvakrát.

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Via ferrata v Děčíně na Pastýřské stěně

Na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla první česká via ferrata v centru města. Tras zajištěných ocelovými lany a stupačkami je na skále celkem 15, mají převýšení 90 metrů a jsou dlouhé od 150 do 170 metrů.

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Bioferrata v Bečově nad Teplou – unikátní skalní stezka

Zajímá vás příroda a lezení po skalách? Pak musíte navštívit botanickou zahradu v Bečově na Teplou. Nově vybudovaná ferrata v areálu láká na hezkou vyhlídku, rostliny ve skalách a krásné okolí.

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu

Speleoart – netradiční zážitky a dobrodružství v Moravském krasu

Netradiční zážitky a nevšední aktivity v jeskyních Moravského krasu, to nabízí jeskyňáři z Ostrova u Macochy. S nimi se vám otevřou vybrané jeskyně, kam se běžně turista nepodívá a navíc prožijete to, co běžný návštěvník nezažije, například jedinečnou speleo-ferratu nebo rande v jeskyni.

Šilinkův důl – via ferrata

Šilinkův důl – via ferrata

Toužíte po dobrodružství na dosah ruky a chtěli byste si vyzkoušet techniku lezení po via ferratě? Projděte se údolím řeky Krounky – nudit se nebudete. Nejde však o cesu pro horolezce s vybavením, jedná se o jednoduchou trasu zajištěnou řetězy a můstky, kterou určitě zvládnou i děti.

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Via ferrata Vinařská v Ústí nad Labem

Krátká jednoduchá cvičná via ferrata přímo v Ústí nad Labem je ideální pro začátečníky nebo děti.

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Via ferrata na Kočičích kamenech v Jizerkách

Nenáročná ferrata Kočičí kameny je natažena na stejnojmenné skále u obce Bílý potok. Přes stromy je na dohled od chaty Hubertka. Ferrata končí na vrcholové skalní vyhlídce, kam se lze dostat i po vytesaných schodech červeně značenou odbočkou z turistické trasy.

Via ferrata Lužická spojka u Ústí nad Labem

Via ferrata Lužická spojka u Ústí nad Labem

Via ferrata Lužická spojka začíná v lesním prostředí pod skalní vyhlídkou Skály a pokračuje až na její vrchol, kde se člověku naskytne skvostný pohled na zákrut řeky Labe.

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Via ferrata Poustevna v Mírkově u Ústí nad Labem

Na levém břehu řeky Labe v Českém středohoří nedaleko obce Mirkov se nachází krátká, ale úderná via ferrata jménem Poustevna.

Horolezecké a outdoorové kurzy v Labských pískovcích a v Severních Čechách

Horolezecké a outdoorové kurzy v Labských pískovcích a v Severních Čechách

Nabízíme vám širokou nabídku horolezeckých a outdoorových kurzů určených pro veřejnost. Zabýváme se aktivitami spojenými s lezením po skalách a umělé stěně, jeskyňařením, lezením zajištěných cest – via ferrat a pořádáním teambuldingových a pobytových programů.

20 tipů, kam se vydat na via ferratu v Česku

20 tipů, kam se vydat na via ferratu v Česku

Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte možnosti, kde si své svaly i techniku příjemně procvičit? Česká republika sice horskými velikány neoplývá, přesto si zde můžete vybrat z několika míst, která byla upravena jako ferraty. Až na Šilinkův důl (který je spíše hůře schůdnou stezkou pro pěší) se jedná o cvičná místa, kde je zapotřebí horolezecké vybavení a základní znalost o tomto dynamicky se rozvíjejícím sportu. Portál Kudy z nudy vám přináší tentokrát tipy, kam se na české ferraty vydat.

Další aktuality