!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Vltava - česká vodácká klasika

Vltava - česká vodácká klasika

Letní sporty
Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Vltava protéká ve vrchní části národním parkem Šumava, kde platí různá omezení (minimální limit vody, registrace plavidel, časový limit). Sjezd nejvrchnější části řeky Kvilda-Borová Lada je zakázán, od Nové Pece není plavba nijak omezována. K nejnavštěvovanější části patří splavný úsek pod Lipnem II z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou, kde je garantován minimální průtok po celý rok. Díky tomu je splavná i v období sucha. Většina jezů má vorové propusti a jsou sjízdné. 
 
Doporučujeme jednodenní výlet na vrchním toku Soumarský Most – Nová Pec, kde Teplá Vltava protéká panenskou šumavskou přírodou, společnost vám budou dělat ledňáčci a vysoké břehy řeky na jaře lemují voňavé květy lučních rostlin. Vltava poklidně protéká krajinou, písečné podloží zaručuje magickou průzračnost vody. Z lodi nelze však vystupovat kdekoliv, pouze na speciálních odpočinkových místech. Plavba vám potrvá cca 5-6 hodin a je vhodná pro začátečníky i rodiny s dětmi. Na tento úsek je však nutné se předem registrovat.

Krásné je i několika denní putování dolním tokem Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou, které se hodí pro začínající vodáky i pro zkušenější posádky. Na celé trase na vás čeká množství peřejí a jezů, krásné přírodní scenérie a bohatství památek (Vyšší Brod, Rožmberk, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Dívčí kámen). Nevýhodou trasy je "letní přeplněnost", kdy se na jezech tvoří několika minutové fronty… Rychlost plavby záleží na stavu vody, počítejte cca 4-7 dní. Plavbu lze ukončit dříve, např. v Českém Krumlově.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí