!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy
Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy
"> "> "> ">
Památky

Deset hradů, zámků a klášterů kolem Vltavy

Vydáno 10. srpna 2020
Jižní Čechy nabízejí k obdivu pomyslnou šňůru, jenž tvoří řeka Vltava, na které jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky - hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, prohlídky, výstavy, koncerty a další kratochvíle.

Vyšší Brod: Klášter a muzeum

vyšší brodNa vodáky, kteří ve Vyšším Brodě nasedají do lodí a chystají se splouvat řeku, dohlíží cisterciácký klášter. Prohlídka místa, kde žije obnovená mnišská komunita, zahrnuje návštěvu chrámu Nanebevzetí Panny Marie, rokokové knihovny a několika dalších interiérů s cennými umělecko-historickými sbírkami.

Kromě toho v části kláštera můžete vidět Poštovní muzeum s rozsáhlou kolekcí poštovních vozů a kočárů.
 

Rožmberk: hrad bílé paní

rožmberkZhruba o deset kilometrů dál vás ze skalnatého ostrohu vysoko nad řekou pozdraví hrad Rožmberk, kde na dvou prohlídkových trasách nahlédnete do historie slavného rodu Buquoyů. Těm panství patřilo několik staletí až do konce druhé světové války, ovšem v létě přitahuje nejvíc pozornosti hradní podzemí s muzeem hrdelního soudnictví a katovnou. Není divu, když si tu kromě výkladu můžete užít i názorné ukázky a vyzkoušet mučení na kamarádech.

Nabízí se také, zcela poprvé v historii hradu, výstup na věž Jakobínku. Po bezmála dvou stech schodech je návštěvník odměněn nádherným výhledem na celý areál hradu a okolní romantickou krajinu. Navíc je možné si prohlédnout model hradu, který zachycuje jeho podobu ve 14. – 15. století. Rožmberk si pro své návštěvníky připravil letní povídání s výjimečnými hosty na nádvoří. Ve středu 19. srpna se koná setkání s Jiřinou Šiklovou, v sobotu 11. září bude na Rožmbeku Jiří Mádl. Hradozámecká noc proběhne 29. srpna.
 

Český Krumlov: hrad, zámek a město

Český KrumlovNěkteré vodácké výpravy si vyhrazují na Český Krumlov i několik dní, protože město vedle hradu a zámku nabízí spousty pěkných zákoutí a také tu jedna akce střídá druhou. Lahůdkou je jak samotné splouvání meandrující řeky, tak pozorování svátečních vodáků zápolících s nebezpečným živlem z Plášťového mostu anebo z některé z řady hospůdek kolem řeky.

Hradní a zámecký areál je velmi rozsáhlý, kromě historických interiérů zve k prohlídce také zámecká věž, zahradaletohrádkem a otáčivým hledištěm, unikátní barokní divadlo, Hradní muzeum, medvědi (vloni do medvědária přibyla dvě rozverná medvíďata) či zámecká kovárna.
 

Zlatá Koruna: středověký klášter u řeky

Nekonečné říční meandry vám pořádně zamotají hlavu, a tak budete vděční za alespoň krátkou zastávku u kláštera Zlatá Koruna, jednoho z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Klášter byl zrušen už za josefínských reforem, ale dodnes si uchoval působivou atmosféru.

A dobrá zpráva pro ty, co připlují na lodích: díky poloze v hlubokém vltavském údolí to od řeky do kláštera máte skutečně jen pár kroků.
 

Dívčí kámen: jihočeský Karlštejn

Dívčí KámenKolem zříceniny gotického hradu Dívčí kámen se sice také obtáčí meandry, ale nikoli Vltavy: teče tudy Křemžský potok, takže od tábořiště budete muset jít na hrad necelý kilometr pěšky. Dívčí kámen nechali postavit Rožmberkové v polovině 14. století, vznikl tedy ve stejné době jako Karlův most či Karlštejn.

Přestože díky dobře zvolené strategické poloze nebyl nikdy dobyt ani vypálen, už na začátku 16. století jej opustili. Srovnání se slavným sídlem Karla IV. je zajímavé i jinak: podle provozovatelky Dívčího kamene Zdeňky Tučkové by stejně jako Dívčí kámen vypadal Karlštejn, kdyby se o něj dlouhá staletí nikdo nestaral.
 

Hluboká: zámek Pyšné princezny

zámek HlubokáČeských Budějovicích Vltava přibere vody Malše a nabere přímý směr na sever. Stačí několik kilometrů a octnete se v pohádce, v krajině, které vládne romantické bílé novogotické sídlo princezen, zámek Hluboká. Návštěvu můžete klidně odložit na jinou roční dobu, zámek má totiž otevřeno celý rok a nabízí několik prohlídkových tras včetně vyhlídkové věže a kuchyně.

Když už tu budete, nezapomeňte na zámecký park a některou ze zajímavých výstav či akcí v Alšově jihočeské galerii; sídlí přímo na zámku! V sobotu 15. srpna se na zámku konají mimořádné prohlídky Valdštejnského apartmá.
 

Karlův hrádek u Purkarce: lovecký hrad Otce vlasti

zřícenina Karlův HrádekZa Hlubokou se Vltava zanoří do lesů; pokud cestujete po vodě, po několika kilometrech můžete zastavit u levého břehu a vyšplhat do stráně ke Karlovu hrádku, zřícenině gotického loveckého sídla, které skutečně založil Karel IV.

Malebná zřícenina měla krátký život, už zhruba po sto letech zmínky o ní mizí. Na kole nebo pěšky se sem dostanete z Hluboké nad Vltavou po červené turistické značce.
 

Zvíkov: pohádkový hrad u vody

Hrad ZvíkovDalší hrad, kde vodákům stačit od lodí udělat jen pár kroků, je Zvíkov. Kdysi stával na vysoké skále nad soutokem Vltavy s Otavou, dnes leží na poloostrově uprostřed vodní hladiny. Hradem budete procházet sami bez průvodce a určitě si vzpomenete na některou z mnoha pohádek, které se tu natáčely; například svou první pohádku – Sedmero krkavců – tu točila režisérka Alice Nellis.

Kromě toho ale budete obdivovat stavitelské umění z doby Přemysla Otakara II., arkádové nádvoří nebo nástěnné malby. Šermířská a divadelní společnost Rival pořádá na Zvíkově ve dnech 15. až 16. srpna 2020 šermířské vystoupení Mezi námi lancknechty.
 

Orlík: životní styl šlechty v 19. století

Zámek OrlíkKdysi orlí hnízdo na skále nad Vltavou se dnes podobně jako Zvíkov téměř dotýká hladiny přehrady Orlík. Zámek Orlík patří Schwarzenberkům a slouží jako rodové muzeum, plné vzácných sbírek a uměleckých předmětů. Bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. V podobném romantickém duchu je vyzdoben a zařízen honosný Rytířský sál. Na zámku je také zastoupen empírový styl napoleonské doby a to především nábytkem, který si přivezl již zmíněný Karel Schwarzenberg z Paříže.

Blízko u zámku se nachází kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět. Navštívit můžete také zajímavé akvárium sladkovodních ryb. V sobotu 15. srpna přijďte na speciální noční prohlídku.
 

Zřícenina hradu Hunec (Vrškamýk) u Kamýku nad Vlavou

vrškamýkPokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Hunec (Vrškamýk). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut. Hrad se nachází mezi Kamýkem nad Vltavou a Zduchovicemi, z centra Kamýku nad Vltavou sem vede zelená značka.

vrškamýkSvou roli s největší pravděpodobností sehrála vzdálenost od Prahy – urazit asi sedmdesát kilometrů trvalo na koni dobré dva dny. Podle jiné teorie měl zase Vrškamýk špatnou statiku obvodových zdí a jeho přestavba byla i vzhledem ke stísněnému prostoru na ostrožně nevýhodná. V každém případě byl hrad už v 2. polovině 14. století opuštěn a roku 1569 je již zmíněn jako zřícenina. Ta se pak několikrát stala útočištěm loupeživých rytířů, kteří přepadávali lodě plující po Vltavě. Zřejmě z této doby také pochází pověst, podle níž zde sídlil krutý rytíř Hunec, jenž velmi špatně nakládal se svými poddanými. Jednoho dne se vydal na projížďku do okolí, v lese byl zabit a jeho duch se dodnes toulá krajem.

V létě se v Kamýku konají plavby na replice vltavského voru. Vor vyplouvá vždy v sobotu a neděli, vstupné je dobrovolné.
Vodní elektrárna Lipno – návštěvnické centrum ČEZ

Vodní elektrárna Lipno – návštěvnické centrum ČEZ

Vodní elektrárna Lipno I je součástí vltavské kaskády. Její nádrž s rozlohou téměř 50 km2 představuje svou plochou naše největší umělé jezero. Obsah nádrže 309 mil. m3 vody je využíván pro víceleté řízení odtoku. Infocentrum Vodní elektrárny Lipno je v roce 2020 uzavřeno.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Zřícenina hradu Vrškamýk - Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Katovna - muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

Katovna - muzeum hrdelního soudnictví na hradě Rožmberk

V hlavní sezóně je na hradě Rožmberku v provozu i muzeum Hrdelního soudnictví, ve kterém se samotný návštěvník stává součástí expozice a přednášky!

Karlův hrádek u Purkarce

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Na lodích Altona, Malše nebo Vojtěch Lanna kromě pravidelných projížděk a spojů, můžete objednávat plavby z Českých Budějovic přes komoru v Českém Vrbném na Hlubokou, do Purkarce a nebo obráceně.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Vyšebrodský Minipivovar s pivnicí ve Vyšším Brodě

Po dlouhých desetiletích má Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Ve sklepních prostorách jednoho z historických domů vyšebrodského náměstí byl jeden takový postaven a zprovozněn roku 2008. Sklepy pivovaru prošly kompletní rekonstrukcí, aby zde mohla být obnovena tradice práva várečného.

Orlická přehrada

Orlická přehrada

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov - okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna - historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.