Úvod > Co chcete dělat? > Potahová stezka v Týně nad Vltavou
Památky

Potahová stezka v Týně nad Vltavou

Historie vorařství, voroplavba, přeprava soli či dřeva má na Vltavotýnsku hluboké kořeny. V souvislosti s tím vzniká podél potahové stezky z Týna do Hněvkovic naučná stezka s deseti stanovišti s herními prvky a informačními tabulemi.
Potahové stezky historicky sloužily k zajištění bezpečného návratu nákladních člunů (šífů). Původně se kolem Vltavy začaly stavět jednoduché dřevěné ochozy, po nichž se pomocí koňských potahů táhly lodě zpět, avšak životnost ochozů byla díky každoročnímu tání ledů krátká.  

Podél břehů splavněné řeky Vltavy bylo potřeba vytvořit kamennou potahovou stezku, po které se mohly pomocí koňských potahů dovléci zpět na horní tok Vltavy vory, šífy a lodice, které proudem dopluly s materiálem a zbožím do Prahy. Jinak by musely být prodány nebo rozprodány na dřevo. Na začátku 19. století začala stavební firma Lanna z Českých Budějovic odstřelovat skaliska, stavět hráze a vytvářet kamenný násep, aby se břehy zpevnily. Po jeho dokončení tahala na laně koňská spřežení, střídavě na levém a na pravém břehu, šífy (nákladní lodice) většinou až do Týna.
 

Naučná potahová stezka (realizace 2021)

První stanoviště plánované naučné stezky by mělo stát na Valše. Úvodním poutačem se šipkou by měla být vyřezávaná dřevěná socha kočího s dvěma koňmi a informační tabulí o potahové naučné stezce. Zajímavostí sochy pro mnohé bude zasazený skutečný nůž v ústech kočího. Původně totiž drželi kočí v levé ruce oprať, v pravé ruce bič a ústech nůž. To proto kdyby jeden kůň povolil, klopýtl, nezbývalo  by než lano přeříznout, jinak by byli všichni koně ztracení. Další stanoviště se plánují před loděnicí, u solnice a pořád dál po levém břehu proti proudu Vltavy přes Palečkův potok až k Hněvkovicím.

Každé stanoviště s herními prvky bude zpracovávat konkrétní téma spojené s potahovou stezkou: o vorařství, přepravě dřeva, soli, o vodohospodářských úpravách Vltavy, o zajímavostech z života vorařů a šífařů, ale i informace týkající se těžby dřeva nebo rybářství a v té době tolik oblíbenému trampování.
Na trase by neměla chybět odpočinková zóna s molem, lavičkami, lehátky.

Děti se dozví mnoho zajímavého formou hry o tehdejších náročných činnostech, třeba vážením soli na vahadlech, taháním voru po vodě, na vodních prvcích pro aktivity s vodou – korýtky se stavidly. Čekat by na děti měl i pohádkový příběh o vodnících nebo poznávání druhů dřev a přiřazování prvků.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Hotel Zlatá loď Týn nad Vltavou

Hotel Zlatá loď Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy
Vltavotýnský pivovar

Vltavotýnský pivovar

Týn nad Vltavou, Jižní Čechy