Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Vltava – česká vodácká klasika
Reka Vlatava, autor: Libor Svácek
Letní sporty

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Nejdelší česká řeka je 430 km dlouhá, plocha jejího povodí činí 28 090 km2. Vltava má dvě pramenné větve, přičemž za hlavní z nich je považována tzv. Teplá Vltava, jež pramení na Šumavě, na východním úbočí Černé Hory, v nadmořské výšce 1 172 m n. m. Prvních několik kilometrů se říčka nazývá Černý potok, pod obcí Borová Lada pak přebírá název Teplá Vltava. Druhou pramennou větví je tzv. Studená Vltava, pramenící v Bavorsku a překračující české hranice u obce Haidmühle. Od soutoku Teplé a Studené Vltavy poblíž obce Chlum v Mrtvém luhu se řeka nazývá již jen Vltavou.

K větším přítokům Vltavy v průběhu celého jejího toku patří kromě mnoha menších říček a potoků mj. řeky Malše, Lužnice, Otava, Sázava, a Berounka. U města Mělník se Vltava v nadmořské výšce 156 m n. m. vlévá do Labe, jež po průtoku Německem ústí do Severního moře. Ačkoli je v místě soutoku Vltava mohutnější a její tok je proti Labi i delší, nese řeka dále jméno Labe.

Název řeky se vysvětluje odvozením z germánských slov wilth, jež znamená dravý či divoký a keltského slova awa, neboli voda resp. proud či řeka.
 

Informace pro vodáky

Vltava protéká ve vrchní části národním parkem Šumava, kde platí různá omezení (minimální limit vody, registrace plavidel, časový limit). Sjezd nejvrchnější části řeky Kvilda-Borová Lada je zakázán, od Nové Pece není plavba nijak omezována. K nejnavštěvovanější části patří splavný úsek pod Lipnem II z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou, kde je garantován minimální průtok po celý rok. Díky tomu je splavná pro kajaky, kanoe a rafty i v období sucha. Většina jezů má vorové propusti a jsou sjízdné.

Od Českých Budějovic do Mělníka je sjízdná pro motorové lodě a pachetnice. Fenoménem posledních let se na dolním toku stává tzv. Vltavská vodní cesta, která je zaměřena na plavby rekreačních plavidel a vede od Budějovic přes plavební komoru Hněvkovice na přehrady Orlík, Kamýk, Slapy a dále je možné plout do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Oblíbené vodácké úseky na Vltavě (pro kajaky, kanoe a rafty)
  • horní: Borová Lada – Polka: nepodléhá rezervačnímu systému, ale je možné jej splouvat pouze od 15. 3. do 31.5. mezi 8 a 18 hodinou. Obtížnost WW II-I (závisí na stavu vody, 8 km)
  • horní: Lenora – Polka – Soumarský most: nepodléhá rezervačnímu systému, splouvání pouze od 15. 3. do 31.5. mezi 8 a 18 hodinou. Obtížnost WW I – ZWC+ (18,5 km)
  • horní: Soumarský mostNová Pec: nutná registrace dle rezervačního systému NP Šumava. Splouvá se od 1. 5. do 31. 10. Trasa cca 26 km, řeka líně meandruje, rychlost plavby dle vodního stavu 5 – 7 hodin. Obtížnost ZWB – ZWA
  • střední: Lipno II – Boršov nad Vltavou, WW I (70 km, min. 4 dny plavby)
 

Výlet na vrchním toku: Soumarský Most – Nová Pec (zvládnou i začátečníci)

Jednodenní výlet na vrchním toku Soumarský Most – Nová Pec, kde Teplá Vltava protéká panenskou šumavskou přírodou, společnost vám budou dělat ledňáčci a vysoké břehy řeky na jaře lemují voňavé květy lučních rostlin.

Vltava poklidně protéká krajinou, písečné podloží zaručuje magickou průzračnost vody. Z lodi nelze však vystupovat kdekoliv, pouze na speciálních odpočinkových místech. Plavba vám potrvá cca 5-7 hodin a je vhodná pro začátečníky i rodiny s dětmi. Na tento úsek je však nutné se předem registrovat.
 

Nejoblíbenější úsek Vyšší Brod – Boršov: vodácké putování na několik dní (pro mírně pokročilé)

Krásné je i několika denní putování dolním tokem Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou, které se hodí pro začínající vodáky i pro zkušenější posádky. Na celé trase na vás čeká množství peřejí a jezů, krásné přírodní scenérie a bohatství památek (Vyšší Brod, Rožmberk, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Dívčí kámen).

Nevýhodou trasy je "letní přeplněnost", kdy se na jezech tvoří několika minutové fronty… Rychlost plavby záleží na stavu vody, počítejte cca 4 – 7 dní. Plavbu lze ukončit dříve, např. v Českém Krumlově (1 – 2 dny plavby).

Carmina Burana

Dvě strhující kantáty z roku 1937.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Carmina Burana

Dvě strhující kantáty z roku 1937.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Dinoexpedice 2023 – návrat dinosaurů do Českých Budějovic

Vládci druhohor se vracejí! Unikátní a ojedinělá výstava robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech se vrací na výstaviště do Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Škoda – automobily na plakátech a v prospektech (1945 – 2022)

Výstava prezentuje vývoj reklamy, propagace a grafiky zachycené na dobových originálech plakátů a tiskovin společnosti Škoda Auto z archivu milevského sběratele Martina Kupce, který se této činnosti věnuje již přes deset let.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Fritschova stezka údolím Vltavy

Stezka podél řeky Vltavy je pojmenovaná na počest Ing. Emanuela Fritsche (1874 – 1956), vrchního technického rady Československých státních drah, tehdejšího předsedy KČST Šumava a předsedy KČST České Budějovice, který se o její vybudování zasloužil.
Boršov nad Vltavou, Jihočeský kraj

Cyklostezka Planá – Boršov kolem Vltavy

Z Plané u Českých Budějovic se svezete pohodlně do Boršova nad Vltavou po stezce pro pěší a cyklisty, která se vine okolo Vltavy. Dál lze pokračovat až do Purkarce anebo naopak z Plané do Českých Budějovic.
Boršov nad Vltavou, Jihočeský kraj

Kolorádo freestyle areál

Kolorádo freestyle areál je nově vybudovaný areál pro freestylovou cyklistiku. Působí zde 1. freestylová škola na jihu Čech – Kolem dokola ČB. Nadšený cyklista se může zúčastnit pravidelných skupinových tréninků pod vedením trenéra nebo si zajezdit ve vybraných časech pro veřejnost.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Delfín – sportcentrum v Českých Budějovicích

Moderní sportcentrum pro všechny věkové kategorie, které je postaveno na profesionalitě a odbornosti. Být členem ve sportovním klubu může docela změnit váš život. Nabízíme aerobik, spinning, bowling, squash, wallyball a fitness.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pekárna Chleba se solí

Pekárna, ve kterém se peče chleba, jak má být. Chleba pouze ze základních surovin jakou jsou mouka, voda a sůl.
Včelná, Jihočeský kraj

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Penzion U Rudolfa v Českých Budějovicích

Penzion U Rudolfa nabízí komfortní a přesto dostupné ubytování v Českých Budějovicích. Penzion se nachází v klidné lokalitě Českách Budějovic, centrum města je vzdáleno cca 15 až 20 min. chůzí a zastávka MHD je v dosahu 2 min. Penzion disponuje 3 pokoji, jež jsou vkusně zařízené, čisté a útulné.
České Budějovice, Jihočeský kraj