Úvod > Aktuality > Modravské pláně, Vltavský luh nebo Luzný: Správa šumavského parku opět nabízí toulání divočinou
Modravské pláně, Vltavský luh nebo Luzný: Správa šumavského parku opět nabízí toulání divočinou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Modravské pláně, Vltavský luh nebo Luzný: Správa šumavského parku opět nabízí toulání divočinou

  • Vydáno17. května 2022
Celkem 112 výprav s průvodcem na 37 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již počtrnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Jedenáct tras je ale extrémě náročných a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští už v pondělí 23. května 2022.
ŠumavaMilovníci náročných šumavských tras divočinou si letos mohou vybírat již z třiceti sedmi tras (celkem 112 výprav), které je zavedou do dvanácti oblastí Národního parku Šumava, z toho jsou letos čtyři oblasti zcela nové. V nabídce zůstávají mimo jiné oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, do oblasti horního toku Roklanského potoka, za bobry, vlky, do domova tetřívka, na Zhůrská hnízdiště, pralesa, na Luzný, povodím Losenice, k vltavským perlorodkám... atp. Stejně tak je připraveno jedenáct dvoudenních tras po obou stranách parku.


Bobři, vlci, pláně i perlorodky aneb letošní TOP výpravy divočinou

bobrBobří výprava vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Návštěvníky čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty. Málo známým fenoménem bobří činnosti je i zadržování vody v krajině a tak se návštěvníci samozřejmě seznámí i s množstvím rybníčků a tůní. Průvodce může zaručit, že zájemci okusí vodu, tedy životní prostředí býložravých bobrů, na vlastní kůži.

ŠumavaOblíbené výpravy na Modravské pláně, nazvané letos Domovem tetřeva I a Domovem tetřeva II, zavedou zájemce do oblast centrálních plání, které zasahují i do sousedního Národního parku Bavorský les. Na rašeliništích se vyskytují mnohé ohrožené rostlinné druhy, které se zajímavým způsobem přizpůsobily životu v drsných podmínkách hor a kyselých rašelinišť. Mnozí zástupci fauny patří rovněž k nejohroženějším. Mezi nejznámější patří tetřev hlušec, neboť v Modravských slatích přežívá největší populace tetřeva v České republice.

vlkVlčí výprava byla před Covidem-19 novinkou. Výchozím bodem je Návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen s životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti SrníModravy. Vlci jsou důležitou součástí divoké přírody a rozlehlé území národního parku jim poskytuje dostatek úkrytů a potravy. Vlk bývá často vnímán jako jeden ze symbolů divočiny, proto průvodci vybrali trasu po stopách a do míst, kde se divocí vlci vyskytují.

vltavský luhVydat se také můžete S perlorodkou Vltavským luhem. Horní tok řeky Vltavy patří nejen k nejkrásnějším splavným řekám pro vodáky, ale zároveň je jedním z nejčistších vodních toků v Čechách vůbec. V samotné řece žijí organismy, které už jinde vymizely. Dno pokrývají celé koberce jinak vzácných rostlin. I břehové porosty patří k domovu mnoha jedinečných druhů ptáků, hmyzu i savců. Vltavský luh je zároveň nejrozsáhlejším údolním rašeliništěm v celé České republice a organismy zde žijící pamatují ještě dobu ledovou na Šumavě. Chůze po březích řeky je velmi obtížná a je nutno se prodírat bujnou vegetací. Své teritorium navíc mohou bránit hejna komárů a podobně, proto je nutné počítat na této túře se vším.

trojmezíPrůvodce vás vezme i Za poznáním pralesa na Trojmezné hoře, který se vyvíjel a vyvíjí bez výrazných vlivů lidské činnosti. Jde o nejrozsáhlejší a nejzachovalejší komplex horského smrkového lesa pralesovitého charakteru v České republice. Prales se nejen svým vývojem, ale i vzhledem liší od všem dobře známého hospodářského lesa. Hlavním důvodem je fakt, že zde člověk nenarušoval jeho přirozený vývoj žádnými zásahy, zejména kácením a odvozem dřeva anebo výsadbou nových stromů.
 

Dvoudenní trasy neznámými kouty Šumavy

šumavaTradiční dvoudenní trasy jsou v kalendáři tras na webu NP Šumava (vychazky.npsumava.cz) označeny jako XL.  Po pandemii se konečně mohou navrátit populární přeshraniční výlety, jako je výstup na Luzný, Falkenstein, Ostrý a Velký Javor.

Jednou z nových tras je dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. Trasa je vedená jak po území Chráněné krajinné oblasti Šumava, kdy se vychází z parkoviště nedaleko Keplů na Prášilsku. Postupně se vystoupá až na Pancíř a okruhem zpět je návrat převážně po území národního parku. Ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy.
 

Divočina není pro "paďoury", vychází se za každého počasí

Národní park ŠumavaVýpravy do divočiny jsou určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky, jelikož jsou koncipovány nejméně jako půldenní a většinou vedou volným terénem, mimo turistické trasy. Průvodci vyrážejí za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí. Ceny se oproti minulým rokům lehce navýšily, za 1denní výlet 450 až 650 Kč, za dvoudenní XL trasy dáte 1400 Kč.

Registrační systém průvodců divočinou se spustí v pondělí 23. května v 9:00 hodin na webu Národního parku vychazky.npsumava.cz. První letošní výprava za šumavskou divočinou se uskuteční v pátek 24. června, poslední pak v neděli 29. října 2022.
Průvodci divočinou 2022 v Národním parku Šumava

1.6.
31.10.
Průvodci divočinou 2022 v Národním parku Šumava

Od června až do konce října je možné zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena.

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu – zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).