Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků
Zážitky

#světovéČesko a Třeboňsko: české Finsko se stovkami rybníků

  • Vydáno16. října 2020
Proč se Třeboňsku se říká krajina dvojího nebe? Protože jedno máte nad hlavou a to druhé se zrcadlí v hladinách rybníků. Jsou doslova všude a kdybyste je chtěli vidět všechny, napočítali byste jich prý přes pět set. Které stojí za bližší seznámení?

Krajina dvojího nebe, kde jedno máte nad hlavou a druhé se zrcadlí v hladinách rybníků a jezer: jihočeské Třeboňsko a země tisíců jezer Finsko

Třeboňsko
Finsko
V první řadě všechny, kolem kterých vedou kvalitní cesty pro pěší i cyklisty: Třeboňsko je totiž díky rovinatému terénu výletním rájem na zemi. Lesy a louky protínají značené i neznačené turistické trasy, naučné stezky, tematické cyklotrasy a dokonce i stezky pro vozíčkáře. Některé se dokonce zaměřují přímo na některý z rybníků – třeba naučná stezka Rožmberk nebo naučná stezka kolem Světa u Třeboně. Samozřejmě myslíme rybník Svět, který se budoval v letech 1571–1573 a stal se součástí hradeb a opevnění, dokonce kvůli němu šlo k zemi celé Svinenské předměstí. Kvůli potížím, které vznikly při stavbě hráze, mu jeho stavitel Jakub Krčín říkal Nevděk, zatímco dnes je oblíbeným cílem výletů: ostatně kde jinde obejdete či objedete svět za pár hodin?
 

Mistři rybníkáři

Kdo chce poznat řemeslo starých mistrů rybníkářů, může se zastavit v Domě přírody Třeboňska na třeboňském zámku. Stálá expozice mapuje všechny přírodní krásy okolní krajiny od rybníkářství přes lázeňství až po turistické zajímavosti. Další zajímavou zastávkou může být interaktivní expozice třeboňského rybníkářského dědictvíDomě Štěpánka Netolického přímo na hlavním náměstí Třeboně.

Právě rybníkář a stavitel Štěpánek Netolický (1460–1539) se jako první pustil do systematického budování třeboňské rybniční soustavy. Jeho dílem je například Horusický rybník s plochou hladiny 438 hektarů, ležící jižně od Veselí nad Lužnicí. Po Bezdrevu u Českých Budějovic třetí největší rybník v Čechách a druhý největší na Třeboňsku má 730 metrů dlouhou hráz, až 11 metrů vysokou, a vždy se řadil k nejvýnosnějším.

Na Štěpánka Netolického navázal Mikuláš Ruthard z Malešova (?–1576), jehož životním dílem se stala rybniční soustava v oblasti Chlumu u Třeboně s rybníky Staré jezero, Starým Hospodářem, Podsedkem, Staňkovským a Hejtmanem. Teprve po něm v druhé polovině 16. století nastoupil ten nejznámější, Jakub Krčín (1535–1604). Jeho dílem je nejenom slavný Svět, ale také náš největší rybník Rožmberk.
 

Králové Třeboňska

Impozantní hráz rybníka Svět slouží Třeboni jako promenáda: je 1 573 metrů dlouhá, lemují ji staleté duby a spojuje město s novogotickou Schwarzenberskou hrobkou. Na třeboňské náměstí, k renesančnímu zámku, expozici Třeboň v marcipánu a k dalším místům je to z hráze jen pár kroků, dobře uvidíte i pivovar Bohemia Regent a rybářské sádky pod hrází, kde se chovají známí třeboňští kapři.

Ačkoli je Svět se svými 202 hektary skutečně obří, největší není: v žebříčku rybníků na Třeboňsku mu co do rozsahu patří sedmá příčka. Skutečným králem je rybník Rožmberk, pojmenovaný po dávných vladařích této krajiny. S plochou 647 hektarů je vůbec největší v Česku a hladina je tak rozlehlá, že se na ní dokonce dá pozorovat zakřivení zemského povrchu. Hráz je 2,5 kilometru dlouhá a rostou na ní přes 400 let staré duby, po obvodu rybníka vede 22 kilometrů dlouhá naučná stezka.

Rybník postavil v letech 1584 až 1590 Jakub Krčín a na stavbě prý pracovalo více než 800 lidí. Dokončení Rožmberku v roce 1590 nejenže bylo definitivní tečkou za zlatým rybníkářským věkem v českých zemích, ale také rokem, kdy Krčín odešel z rožmberských služeb a odstěhoval se na své panství do Sedlčan. Málokdo ale ví, že kdysi byl král českých rybníků dvakrát větší než dnes. Velká rozloha a hloubka ale chovu ryb nesvědčily, proto se hladina postupně snižovala a tím se zmenšila i celková vodní plocha. V roce 1880 se od něj ještě oddělil rybník Vítek. Přes něj vede kamenný most z 18. století, spojující Novou a Starou Hlínu. Slouží už jen pěším a cyklistům, hlavně ho ale znáte z několika pohádek: ve filmu Byl jednou jeden král z něj sypali do vody sůl, v pohádce Z pekla štěstí z něj zase letěl do vody zlý král s princeznou.
 

Štěpánek Netolický, autor Zlaté stoky

Jak napovídá jméno, Štěpánek Netolický (1460–1539) pocházel z Netolic a rybníkářskému řemeslu se vyučil při stavbách rybníků u Lomnice nad Lužnicí. V roce 1505 se stal hlavním rybníkářským hejtmanem a fišmistrem, staral se tedy nejenom o výstavbu nových rybníků, ale také o chov ryb. V té době začal pracovat na návrhu Třeboňské rybniční soustavy a Zlaté stoky, která propojuje rybníky na levém břehu Lužnice, přivádí živou okysličenou vodu a vytváří tak ideální podmínky pro chov ryb, během výlovů pak odvádí přebytečnou vodu dál. Podobně jako většina rybníků i stoka existuje dodnes a před několika lety Třeboňsko slavilo 500 let od jejího dokončení.

Zlatá stoka je většinou dva až čtyři metry široká a její délka se pohybuje někde mezi 45 a 50 kilometry. Z Lužnice odbočuje nad jezem Pilař poblíž obce Majdalena; třímetrový kolmý jez je smrtelně nebezpečný a vodáci ho musí přenášet. Úctyhodná výška je daná právě tím, že zvyšuje hladinu řeky pro lehčí odtok vody do Zlaté stoky.

Stoka protéká pod hrází Opatovického rybníka a pod hrází rybníka Svět, protéká Třeboní, prosmekne se mezi velkými rybníky Rožmberk a Kaňov a ze západu obchází rybníky Velký Tisý a Koclířov. Vidět ji můžete také na okraji Lomnice nad Lužnicí, odkud zamíří pod hráz Záblatského rybníka a dál přes Ponědraž k severu. Pod Horusickým rybníkem protéká zříceninou vodního mlýna a u Veselských pískoven se vrací do Lužnice.
 

Pár rybničních a jezerních zajímavostí

  • Všechny rybníky vyjmenovat nemůžeme; některé si zaslouží zmínku díky svým rozměrům, jiné mají překrásná jména. Například severovýchodně od Třeboně leží vedle sebe Ženich. Nový Vdovec a Starý Vdovec, severně od Frahelže se lesknou hladiny rybníků Překvapil a Potěšil, a ještě o kousek dál objevíte Závistivého a Nesvorného, Velkou a Malou Žabku, Josefa a Mojžíše. Směrem na jih od Frahelže pak jen úzké cesty oddělují Naději, Skutek, Víru, Dobrou vůli a Lásku. Jde o oblíbenou lokalitu všech výletníků i fotografů: ostatně si ji můžete prohlédnout i na našem porovnávacím snímku. Mezi některými rybníky dokonce vedou značené trasy, takže se nemusíte bát, že byste mezi hladinami zabloudili!
  • Mezi technické rarity patří dva akvadukty. Známější je akvadukt u Třeboně, kde se Zlatá stoka kříží s Podřezanskou stokou (GPS 48.9760839N, 14.8074408E). Kolem vede naučná stezka Okolo Třeboně, přímo k místu křížení vede krátká odbočka. Další, mohutnější, atraktivnější a mnohem odlehlejší je akvadukt v polesí sv. Barbory u Majdaleny (GPS 48.9681086N, 14.8393617E), kde se Zlatá stoka kříží s odvodňovací Železnou stokou, zvanou Odlehčovač. Nevede sem žádná cesta a nejlépe se sem dostanete brzy na jaře nebo na podzim, kdy okolí není zarostlé náletovými dřevinami a kopřivami.
  • Finsku se říká Země tisíců jezer, což rozhodně není nadsázka: těch s plochou větší než 500 metrů čtverečních je v zemi 168 tisíc, k tomu si připočítejte ještě 179 tisíc ostrovů. Největší jezero Saimaa (4 400 km²) je zároveň čtvrté největší v Evropě, ale od běžných jezer se liší: jde o soustavu spojených jezer, rozlévajících se v kotlinách ledovcového původu. Jen na něm napočítáte téměř 13 tisíc ostrovů!
  • Finské Třeboňsko, tedy oblast s největším počtem jezer v zemi, je Finská jezerní plošina v jihovýchodní části země, kde jezera tvoří celou třetinu rozlohy. Kdo ve Finsku byl, může potvrdit, že se Třeboňsku podobá ještě v něčem jiném: komáři žerou úplně stejně v jižních Čechách jako na dalekém severu.
Naučná stezka Cesta kolem Světa

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Vydejte se na Cestu kolem Světa… Nemusíte ale jezdit daleko! Navštivte krajinu Třeboňska a naučnou stezku kolem rybníka Svět v jižních Čechách.

Lázně Aurora – odpočinek na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora – odpočinek na břehu rybníka Svět

Lázně Aurora se nacházejí v klidném prostředí parku na břehu rybníka Svět. Součástí je prosklený výtah s nejvyšší panoramatickou vyhlídkou v Třeboni, dále kongresové prostory, restaurace, bary, wellnesscentrum a nově také Třeboňský vodní svět. Lázně Třeboň pohladí tělo i duši.

Výlov rybníka Svět

6.11.
8.11.
Výlov rybníka Svět

Nenechte si ujít neopakovatelnou atmosféru výlovu jednoho z největších jihočeských rybníků a přijeďte se podívat.

Rybníkářství Třeboň

Rybníkářství Třeboň

Většina rybníků na Třeboňsku byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most přes rybník Vítek

Kamenný most s pěti oblouky postavil Josef Rosenauer za knížete J. Schwarzenberga v roce 1781. Do roku 1988 po něm vedla silnice z Třeboně do Staré Hlíny, v současné době je využíván pouze chodci a cyklisty.

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Dům přírody Třeboňska s trvalou expozicí Krajina a lidé

Víte, kde na Třeboňsku najdete Tři bratry, písečné duny nebo třeba Dračici? Uhodnete která ryba má psí zuby či odkdy jsou v Třeboni lázně? To všechno a ještě daleko víc se dozvíte v návštěvnickém středisku CHKO Třeboňsko s moderně pojatou expozicí "Krajina a lidé".

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně

Naučná stezka Okolo Třeboně vytváří uzavřený okruh, který je 39 km dlouhý a je na něm umístěno 22 zastávek, vybavených informačními tabulemi. Tyto tabule podávají informace o celém Třeboňsku, jak z hlediska přírodního, tak i historického. Stezka je vhodná pro pěší či horská kola.

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

Dům Štěpánka Netolického v Třeboni

V Domě Štěpánka Netolického je zřízena stálá expozice, která je věnována třeboňskému rybníkářskému dědictví a osobnosti rybníkáře a stavitele Štěpánka Netolického. Kromě stálé expozice nabízí objekt jedinečné galerijní prostory, konají se zde přednášky, výtvarné dílny, workshopy a kulturní akce.

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Expozice třeboňského rybníkářského dědictví v Třeboni

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví naleznete v Třeboni, v domě, kde bydlel sám Štěpánek Netolický. Jeho součástí je stálá interaktivní expozice věnovaná dvěma nejvýznačnějším osobnostem našeho rybníkářství – Štěpánkovi Netolickému a Jakubu Krčínovi.

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se skládá ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce, Ženicha a malého lesního rašeliniště. Unikát představuje jedinečná hráz okolo Ženicha, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás.

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava u Lomnice nad Lužnicí

Nadějská rybniční soustava patří mezi nejkrásnější přírodní lokality Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Rožmberk je určena cyklistům. Začíná v Třeboni a vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách okolo největšího českého rybníku Rožmberk.

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk u Třeboně – velikán mezi rybníky

Rybník Rožmberk je nejen největší český rybník, ale také největší rybník na celém světě. Někdy je nazýván Jihočeským mořem. V letech 1584–90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybník Rožmberk leží 2 km severně od města Třeboně.

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko – biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka – umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

V Lutové u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku je přístupná trasa pro vozíčkáře. Tělesně postižení se po ní mohou vydat například k pomníku Emy Destinnové, známé operní pěvkyně. Vozíčkáři mohou v okolí Chlumu využít zhruba 24 km stezek, které jsou dostatečně široké a upravené pro vozíčkáře.

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice – jedna z nejoblíbenějších řek

Lužnice je typická nížinná řeka, jejíž tok je po celé délce zadržován četnými jezy. Klidný proud bývá rychlejší pouze v době jarního tání nebo po větších deštích. Patří mezi naše nejčastěji sjížděné řeky. Úsek nejlepší sjízdnosti začíná u městečka Suchdol nad Lužnicí a končí až před ústím do Vltavy.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Rybník Svět – sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně

Prohlédnout si místo, kde jsou pochováni členové rodu Schwarzenberků, můžete nedaleko od Třeboně. Ve svíčkami osvětlené kapli hrobky, akusticky výborně ozvučené, se kromě prohlídek konají různé koncerty i jiné kulturní akce.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Přírodní památka Slepičí vršek – písečný přesyp u Lužnice

Pískový přesyp asi půl km severně od obce Lužnice. Přesyp má dosud poměrně dobře zachovalý charakteristický původní tvar, který je nápadný převýšením 3-4 m nad okolní krajinou. Je domovem vzácných pískomilných květin a zvířat.

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce

Rybník Velká Holná s ostrovem Naxos u Jindřichova Hradce

S rozlohou 230 ha se udává jako 12. největší rybník v ČR, u Jindřichova Hradce je největší ze všech.

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Staňkovský rybník – nejdelší rybník v ČR

Nedaleko Chlumu u Třeboně se při státní hranici ČR a Rakouska rozprostírá na území CHKO Třeboňsko hladina Staňkovského rybníka. Rozlohou sedmý největší rybník v ČR vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova.

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara

Přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova leží při severozápadním okraji CHKO Třeboňsko asi 4 km jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí a 1 km severozápadně od Vlkova. Přesyp je jednou z mála ukázek vátých písků v jižních Čechách.

Velký Lomnický rybník

Velký Lomnický rybník

Jeden z rybníků v CHKO Třeboňsko. Kolem vede naučná stezka, je zde vybudována i rozhledna k pozorování vodního ptactva.

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman – pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý na Třeboňsku

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky se nachází v CHKO Třeboňsko a kromě chráněných olšin je zároveň stanovištěm řady ohrožených a chráněných druhů. Malý rybník Vydýmač napájí Zlatá stoka, dnes zcela schovaná v hustém porostu olšin.

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý

Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505 a při jeho stavbě se poprvé objevilo jméno Štěpánka Netolického.

Další aktuality

Svatováclavské slavnosti opět roztančí Český Krumlov

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu – město se od 28. září do 1. října 2023 stane dějištěm 22. ročníku Svatováclavských slavností a 23. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Pocta svatému Václavu, patronu nejen české země, ale i města Český Krumlov, vinařů a pivovarníků, je zároveň i oslavou státního svátku České republiky. Těšit se můžete jak na tradiční akce, tak i na spoustu novinek.
Jihočeský kraj | Kultura

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Podzimní výlovy rybníků 2023

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

20 tipů na výlet na Budějovicku pro hezké podzimní zážitky

Každý, kdo uvažuje o podzimní dovolené v tuzemsku, nebo chce strávit třeba jen příjemný rodinný víkend, by měl zamířit na Budějovicko. Oblast mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou nad Vltavou a Týnem nad Vltavou nabízí sportovní a relaxační aktivity, oblíbené historické památky, krásnou přírodu i skvělou lokální gastronomii. Podzimní Budějovicko má rozhodně co nabídnout!
Jihočeský kraj | Životní styl

V České Třebové proběhne Den železnice

Oslavy Dne železnice se v České Třebové se uskuteční v sobotu 16. září 2023. I když k největším lákadlům patří tradičně jízdy speciálními vlaky, připravili organizátoři v rámci svátku železnic také bohatý doprovodný program v areálu českotřebovského depa.
Jihočeský kraj | Zážitky

Táborská setkání se blíží: město ožije největšími historickými slavnostmi v České republice

Máte rádi atmosféru středověku? Láká vás tradiční hudba, zpěv a veselení pod širým nebem? Pak si nenechte ujít 32. ročník festivalu Táborská setkání, který se bude konat ve dnech 15. až 17. 9. 2023. Město Tábor je pro dobové slavnosti jako stvořené. Historické centrum s několika náměstími, křivolaké uličky i bohatá zeleň za městskými hradbami ožije na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století, do časů, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.
Jihočeský kraj | Zážitky

Brambory: historie oblíbené potraviny, bramborové hostiny, slavnosti a příběhy

Když někdo skončí těsně pod stupni vítězů, říká se, že dostal bramborovou medaili. Vůči bramborám to ale není úplně fér: v mnoha světových kuchyních včetně té naší, tedy české, moravské i slezské, jim patří první místo. Také se na našich stolech objevují už pěknou řádku let: první dochované zmínky o bramborách v českých zemích zmiňují hostinu Viléma Slavaty v roce 1623 v Jindřichově Hradci.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Houby kolem nás: jména po houbách, přírodní útvary i houbařské akce

Houbařská sezóna je v plném proudu, houbaři nosí z lesů plné košíky a leckterou domácností voní smaženice, hříbková omáčka anebo schnoucí houby. Podle statistik „průměrná" česká rodina sesbírá za rok šest kilogramů hub. Patříme prostě k nejvášnivějším houbařům na světě! Pokud si od sběru těchto lesních darů chcete trochu odpočinout, ale zároveň si i užít „houbařskou horečku“ trochu jinak, vypravte se s námi na pár kuriózních houbařských výprav nebo zajímavou houbařskou výstavu.
Jihočeský kraj | Příroda