Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole
#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

  • Vydáno1. dubna 2021
Lákají vás dálkové treky, máte rádi Šumavu a rádi byste ji poznali z obou stran hranice? Vyzkoušejte Zlatou stezku: kdysi po ní putovaly karavany se solí, dnes se vám budou hodit spíš krokoměry, chytré telefony, trekové hole a solidní outdoorové vybavení. Čeká vás totiž pořádná divočina!
Od středověku spojovala Čechy s Podunajím historická Zlatá stezka, která dostala jméno podle bohatství, jež přinášela. Systém tras se ustálil v podobě tří hlavních větví: prachatické, vimperské a kašperskohorské. Vydejte se i dnes po stopách těchto historických stezek.
Dvě města, která díky Zlaté stezce vyrostla do krásy a zbohatla: české Prachatice a německý Pasov
 
Prachatice
Pasov
Hned na začátku si ve Zlatých stezkách musíme udělat jasno. Starší Zlatá stezka, která se proplétala Šumavou a spojovala Čechy s Podunajím, ve středověku patřila k nejvýznamnějším obchodním trasám Evropy. Neproudilo po ní jen zboží, ale také myšlenky, kultura a lidé, kteří postupně osídlili nehostinné pohraničí. Vznikla na ní řada vesnic a měst, namátkou Waldkirchen, Pasov, Volary nebo Prachatice.

Ačkoli leckde můžete narazit na staré úvozové cesty, kameny a další dobové artefakty, fandy dálkových pěších tras bude mnohem víc zajímat novější Zlatá stezka, mezinárodní pěší trasa, která vznikla v rámci projektu Interreg. Na našem území měří 285 kilometrů (z toho 203 km na Plzeňsku a v Českém lese, 86 km v jižních Čechách), zdolává převýšení zhruba sedm a půl tisíce výškových metrů a přírodní krásy Šumavy a Českého lesa si na ní užijete plnými hrstmi. Do seriálu #světovéČesko zapadá s elegantní přesností: stejně se jmenuje u německých sousedů i u nás, je součástí rozsáhlé sítě historických stezek s celkovou délkou 631 km a milovníkům dálkových tras umožní poznat českou i německou stranu Šumavy.
 

Zlatá stezka aneb sůl nad zlatoVraťme se na chvíli na nejstarší Zlatou stezku. O její oblibě vypovídá dobová statistika: v 16. století Prachaticemi procházelo až 1200 soumarských koní týdně, ročně sem doputovaly více než tři miliony litrů soli a provoz na stezce regulovaly speciální soumarské řády.

Zlatá stezka měla spousty dalších jmen: říkávalo se jí pasovská nebo prachatická, česká nebo solná. Název Zlatá se objevil až počátkem 16. století a vycházel z mimořádně úspěšného a výnosného obchodu. Nejcennější přepravovanou komoditou byla sůl, když ale roku 1706 Habsburkové patentem císaře Josefa I. zakázali dovoz jiné než rakouské soli, provoz na Zlaté stezce začal slábnout a počátkem 18. století zcela zanikl.
 

Tři zlaté trasy

Ani tahle Zlatá stezka nebyla jediná, větvila se totiž do tří tras, prachatické, vimperské a kašperskohorské. Jejich společným východištěm byl Pasov. Prachatická Zlatá stezka vedla přes Waldkirchen, České Žleby, Soumarský most, Volary a kolem hradu Hus co nejpřímější cestou do 70 km vzdálených Prachatic.

Vimperská Zlatá stezka byla starší a na její ochranu byly vybudovány tři hrady, Vimperk, Kunžvart a na německé straně hrad Wolfstein, u něhož později vzniklo město Freyung. Trasu vimperské stezky využila císařská silnice, zřízená na základě silničního patentu Marie Terezie z roku 1756, která se jako hlavní spojnice Bavorska se středními Čechami (silnice I/4) využívá dodnes.
Nejmladší trasou Zlaté stezky je Kašperskohorská, která vedla z Kašperských Hor přes Horskou Kvildu, Kvildu a Freyung dál do Pasova.

Se solnou Zlatou stezkou se můžete seznámit v několika muzeích, a to ve Vimperku, v Muzeu Zlaté stezky v Prachaticích a ve Volarském muzeu.
 

Nová Zlatá stezka: stovky kilometrů, stovky zajímavostíPěší trasy novější Zlaté stezky na našem území vedou po značených cestách Klubu českých turistů a jsou vybaveny logem stezky, informačními tabulemi a odpočinkovými místy. Trasa začíná na hraničním přechodu Mlaka / Bischofsreut a po historické trase staré obchodní cesty se solí vede územím Národního parku Šumava přes České Žleby, Stožecká luka a vesničku Dobrá do horského městečka Volary s typickými roubenými domy. Dál Zlatá stezka míří přes Libínské sedlo a kolem rozhledny Libín do Prachatic, odkud pokračuje přes Husinec do Vimperka a dál na západ přes Zdíkov a Stachy do Kašperských Hor. Na trase vás dál čekají Hartmanice, Dobrá Voda, Javorná a Nýrsko. Za ním Zlatá stezka zvolna opouští Šumavu a přechází do Českého lesa a na Chodsko. Navštívíte Kdyni, Domažlice, Klenčí pod Čerchovem i Postřekov, v podhůří Českého lesa prochází Poběžovicemi a Bělou nad Radbuzou. Odtud Zlatá stezka zamíří do Přimdy se zříceninou stejnojmenného strážního hradu a pokračuje přes Tachov do Chodové Plané. Cestou objevíte spousty zajímavých míst, namátkou Windischgrätzovu jízdárnu ve Světcích, zříceninu hradu Starý Herštejn, holašovické Stonehenge anebo Kohoutí kříž u Úbislavi.
 

Goldener Steig anebo po Zlaté stezce k sousedům

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Volary

Volary

Podobně jako nedaleké Prachatice i šumavské horské město Volary vzniklo jako osada na Zlaté stezce, vedoucí z Čech do Bavorska. Místní kuriozitou jsou rozlehlé roubené domy alpského stylu s vyřezávanými pavláčkami a nízkými sedlovými střechami; v jednom z nich sídlí městské muzeum.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice na jihu Čech

Řeka Blanice (šumavská) pramení 10 kilometrů východně od Volar v 960 metrech nad mořem. Má velký spád a v jarním období sbírá velké množství vod. V minulosti se zde plavila polena dříví, rýžovalo se zlato a lovily se tu perlorodky.

Zřícenina hradu Hus

Zřícenina hradu Hus

Zbytky hradu Hus stojí na strmém ostrohu nad řekou Blanicí ve svahu Panského vrchu (835 m) asi 8 km jihozápadně od Prachatic. Nejstarší písemná zpráva o hradu pochází z roku 1341, kdy král Jan Lucemburský zde povolil vystavět hrad na ochranu nově zakládaných vsí na odlesněné půdě.

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Otavská cyklistická stezka: z Modravy přes Sušici a Strakonice na Zvíkov

Jihočeská část otavské cyklostezky začíná na Modravě a dále pak vede podél řeky Vydry a Otavy, přes Hartmanice, Sušici, Katovice, Strakonice, Písek a Vráž až do Zvíkovského podhradí. Délka celé trasy je 166 km.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Muzeum Zlaté stezky v Prachaticích

Muzeum Zlaté stezky v Prachaticích

Přijďte si prohlédnout historii slavné Zlaté stezky do zajímavé expozice prachatického muzea a pochopíte pravý smysl pohádky "Sůl nad zlato". Právě tady ožívá dávný příběh této dávné solné stezky.

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Přechod Modrý sloup na Šumavě – místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasi turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Další aktuality

14.10.
2021
Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
11.10.
2021
Objevte Toulavu ze sedla kola

Objevte Toulavu ze sedla kola

Jižní Čechy | Letní sporty