Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

  • Vydáno18. září 2020
Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Červená je zvláštní barva: ta česká je pohádková, ta z ostrova Malta odstrašující

Červená Lhota
st. Agatha Tower, Malta
Červené zámky jako by přitahovaly tvůrce filmových pohádek – právě pohádky proslavily i renesanční Červenou Lhotu, zámek ojedinělý svým umístěním na skalnatém ostrově v jednom z mnoha jihočeských rybníků. Nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973, natáčely se tu i pohádky O zatoulané princezně, O štěstí a kráse anebo film Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.
 

Červená je dobrá!

Naopak další „nejčervenější zámky“ vedle Červené LhotyČervený Hrádek u Jirkova nebo Červený Újezd – na filmové pohádky štěstí neměly, a navíc pokud milujete červenou, na jejich fasádách po téhle barvě nenajdete ani stopu. Na Červeném Hrádku ale kdysi byla, prý za husitských válek, kdy hrad nechal opravit a natřít načerveno zdejší pán Václav z Moravěvsi.

Červenou linku zato drží Červené Poříčí, půvabný zámek ve stylu saské renesance kousek od Klatov. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo, které se pomalu probouzí do původní krásy, má červenou v názvu a zčásti i na fasádě.
 

Natřel Červenou Lhotu načerveno čert?

Naopak podle památkářů fasáda Červené Lhoty kdysi byla bílá; červenou barvu prý získala až začátkem 17. století. V té době se také poprvé objevilo místní označení Červená Lhota. Podle pověsti to ale bylo úplně jinak a červenou barvu má na svědomí čert, který odnesl do pekla dceru zámeckého pána a nad jedno z oken na památku načmáral červený kříž. Nejrůznější majitelé zámku se po staletí pokoušeli zlé znamení zakrýt novým nátěrem fasád. Neúspěšně, protože obrysy čertova monogramu jsou dodnes patrné; najít je prý můžete u nejvyššího okna levého křídla. Jiná, možná krvelačnější verze pověsti uvádí, že barva měla zakrýt krvavou skvrnu na omítce, která vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna. Ať tak či onak, červená barva Červené Lhotě sluší.
 

Přebarvený zámek: Hrádek u Nechanic

Mezi českými šlechtickými sídly je Hrádek u Nechanic na Královéhradecku téměř novostavba: letní a lovecké sídlo ve stylu anglické romantické gotiky si nechali Harrachové postavit teprve v první polovině 19. století. Nábytek, obložení stěn, portály a jiné předměty sem nechali přivézt z celé Evropy, zbytek dotvořili naši řemeslníci z okolí. A protože za Harrachů míval zámeček červenou fasádu, před několika lety mu památkáři vrátili původní barvu. I tady se natáčelo; například pohádka Princ a Večernice anebo televizní inscenace a seriály jako Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Panství, Tmavomodrý svět či Andělská tvář.
 

Sychrov, zámek plný pohádek

Také fasádu zámku Sychrov zdobí červená barva, ovšem o jejím původu žádná pověst nevypráví. Sídlo šlechtického rodu Rohanů, postavené ve stylu romantické novogotiky, si také oblíbili filmoví tvůrci; točila se tu celá řada filmů, například pohádky Nesmrtelná teta a Nejkrásnější hádanka, film Radúz a Mahulena nebo seriál Dobrodružství kriminalistiky. S dětmi sem můžete přijet na prohlídky s princeznou, k procházkám láká zámecký park. Seznamte se s jeho romantickými stavbami, od oranžerie a umělé zříceniny zvané Arturův hrad přes Rudolfovu vyhlídku až po vodárenskou věž, která je součástí promyšleného zámeckého vodovodního systému.
 

Pět dalších červených zámků

  • Červená fasáda zdobí barokní zámek v Dětenicích, oblíbený cíl rodin s dětmi v Českém ráji. Celý rok tu probíhají rytířské turnaje, strašidelné prohlídky i prohlídky s pohádkovým programem, navštívit můžete i středověkou krčmu a zámecký pivovar. Mimochodem, i ten má červenou barvu!
  • Mezi „červená sídla“ patří také zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a anglickým parkem, anebo zámek Bečov nad Teplou, kam můžete přijet obdivovat relikviář sv. Maura.
  • K nejpůvabnějším slezským zámkům patří Hradec nad Moravicí. Má několik částí, horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a Červený zámek, který připomíná středověký romantický hrad. Vznikl během druhé poloviny 19. století a červenou barvu fasády mu propůjčuje režné zdivo.
  • Načervenalou barvu má také zámek Vrchotovy Janovice ve středních Čechách, v jehož interiérech si prohlédnete několik stálých expozic Národního muzea v Praze. Jedna z nich vám představí zámek jako elegantní sídlo baronky Sidonie Nádherné, která tu hostila literáty, výtvarníky, politiky a filozofy.
  • Skrznaskrz červená podobně jako naše Červená Lhota je Červená věž nebo také st. Agatha Tower na severozápadním pobřeží Malty V průběhu 17. a 18. století bylo třeba chránit pobřeží Malty před vpády osmanských Turků a korzárů ze severní Afriky. Tohoto úkolu se ujali především Rytíři řádu svatého Jana a vybudovali celou řadu opevnění a strážních věží. V Červené věži je malé muzeum a díky tomu je na rozdíl od jiných věží přístupná návštěvníkům. Z horní plošiny je perfektní výhled na blízkou zátoku a velkou část ostrova, maják sloužil jako signalizační řetězec pro varování ostatních věží.
  • Jediný vstup do věže vedl po padacím mostě, díky vnitřní studni tu prý dostatečně zásobená posádka mohla vydržet přibližně měsíc a půl dlouhé obléhání. V praxi se to nikdy neověřilo: věž prý díky své odstrašující barvě nikdy nebyla napadená ani Turky, ani korzáry, pouze v roce 1798 se jí nakrátko zmocnila Napoleonova armáda. Za druhé světové války tu sídlilo ústředí Královského maltského pluku.
Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Zámek Herálec – Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Zámek Herálec – Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu – se standardy a vymoženostmi dneška a v atmosféře, jaká zde panovala před stovkami let. Pět okvětních lístků erbovní herálecké růže se stalo symbolem kvality a luxusu, pohody, soukromí a výjimečnosti.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic – kousek Anglie ve východních Čechách

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí – zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek – prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.