Úvod > Aktuality > #světovéČesko a bizoni v České Kanadě
Příroda

#světovéČesko a bizoni v České Kanadě

  • Vydáno7. července 2021
V nádherných lesích, uprostřed luk a pastvin, nedaleko Landštejna a Matějovce leží malá osada Rožnov. Není to však osada ledajaká. Je to kouzelné údolí, kde se prohání stádo amerických bizonů. Další takovou farmu byste našli v Dánsku na ostrově Fyn.

Neopakovatelným zážitkem v České Kanadě je výlet mezi bizony

Bizoni v jihočeském Rožnově
Bizoni v dánském Ditlevsdalu
bizoní farmaUprostřed lesů a luk České Kanady naleznete bizoní farmu Bison Ranch. Od roku 2007 se zde jeho majitelé věnují ekologickému chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat. Jedná se o pravé bizony americké, které můžete spatřit na rozlehlých pastvinách v okolí farmy. Ta nabízí komfortní ubytování i bizoní speciality v místní restauraci. Bizon americký je velký sudokopytník dorůstající váhy až 1500 kg a délky až 3,8 metru. Při běhu dosahuje bizon rychlosti až 50 km/h. Má mohutnou stavbu těla, s níž je spojen jeho majestátný vzhled. Srst je hnědá, hustá a na hlavě i hrudi je delší, takže tyto části těla působí robustněji.

bizoniBizoni američtí se seskupují do velkých stád čítajících až desetitisíce kusů, v zimě se však ve snaze o snadnější nalezení potrav oddělují do menších skupinek. Za potravu mu slouží tráva, byliny, výhonky, kůra, listy keřů a stromů. Zdejší "prérie" čítá na 300 hektarů travních porostů a majitelé se věnují se jak chovu bizonů, tak masného skotu. Bizonů zde žije asi 50, krav a býků plemene aberdeen angus na 150 kusů. Bizoni sem byli dovezeni až z Kanady.

V České republice se jedná o neobvyklý chov. Na naše území se podařilo navrátit evropské příbuzné amerických bizonů – zubry. V současné době jich u nás žije 106, především ve středočeských Milovicích. Nejznámější evropskou divočinou, kde zubři žijí ve volné přírodě je Bělověžský národní park na hranicích Polska a Běloruska.
 

Výlet mezi bizony

bizoní farmaVraťme se ale k „jihočeským“ bizonům. Bison Ranch najdete ve středu pomyslného trojúhelníku mezi Kunžakem, Českým Rudolcem a Novou Bystřicí. Nejbližší obydlenou obcí je Matějovec, nejbližším turistickým cílem pak hrad Landštejn.

Na své si zde přijdou jak děti, tak rodiče. Až se dosyta vynadíváte na početné stádo bizonů, můžete posedět ve stylové restauraci. Děti ocení trampolínu, prolézačku, nafukovací hrad či kuželky. Rodiče si mezitím vyberou ze spousty bizoních specialit, jako je bizoní polévka s masem, bizoní hamburger, šťavnatý steak na seně, bizoní rib-eye a další laskominy. Ubytovat se můžete v v plně vybavených dvoulůžkových a čtyřlůžkových apartmánech, vícečlenným rodinám jsou k dispozici  osmilůžkové dvoupatrové apartmány s prostornou terasou.
 

Největší evropská bizoní farma je v Dánsku

bizoní farma DitlevsdalPokud byste se chtěli za bizony vypravit za hranice, můžete si v Evropě udělat výlet do dánské osady Ditlevsdal u městečka Morud, v regionu Syddanmark. Právě zde objevíte největší bizoní farmu v Evropě.

Na farmě můžete pozorovat bizony na bizoním safari, ubytovat se v prérijních domech nedaleko stáda a ochutnat místní speciality z bizoního masa. Na „perériích“ ostrova Fyn, kde farma leží, se pase na 400 bizonů. Safari nabízí nejen prohlídku stáda v těsné blízkosti, ale také ubytování přímo na prérii v tzv. prérijních domcích, s výhledem na bizoní pastviny.
Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Cesta pohádkovým lesem u Slavonic – turistická trasa pro děti

Turistická trasa pro děti se nachází cca 2 km od centra města v lese Strážný vrch. V Turistickém informačním centru si můžete koupit průvodce s mapou stezky a s vyznačenými úkoly v jednotlivých zastaveních. Pokud děti všechny úkoly splní, čeká je zde po návratu odměna.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Francouzský kámen u Českého Rudolce

Romantické zastavení na stezce mezi vodní pilou Penikov a Českým Rudolcem je upomínkou na pány českorudoleckého panství, kteří romanticky udržovali rozsáhlé území kolem Českého Rudolce.

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

Česká Trója – zaniklá středověká osada Pfaffenschlag

V lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem byly objeveny a odkryty zbytky středověké vesnice Pfaffenschlag, které jsou volně přístupné po červené značce ze Slavonic nebo 200 metrů dlouhou cestou ze silnice Slavonice – Stálkov.

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Bison Ranch Rožnov v České Kanadě

Osada Rožnov, obklopená nádhernými lesy, loukami a pastvinami, leží u Českého Rudolce uprostřed přírodního parku Česká Kanada. V roce 2007 tu manželé Dirk a Eva van de Poel koupili ruinu starého statku a pustili se do ekologického chovu bizonů, na české poměry neobvyklých hospodářských zvířat.

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Naučná stezka hajného Kázka v Dačicích

Lesík Kázek se nachází asi 2 km od infocentra směrem na Kostelní Vydří. Hajný Kázek vás na vás na osmi zastávkách seznámí se životem v lese.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Místní průvodci na Graselových stezkách

Místní průvodci na Graselových stezkách

Jen v doprovodu našich průvodců objevíte zajímavosti a jedinečnosti města Slavonic a okolní přírody České Kanady. Přiměřeně Vás překvapíme novými zážitky. Místní průvodce je vaším ochotným hostitelem na Graselových stezkách.

Další aktuality

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa NP Šumava spustí 3. dubna 2023 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě si vodáci užijí opět plnohodnotně (loni byla zkrácena kvůli rekonstrukci mostu u Pěkné). Započne tradičně 1. května a potrvá do 31. října. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Vypravte se na Šumavu za vodopády svatého Wolfganga

Vodopády svatého Wolfganga objevíte nedaleko Vyššího Brodu na Šumavě. Nejde však o vodopády v pravém slova smyslu, ale pouze o kaskády přepadávající vody na toku Menší Vltavice. Nejpůsobivější jsou právě v tomto období, na přelomu zimy a jara.
Jihočeský kraj | Příroda

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?
Jihočeský kraj | Památky

Přijeďte do Protivína za unikátními krokodýly – některé si můžete dokonce i pohladit

Krokodýlí zoo v Protivíně má otevřeno i v březnu a dubnu. Prohlídky se konají každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Každý víkend zde uvidíte krmení nejagresivnějšího druhu ze všech krokodýlů na světě. Skupina 21 krokodýlů kubánských vám předvede, jak se umí poprat o kořist. Tím však podívaná nekončí! Ve stejný čas dochází i na krmení Golema II! Obrovský samec krokodýla mořského, se se svou kořistí nemazlí, nevěříte? Přijďte se podívat!
Jihočeský kraj | Příroda

Kalendář 2023: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Jihočeský kraj | Ubytování

Skvělé lyžování na Šumavě si užijete na Lipně!

Lyžařské podmínky jsou ve Skiareálu Lipno ideální. Počasí dovoluje zasněžování technickým sněhem a k tomu připadlo i několik cm sněhu přírodního. Sjezdovky jsou tak dokonale pokryté 100 cm vrstvou sněhu a perfektně upravené. Všechny sjezdovky jsou v plném provozu, vychutnáte si tak úsek s měřeným slalomem, skicross, i snow park. Celkem téměř 13 km zimního sportování. Lyžařská škola jede také naplno a nejlepší je ji rezervovat online, a navíc se slevou.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihočeského kraje

Jaké proměny prožily jižní Čechy během posledních třiceti let? V Českém Krumlově vzniklo například Egon Schiele Art Centrum a Museum Fotoatelier Seidel, Holašovice se dočkaly zápisu do UNESCO, otevřely se Stezka korunami stromů a Království lesa na Lipně, Dům přírody Třeboňska anebo tajuplné podzemí ve Slavonicích. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít po Jihočeském kraji rok za rokem!
Jihočeský kraj | Zážitky