Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihočeský kraj – 5denní program

Krásná příroda, řeky, které se v létě mění ve vodácké ráje, spousta historických památek včetně nejnavštěvovanějších českých zámků a malebná historická městečka: to je Jihočeský kraj. Obsáhnout všechny zajímavosti během pěti dnů ale stejně nedokážeme, protože jižní Čechy jsou pořádně rozlehlé. Vám ale nic nebrání naplánovat si je „na dýl“!
V pětidenním programu procestujeme jen malý kousek Jihočeského kraje. Zavedeme vás do Českého Krumlova, do interiérů pohádkových zámků Hluboká a Červená Lhota, podíváme se do Českých Budějovic, na Lipensko a na Lipno, na Třeboňsko a do Jindřichova Hradce. Přitom si užijete pohodlné ubytování na tři noci na jednom místě a žádné dlouhé přejezdy. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na slevové karty, ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Český Krumlov, perla jižních Čech

Jedním z nejhezčích míst Jihočeského kraje je Český Krumlov, sídelní město šlechtického rodu Rožmberků v meandru řeky Vltavy. Díky čisté historické podobě, stovkám středověkých měšťanských domů, křivolakým uličkám a romantickým zákoutím bylo historické centrum města společně s hradem a zámkem zapsáno mezi památky UNESCO. Dopoledne si vyhraďte na prohlídku hradu a zámkumedvědáriem, barokním divadlem a zámeckou věží. Projděte se zámeckou zahradou, kde je unikátní přírodní divadlo s otáčivým hledištěm, a pak zamiřte do Zrcadlového labyrintu a Wax muzea. Voskové figuríny představují známé osobnosti jižních Čech, alchymistickou dílnu či tradice rybníkářství.

Odpoledne můžete prozkoumat interaktivní expozice v českokrumlovských Klášterech, nahlédnout do Muzea historických motocyklů a zastavit se také v oblíbeném místě všech dětí, v Pohádkovém domě. Čekají tu stovky loutek uspořádané do tematických celků i pohádková zákoutí s vodníky, draky, čerty a loupežníky. Tečkou za nabitým programem může být další z místních atrakcí, plavba centrem města. Můžete plout na kanoi, na raftu i na voru, pořádají se dokonce noční jízdy. Ve městě je k dispozici několik půjčoven, výběr záleží na vás.
 

2. den: zámek Hluboká, zoo a České Budějovice

Také druhý den vás čekají nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje, a přitom žádné dlouhé cestování: z Českého Krumlova jste v Hluboké nad Vltavou zhruba za 40 minut, ze zámku do zoo to jsou tři kilometry a cesta do Českých Budějovic ze zoo měří přibližně 10 kilometrů.

Dopoledne si vyhraďte na prohlídku pohádkového zámku Hluboká, projděte se zámeckým parkem, kde se procházela filmová Pyšná princezna, a pak se po břehu Munického rybníka vydejte k Zoo Hluboká. Po prohlídce areálu se spoustou průchozích voliér vás už čekají České Budějovice, krajské město s jedním z největších českých náměstí. Kdo má rád rozhledny, ten může zamířit na Černou věž, s dětmi můžete zkusit vyhledat bludný kámen. Ještě větší radost jim ale uděláte návštěvou Hopsária.

Pak už vás čeká návrat do hotelu v Českém Krumlově. Navečeřet se můžete kromě vybraných restaurací také v jiných podnicích, které naleznete při procházce uličkami starého města.
 

3. den: vodní nádrž Lipno aneb české moře

Na cestu z místa ubytování do Lipna nad Vltavou počítejte přibližně 35 minut. Pohled na Lipenskou přehradu, která je největší přehradní nádrží v České republice, je ohromující – právem se jí říká české nebo jihočeské moře. Lipno je pro řadu lidí nejoblíbenější letní destinací v Česku. Kromě koupání (písečné a travnaté pláže v plně vybavených areálech) a rozmanitých vodních sportů se tu dají podnikat skvělé výlety pěšky i na kole do přírody. Docela blízko leží národní park Šumava, v okolí najdete řadu památek, dětských atrakcí a dalších lákadel. Zkrátka Lipno je ideální místo pro dovolenou.

Dopoledne si užijte velkolepý výhled na velkou část přehrady ze Stezky v korunách stromů; je bezbariérová, vhodná tedy i pro kočárky, na konci pak čeká oblíbený tobogán. Odpolední program si vyberte podle svého gusta: odpočinek na pláži anebo krytý Aquaworld Lipno či aquapark Frymburk pro milovníky vodních radovánek, pro rodiny s malými dětmi Hopsárium a pro ty větší Království lesa, rodinný areál v sousedství stezky s desítkami atrakcí a herních prvků. Na koloběžkách se pak můžete vrátit zpět k centrálnímu parkovišti. Pak už vás čeká návrat do hotelu v Českém Krumlově a večeře v některé z nabízených restaurací.
 

4. den: Safari resort a Třeboňsko

Po odhlášení z hotelu se vydejte do Borovan (cca 40 minut) a navštivte Safari Resort Hluboká u Borovan. V unikátním rozsáhlém přírodním areálu můžete pozorovat stovky zvířat v jejich přirozeném prostředí, pořádají se tu safari jízdy land rovery v africkém stylu, děti nadchne velké dětské hřiště Safařiště, nechybí ani Bike centrum a půjčovna kol a elektrokol. A pak vás už čeká Třeboňsko a krásné město Třeboň. Jedině tam se vydáte na výlet kolem Světa (anebo na vyhlídkovou plavbu po Světě) a za chvíli či za pár hodin budete zpět! Prohlédnout si můžete krásný renesanční zámek s alchymistickou dílnou, zbrojnicí či unikátní psí kuchyní. S dětmi navštivte Dům přírody Třeboňska se spoustou zajímavostí a zastavte se v Domě třeboňského rybníkářského dědictví s báječnou vodní hernou. Večer vás pak čeká zhruba půlhodinová cesta do Jindřichova Hradce a ubytování.
 

5. den: Mechanický betlém, zámek Červená Lhota a Zeměráj

Dopoledne po odhlášení z hotelu se projděte centrem Jindřichova Hradce a v Muzeu Jindřichohradecka na Balbínově náměstí si prohlédněte Krýzovy jesličky, největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Pak vás čeká zhruba 40 minut dlouhý přejezd k pohádkovému zámku Červená Lhota. Po prohlídce se přesunete do Tábora, kde můžete navštívit naši nejmladší zoo (a zároveň největší na jihu Čech) a také Muzeum čokolády a marcipánu. V historických domech v centru města se seznámíte s historií čokolády, projdete se pohádkovým sklepem, peklem, výstavou čokoládových vozů a uvidíte i sochy z čokolády, například hokejistu Jaroslava Jágra.

Pak už vás čeká poslední přesun, a to zhruba 35 minut dlouhá cesta do Kovářova. Tam na vás čeká zážitkový park Zeměráj, oblíbený výletní cíl rodin s dětmi v oblasti Toulava. Zážitkový park a archeopark nabízí řadu přírodních hřišť různého zaměření, her, zábavných i naučných prvků, dobrodružných úkolů a hlavolamů. V areálu najdete také přírodní stezku pro chůzi naboso, archeologické a paleontologické naleziště, bludiště, dětskou herní vesničku, interaktivní hernu, lukostřelnici nebo stylovou hospůdku.

Po návštěvě Zeměráje nezbývá než se s jižními Čechami rozloučit – anebo si pobyt prodloužit a na portálu Kudy z nudy si najít další zajímavé cíle.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Slevové karty a cestovní výhody?

Cestování po Českém Krumlově a jeho okolí usnadní Český Krumlov Card. Věrnostní karta plná výhod a tipů, která promění váš čas na Lipně v dovolenou plnou zábavy, se jmenuje Lipno Card; získáte s ní slevy na sportovní aktivity, vyhlídkové plavby, půjčení sportovního vybavení, vstupy na zámky, hrady, do muzeí či cestování s ČD po české Šumavě, rakouském a bavorském pohraničí.
 

Jak se tam dostanete?

Jan název napovídá, Jihočeský kraj se rozkládá na jihu České republiky. Hraničí s Bavorskem a s Horním Rakouskem. České Budějovice jsou propojené s velkými městy železniční tratí, orientační časy dojezdů z velkých měst: Praha 2 hodiny, Brno 3 hodiny, Plzeň 2 hodiny, Ostrava 4,5 hodiny.