Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě
#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě
"> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě

  • Vydáno10. srpna 2020
Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů habru obecného. Ztratit se v něm není žádný problém, ven se však vždy dostanete. Víte ale, kde hledat nejtěžší labyrint na světě, kam dobrodruzi vstupují na vlastní nebezpečí? Museli byste za ním do Itálie, k zámku Villa Pisani nedaleko italských Benátek.

Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m²

Obludiště Dolní Pěna
Labyrint u Villy Pisani
Obludiště Horní PěnaV Dolní Pěně u Jindřichova Hradce najdete největší keřový labyrint v celé střední Evropě. Na návštěvníky tu čekají tři kilometry spletitých chodbiček z větví habru obecného. Cestu Obludištěm, která pro mnohé není úplně snadná, můžete vyzkoušet denně od 9 do 19 hodin (poslední vstup je v 18:00). Toho, že se už nevrátí ven, se nikdo bát nemusí – v Obludišti jsou sos lavičky, odkud stačí zavolat o pomoc...
 
A proč se labyrintu říká Obludiště? Je tomu proto, že v areálu bludiště je schováno šest dřevěných oblud, které čekají na objevení.
 

Velký labyrint byl životním snem jindřichohradeckého zahradníka

obludiště labyrintLabyrint v Dolní Pěně vytvořil zahradník Filip Klíma, který si tím splnil svůj sen. Jako milovník labyrintů si přál vytvořit svůj vlastní. Habry vysadil na svém pozemku a čekal šest let, než dorostly do požadované výšky.
 
Pan Klíma, původem z Prahy, je majitelem jindřichohradeckého Zahradního centra, které je největší na jihu Čech. Jeho hlavním podnikáním je však velkoobchod se zahradnickými pomůckami.
 
Do keřového bludiště v Dolní Pěně mohou i psí mazlíčci. Areál vzdálený čtyři kilometry od Jindřichova Hradce nabízí parkoviště, kiosek s občerstvením, dětské hřiště či posezení pod pergolou.
 

Nejtěžší habrový labyrint světa je u Villy Pisani

Villa PisaniJestliže plánujete cestu do Itálie, určitě se zastavte u Villy Pisani ve starobylé obci Montagnana mezi Veronou a Benátským zálivem. Nachází se zde totiž nejobtížnější labyrint na světě, do kterého je vstup na vlastní nebezpečí. Labyrint navštívil prý i sám Napoleon a s jeho zdoláním měl potíže.
 
villa pisariVila patřila bohaté a mocné rodině Pisani, která ji v roce 1722 nechala postavit dle návrhu slavného architekta Girolama Fringimeliciho. Kromě vily navrhl architekt také fascinující zahradu, kde i dnes můžete obdivovat jedno z mála původních evropských bludišť. To si zachovalo dispozici z 18. století: devět soustředných kruhů z živých habrových plotů, uvnitř kterých stojí věž s dvojitým šroubovitým vnějším schodištěm. Labyrint byl primárně určen pro rekreační účely a zábavu: kdo našel správnou cestu ven získal prestižní cenu.

Nemovitost koupil v roce 1807 Napoleon pro svého adoptivního syna, místokrále Itálie. V noci před předáním vily se podle místních legend imperátor v labyrintu ztratil, ale cestu ven se mu k ránu podařilo najít.
Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

V obci Dolní Pěna, která se nachází 3 km na jih od Jindřichova Hradce, stával barokní most z 18. století nazývaný Římský most. Dnes už je tu jen jiný unikát, malý klenutý můstek se zděnou kapličkou – obdobný lze nalézt jedině v Jaroměři.

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě

Největší habrové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů.

Zoopark Na Hrádečku

Zoopark Na Hrádečku

Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.