Úvod > Aktuality > #světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě
Památky

#světovéČesko a nábřeží v Písku: zářící Titanik na Otavě

  • Vydáno3. října 2021
Nejstarší kamenný most v Česku, Městský ostrov i ostrůvek u Křižíkovy elektrárny: to je jen část hezkých míst v Písku, která propojuje řeka Otava. Na její náplavce vyrůstají slavné sochy z písku, lidé se tu procházejí, odpočívají, krmí labutě a posedávají v kavárnách. A také si prohlížejí písecký Titanik, místní kuriozitu, která je dokonce zanesená v oficiálních mapách.
Dvě zářící nábřeží: noční nábřeží v Písku a nábřeží Nyhavn v dánském hlavním městě Kodani
Písek
Kodaň
Že ho neznáte? V Písku vám ho ukáže každý. Nejlepší výhled na písecký Titanik je z Kamenného mostu, odkud se na levém nábřeží směrem po proudu řeky Otavy ukáže v plné kráse. Jde o nápadný komplex různobarevných moderních domů, dokončený v roce 1999. A proč Titanik?  Originální dílo architekta Jaroslava Trávníčka totiž připomíná dlouhou loď s několika palubami. Pokud si chcete podívanou skutečně vychutnat, počkejte si, až se setmí a na nábřeží se rozzáří lampy: pak je dojem spojený s odrazem světel na hladině řeky skutečně nezapomenutelný.
 

Písek a barevné nábřežíSnad žádná stavba v novodobé historii Písku nevyvolala tolik vášnivých diskusí jako barevné domy mezi nábřežím Otavy a Čechovou ulicí. Strhla se kolem nich bouřlivá debata a připojily se tak k jiným projektům, které od začátku měly jak své nadšené příznivce, tak zuřící odpůrce. Není jich málo: podobné osudy sdílel například Tančící dům v Praze, nerealizovaný návrh Národní knihovny Jana Kaplického anebo takzvané Opilé sklepy, vinařská ulička ve Velkých Pavlovicích.

Nakonec si na pestré nábřeží lidé z Písku zvykli. Hodně tomu pomohli turisté, kteří nad barevným nápaditým nábřežím jásali jako nad vítanou kuriozitou, i oblíbená jarní akce, kdy nábřeží Otavy zdobí sochy z písku. Nenaplnilo se ani varování, že domky smete první velká voda: bez úhony přečkaly velkou povodeň v roce 2002, kdy voda vystoupila až do jejich prvního patra.
 

Portyč, Portici aneb co bylo před Titanikem? Podobně cizokrajně jako Titanik zní Portyč, tohle slovo ale Písečtí důvěrně znají: je to část města na levém břehu Otavy, ohraničená Pražskou ulicí a třídou Národní svobody. Ačkoli šlo o předměstí za hradbami, Portyč patří k nejstarším obydleným částem Písku; procházela tudy pověstná Zlatá stezka a formanské vozy se rozjížděly do všech stran, na Šumavu, Plzeň a Prahu. Název Portyč pochází z časů napoleonských válek. Když vojáci píseckého 11. pěšího pluku tehdy bojovali v Itálii, dostali se do jihoitalského Portici. Nízké domky a úzké uličky přístavního městečka jim připomínaly část jejich jihočeského rodného Písku, a po návratu domů tak části města začali říkat.
 

Titanik zakotvil v Portyči alias PorticiPortyčáci, většinou malorolníci, řemeslníci a dělníci, byli v dějinách Písku pojem. Starou čtvrť dodnes připomínají místní názvy jako ulice Na Portyči nebo Kino Portyč, případně Portyčské skály severně od města. K názvu Portyč se vrátilo i sídliště Dukla, které v druhé polovině 20. století vystřídalo staré domky.

Jedním z posledních míst, kde šly staré domky k zemi, byla Čechova ulice. Právě mezi ní a nábřežím – a také mezi Kamenným mostem a Novým mostem – dnes stojí Titanik, urbanisticky zajímavá stavba, která navzdory počátečním rozpakům do této části Písku dobře zapadla.

Mimochodem, úsek Otavy mezi Kamenným mostem a Novým mostem měří na délku 327 metrů.     269 metrů dlouhý a 28,25 metrů široký Titanic by se sem s přehledem vešel, domy na nábřeží by ovšem výrazně převyšoval.
 

Malebná místa podél Otavy

  • Na nejstarší Kamenný most v Česku jsme vás už zavedli. Vyplatí se navštívit také Městskou elektrárnu, kde v provozu uvidíte historické zařízení, můžete si tu koupit suvenýry a podívat se na ostrůvek pod jezem na řece Otavě.
  • K oblíbeným místům píseckých procházek patří Městský ostrov, kam se dostanete po lávce z obou břehů řeky. Kromě celoročně otevřené restaurace tu jsou dětská hřiště a lavičky s romantickými výhledy na město.
  • O kousek výš proti proudu spojuje říční břehy 140 metrů dlouhá Lávka Dagmar Šimkové, originální architektonické dílo píseckého rodáka Josefa Pleskota. Využívat ji mohou pěší i cyklisté, z obou stran na lávku navazují upravené cyklostezky i chodníky. Lávka nese jméno písecké rodačky a politické vězeňkyně Dagmar Šimkové, nedaleko se totiž nachází vila Marta spojená s tragickým osudem rodiny Šimkových.
  • Leckomu písecké nábřeží připomíná nábřeží Nyhavn v dánské Kodani. Jde o jedno z nejfotografovanějších kodaňských zákoutí s domy ze 17. a 18. století, kotvícími plachetnicemi a bezpočtem kaváren, restaurací a barů.
Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Z Písku na královský hrad Zvíkov: po souši i po vodě

Klenot středověkého stavitelského umění, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy: to je gotický královský hrad Zvíkov. Kdysi se tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Výlet můžete spojit s procházkou po jihočeském Písku. Víte, že se tu projdete po jednom z nejstarších kamenných mostů na světě?

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Putimská brána v Písku

Putimská brána v Písku

„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.

Pleskotova lávka v Písku

Pleskotova lávka v Písku

Dvě části Písku spojuje nová lávka pro pěší a cyklisty navržená architektem Josefem Pleskotem. Lidé se po ní dostanou z Václavského předměstí přes Otavu do Hradiště.

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova leží severozápadně od obce Tukleky, přibližně 2 km jihozápadně od obce Oslov. Důvodem ochrany jsou skalnaté ostrohy s reliktním borem, nacházející se na pravém břehu řeky Otavy.

Písek

Písek

Historie Písku zvoní zlatem, vyrýžovaným ze zlatonosné řeky Otavy. Projděte se po starém kamenném mostě, který je starší než Karlův most, prohlédněte si Prácheňské muzeum, historickou elektrárnu a hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny!

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.

Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Další aktuality

Sobota laděná do extrému, to je Lipno Ice Marathon

Lipno Ice Marathon je jedinečný podnik, který v České republice nemá obdoby. Jedná se o závod určený pro vytrvalé závodníky, kteří rádi překonávají výzvy a chtějí prověřit sebe sama v těch nejtěžších podmínkách. Obvykle se závod koná na ledu Lipenského jezera. Letos se maratonský běh snad bude odehrávat nejen na břehu, ale i ledu. Trať je vhodná i pro freestyle a je opravdu náročná. Lipno Ice Marathon se koná už v sobotu 11. února 2023.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s námi pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích a nabídneme vám také přehled chystaných čokoládových festivalů.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

České Budějovice jsou ideálním místem pro návštěvu po celý rok

Ve finále o titul Evropské hlavní město kultury 2028 se již letos utkají dvě města – Broumov a České Budějovice. Jihočeská metropole úspěšně prošla prvním kolem soutěže vloni. Vítězného kandidáta vybere odborná komise Evropské unie letos koncem června. O tom, že České Budějovice žijí kulturou se přesvědčíte na řadě připravovaných akcí.
Jihočeský kraj | Kultura

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky