Úvod > Aktuality > Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století
Památky

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Poslechněte si audio verzi článku
Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.
V dubnu 1975 se v Praze otevřel obchodní dům Máj. Vyrostl na rohu Národní a Spálené, na místě zbořeného novogotického Šlikovského paláce podle návrhu architektů Johna Eislera, Miroslava Masáka a Martina Rajniše. Původně se jmenoval Prior 02, ve stejném roce se totiž otvíral i obchodní dům Kotva. Totalitní režim sice číslici vnímal jako urážku dělnické třídy, ale naopak proti vůli architektů prosadil, aby byla na vrcholu stavby umístěna rudá pěticípá hvězda. Kulaté narozeniny sice Máj slaví až v roce 2025, ale po rozsáhlé rekonstrukci se otevírá už o rok dřív.
 
Obchodní dům Máj v Praze v 70. letech
Obchodní dům Máj po rekonstrukci

Praha: obchodní dům Máj

Chodíte kolem obchodního domu Máj denně do práce a zpět? Pak vás potěší jeho výrazná proměna. Po dohodě s památkáři si sice památkově chráněná budova zachová původní vzhled, ale změní se její vnější plášť i technologie. Z celkem jedenácti podlaží se jich pro veřejnost otevře devět a na ploše bezmála 17 000 metrů čtverečních se spojí obchody, gastro i zábavní park. V přízemí zůstane supermarket Tesco, první patro bude patřit retailovým obchodům, druhé patro nabídne food court. V dalších patrech počítá se zábavou pro všechny věkové kategorie, v osmém patře pak najdete terasu s výhledem na Prahu, která dosud nikdy nebyla přístupná veřejnosti.
 

Praha: obchodní dům Kotva

Zatímco v Máji bude v roce 2024 hotovo, ikonický obchodní dům Kotva na pražském náměstí Republiky, kdysi největší obchodní dům v Československu, velké změny teprve čekají. V roce 2024 začíná rekonstrukce, která se chystala několik let a zapadá do koncepční studie Hradebního korza, řešícího budoucí podobu ulic na místech někdejších hradeb Starého Města od Národní třídy přes ulice 28. října, Na Příkopě a náměstí Republiky až po Revoluční.

Je na čase: obchodní dům s prodejní plochou přes dvacet dva tisíc metrů čtverečních se slavnostně otvíral už v roce 1975. Po rekonstrukci v Kotvě sice nebude tolik obchodů a přibude kanceláří, ale občanská vybavenost včetně prodejny potravin zůstane. Oblíbené Retro muzeum Praha, které mapuje design, trendy i běžný život v Československu v 70. a 80. letech, ale budete muset v Praze 1 hledat na jiné adrese.
 

Praha a nejstarší obchodní dům u Nováků

Historie moderních obchodních domů se začala psát ve Vodičkově ulici v Praze, v blízkosti Václavského náměstí. V letech 1902–1903 tam podle návrhu architekta Osvalda Polívky vznikl palác U Nováků, první pražský obchodní dům, vybudovaný podle soudobých obchodních domů v Paříži, Miláně a dalších evropských metropolích. Multifunkční secesní palác měl kromě hlavní budovy dalších šest křídel s pěti patry a rozsáhlý komplex dvoran a pasáží. Dnes slouží společně se sousedním palácem Lucerna a palácem Rokoko jako obchodně administrativní komplex.
 

Jaroměř: muzeum v obchodu a obchod v muzeu

Jen o pár let starší než pražský palác U Nováků je Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, který v roce 1910 navrhl známý architekt Josef Gočár. Místní podnikatel Josef Wenke (1868–1929) si přál moderní budovu s velkými prosklenými plochami, aby z ulice bylo dobře vidět na vystavené zboží. V Jaroměři tak vznikl první obchodní dům u nás s prosklenou dolní částí fasády. Za okny v tenkých rámech jsou prostorné a dobře osvětlené místnosti, laděné v elegantních tónech černé, bílé a hnědé s jemným geometrickým dekorem. Přízemí a patro propojuje podobně jako později v Bílé labuti velký světlík, z ochozu v patře tedy mohli návštěvníci pozorovat provoz v přízemí. V opačném směru se naopak otvírá výhled na kazetový strop s lustry. Wenkeův obchodní dům si můžete prohlédnout i nyní, stal se totiž raritou mezi obchodními domy i muzejními institucemi. Sídlí v něm Městské muzeum, expozice se věnují historii Jaroměře i mezinárodní obchodní činnosti rodiny Wenkeových. Firma, která měla v dobách své největší slávy pobočky v Hradci Králové, v Trutnově a v Praze, se zabývala poměrně exotickým artiklem: specializovala se totiž na „mušlové zboží“, tedy všechno, co se dalo zdobit mušličkami – od krabiček a rámečků přes obrazy a papírenské zboží až po boty a šperky. K největšímu rozmachu ji přivedl právě Josef Wenke, který dokonce za první světové války zastával úřad jaroměřského starosty.


 

Opava: Obchodní dům Breda

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda v Opavě, postavený v letech 1928–1930 podle projektu architekta Leopolda Bauera. Sedmipodlažní obchodní dům firmy Breda & Weinstein vyrostl během pouhých 14 měsíců, a šlo o vůbec první moderní obchodní dům v Československu, inspirovaný soudobou americkou architekturou. Nejzajímavější část budovy představuje přízemí a schodiště do prvního patra, hala je zakončená nádhernou prosklenou kopulí. Vyhlášené zde bývaly vánoční prodeje, které měly pod kopulí v hlavním sále neopakovatelnou atmosféru. Dům si prošel bohatou historií, roku 2004 vyhořel, poté proběhla jeho rekonstrukce a v roce 2012 se veřejnosti na dlouhou dobu uzavřel a začal chátrat. V roce 2021 se ale Opavané složili na opravu střechy, kterou dovnitř zatékalo, a koncem roku 2022 památkově chráněnou budovu koupilo město Opava a v roce 2023 začala jeho rekonstrukce.



 

Zlín: Baťův obchodní dům

Ve Zlíně najdete Obchodní dům, který vznikl už za baťovské éry a v letech 2017–2018 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, která mu vrátila původní podobu. Trvala šestnáct měsíců, tedy přibližně stejně dlouho, jako se kdysi stavěl. Postavila jej firma Baťa podle projektu Baťova dvorního architekta Františka Lydie Gahury jako jednu z prvních budov na tehdy novém náměstí Práce; dnes mu společnost dělá o pár let starší obchodní dům zvaný Tržnice, Velké kino a Hotel Moskva. Ačkoli se leckde uvádí, že první eskalátory v Československu se objevily v roce 1939 v pražském obchodním domě Bílá labuť, není to pravda: už v roce 1934 po nich jezdili návštěvníci tehdy tři roky starého obchodního domu ve Zlíně. Ve třicátých letech byl obchodní dům architektonickou chloubou města a i jeho nová podoba se blíží původnímu baťovskému projektu, podobně jako nedaleký Památník Tomáše Bati.
 

Liberec: obchodní dům Brouk a Babka

Jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa je obchodní dům Brouk + BabkaLiberci. Šestipodlažní budovu nechala na místě bývalého hostince Zur Sandwirt podle projektu Jana Gillara vystavět v letech 1935–1936 stejnojmenná obchodní společnost, a to v rámci budování široké sítě svých obchodů, takzvaných broukáren. Obchodní dům Brouk + Babka, který v době svého vzniku razil nejmodernější obchodní trendy, je od roku 1958 zapsaný v seznamu kulturních památek.
 

Praha: obchodní dům Bílá labuť

Když byla v roce 1939 otevřena Bílá labuťPraze na Poříčí, šlo o největší a nejmodernější obchodní dům v Československu. Vybudoval jej pražský podnikatel Jaroslav Brouk, spolumajitel známé společnosti Brouk a Babka, která provozovala celou síť obchodních domů, například v Liberci či Ostravě. Funkcionalistická Bílá labuť postavená podle plánů architektů Josefa Kitricha a Josefa Hrubého je ale všechny předčila: podobně jako ve Zlíně tu byly schody jezdící z přízemí do prvního patra, prostory vybavené podlahovým vytápěním, klimatizací a osobními rychlovýtahy, jednotlivá oddělení propojovala potrubní pošta a hlavní průčelí s rozměry 30 x 18 metrů představovalo ve své době největší zasklenou plochu ve střední Evropě.

Pražanům se líbila také osm metrů vysoká neonová labuť, otáčející se na střeše budovy. Slavné světelné logo je patrně nejstarším stále funkčním neonem u nás. Bonusem navíc prý byli usměvaví zaměstnanci: není divu, když v polední pauze mohli využívat terasu s lehátky a slunečníky na střešní terase. Dodejme, že na otevření supermoderního obchodního paláce se Pražané velmi těšili, avšak došlo k němu ve velmi smutných časech – pouhé tři dny po začátku německé okupace, dne 18. března 1939. Prvními zákazníky tak byli zejména vojáci Wehrmachtu, kteří využívali výhodného kurzu říšské marky vůči koruně…
 

Filmová Zlatá labuť

Na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který se natáčel právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť, navázal seriál Zlatá labuť. Výpravný dobový seriál TV Nova jeho tvůrci zasadili do prostředí obchodního domu éry Protektorátu Čechy a Morava, natáčel se ale ve velkolepých kulisách v ateliérech v pražských Kbelích. Seriál ve třech sériích vypráví osudy lidí spjatých s obchodním domem podobného jména, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy, a to od rodiny bohatých podnikatelů a majitelů přes personál a prodavačky až po poslíčky a uklízečky. V režii Bisera A. Arichteva, Braňo Holička a Petra Nikolaeva si zahráli Daniela Kolářová, Petr Kostka, Marta Dancingerová, Beáta Kaňoková, Simona Lewandovská, Kristýna Ryška, Adam Vacula, Robert Mikluš, Tomáš Töpfer a další skvělí herci. Zlatá labuť se divákům představila na premiéře 26. ledna 2023 v pražské Lucerně.
Banky, pojišťovny a obchodní domy: 10 tipů na galerie a muzea v budovách postavených k jinému účelu

Banky, pojišťovny a obchodní domy: 10 tipů na galerie a muzea v budovách postavených k jinému účelu

Některé honosné budovy ve stylu neoklasicismu, secese i funkcionalismu, které byly postaveny původně jako pojišťovny, banky anebo obchodní domy dnes slouží jako sídla galerií a muzeí. Není jich mnoho, avšak i to zajímavější může být jejich návštěva. A naopak – některá místa jsou se svým nynějším účelem již tak spjatá, že byste jejich původní záměr neuhodli… Tak například, víte, že Veletržní palác býval sídlem podniků zahraničního obchodu anebo že muzeum v Železném Brodě je vlastně městskou spořitelnou? Další podobné tipy vám přináší portál Kudy z nudy.

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk a Babka v Liberci

Obchodní dům Brouk + Babka je jednou z předních památek meziválečné funkcionalistické architektury Československa.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Chuť a design: nejkrásnější bistra a restaurace

Chuť a design: nejkrásnější bistra a restaurace

Hledáte bistro nebo restauraci, kde si pochutná nejenom váš jazyk a nos, ale i oči? Představíme vám čtrnáct podniků, v každém kraji jeden. Někde si majitelé a architekti dali záležet na moderním stylovém designu, jinde je to místo se srdcem na dlani, prodchnuté osobitou historií. Někde mají skvělou kávu, jinde si potrpí na dokonalé snídaně, vafle ve slaném i sladkém provedení nebo obložené bagely. Všechny hostince, kavárny, bistra a restaurace ale mají jedno společné: jsou to místa, kde se rádi zdržíte a nebude se vám chtít odejít.

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Co spojuje jména Beata Rajská, Hana Podolská, Josefina Bakošová, Oldřich Rosenbaum, Klára Nademlýnská či Blanka Matragi? Je to móda, styl odívání a šaty. Jak se lidé oblékali před sto lety? Kdo udával styl odívání za první republiky, kdo tehdy byl módní ikonou a jak se móda vyvíjela? A kdo světu módy kraluje dnes?

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Výlet do Zlína aneb jeden den s Baťou

Výlet do Zlína aneb jeden den s Baťou

Fenomén zvaný Baťa významným způsobem ovlivnil nejen životy mnoha lidí na východě Moravy, ale také v celé řadě zemí po celém světě. Připravili jsme pro vaši inspiraci několik tipů, jak ve Zlíně prožít „Den s Baťou“. Vydejte se na výlet městem, kde objevíte například prvorepublikový obchodní dům, čtvrť proslavenou !baťovskými" domky anebo legendární zlínský mrakodrap.

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody. Je místem mnoha kulturních akcí a setkávání.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Obchodní dům Kotva – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu. Od února 2024 je Kotva uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci. Ta by měla být hotova v roce 2026.

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž v Pardubicích

Machoňova pasáž byla postavena za první republiky v letech 1924 – 1925. Pasáž spojuje třídu Míru s Karlovinou a podle původního plánu na ni měla navázat tržnice s další pasáží. V roce 2013 prošla zásadní rekonstrukcí.

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Městská památková rezervace Praha

Městská památková rezervace Praha

Pražská památková rezervace patří k největším rezervacím světa. Vyhlášena byla v roce 1971 na území o rozloze 863 ha, kde se nachází 1322 památkových objektů všech architektonických stylů. Zahrnuje historické části Starého Města, Malé Strany, Hradčan a Pražského hradu, Nového Města a Vyšehradu.

Zlatý anděl na Smíchově

Zlatý anděl na Smíchově

Zvlněná skleněná věžovitá budova na pražském Smíchově, stojí na křižovatce Anděl nad stejnojmennou stanicí metra. Navrhl ji francouzský architekt Jean Nouvel a zdobí ji červené verše slavných básníků i vysoká postava černo-bílého anděla z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem.

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.

Obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě

Obchodní dům Ostravica-Textilia v Ostravě

Někdejší módní dům, otevřený roku 1930, patřil od počátku k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu a po dlouhá desetiletí představoval jednu z ostravských architektonických ikon. Od roku 2022 po letech chátrání byla zahájena jeho oprava.

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Pět přejmenovaných měst: znáte Muncifaj, Frývaldov, Baťov nebo Falknov?

Lavina změn v názvech ulic a náměstí se spustila začátkem 90. let po sametové revoluci, kdy se řada míst vrátila k původním názvům. Asi největší změna čekala obyvatele Zlína, jejichž město bylo v roce 1949 přejmenováno na Gottwaldov a právě před třiceti lety se konečně mohlo vrátit k původnímu názvu.

Obchodní dům Omega v Brně

Obchodní dům Omega v Brně

Palác Omega nahradil roku 2006 proluku po zbouraném Domě nábytku na náměstí Svobody v Brně. Obchodní centrum v moderním stylu je dílem architektonického studia Kuba & Pilař architekti. Stavba byla nominována na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award 2007.

Nákupní centrum DBK na Budějovické

Nákupní centrum DBK na Budějovické

Obchodní a nákupní centrum DBK (Dům bytové kultury) se nalézá v Praze 4 na Budějovické. Postaven byl v 60. a 70. let 20. století podle projektu Věry Machoninové. Dnes je chráněnou architektonickou památkou s mnoha zajímavými detaily.

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Architekt, který postavil Zlín: znáte stavby Františka Lýdie Gahury?

Architekt, který postavil Zlín: znáte stavby Františka Lýdie Gahury?

Podobnou úlohu jako Jože Plečnik pro prvorepublikovou Prahu a Josef Gočár pro Hradec Králové sehrál František Lýdie Gahura pro Zlín. Muž, který zažil město v době, kdy společnost Baťa byla na vrcholu prosperity a výrazně se podepsal na jeho podobě.

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

Dům historie Přešticka – Městské muzeum v Přešticích

V Městském muzeu v Přešticích nahlédnete do historie 19. a 20. století. Uvidíte zde zajímavý kupecký krám, stará řemesla a živnosti na Přešticku, funkční modely staročeského mlýna a mechanisy věžních hodin.

30 let od sametové revoluce: monstrózní stavby socialismu

30 let od sametové revoluce: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní a exotické klenoty, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran? Která je nejohavnější? A u které nezabralo oblíbené komunistické heslo „poručíme větru, dešti“?

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.

Hotel Ambassador Zlatá Husa

Hotel Ambassador Zlatá Husa

Pětihvězdičkový hotel Ambassador Zlatá Husa letos slaví své stoleté výročí od slavnostního otevření. Stylový interiér a prostorné pokoje vybavené dochovaných slohovým nábytkem vás okouzlí.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky