Úvod > Aktuality > #světovéČesko a bizoni v České Kanadě
#světovéČesko a bizoni v České Kanadě
"> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a bizoni v České Kanadě

  • Vydáno7. července 2021
V nádherných lesích, uprostřed luk a pastvin, nedaleko Landštejna a Matějovce leží malá osada Rožnov. Není to však osada ledajaká. Je to kouzelné údolí, kde se prohání stádo amerických bizonů. Další takovou farmu byste našli v Dánsku na ostrově Fyn.

Neopakovatelným zážitkem v České Kanadě je výlet mezi bizony

Bizoni v jihočeském Rožnově
Bizoni v dánském Ditlevsdalu
bizoní farmaUprostřed lesů a luk České Kanady naleznete bizoní farmu Bison Ranch. Od roku 2007 se zde jeho majitelé věnují ekologickému chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat. Jedná se o pravé bizony americké, které můžete spatřit na rozlehlých pastvinách v okolí farmy. Ta nabízí komfortní ubytování i bizoní speciality v místní restauraci. Bizon americký je velký sudokopytník dorůstající váhy až 1500 kg a délky až 3,8 metru. Při běhu dosahuje bizon rychlosti až 50 km/h. Má mohutnou stavbu těla, s níž je spojen jeho majestátný vzhled. Srst je hnědá, hustá a na hlavě i hrudi je delší, takže tyto části těla působí robustněji.

bizoniBizoni američtí se seskupují do velkých stád čítajících až desetitisíce kusů, v zimě se však ve snaze o snadnější nalezení potrav oddělují do menších skupinek. Za potravu mu slouží tráva, byliny, výhonky, kůra, listy keřů a stromů. Zdejší "prérie" čítá na 300 hektarů travních porostů a majitelé se věnují se jak chovu bizonů, tak masného skotu. Bizonů zde žije asi 50, krav a býků plemene aberdeen angus na 150 kusů. Bizoni sem byli dovezeni až z Kanady.

V České republice se jedná o neobvyklý chov. Na naše území se podařilo navrátit evropské příbuzné amerických bizonů – zubry. V současné době jich u nás žije 106, především ve středočeských Milovicích. Nejznámější evropskou divočinou, kde zubři žijí ve volné přírodě je Bělověžský národní park na hranicích Polska a Běloruska.
 

Výlet mezi bizony

bizoní farmaVraťme se ale k „jihočeským“ bizonům. Bison Ranch najdete ve středu pomyslného trojúhelníku mezi Kunžakem, Českým Rudolcem a Novou Bystřicí. Nejbližší obydlenou obcí je Matějovec, nejbližším turistickým cílem pak hrad Landštejn.

Na své si zde přijdou jak děti, tak rodiče. Až se dosyta vynadíváte na početné stádo bizonů, můžete posedět ve stylové restauraci. Děti ocení trampolínu, prolézačku, nafukovací hrad či kuželky. Rodiče si mezitím vyberou ze spousty bizoních specialit, jako je bizoní polévka s masem, bizoní hamburger, šťavnatý steak na seně, bizoní rib-eye a další laskominy. Ubytovat se můžete v v plně vybavených dvoulůžkových a čtyřlůžkových apartmánech, vícečlenným rodinám jsou k dispozici  osmilůžkové dvoupatrové apartmány s prostornou terasou.
 

Největší evropská bizoní farma je v Dánsku

bizoní farma DitlevsdalPokud byste se chtěli za bizony vypravit za hranice, můžete si v Evropě udělat výlet do dánské osady Ditlevsdal u městečka Morud, v regionu Syddanmark. Právě zde objevíte největší bizoní farmu v Evropě.

Na farmě můžete pozorovat bizony na bizoním safari, ubytovat se v prérijních domech nedaleko stáda a ochutnat místní speciality z bizoního masa. Na „perériích“ ostrova Fyn, kde farma leží, se pase na 400 bizonů. Safari nabízí nejen prohlídku stáda v těsné blízkosti, ale také ubytování přímo na prérii v tzv. prérijních domcích, s výhledem na bizoní pastviny.
Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Turistická trasa pro děti se nachází cca 2 km od centra města v lese Strážný vrch. V Turistickém informačním centru si můžete koupit průvodce s mapou stezky a s vyznačenými úkoly v jednotlivých zastaveních. Pokud děti všechny úkoly splní, čeká je zde po návratu odměna.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Místní průvodci na Graselových stezkách

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Další aktuality

14.10.
2021
Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
11.10.
2021
Objevte Toulavu ze sedla kola

Objevte Toulavu ze sedla kola

Jižní Čechy | Letní sporty