Úvod > Aktuality > Modravské pláně, Vltavský luh nebo Luzný: Správa šumavského parku opět nabízí toulání divočinou
Příroda

Modravské pláně, Vltavský luh nebo Luzný: Správa šumavského parku opět nabízí toulání divočinou

  • Vydáno17. května 2022
Celkem 112 výprav s průvodcem na 37 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již počtrnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Jedenáct tras je ale extrémě náročných a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští už v pondělí 23. května 2022.
ŠumavaMilovníci náročných šumavských tras divočinou si letos mohou vybírat již z třiceti sedmi tras (celkem 112 výprav), které je zavedou do dvanácti oblastí Národního parku Šumava, z toho jsou letos čtyři oblasti zcela nové. V nabídce zůstávají mimo jiné oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, do oblasti horního toku Roklanského potoka, za bobry, vlky, do domova tetřívka, na Zhůrská hnízdiště, pralesa, na Luzný, povodím Losenice, k vltavským perlorodkám... atp. Stejně tak je připraveno jedenáct dvoudenních tras po obou stranách parku.


Bobři, vlci, pláně i perlorodky aneb letošní TOP výpravy divočinou

bobrBobří výprava vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Návštěvníky čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty. Málo známým fenoménem bobří činnosti je i zadržování vody v krajině a tak se návštěvníci samozřejmě seznámí i s množstvím rybníčků a tůní. Průvodce může zaručit, že zájemci okusí vodu, tedy životní prostředí býložravých bobrů, na vlastní kůži.

ŠumavaOblíbené výpravy na Modravské pláně, nazvané letos Domovem tetřeva I a Domovem tetřeva II, zavedou zájemce do oblast centrálních plání, které zasahují i do sousedního Národního parku Bavorský les. Na rašeliništích se vyskytují mnohé ohrožené rostlinné druhy, které se zajímavým způsobem přizpůsobily životu v drsných podmínkách hor a kyselých rašelinišť. Mnozí zástupci fauny patří rovněž k nejohroženějším. Mezi nejznámější patří tetřev hlušec, neboť v Modravských slatích přežívá největší populace tetřeva v České republice.

vlkVlčí výprava byla před Covidem-19 novinkou. Výchozím bodem je Návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen s životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti SrníModravy. Vlci jsou důležitou součástí divoké přírody a rozlehlé území národního parku jim poskytuje dostatek úkrytů a potravy. Vlk bývá často vnímán jako jeden ze symbolů divočiny, proto průvodci vybrali trasu po stopách a do míst, kde se divocí vlci vyskytují.

vltavský luhVydat se také můžete S perlorodkou Vltavským luhem. Horní tok řeky Vltavy patří nejen k nejkrásnějším splavným řekám pro vodáky, ale zároveň je jedním z nejčistších vodních toků v Čechách vůbec. V samotné řece žijí organismy, které už jinde vymizely. Dno pokrývají celé koberce jinak vzácných rostlin. I břehové porosty patří k domovu mnoha jedinečných druhů ptáků, hmyzu i savců. Vltavský luh je zároveň nejrozsáhlejším údolním rašeliništěm v celé České republice a organismy zde žijící pamatují ještě dobu ledovou na Šumavě. Chůze po březích řeky je velmi obtížná a je nutno se prodírat bujnou vegetací. Své teritorium navíc mohou bránit hejna komárů a podobně, proto je nutné počítat na této túře se vším.

trojmezíPrůvodce vás vezme i Za poznáním pralesa na Trojmezné hoře, který se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti. Jde o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru v České republice. Prales se nejen svým vývojem, ale i vzhledem liší od všem dobře známého hospodářského lesa. Hlavním důvodem je fakt, že zde člověk nenarušoval jeho přirozený vývoj žádnými zásahy, zejména kácením a odvozem dřeva anebo výsadbou nových stromů.
 

Dvoudenní trasy neznámými kouty Šumavy

šumavaTradiční dvoudenní trasy jsou v kalendáři tras na webu NP Šumava (vychazky.npsumava.cz) označeny jako XL.  Po pandemii se konečně mohou navrátit populární přeshraniční výlety, jako je výstup na Luzný, Falkenstein, Ostrý a Velký Javor.

Jednou z nových tras je dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. Trasa je vedená jak po území Chráněné krajinné oblasti Šumava, kdy se vychází z parkoviště nedaleko Keplů na Prášilsku. Postupně se vystoupá až na Pancíř a okruhem zpět je návrat převážně po území národního parku. Ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy.
 

Divočina není pro "paďoury", vychází se za každého počasí

Národní park ŠumavaVýpravy do divočiny jsou určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky, jelikož jsou koncipovány nejméně jako půldenní a většinou vedou volným terénem, mimo turistické trasy. Průvodci vyrážejí za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí. Ceny se oproti minulým rokům lehce navýšily, za 1denní výlet 450 až 650 Kč, za dvoudenní XL trasy dáte 1400 Kč.

Registrační systém průvodců divočinou se spustí v pondělí 23. května v 9:00 hodin na webu Národního parku vychazky.npsumava.cz. První letošní výprava za šumavskou divočinou se uskuteční v pátek 24. června, poslední pak v neděli 29. října 2022.
Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Další aktuality

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 9. září 2023 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
Jihočeský kraj | Zážitky

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 26. srpna 2023 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
Jihočeský kraj | Památky