Úvod > Aktuality > #světovéČesko a objevování všech krás Českého Krumlova
Památky

#světovéČesko a objevování všech krás Českého Krumlova

  • Vydáno10. července 2021
Atraktivních a krásných městeček přirovnávaných k Českému Krumlovu u nás najdete celou řadu, ale originál je jen jeden. Město v podhůří Šumavy s prastarými křivolakými uličkami obkroužené meandry Vltavy, střežené hradem a zámkem s „nejvěžovatější“ věží, město, které si zamiloval Egon Schiele a po desetiletí ho fotografoval Josef Seidel se syny. Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči, jaký Krumlov doopravdy je.

Podobné zážitky, snovou atmosféru i podobné problémy s overturismem jako Český Krumlov sdílí rakouské městečko Hallstatt

Český Krumlov
Hallstatt
Malebné městečko je proslulé svým romantickým šarmem, malými hospůdkami a kavárničkami s výhledem na řeku, krásnou přírodou v okolí a bohatou historií, úzce propojenou s rolí sídelního města pánů z Rožmberka (1302–1602). Díky tomu všemu se také Český Krumlov dočkal zápisu mezi památky UNESCO. Využijte čas, kdy město otvírá náruč především domácím výletníkům. Krumlov v roce 2021 je stále mnohotvárný a plný zážitků, ale přesto trochu jiný. Prázdnější a domáčtější, ale stále stejně krásný.
 

Hrad a zámek aneb co musíte vidět

Nesvádějme všechno na turisty: centrum Českého Krumlova je skutečně miniaturní a uličky úzké často jen na rozpažení. K zahlcení proto stačí skutečně málo, zvlášť když chcete na vlastní oči vidět hlavní turistické magnety. Hned několik jich nabízí hrad a zámek. Chcete vidět jedno z nejstarších zámeckých barokních divadel na světě? Musíte na zámek, divadlo má svůj samostatný prohlídkový okruh. Láká vás podívaná na Eggenbergský sál se zlatým kočárem a proslulý rokokový maškarní sál? Cílem je opět zámek, tentokrát prohlídková trasa renesančními a barokními apartmány. Chcete dětem ukázat slavné krumlovské medvědy? Žijí v hradním příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Kousek od medvědince stojí další proslulá krumlovská dominanta, „nejvěžovatější“ zámecká věž s pestře malovanou fasádou. A pokud by vás lákala divadelní scéna s otáčivým hledištěm a letohrádek Bellarie v zámecké zahradě, nejjednodušší cesta k nim vede opět přes hradní a zámecký areál, přímo přes Plášťový most a kolem půvabné kaskádové fontány.

Zkrátka výprava do Krumlova pro ty, kteří chtějí alespoň některá z hlavních lákadel, se bez hradu a zámku neobejde.
 

Umění starých malířů a fotografů

Krumlov by ale neměl své kouzlo bez starého města, kde se magicky prolíná renesance a baroko. Rozhlížejte se a obdivujte překrásné staré domy a výhledy z mostů přes Vltavu, komplex středověkých klášterů se zahradami, Latrán či náměstí Svornosti s renesanční radnicí a kašnou s morovým sloupem, gotický kostel svatého Víta nebo starobylý krumlovský pivovar v Široké ulici, kde našlo svůj domov Egon Schiele Art Centrum.

K vidění nejsou jen díla známého rakouského malíře, který v pouhých osmadvaceti letech podlehl španělské chřipce, vidět můžete i domek, kde pobýval a tvořil v roce 1911. Ten ale leží o kousek dál, v části města zvané Plešivec. Potkáte tu mnohem méně lidí než v centru (a přitom od něj budete jen kousek). Mezi další klenoty odlehlejší části Krumlova patří Museum Fotoateliér Seidel, dochovaný dobový ateliér, nabízející řadu programů a hlavně fotografování žánrových portrétů ve starosvětském stylu. Jako zázrakem se dochovala i synagoga, kde se konají výstavy mapující historii a pohnuté osudy českokrumlovské židovské obce a další kulturní akce.
 

Krumlov procházkový, aktivní i dobrodružný

Velkou výhodou Českého Krumlova je bohatá nabídka aktivit. Je oblíbenou zastávkou vodáků splouvajících Vltavu, ale kouzlo řeky a neopakovatelných výhledů z řeky si užijete i jako návštěvníci města. Vltavu si můžete sjet na kánoi, voru, raftu, paddleboardu či jiném plavidlu, o vodácké zážitky se postará pět krumlovských jezů, šlajsna pod Barevnou skálou i šupna na šlajsně v Rechlích.

Na několika místech v centru města si v létě užijete říční koupání, a to na rozsáhlé travnaté ploše pod malebnými terasami u zahradního domku alias ateliéru Egona Schieleho anebo na rozhraní městského parku a parkoviště P3 v místech bývalé krumlovské plovárny naproti Hotelu Růže. Komu by řeka nevyhovovala, ten se může vydat k rybníku na Horní bráně; je tu písečná pláž, dětské hřiště s horolezeckou stěnou, hřiště na volejbal i beach volejbal i občerstvení.

V Jelení zahradě můžete vyzkoušet devítijamkové discgolfové hřiště, odpočinek od památek a historie na každém kroku nabízí i bylinková zahrádka anebo třeba procházka ke kapli na Křížové hoře. Poznávat okolní krajinu můžete mnoha různými způsoby; k dispozici jsou půjčovny kol, koloběžek, in-line bruslí i vodáckého vybavení. A konečně rájem pro zvídavé dobrodruhy je grafitový důl, jehož návštěva je spojená s jízdou pravým důlním vláčkem.
 

Víte že…?

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště Český Krumlov – světový unikát

Otáčivé hlediště v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov je otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, která pochází z roku 1958. Kouzlo scéně otáčivého hlediště dodává také okolní prostředí, které tvoří především zahrada a letohrádek zvaný Bellarie.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card – levnější dovolená s puncem UNESCO

Krumlovské památky si můžete prohlédnout za poloviční vstupné – pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Zahradní domek Egon Schiele v Českém Krumlově

Objevte kouzlo zahradního domku na terasách v jižním meandru řeky Vltavy, ve kterém v roce 1911 žil a tvořil světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918).

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově – nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

Zrcadlový labyrint v Českém Krumlově

Zrcadlový labyrint v Českém Krumlově

Přijďte se podívat do zrcadlového bludiště jež patří mezi největší v Evropě. Tato unikátní zrcadlová síň obsahuje na 90 zrcadel, na níž navazuje menší nezvyklé křišťálové bludiště složené z čirých skel.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Hotel Růže – krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Hotel Růže – krása renesanční architektury a jedinečná gastronomie v Českém Krumlově

Luxusní 5hvězdičkový hotel sídlí v bývalém, nedávno zrekonstruovaném historickém klášteře v centru okouzlujícího Českého Krumlova. V restauracích hotelu Růže porozumíte tomu, jak lze spojit klasické kulinářství s novými trendy kuchařského umění.

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Zámecká zahrada v Českém Krumlově

Českokrumlovská zámecká zahrada prošla od svého založení ke konci 17. století složitým vývojem, který věrně odrážel dobový stylový vývoj zahradního umění. Zahrada vznikla na raně barokním kompozičním schématu, později se v její podobě projevil duch vídeňského rokoka.

Centrum studijních pobytů na zámku Český Krumlov

Centrum studijních pobytů na zámku Český Krumlov

V areálu zámku Český Krumlov je v bývalé Sloupové síni otevřeno Centrum studijních pobytů pro tuzemské i zahraniční studenty.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově – Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.

Další aktuality

Říjen je opět měsícem věží a rozhleden

Měsíc věží a rozhleden je období mezi dvěma významnými výročími – od 28. září do 28. října, kdy příroda a počasí stále lákají k výletům. V letošním roce probíhá již 12. ročník této akce. Měsíc věží a rozhleden odstartuje Dnem věží a rozhleden 28. 9. 2023 a celostání ukončení akce proběhne 28. 10. na Malostranské mostecké věži nad Karlovým mostem v Praze.
Jihočeský kraj | Příroda

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika