ÚvodAktuality#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině
Životní styl

#světovéČesko aneb české Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

  • 5. srpna 2021
Výlet k originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury je aktuálně "kapku z ruky", ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat hádanku: víte, kde to je? Naplánujte si výlet na zajímavé místo!

České Stonehenge, kamenné kruhy a repliky megalitických staveb

Svatá Kateřina
Stonehenge

Kamenná hvězda a další

Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních vycházek. Leží většinou ve volné krajině, kam bez obavy můžete vyrazit i se psy – a jediní lidé, které případně potkáte, budou pátrači po místech úniku a klidu jako vy.

V tipech na výlety kolem Rumburku se většinou objevuje rozhledna na vrchu Dymník. Kousek pod ním ze země vyrůstá a ční k nebi dvaadvacet štíhlých obelisků postavených do tvaru hvězdy; jeden, postávající opodál, se nazývá poutník. To je Strom života či Kamenná hvězda, neobvyklé kamenné dílo, propojené chodníčky a využívající symboliku kabaly a geometrie. I kdybyste patřili k těm, kteří prastaré symboly s řadou významů a jejich duchovní sílu neocení, jisté je, že tu vzniklo zajímavé výletní místo; z Rumburku vás téměř až k němu dovede naučná stezka Dymník. Navíc tu našly nové smysluplné využití více než sto let staré žulové kameny, objevené při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou.

Největší novodobou repliku megalitické stavby najdete v Resortu Svatá Kateřina u Počátek na Vysočině. Kruh tvoří třiatřicet kamenů a má obvod 108 metrů; to, že jím prochází rozvodí Černého a Středozemního moře, je jen bonus navíc. Vás by mohlo zajímat, že je to ideální prostor k meditaci a načerpání blahodárné energie, ostatně jako celý resort uprostřed lesů.

Na vrcholu kopce nad obcí Horní Bělá stojí centrální kamenný kruh sloužící harmonizaci krajiny. Je opravdu megalitický. Obvod kruhu tvoří 21 velkých menhirů, což ho řadí mezi největší kamenné kruhy v kontinentální Evropě. Poblíž se navíc klikatí z kamenů sestavené písmeno “S”.

Podobnou raritou jsou kamenné artefakty u Srbic. Na samém počátku tu byl vztyčen žulový monolit coby součást projektu studentů a absolventů ateliéru Socha a prostor profesora Jiřího Beránka. K němu se postupně připojovala další kamenná díla, od menhirů a kamenných kruhů přes rozrůstající se geopark s jezírkem a umělou jeskyní až po malou repliku Stonehenge. Mimochodem, každá stavba tu má svůj význam. Víte například, že kameny připomínající Stonehenge prý jsou z jedné strany bránou do pekla a z druhé strany do nebe?
 

Kamenné kruhy

Dalším jedinečným místem je kamenný kruh kolem menhiru u Kutné Hory, který vybudovalo místní občanské sdružení Denemark. Každý z kamenů připomíná památné místo v okolí, od Santiniho katedrály Nanebevzetí Panny Marie a kostela Všech svatých na hřbitově v Sedlci až po kostel sv. Petra a PavlaČáslavi. Vedle kamenného kruhu najdete plochý obelisk, vybízející k relaxaci a meditaci, navíc z celého místa se otvírají pěkné výhledy na město a okolí. Na kruh navazuje řada menhirů, pomyslně mířící rovnou linkou přesně k Pražskému hradu.

Ani tím ale přehlídka kamenných zvláštností nekončí: další kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice na úpatí hory Tábor (a ani tady nechybí informační panel s radami, jak s kameny a jejich energií pracovat), pátrače po kuriozitách přitahují i obří vztyčené kameny u Říček v Orlických horách.

K nejznámějším lokalitám patří kruh z obřích kamenů u jihočeských Holašovic, vytyčený podle odborných rad psychotronika a spisovatele Pavla Kozáka. Všechny kameny pocházejí z blízkého okolí, navíc z vyvýšeného místa u kamenného kruhu je podobně jako jinde pěkný výhled do okolní krajiny – a dokonce odtud uvidíte i známý zámek Hluboká.
 

Stonehenge téměř originální

Máte pocit, že jsme slibovali Stonehenge a nabídli všelicos, jen ne nic, co by připomínalo originál? I pro vás máme řešení: jeďte do Strakonic! Na prostranství u Ellerovy ulice na nábřeží řeky Otavy si prohlédnete model Stonehenge v původních rozměrech. Sloupy i překlad sice jsou z betonu, ale fungují jako pravé – experimentální archeolog a strakonický rodák Pavel Pavel si na nich navíc osobně ověřil teorie o využití lidské síly pro pohyb, zdvih a usazování mnohatunových bloků. Před několika lety přibyly k bráně další kameny, díky nimž má nyní brána k podobě skutečného Stonehenge ještě blíž než dřív.

Stonehenge u TěšovicChcete-li vidět Stonehenge, nemusíte zrovna cestovat až do Anglie, kde se tato jedna z nejslavnějších megalitických památek nachází. I v Čechách se dají podobné stavby vidět. Jednou z nich jsou novodobé menhiry u Těšovic nedaleko Kolovče. Zdejší pole a okolní cestu lemují kameny různých tvarů sestavené do obrazců. Jedná se o dílo třech nadšenců, kteří uvažovali nad tím, jak by mohli zdejší krajinu něčím zpestřit. Začali tedy svážet velké kameny a postupně je začleňovali do krajiny. Každá stavba má svůj význam – například kameny, které připomínají Stonehenge jsou prý bránou z jedné strany do pekla, z druhé strany do nebe. Sami autoři jsou skromní a své dílo nepovažují za hotové, do budoucna mají ještě spoustu plánů.
 

Tajemné menhiry a kamenné řady a kruhy v krajině

Javorová skálaJihovýchodně od vrcholu Javorové skály u Prčic je záhadný kamenný val; dále na západ se nachází dlouhá kamenná řada. U spadlého posedu pak najdete další menhir. Je poměrně malý, měří jen 115 centimetrů. Opírá se o něj další kámen, který je nahoře placatý a hladký. O 7 metrů dál narazíte na deskovitý balvan o rozměrech 140 x 130 metrů. O dalších 7 metrů dál je téměř ležící kámen o délce 130 cm. Zajímavý je hlavně z jižní strany – objevíte na něm obličej: dvoje oči, "třetí oko" nad nosem, nos a vysmátá ústa. Působí ne zrovna příjemným dojmem, dává najevo aroganci a výsměch.

kámen balvanV lese mezi obcemi Hrachov, Hojšín a Drážkov u Kamýka nad Vltavou se nachází uskupení menších menhirů, nesoucí označení Hrachovské menhiry. Už sama cesta k nim je však dobrodružstvím, neboť k nim nevede žádná značka. Jedná se o kameny před dávnými časy opracované lidskou rukou. Největší z nich je asi 1 m velký, bachratějšího vzhledu. Místo je oblíbené novodobými pohany, kteří si je vyvolili za jedno z posvátných míst.

kounovské řadyKounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory. Jde o řady ukryté v lese, jejichž rozloha je obrovská – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nikdo nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Celkem obsahují zhruba 2 000 křemencových kamenů, nejčastěji o průměru 80 cm. Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby?

stůl u kunějovaNeobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby. Nedaleko stolu je vztyčený menhir a na opačné straně u cesty kámen, na jehož povrchu vystupuje jakási „kamenná tvář“ s vyceněnými zuby. Stůl by měl být pravým megalitem ve zdejší oblasti. Po léta byl ukryt v lesích České Kanady, neboť novodobé osídlení zdejší krajiny se datuje až kolem 10. – 12. století n. l.
Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Kamenná brána Dubňany Příroda

Kamenná brána Dubňany

Na Jižní Moravě vznikla v letech 2015 a 2016 kamenná brána. Komplex je sestaven v systému posvátné geometrie a její uspořádání, tvar a vzdálenost jsou převzaty z prastarých, dochovaných staveb a návodů z konce pravěku až do dnešní doby.

Megalitický kamenný kruh a kamenné spirály u Horní Bělé Příroda

Megalitický kamenný kruh a kamenné spirály u Horní Bělé

Na vrcholu kopce nad obcí Horní Bělá stojí centrální kamenný kruh sloužící harmonizaci krajiny. Je opravdu megalitický. Obvod kruhu tvoří 21 velkých menhirů, což ho řadí mezi největší kamenné kruhy v kontinentální Evropě. Poblíž se navíc klikatí z kamenů sestavené písmeno “S”.

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů Příroda

Stonehenge v resortu Svatá Kateřina – kamenný kruh druidů

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Chlístovské menhiry Příroda

Chlístovské menhiry

Krajina Českého Meránu nabízí širokou škálu nejrůznějších památek a přírodních zajímavostí, milovníky megalitických staveb však nejspíše zaujme ojedinělý komplex žulových menhirů – patrně z mladší či pozdní doby kamenné.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě Příroda

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Menhir Kamenný slouha v Chabrech Příroda

Menhir Kamenný slouha v Chabrech

Chaberský menhir má své jméno, říká se mu „Kamenný slouha“. Možná i proto, že jeho tvar může někomu připomínat skloněnou mužskou postavu.

Menhir Dlouhý kámen v Lounech Příroda

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen – menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.

Kamenná Hvězda života – Rumburské Stonehenge Zážitky

Kamenná Hvězda života – Rumburské Stonehenge

Asi dva kilometry jihozápadně od Rumburku se nachází v nadmořské výšce 516 metrů zalesněný čedičový kopec Dymník, na kterém stojí 22 štíhlých žulových kamenů.

Replika Stonehenge ve Strakonicích Zážitky

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Strakonický rodák ing. Pavel Pavel zanechal svému městu pěknou památku. Postavil na nábřeží repliku jedné brány ze Stonehenge. Oproti originálu je model z betonu, ale může se pyšnit stejnou velikostí.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami Příroda

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Naučná stezka Dymník Příroda

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku – města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás Příroda

Kamenný pastýř u Klobuk – největší starobylý menhir u nás

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir vztyčený v pravěku, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice Příroda

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci – megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Kamenný kruh Klentnice – klentnické menhiry Životní styl

Kamenný kruh Klentnice – klentnické menhiry

Uměle vybudovaný kamenný kruh nedaleko obce Klentnice v oboře okolo vrchu Smrtihlav zde stojí už od roku 2005.

Průhonický Stonehenge Příroda

Průhonický Stonehenge

Dendrologická zahrada v Průhonicích skrývá nejedna tajemství. Jedním z nich je i místní "Stonehenge".

Vstišské kamenné spirály Příroda

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče Příroda

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče

Chcete-li vidět Stonehenge, nemusíte zrovna cestovat až do Anglie, kde se tato jedna z nejslavnějších megalitických památek nachází. I v Čechách se dají podobné stavby vidět. Jednou z nich jsou novodobé menhiry u Těšovic nedaleko Kolovče.

Kamenný kruh Nemějice Zážitky

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.

Zichovecký kromlech Příroda

Zichovecký kromlech

Replika prehistorického kamenného kruhu (kromlechu) byla postavena v roce 2010. Kromlech je tvořen 13 kameny z kamenolomů Družec, Merunice a Malé Žernoseky.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě Příroda

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Menhiry kolem Kutné Hory Příroda

Menhiry kolem Kutné Hory

Menhiry kolem Kutné Hory byly postaveny během roků 2012-13 kutnohorskými nadšenci a s pomocí odborníků, kteří se věnují obnovování energetických bodů v krajině. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a postupně k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích.

Kamenný kruh u Kutné Hory Zážitky

Kamenný kruh u Kutné Hory

Mohutný třímetrový menhir s kamenným kruhem stojí nad Kutnou Horou v části Kaňk od roku 2012.

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku Příroda

Menhir Měsíční kámen u šumavského Javorníku

Zvláštní skoro dvoumetrový šedozelený balvan najdete na okraji Javornické hornatiny nedaleko obce Zkulín v Pošumaví, nedaleko Javorníku s Klostermannovou rozhlednou. Vede k němu naučná stezka Měsíční kámen.

Menhiry Troja Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Volarské menhiry Příroda

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina Zážitky

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Menhir a betonové křeslo u Mořinky Příroda

Menhir a betonové křeslo u Mořinky

Třímetrový vápencový menhir byl na kopec nad středočeskou obcí Mořinka umístěn dne 31. prosince roku 1999 skupinou nadšenců, v čele s akademickým sochařem Petrem Váňou. Jedná se o pseudomenhir z kamene vysokého asi 3 metry a 5 tun těžkého.

Javorová skála v Čertově hrbatině Příroda

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě Příroda

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

Rozhledna Dymník u Rumburka Příroda

Rozhledna Dymník u Rumburka

Zalesněný čedičový vrcholek Dymník (516 m. n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka zdobí patnáctimetrová rozhledna z kamene a cihel.

Kamenný kruh Semeno života pod Jestřebími horami Životní styl

Kamenný kruh Semeno života pod Jestřebími horami

Pod vrcholem Turov u Jiráskovy chaty se nachází kamenný kruh, nazvaný Semeno života. Nyní je bohužel kruh oplocený a není volně přístupný.

Nejmenší menhir v ČR v Polesí Kultura

Nejmenší menhir v ČR v Polesí

Navštivte novodobé poutní místo s kamenným menhirem, které zve nejen k příjemné procházce, ale i k zamyšlení a radosti ze života.

Úvalské menhiry Příroda

Úvalské menhiry

Kamenná spirála tvořena mlatovou cestou vedoucí od vstupu k centrálnímu prostoru se stojícími kameny připomínající Stonehenge. Tato spirála je napojena na stávající lesní cestu.

Kounovské kamenné řady Příroda

Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Záhadné menhiry v Říčkách Památky

Záhadné menhiry v Říčkách

Pokud máte rádi tajemno, zastavte se u menhirů nad obcí Říčky v Orlických horách, kde se tyčí dva až pět metrů vysoké křemencové kvádry. Nikdo neví, kdo je sem umístil, podle německého tisku tu stávaly už mezi válkami.

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle Příroda

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle

Jeden z největších menhirů v ČR u vsi Drahomyšle, tvořený křemitým pískovcem a slepencem. Vypráví se o něm, že je chráněn záhadnou silou.

Menhir Baba u Slavětína Příroda

Menhir Baba u Slavětína

Tento menhir je vysoký 2 metry a stojí v blízkosti obce Slavětín, 6 km východně od Loun.

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech Památky

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.

Hrachovské menhiry Příroda

Hrachovské menhiry

V lese mezi obcemi Hrachov, Hojšín a Drážkov se nachází uskupení menších menhirů, nesoucí označení Hrachovské menhiry. Už sama cesta k nim je však dobrodružstvím, neboť k nim nevede žádná značka.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj

Most zve na Mostecké slavnosti

Mostecké slavnosti na konci léta se 13. a 14. září 2024 konají v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Nejvýznamnější slavnosti města jsou doplněny o bohatý kulturní program a stánkový prodej. V průběhu slavností zahrají například Chinaski, Wohnout, Tři Sestry, Divokej Bill, Petra Janů, Dalibor Janda nebo Tomáš Klus. Kromě koncertů se příchozí mohou těšit také na zábavné atrakce, soutěže, atrakce z BagrParku, vyhlídkové lety a mnoho dalšího.
11. září 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Pamětní síň Emila Filly otevřena – na zámku v Peruci si prohlédnete ojedinělá malířova díla

Milovníci výtvarného umění jsou zváni do zámku v Peruci, který se po dlouhé generální rekonstrukci otevírá veřejnosti. Velkých změn doznala Pamětní síň Emila Filly v jižním křídle zámku, kde vznikla moderní galerie tohoto kubustického malíře, který na zdejším zámku mezi lety 1947 až 1952 bydlel a měl zde svůj ateliér, kde tvořil. Výstava nazvaná Orel rozsápe orla představuje především pozdní Fillova díla a ukázky z jeho sbírky čínského umění. Výstavu doplňují také fotografie Josefa Sudka, kterého pojilo s Fillou přátelství.
10. září 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj

Nenechte si ujít podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech – pro rok 2024 zrušeno

Oblíbený podzimní veletrh Zahrada Čech, který patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na severu Čech, vstupuje letos do svého 48. ročníku. Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody letos trvá 6 dní – od 13. do 18. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.
9. září 2024 15:00
Životní styl, Ústecký kraj

Užijte si odpočinek v duchu Sissi v Lázních Teplice v Čechách

Nevíte kam vyrazit za odpočinkem? V Lázních Teplice v Čechách nabízí pohodovou dovolenou, a to ne ledajakou, ale přímo lázeňskou i císařskou! Je toho mnoho, co spojuje císařovnu Alžbětu, známou jako Sissi, s teplickými lázněmi. Sissi Teplice navštívila a požívala tady termálních koupelí. Dokonce ještě za doby monarchie byl nově postavený lázeňský dům pojmenován jako Lázně císařovny Alžběty. Sepjetí s někdejší první ženou rakousko-uherské říše připomíná 7 zastavení s císařovnou Sissi. Dokonalou relaxaci vám nabídnou Císařské lázně Teplice, kde najdete vše pod jednou střechou.
8. září 2024 12:00
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj