Úvod > Co chcete dělat? > Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska
Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.
Rybník Svět s rozlohou 200 hektarů je desátý největší rybník v Jihočeském kraji a čtrnáctý v celé České republice. Nachází na jižním okraji města Třeboně a jeho historie je vázána na samo město. Vznikl založením hráze v sousedství hradeb před branami města a stal se tak významnou součástí městského opevnění. Na místě stavby se předtím nacházelo celé Svinenské předměstí Třeboně, které bylo zlikvidováno. Objem nádrže činí 3325 tisíc m3. Při povodni v roce 2002 však dokázal zadržet 10 – 11 miliónů m3 vody.

Rybník Svět vybudoval Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v 70. letech 16. století pod názvem Nevděk. Původně zaujímal větší rozlohu, po povodni začátkem 17. století však byl rozdělen na dnešní rybníky Svět a Opatovický. Zakladatele připomíná Krčínova socha na hrázi. Po části hráze, kterou lemují vzrostlé duby, vede místní komunikace, pod hrází je areál rybářských sádek. K hrázi přiléhá i zámecký park, který přechází do lesoparku podél jižního okraje rybníka. V parku stojí významná stavební památka z 19. století, Schwarzenberská hrobka.
 

Cesta Okolo Světa i příjemné koupání

Na břehu rybníka Svět najdete dvě pláže, které jsou otevřené od června do konce září. Na městské pláži jen kousek od renesančního zámku jsou stánky s občerstvením a tobogan. Je možné si tu půjčit šlapadla a pramice. Druhá pláž Ostende zabírá protější břeh. Má volejbalové hřiště, stoly na ping-pong, ruské kuželky. Děti se zabaví na kolotoči, trampolíně a dětském hřišti. Rodiče je mohou sledovat z plážové restaurace.

Kolem rybníka vede naučná stezka Cesta kolem Světa, z hráze pak vedou naučná stezka Rožmberk a cyklostezka Okolo Třeboně. Využít můžete také vyhlídkové jízdy motorovou lodí či sportovní rybolov.
 

Ryby, ryby, ryby

Rybník je využíván přednostně pro rybochovné účely. Loví se ve dvouletých cyklech. Možnost rekreačního rybaření na rybníce Svět bohužel Rybářství Třeboň již neumožňuje.

Nejčastějšími obyvateli zdejších rybníků jsou vyhlášení Třeboňští kapři. Dále je možné ulovit amury, štiky, candáty, sumce, cejny, plotice, líny, okouny, perlíny a v poslední době i boleny.

Povolenky na rybolov k ostatním rybníkům se prodávají na spoustě míst: (uvádíme výběr)

  • Prodejna ryb Sádky Třeboň (Sádecká 230) – povolenky na rybníky Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř, a Táborský
  • Chovatelské a rybářské potřeby - Třeboň (Třebízského 837) – povolenky na rybníky Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř
  • Akvaristika – rybářský sport Třeboň (Husova 75) – povolenky na rybníky Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř
  • Autokemp Kapřík – Chlum u Třeboně – povolenky na rybníky Hejtman a Staňkovský

Ubytování a restaurace v okolí