!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině
#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Vydáno 31. března 2020
Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

České Stonehenge, kamenné kruhy a repliky megalitických staveb

Svatá Kateřina
Stonehenge
Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních vycházek. Leží většinou ve volné krajině, kam bez obavy můžete vyrazit i se psy – a jediní lidé, které případně potkáte, budou pátrači po místech úniku a klidu jako vy.
 

Kamenná hvězda a další

V tipech na výlety kolem Rumburku se většinou objevuje rozhledna na vrchu Dymník. Kousek pod ním ze země vyrůstá a ční k nebi dvaadvacet štíhlých obelisků postavených do tvaru hvězdy; jeden, postávající opodál, se nazývá poutník. To je Strom života či Kamenná hvězda, neobvyklé kamenné dílo, propojené chodníčky a využívající symboliku kabaly a geometrie. I kdybyste patřili k těm, kteří prastaré symboly s řadou významů a jejich duchovní sílu neocení, jisté je, že tu vzniklo zajímavé výletní místo; z Rumburku vás téměř až k němu dovede naučná stezka Dymník. Navíc tu našly nové smysluplné využití více než sto let staré žulové kameny, objevené při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou.

Největší novodobou repliku megalitické stavby najdete v Resortu Svatá Kateřina u Počátek na Vysočině. Kruh tvoří třiatřicet kamenů a má obvod 108 metrů; to, že jím prochází rozvodí Černého a Středozemního moře, je jen bonus navíc. Vás by mohlo zajímat, že je to ideální prostor k meditaci a načerpání blahodárné energie, ostatně jako celý resort uprostřed lesů.

Podobnou raritou jsou kamenné artefakty u Srbic. Na samém počátku tu byl vztyčen žulový monolit coby součást projektu studentů a absolventů ateliéru Socha a prostor profesora Jiřího Beránka. K němu se postupně připojovala další kamenná díla, od menhirů a kamenných kruhů přes rozrůstající se geopark s jezírkem a umělou jeskyní až po malou repliku Stonehenge. Mimochodem, každá stavba tu má svůj význam. Víte například, že kameny připomínající Stonehenge prý jsou z jedné strany bránou do pekla a z druhé strany do nebe?
 

Kamenné kruhy

Dalším jedinečným místem je kamenný kruh kolem menhiru u Kutné Hory, který vybudovalo místní občanské sdružení Denemark. Každý z kamenů připomíná památné místo v okolí, od Santiniho katedrály Nanebevzetí Panny Marie a kostela Všech svatých na hřbitově v Sedlci až po kostel sv. Petra a PavlaČáslavi. Vedle kamenného kruhu najdete plochý obelisk, vybízející k relaxaci a meditaci, navíc z celého místa se otvírají pěkné výhledy na město a okolí. Na kruh navazuje řada menhirů, pomyslně mířící rovnou linkou přesně k Pražskému hradu.

Ani tím ale přehlídka kamenných zvláštností nekončí: další kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice na úpatí hory Tábor (a ani tady nechybí informační panel s radami, jak s kameny a jejich energií pracovat), pátrače po kuriozitách přitahují i obří vztyčené kameny u Říček v Orlických horách. K nejznámějším lokalitám patří kruh z obřích kamenů u jihočeských Holašovic, vytyčený podle odborných rad psychotronika a spisovatele Pavla Kozáka. Všechny kameny pocházejí z blízkého okolí, navíc z vyvýšeného místa u kamenného kruhu je podobně jako jinde pěkný výhled do okolní krajiny – a dokonce odtud uvidíte i známý zámek Hluboká.
 

Stonehenge téměř originální

Máte pocit, že jsme slibovali Stonehenge a nabídli všelicos, jen ne nic, co by připomínalo originál? I pro vás máme řešení: jeďte do Strakonic! Na prostranství u Ellerovy ulice na nábřeží řeky Otavy si prohlédnete model Stonehenge v původních rozměrech. Sloupy i překlad sice jsou z betonu, ale fungují jako pravé – experimentální archeolog a strakonický rodák Pavel Pavel si na nich navíc osobně ověřil teorie o využití lidské síly pro pohyb, zdvih a usazování mnohatunových bloků. Před několika lety přibyly k bráně další kameny, díky nimž má nyní brána k podobě skutečného Stonehenge ještě blíž než dřív.
 

Tajemné menhiry a kamenné řady a kruhy v krajině

Javorová skálaJihovýchodně od vrcholu Javorové skály u Prčic je záhadný kamenný val; dále na západ se nachází dlouhá kamenná řada. U spadlého posedu pak najdete další menhir. Je poměrně malý, měří jen 115 centimetrů. Opírá se o něj další kámen, který je nahoře placatý a hladký. O 7 metrů dál narazíte na deskovitý balvan o rozměrech 140 x 130 metrů. O dalších 7 metrů dál je téměř ležící kámen o délce 130 cm. Zajímavý je hlavně z jižní strany – objevíte na něm obličej: dvoje oči, "třetí oko" nad nosem, nos a vysmátá ústa. Působí ne zrovna příjemným dojmem, dává najevo aroganci a výsměch.

kámen balvanV lese mezi obcemi Hrachov, Hojšín a Drážkov u Kamýka nad Vltavou se nachází uskupení menších menhirů, nesoucí označení Hrachovské menhiry. Už sama cesta k nim je však dobrodružstvím, neboť k nim nevede žádná značka. Jedná se o kameny před dávnými časy opracované lidskou rukou. Největší z nich je asi 1 m velký, bachratějšího vzhledu. Místo je oblíbené novodobými pohany, kteří si je vyvolili za jedno z posvátných míst.

kounovské řadyKounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory. Jde o řady ukryté v lese, jejichž rozloha je obrovská – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nikdo nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Celkem obsahují zhruba 2 000 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby?

kamenný stolecNeobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby. Nedaleko stolu je vztyčený menhir a na opačné straně u cesty kámen, na jehož povrchu vystupuje jakási „kamenná tvář“ s vyceněnými zuby. Stůl by měl být pravým megalitem ve zdejší oblasti. Po léta byl ukryt v lesích České Kanady, neboť novodobé osídlení zdejší krajiny se datuje až kolem 10. – 12. století n. l.
Volarské menhiry

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Úvalské menhiry

Úvalské menhiry

Kamenná spirála tvořena mlatovou cestou vedoucí od vstupu k centrálnímu prostoru se stojícími kameny připomínající Stonehenge. Tato spirála je napojena na stávající lesní cestu.

Kamenná Hvězda života - Rumburské Stonehenge

Kamenná Hvězda života - Rumburské Stonehenge

Asi dva kilometry jihozápadně od Rumburku se nachází v nadmořské výšce 516 metrů zalesněný čedičový kopec Dymník, na kterém stojí 22 štíhlých žulových kamenů.

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče

Chcete-li vidět Stonehenge, nemusíte zrovna cestovat až do Anglie, kde se tato jedna z nejslavnějších megalitických památek nachází. I v Čechách se dají podobné stavby vidět. Jednou z nich jsou novodobé menhiry u Těšovic nedaleko Kolovče.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Rozhledna Dymník u Rumburka

Rozhledna Dymník u Rumburka

Zalesněný čedičový vrcholek Dymník (516 m. n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka zdobí patnáctimetrová rozhledna z kamene a cihel.

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Strakonický rodák ing. Pavel Pavel zanechal svému městu pěknou památku. Postavil na nábřeží repliku jedné brány ze Stonehenge. Oproti originálu je model z betonu, ale může se pyšnit stejnou velikostí.

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Naučná stezka Dymník

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku - města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.

Expozice Kounovské kamenné řady

Expozice Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Záhadné menhiry v Říčkách

Záhadné menhiry v Říčkách

Pokud máte rádi tajemno, zastavte se u menhirů nad obcí Říčky v Orlických horách, kde se tyčí dva až pět metrů vysoké křemencové kvádry. Nikdo neví, kdo je sem umístil, podle německého tisku tu stávaly už mezi válkami.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Menhiry Troja

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Chlístovské menhiry

Chlístovské menhiry

Krajina Českého Meránu nabízí širokou škálu nejrůznějších památek a přírodních zajímavostí, milovníky megalitických staveb však nejspíše zaujme ojedinělý komplex žulových menhirů - patrně z mladší či pozdní doby kamenné.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.

Kamenný kruh u Kutné Hory

Kamenný kruh u Kutné Hory

Mohutný třímetrový menhir s kamenným kruhem stojí nad Kutnou Horou v části Kaňk od roku 2012.

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.

Hrachovské menhiry

Hrachovské menhiry

V lese mezi obcemi Hrachov, Hojšín a Drážkov se nachází uskupení menších menhirů, nesoucí označení Hrachovské menhiry. Už sama cesta k nim je však dobrodružstvím, neboť k nim nevede žádná značka.