Úvod > Aktuality > Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Vydáno 15. prosince 2017 Životní styl
K originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury to máte kapku z ruky, ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat pozdrav s hádankou: víte, kde to je?
Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních vánočních a novoročních vycházek. Leží většinou ve volné krajině, kam bez obavy můžete vyrazit i se psy – a jediní lidé, které případně potkáte, budou pátrači po místech úniku a klidu jako vy.
 

Kamenná hvězda a další

V tipech na výlety kolem Rumburku se většinou objevuje rozhledna na vrchu Dymník. Kousek pod ním ze země vyrůstá a ční k nebi dvaadvacet štíhlých obelisků postavených do tvaru hvězdy; jeden, postávající opodál, se nazývá poutník. To je Strom života či Kamenná hvězda, neobvyklé kamenné dílo, propojené chodníčky a využívající symboliku kabaly a geometrie. I kdybyste patřili k těm, kteří prastaré symboly s řadou významů a jejich duchovní sílu neocení, jisté je, že tu vzniklo zajímavé výletní místo; z Rumburku vás téměř až k němu dovede naučná stezka Dymník. Navíc tu našly nové smysluplné využití více než sto let staré žulové kameny, objevené při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou.

Největší novodobou repliku megalitické stavby najdete v Resortu Svatá Kateřina u Počátek na Vysočině. Kruh tvoří třiatřicet kamenů a má obvod 108 metrů; to, že jím prochází rozvodí Černého a Středozemního moře, je jen bonus navíc. Vás by mohlo zajímat, že je to ideální prostor k meditaci a načerpání blahodárné energie, ostatně jako celý resort uprostřed lesů.

Podobnou raritou jsou kamenné artefakty u Srbic. Na samém počátku tu byl vztyčen žulový monolit coby součást projektu studentů a absolventů ateliéru Socha a prostor profesora Jiřího Beránka. K němu se postupně připojovala další kamenná díla, od menhirů a kamenných kruhů přes rozrůstající se geopark s jezírkem a umělou jeskyní až po malou repliku Stonehenge. Mimochodem, každá stavba tu má svůj význam. Víte například, že kameny připomínající Stonehenge prý jsou z jedné strany bránou do pekla a z druhé strany do nebe?
 

Kamenné kruhy

Dalším jedinečným místem je kamenný kruh kolem menhiru u Kutné Hory, který vybudovalo místní občanské sdružení Denemark. Každý z kamenů připomíná památné místo v okolí, od Santiniho katedrály Nanebevzetí Panny Marie a kostela Všech svatých na hřbitově v Sedlci až po kostel sv. Petra a PavlaČáslavi. Vedle kamenného kruhu najdete plochý obelisk, vybízející k relaxaci a meditaci, navíc z celého místa se otvírají pěkné výhledy na město a okolí. Na kruh navazuje řada menhirů, pomyslně mířící rovnou linkou přesně k Pražskému hradu.

Ani tím ale přehlídka kamenných zvláštností nekončí: další kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice na úpatí hory Tábor (a ani tady nechybí informační panel s radami, jak s kameny a jejich energií pracovat), pátrače po kuriozitách přitahují i obří vztyčené kameny u Říček v Orlických horách. K nejznámějším lokalitám patří kruh z obřích kamenů u jihočeských Holašovic, vytyčený podle odborných rad psychotronika a spisovatele Pavla Kozáka. Všechny kameny pocházejí z blízkého okolí, navíc z vyvýšeného místa u kamenného kruhu je podobně jako jinde pěkný výhled do okolní krajiny – a dokonce odtud uvidíte i známý zámek Hluboká.
 

Stonehenge téměř originální

Máte pocit, že jsme slibovali Stonehenge a nabídli všelicos, jen ne nic, co by připomínalo originál? I pro vás máme řešení: jeďte do Strakonic! Na prostranství u Ellerovy ulice na nábřeží řeky Otavy si prohlédnete model Stonehenge v původních rozměrech. Sloupy i překlad sice jsou z betonu, ale fungují jako pravé – experimentální archeolog a strakonický rodák Pavel Pavel si na nich navíc osobně ověřil teorie o využití lidské síly pro pohyb, zdvih a usazování mnohatunových bloků. Před několika lety přibyly k bráně další kameny, díky nimž má nyní brána k podobě skutečného Stonehenge ještě blíž než dřív.
 
Kamenná Hvězda života - Rumburské Stonehenge

Kamenná Hvězda života - Rumburské Stonehenge

Asi dva kilometry jihozápadně od Rumburku se nachází v nadmořské výšce 516 metrů zalesněný čedičový kopec Dymník, na kterém stojí 22 štíhlých žulových kamenů.

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Pravěký skanzen Altamira v Kosmonosech

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Replika Stonehenge ve Strakonicích

Strakonický rodák ing. Pavel Pavel zanechal svému městu pěknou památku. Postavil na nábřeží repliku jedné brány ze Stonehenge. Oproti originálu je model z betonu, ale může se pyšnit stejnou velikostí.

Naučná stezka Dymník

Naučná stezka Dymník

Poznat přírodní krásy a zákoutí blízkého okolí centra Šluknovského výběžku - města Rumburk v Ústeckém kraji můžete na trase Naučné stezky Dymník. Trasa naučné stezky v délce více než 4 kilometry tvoří přirozený vycházkový okruh, který začíná a končí u rumburského letního koupaliště.

Rozhledna Dymník u Rumburka

Rozhledna Dymník u Rumburka

Zalesněný čedičový vrcholek Dymník (516 m. n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka zdobí patnáctimetrová rozhledna z kamene a cihel.

Expozice Kounovské kamenné řady

Expozice Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh Druidů v Resortu Svatá Kateřina

Kamenný kruh je novodobou replikou megalitické stavby. Byl postaven v roce 2014 jako největší kromlech v České republice. Jeho účelem je pomoci lidem v jejich duchovním vývoji a zlepšení zdraví.

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř - největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Skalní útvar Ďáblova prdel v České Kanadě

Kuriozní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno.

Záhadné menhiry v Říčkách

Záhadné menhiry v Říčkách

Pokud máte rádi tajemno, zastavte se u menhirů nad obcí Říčky v Orlických horách, kde se tyčí dva až pět metrů vysoké křemencové kvádry. Nikdo neví, kdo je sem umístil, podle německého tisku tu stávaly už mezi válkami.

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Kamenný stůl u Kunějova v České Kanadě

Neobyčejný skalní útvar v podobě kulatého stolu naleznete v lesích poblíž žluté značky vedoucí z Kunějova do Kunějovských samot a dále ke Kačleřskému rybníku. Pravděpodobně se jedná o kamenný památník z předhistorické doby.

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče

České Stonehenge u Těšovic nedaleko Kolovče

Chcete-li vidět Stonehenge, nemusíte zrovna cestovat až do Anglie, kde se tato jedna z nejslavnějších megalitických památek nachází. I v Čechách se dají podobné stavby vidět. Jednou z nich jsou novodobé menhiry u Těšovic nedaleko Kolovče.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci - megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Další aktuality

12.9.
2019
Podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech se blíží

Podzimní zahradní veletrh Zahrada Čech se blíží

Severozápadní Čechy | Životní styl
19.6.
2019
Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Severozápadní Čechy | Životní styl
8.2.
2013
Svatba na zámku? V Děčíně žádný problém

Svatba na zámku? V Děčíně žádný problém

Severozápadní Čechy | Životní styl