Úvod > Aktuality > Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!
Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

  • Vydáno13. dubna 2022
Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna 16. dubna.
PstruhDuben je měsícem, kdy každý rybář netrpělivě vyhlíží začátek pstruhové sezóny. Ta letošní začíná v sobotu 16. dubna v 6 hodin ráno, kdy se bude moci chytat ve všech pstruhových vodách.

Český rybářský svaz letos zdražil celosvazové pstruhové povolenky o 100 korun. Dospělá mimopstruhová povolenka tedy stojí 2 550 Kč, pstruhová pak 2 650 Kč. O stejnou částku (50 Kč) naopak zlevní celosvazová pstruhová povolenka pro mládež a ZTP. Cena celosvazových povolenek pro děti se nemění.

 

Sezóna je připravená, připravte se k lovu i vy

RybářNa pstruhových vodách je vše připraveno – na více než 500 pstruhových revírech byl vysazen především pstruh obecný, pstruh duhový a na řadě míst i siven americký. V loňském roce bylo do revírů ČRS vysazeno 2,19 milionu pstruhů obecných, 351 tisíc pstruhů duhových, 37 tisíc sivenů amerických a téměř 300 tisíc lipanů podhorních.

Jestliže si selosvazovou povolenku kupovat nechcete, nezapomeňte si před víkendem nebo dovolenou pořídit povolenku v kraji, kam pojedete rybařit. Středočeský územní svaz prodává již pouze 3denní (450 Kč) a 10denní povolenky (750 Kč). V Jihočeském kraji zaplatíte za třídenní 500 Kč a desetidenní povolenku 700 Kč. Ceny jsou stejné na pstruhovou i mimopstruhovou vodu. Východočeský územní svaz prodává povolenky na 7 dnů nebo měsíc. Týdenní mimopstruhová je za 500 Kč, pstruhová za 9000 Kč. Měsíční pstruhová je za 1200 Kč a mimopstruhová za 1000 Kč.

rybářiNa území Prahy zaplatí rybáři za povolenku na tři dny 400 Kč (MP, 3denní na pstruhovou vodu se nevydává) nebo 500 Kč za 10 dnů (MP i P). Západočeský územní svaz prodává 7denní povolenku na M i P za 600 Kč a měsíční za 800 Kč (obě vody). Také na severu Čech lze chytat – v prodeji je povolenka denní (320 M/400 P) a 7denní (720 M/1040 P). Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko vydává 1denní povolenky (200 Kč M/300 Kč P) a 7denní (M 500 Kč/700 Kč P). Speciální povolenku musíte mít na Orlík a rybník Dolejší. Na Orlíku si můžete koupit 1denní za 500 Kč, 2denní za 800 Kč nebo 7denní za 1200 Kč. Na rybník Dolejší (Zvíkovské Podhradí) stojí povolenky 300, 400 a 600 Kč.

 

Zákaz srkaček, dvojháčku a omezení lovu na mušku

rybářPřednedávnem vešly v platnost změny pravidel rybolovu, pro jistotu si je pojďme připomenout: Jednou z nich je povinnost nosit s sebou k vodě podběrák. Další legislativní změnou byl zákaz lovu na srkačky. A rybářský řád za srkačku považuje krmítko nebo jinou zátěž, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky). Dále se změnila nejmenší lovná míra okouna říčního, která je 15 cm. Od roku 2019 se také nesmí používat vylovovací hák (gaf) a dvoj i trojháčky.

Poslední změny se týkají vyznavače muškaření, pro které platí změna termínu k omezení lovu ryb na umělou mušku a muškařením na mimopstruhových revírech v období od 1. 1. až 15. 6. 2022.


Jak se stát rybářem a legálně chytat

RybářiPro ty, kteří by s rybolovem rádi začali, ale nevědí jak na to, máme pár doporučení: pro chytání ryb (sportovní rybolov) na území spravovaném Českým nebo Moravským rybářským svazem musíte být členem svazu, mít rybářský lístek a vlastnit platnou povolenku k rybolovu. Získání členství je podmíněno absolvováním testu rybářských znalostí (tak získáte rybářský lístek). Český rybářský svaz vydává několik druhů povolenek s různým rozsahem platnosti. Můžete si pořídit všeobecně platnou povolenku, anebo máte-li ale své oblíbené místo, můžete si zakoupit povolenku výlučně pro příslušný revír.
 
Pokud se nechcete stát členem svazu a přesto si chcete zarybařit, existují v ČR i soukromé revíry, kde vám nabídnou nejen tuto možnost, ale často si můžete objednat i vlastního rybářského instruktora. I v těchto revírech ale musíte dodržovat rybářský řád.
 

Nejoblíbenější rybářské revíry

Lipno loďkaK nejoblíbenějším rybářským oblastem patří tradičně přehradní nádrže Lipno, Orlík a Slapy na Vltavě anebo Vltava "pro Pražáky" od Jarova ke Zbraslavskému mostu. S rybářským lístkem můžete háček nahodit i v centru Prahy. Revír je ohraničen jezem v Praze Troji a jezem u Jiráskova mostu. Je dobře zarybňovaný a vzhledem k tomu, že zde najdete jak stojatou vodu, tak vodu proudící, je tu velká druhová rozmanitost ryb.

Klasikou je i Berounka v kraji Oty Pavla, který zdejší ryby miloval. K jeho nejoblíbenějším místům patřilo okolí Branova, kde dnes najdete v domku převozníka Proška jeho pamětní síň a stále zde funguje i z Pavlových knížek známý přívoz.

rybářJednou z nejoblíbenějších svazových pstruhových vod je nádrž Jívka na Trutnovsku. Najdete ji v Jestřebích horách nedaleko Rtyně v Podkrkonoší a zachytat si tu můžete na tři a půl hektarech. Ale pozor! Přítoky a pramenná část jsou chovné a lov ryb je tam zakázán.

Dáváte-li přednost menším revírům, pak je pro vás Doubrava ideální volbou. Revír zahrnuje lokality od mostu v Žehušicích až ke Korčickému jezu. Jeho součástí jsou také náhony Vinický, Zbyslavský a Bojmanský. K revíru patří také nádrž Na ostrově, kde je povolen lov ryb od 1. 5. do 31. 12. pouze ve středu, sobotu, v neděli a o státních svátcích.


Vodní dílo Nové Mlýny na jižní Moravě je Mekkou trofejních ryb. Výhodná poloha nádrží, nevelká hloubka i rozloha z nich dělá ideální prostředí pro růst mnoha druhů ryb. Většina trofejních kaprů pochází právě z Novomlýnských nádrží. Před několika lety zde rybáři vytáhli kapra, který měl 29,17 kg.

RybářMimo-pstruhový revír Bílý potok 2, který nevyniká svou rozlohou vás příjemně překvapí svou malebností a poměrně kvalitním zarybněním. Mezi ryby, které se zde prohánějí, patří kapr, sumec, amur, ale i další ryby typické pro tyto mimo-pstruhové revíry. Bílý potok 2 se nachází zhruba 1,5 kilometru od městečka Velká Bíteš na Vysočině. Omezení zde platí pro kapry (40 cm), sumce (90 cm) a candáty (45 cm). Klid a pohoda je tu zaručena, stejně jako malé množství okolních rybářů.

Pokud upřednostňujete komerčnější a rozlehlejší revíry, pak zamiřte na Cihkhájský potok. Tento revír disponuje rozlohou činící zhruba 21 hektarů. Jedná se o přítok řeky Sázavy a jeho součástí je také nádrž Strž ve Světnově. Jedná se o mimo-pstruhový revír, který je výborně dostupný a navíc obklopený překrásnou přírodou Žďárských vrchů.
Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Přehrada Malé Sedlo Petřvald u Nového Jičína

Přehrada Malé Sedlo Petřvald u Nového Jičína

Na umělé vodní nádrži "Malé Sedlo" v Petřvaldě u Nového Jičína je provozován hlavně sportovní rybolov.

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Pamětní síň spisovatele Oty Pavla a přívoz Branov

Ať podniknete cestu "tak krásným a milovaným" krajem života a povídek Oty Pavla po vlastní ose, nebo se necháte vést Křivoklátskem turistickým průvodcem, rozhodně se neopomeňte zastavit v pamětní síni Oty Pavla v domku převozníka Proška v Luhu pod Branovem.

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Sportovní rybolov v Přáslavicích na vodní nádrži Vrtůvka

Rybaření na soukromém rybářském revíru. Zahájení lovu půl hodiny před východem slunce. Ukončení lovu půl hodiny po západu slunce. Při koupi povolenky na více dnů, lze lovit bez přerušení po celou dobu na niž je povolenka vystavena.

Rybolov Panský rybník

Rybolov Panský rybník

Tento soukromý revír nabízí rybářům nadstandartní zarybnění se zaměřením na lov trofejních ryb a nadstadartními službami spojené s rybolovem.

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě

Rybolov a muškaření v Anníně na Šumavě

Plánujete o dovolené rybařit, ale stále hledáte vhodné místo? Vydejte se za námi na Šumavu, kde jsou pro rybáře i muškaře skvělé podmínky. Rybolov na Šumavě má mnohaletou tradici a také jedinečné kouzlo.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně

Pstruhařství Hůrka – chytání ryb na Lipně

Pro milovníky rybolovu nabízíme chytání ryb na Lipně na rybnících Hůrka. Možnost objednání skupinových výprav nebo závodů. Pro "nerybáře" je tu vyhlášená Rybí restaurace v těsné blízkosti Lipenské přehrady v obci Hůrka 3km od Horní Plané.

Chytání ryb bez rybářského lístku v Černé v Pošumaví

Chytání ryb bez rybářského lístku v Černé v Pošumaví

Zachytat si může i nerybář a děti. Není potřeba rybářského lístku a povolenky. Jedná se o soustavu několika rybníků, kterou vybudoval na starém mlýnském náhonu již hrabě Kolowrat. K lovu není potřeba rybářského lístku ani povolenky.

Sportovní rybolov bez rybářského lístku v Českém ráji

Sportovní rybolov bez rybářského lístku v Českém ráji

Rybaření na soukromém rybníku Ráj v Holíně u Jičína. Rybník se nachází v poklidném místě cca 3 km po turistické stezce od Jičína směr Prachovské skály, Jinolice. Nabízíme možnost rybolovu bez rybářského oprávnění se širokým sortimentem ryb, včetně kapitálních úlovků!

Orlická přehrada neboli Orlík

Orlická přehrada neboli Orlík

Součástí Vltavské kaskády je přehrada Orlík, která jejíž hráz přehradila tok řeky Vltavy u Solenice v okrese Příbram. Přehradní nádrž dostala své jméno podle zámku, který kdysi čněl nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Křivoklátsko – kraj spisovatele Oty Pavla

Chráněná krajinná oblast a biosférická rezervace UNESCO je v porovnání s podobnými krajinami v Evropě zvláštností. Rozkládá se uprostřed Čech a téměř dvě třetiny rozlohy území pokrývají listnaté a smíšené lesy.

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka – řeka, kterou proslavil spisovatel a vášnivý rybář Ota Pavel

Berounka je největším levobřežním přítokem Vltavy. Měří necelých 140 km a na své cestě její tok obohacují vody 45 přítoků, z toho 24 levobřežních. Původní název řeky byl Mže a právě ta je jednou z řek, z níž Berounka vzniká.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov

Pstruhový ráj – chov ryb, sport. rybolov

Nabízíme možnost rybolovu dvou krásných pstruhových i kaprovém rybníku. Provozujeme rybolov nonstop i zimní lov na dírkách. Tržní ryby produkujeme na vlastní pstruhové farmě i na chovných rybnících. Jsme členem Rybářského sdružení ČR.

Rybářský revír u rybníku Mrhal

Rybářský revír u rybníku Mrhal

Rybník Mrhal patří mezi nejpůvabnější sportovně – rekreační lokality v okolí Českých Budějovic. Prakticky po celém obvodu jsou ideální podmínky pro rybolov.

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava

Řeka Doubrava pramení ve Žďárských vrších a vlévá se do Labe u Záboří nad Labem. Na jejím toku se nachází přehrada, malebná údolí, ale i divoký kamenitý kaňon. Vodáci na Doubravě využívají dva úseky. Prvním je úsek Bílek – Horní Sokolovec (WW2-4) a druhým úsek Pařížov – Ronov nad Doubravou (WW1-2).