Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě
Příroda

#světovéČesko a Obludiště: největší keřové bludiště ve střední Evropě

  • Vydáno10. srpna 2020
Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů habru obecného. Ztratit se v něm není žádný problém, ven se však vždy dostanete. Víte ale, kde hledat nejtěžší labyrint na světě, kam dobrodruzi vstupují na vlastní nebezpečí? Museli byste za ním do Itálie, k zámku Villa Pisani nedaleko italských Benátek.

Největší keřové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m²

Obludiště Dolní Pěna
Labyrint u Villy Pisani
Obludiště Horní PěnaV Dolní Pěně u Jindřichova Hradce najdete největší keřový labyrint v celé střední Evropě. Na návštěvníky tu čekají tři kilometry spletitých chodbiček z větví habru obecného. Cestu Obludištěm, která pro mnohé není úplně snadná, můžete vyzkoušet denně od 9 do 19 hodin (poslední vstup je v 18:00). Toho, že se už nevrátí ven, se nikdo bát nemusí – v Obludišti jsou sos lavičky, odkud stačí zavolat o pomoc...
 
A proč se labyrintu říká Obludiště? Je tomu proto, že v areálu bludiště je schováno šest dřevěných oblud, které čekají na objevení.
 

Velký labyrint byl životním snem jindřichohradeckého zahradníka

obludiště labyrintLabyrint v Dolní Pěně vytvořil zahradník Filip Klíma, který si tím splnil svůj sen. Jako milovník labyrintů si přál vytvořit svůj vlastní. Habry vysadil na svém pozemku a čekal šest let, než dorostly do požadované výšky.
 
Pan Klíma, původem z Prahy, je majitelem jindřichohradeckého Zahradního centra, které je největší na jihu Čech. Jeho hlavním podnikáním je však velkoobchod se zahradnickými pomůckami.
 
Do keřového bludiště v Dolní Pěně mohou i psí mazlíčci. Areál vzdálený čtyři kilometry od Jindřichova Hradce nabízí parkoviště, kiosek s občerstvením, dětské hřiště či posezení pod pergolou.
 

Nejtěžší habrový labyrint světa je u Villy Pisani

Villa PisaniJestliže plánujete cestu do Itálie, určitě se zastavte u Villy Pisani ve starobylé obci Montagnana mezi Veronou a Benátským zálivem. Nachází se zde totiž nejobtížnější labyrint na světě, do kterého je vstup na vlastní nebezpečí. Labyrint navštívil prý i sám Napoleon a s jeho zdoláním měl potíže.
 
villa pisariVila patřila bohaté a mocné rodině Pisani, která ji v roce 1722 nechala postavit dle návrhu slavného architekta Girolama Fringimeliciho. Kromě vily navrhl architekt také fascinující zahradu, kde i dnes můžete obdivovat jedno z mála původních evropských bludišť. To si zachovalo dispozici z 18. století: devět soustředných kruhů z živých habrových plotů, uvnitř kterých stojí věž s dvojitým šroubovitým vnějším schodištěm. Labyrint byl primárně určen pro rekreační účely a zábavu: kdo našel správnou cestu ven získal prestižní cenu.

Nemovitost koupil v roce 1807 Napoleon pro svého adoptivního syna, místokrále Itálie. V noci před předáním vily se podle místních legend imperátor v labyrintu ztratil, ale cestu ven se mu k ránu podařilo najít.
Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

Můstek s kapličkou v Dolní Pěně

V obci Dolní Pěna, která se nachází 3 km na jih od Jindřichova Hradce, stával barokní most z 18. století nazývaný Římský most. Dnes už je tu jen jiný unikát, malý klenutý můstek se zděnou kapličkou – obdobný lze nalézt jedině v Jaroměři.

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě

Obludiště Dolní Pěna – největší habrové bludiště ve střední Evropě

Největší habrové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů.

Zoopark Na Hrádečku

Zoopark Na Hrádečku

Soukromá zoologická zahrada Na Hrádečku s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.

Další aktuality

Léto na rybách: kde si nejlépe užít rybaření na Lipně

Během roku na Lipenské jezero za rybařením zavítají tisíce rekreačních i sportovních rybářů. Vody Lipna jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb – kapry, sumce, štiky, candáty, líny a okouny. Díky tomu, že Lipno nebylo nikdy vypuštěno, je možné zde nachytat kapitální úlovky. Rybařit na Lipně je s výjimkami možné po celý rok, pouze lov dravých ryb je vymezen na období od 16. června do 31. prosince.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Půlmaraton v Českých Budějovicích se běží už v sobotu

České Budějovice, jejichž historie sahá více než 750 let zpět, už jedenáctým rokem hostí největší jihočeský běžecký svátek. Mattoni 1/2Maraton České Budějovice láká běžce nejen rychlou tratí, ale také památkami lemujícími trasu, krásnou okolní scenérií a především nadšenými diváky kolem trati a živou atmosférou. Letošní ročník se poběží již v sobotu 3. června 2023.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihočeského kraje: Český Krumlov, Stezka korunami stromů na Lipně a zoo Hluboká

V první desítce nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje najdete vše, co je pro jižní Čechy typické: hrady i zámky, muzea, přírodní památky, zoo a rozhledny. První tři příčky patří hradu a zámku Český Krumlov, Stezce korunami stromů v Lipně nad Vltavou a zoo Hluboká.
Jihočeský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Českých Budějovic

České Budějovice jsou krásné město, o tom není pochyb. Máte je prochozené křížem krážem a přemýšlíte, kam odtud vyrazit na výlet? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavá místa v okolí jihočeského krajského města. Najdete zde řadu pohádkových zámků, přírodních úkazů, naučných stezek, či zážitků, na které budete vzpomínat, až vám dovolená skončí.
Jihočeský kraj | Zážitky

Slavnosti piva v Českých Budějovicích lákají na zlatavý mok i skvělou hudbu

Již 25. ročník tradičních Slavností piva se koná na českobudějovickém Výstavišti od 26. do 27. května 2023. Desítky pivovarů i minipivovarů nabídnou svá klasická piva i pivní speciály, na čepu se bude v pátek i sobotu prezentovat více než 30 pivovarů, v rámci doprovodného programu vystoupí po stupně devět kapel.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Jihočeský kraj v sobotu oficiálně zahájí cyklistickou sezónu 2023

Jižní Čechy nabízejí nejdelší síť značených cyklostezek v rámci celé České republiky s téměř 10 000 kilometry značených cyklotras. Současně návštěvníky zvou na více než stovku výletů na kole. Pokud patříte k milovníkům jízdy na kole a nejraději jezdíte právě v Jihočeském kraji, určitě přijeďte v sobotu 20. května 2023 na tábořiště Hamr u říčky Nežárky, kde bude v 11:00 oficiálně zahájena jihočeská cyklistická sezóna!
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nenechte si ujít Den otevřených dveří v Hoslovicích

Ve čtvrtek 18. května se v Hoslovicích od 10 do 16 hodin koná oblíbená akce Den otevřených dveří, a to v rámci Mezinárodního dne muzeí. Po celý den je návštěvníkům umožněn vstup do mlýna a do expozic mlynářství zdarma.
Jihočeský kraj | Památky

V Písku si prohlédnete písečné sochy – galerie pod širým nebem se nachází u Kamenného mostu

U Kamenného mostu v Písku již po sedmnácté vyrostly obří sochy z písku. Jejich námět letos odráží přezdívku města na zlatonosné Otavě, a to „Písek – Jihočeské Athény“. Po dva a půl týdnech intenzivní práce sochařů se galerie pod širým nebem otevřela v pátek 12. května 2023 a vystavené práce jsou volně přístupné.
Jihočeský kraj | Zážitky