Úvod > Aktuality > #světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a zamilovaná červená: který červený zámek je nejkrásnější?

Vydáno 18. září 2020
Žádný český zámek nemůže být červenější než Červená Lhota, Červený Újezd, Červené Poříčí nebo Červený Hrádek, ale kromě nich existuje spousta dalších zámků, hrádků a zámečků s červenými fasádami. Některé ji mají už řadu let, jiné se přebarvily až v poslední době. Který z nich se vám líbí nejvíc?

Červená je zvláštní barva: ta česká je pohádková, ta z ostrova Malta odstrašující

Červená Lhota
st. Agatha Tower, Malta
Červené zámky jako by přitahovaly tvůrce filmových pohádek – právě pohádky proslavily i renesanční Červenou Lhotu, zámek ojedinělý svým umístěním na skalnatém ostrově v jednom z mnoha jihočeských rybníků. Nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973, natáčely se tu i pohádky O zatoulané princezně, O štěstí a kráse anebo film Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.
 

Červená je dobrá!

Naopak další „nejčervenější zámky“ vedle Červené LhotyČervený Hrádek u Jirkova nebo Červený Újezd – na filmové pohádky štěstí neměly, a navíc pokud milujete červenou, na jejich fasádách po téhle barvě nenajdete ani stopu. Na Červeném Hrádku ale kdysi byla, prý za husitských válek, kdy hrad nechal opravit a natřít načerveno zdejší pán Václav z Moravěvsi.

Červenou linku zato drží Červené Poříčí, půvabný zámek ve stylu saské renesance kousek od Klatov. Téměř zapomenuté venkovské šlechtické sídlo, které se pomalu probouzí do původní krásy, má červenou v názvu a zčásti i na fasádě.
 

Natřel Červenou Lhotu načerveno čert?

Naopak podle památkářů fasáda Červené Lhoty kdysi byla bílá; červenou barvu prý získala až začátkem 17. století. V té době se také poprvé objevilo místní označení Červená Lhota. Podle pověsti to ale bylo úplně jinak a červenou barvu má na svědomí čert, který odnesl do pekla dceru zámeckého pána a nad jedno z oken na památku načmáral červený kříž. Nejrůznější majitelé zámku se po staletí pokoušeli zlé znamení zakrýt novým nátěrem fasád. Neúspěšně, protože obrysy čertova monogramu jsou dodnes patrné; najít je prý můžete u nejvyššího okna levého křídla. Jiná, možná krvelačnější verze pověsti uvádí, že barva měla zakrýt krvavou skvrnu na omítce, která vznikla po tragickém pádu jedné zámecké paní z okna. Ať tak či onak, červená barva Červené Lhotě sluší.
 

Přebarvený zámek: Hrádek u Nechanic

Mezi českými šlechtickými sídly je Hrádek u Nechanic na Královéhradecku téměř novostavba: letní a lovecké sídlo ve stylu anglické romantické gotiky si nechali Harrachové postavit teprve v první polovině 19. století. Nábytek, obložení stěn, portály a jiné předměty sem nechali přivézt z celé Evropy, zbytek dotvořili naši řemeslníci z okolí. A protože za Harrachů míval zámeček červenou fasádu, před několika lety mu památkáři vrátili původní barvu. I tady se natáčelo; například pohádka Princ a Večernice anebo televizní inscenace a seriály jako Jana Eyrová, Náhrdelník, Dobrodružství kriminalistiky, Panství, Tmavomodrý svět či Andělská tvář.
 

Sychrov, zámek plný pohádek

Také fasádu zámku Sychrov zdobí červená barva, ovšem o jejím původu žádná pověst nevypráví. Sídlo šlechtického rodu Rohanů, postavené ve stylu romantické novogotiky, si také oblíbili filmoví tvůrci; točila se tu celá řada filmů, například pohádky Nesmrtelná teta a Nejkrásnější hádanka, film Radúz a Mahulena nebo seriál Dobrodružství kriminalistiky. S dětmi sem můžete přijet na prohlídky s princeznou, k procházkám láká zámecký park. Seznamte se s jeho romantickými stavbami, od oranžerie a umělé zříceniny zvané Arturův hrad přes Rudolfovu vyhlídku až po vodárenskou věž, která je součástí promyšleného zámeckého vodovodního systému.
 

Pět dalších červených zámků

  • Červená fasáda zdobí barokní zámek v Dětenicích, oblíbený cíl rodin s dětmi v Českém ráji. Celý rok tu probíhají rytířské turnaje, strašidelné prohlídky i prohlídky s pohádkovým programem, navštívit můžete i středověkou krčmu a zámecký pivovar. Mimochodem, i ten má červenou barvu!
  • Mezi „červená sídla“ patří také zámek Dobříš s rozsáhlou francouzskou zahradou a anglickým parkem, anebo zámek Bečov nad Teplou, kam můžete přijet obdivovat relikviář sv. Maura.
  • K nejpůvabnějším slezským zámkům patří Hradec nad Moravicí. Má několik částí, horní neboli Bílý zámek, Bílou věž a Červený zámek, který připomíná středověký romantický hrad. Vznikl během druhé poloviny 19. století a červenou barvu fasády mu propůjčuje režné zdivo.
  • Načervenalou barvu má také zámek Vrchotovy Janovice ve středních Čechách, v jehož interiérech si prohlédnete několik stálých expozic Národního muzea v Praze. Jedna z nich vám představí zámek jako elegantní sídlo baronky Sidonie Nádherné, která tu hostila literáty, výtvarníky, politiky a filozofy.
  • Skrznaskrz červená podobně jako naše Červená Lhota je Červená věž nebo také st. Agatha Tower na severozápadním pobřeží Malty V průběhu 17. a 18. století bylo třeba chránit pobřeží Malty před vpády osmanských Turků a korzárů ze severní Afriky. Tohoto úkolu se ujali především Rytíři řádu svatého Jana a vybudovali celou řadu opevnění a strážních věží. V Červené věži je malé muzeum a díky tomu je na rozdíl od jiných věží přístupná návštěvníkům. Z horní plošiny je perfektní výhled na blízkou zátoku a velkou část ostrova, maják sloužil jako signalizační řetězec pro varování ostatních věží.
  • Jediný vstup do věže vedl po padacím mostě, díky vnitřní studni tu prý dostatečně zásobená posádka mohla vydržet přibližně měsíc a půl dlouhé obléhání. V praxi se to nikdy neověřilo: věž prý díky své odstrašující barvě nikdy nebyla napadená ani Turky, ani korzáry, pouze v roce 1798 se jí nakrátko zmocnila Napoleonova armáda. Za druhé světové války tu sídlilo ústředí Královského maltského pluku.
Zámek Jemnice

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Zámek Herálec - Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Zámek Herálec - Chateau Herálec Boutique Hotel & Spa by L’Occitane

Dopřejte si luxus a pohodlí velkolepého sídla a staňte se hosty jedinečného boutique hotelu - se standardy a vymoženostmi dneška a v atmosféře, jaká zde panovala před stovkami let. Pět okvětních lístků erbovní herálecké růže se stalo symbolem kvality a luxusu, pohody, soukromí a výjimečnosti.

Zámek Hradec nad Moravicí - zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí - zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Zámek Sychrov - sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou - odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu - relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota - nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek Červené Poříčí - zámek skrytých pokladů

Zámek Červené Poříčí - zámek skrytých pokladů

Státní zámek Červené Poříčí tvoří unikátní příklad stavby ve stylu saské renesance, dochované v Plzeňském kraji. Zámek láká na pravidelné turistické prohlídky, které vás seznámí s historickým a stavebním vývojem i dobovým životem zdejších obyvatel.

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš - na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park - nádherně udržovaný a zajímavý.

Červený hrádek - prohlídky i odpočinek na zámku

Červený hrádek - prohlídky i odpočinek na zámku

Zámek Červený hrádek leží necelé 2 kilometry severně od města Jirkova na úpatí Krušných hor. Po rozsáhlé rekonstrukci zde bylo vybudováno vzdělávací středisko a centrum cestovního ruchu.