Úvod > Co chcete dělat? > Dům DRN na Národní třídě v Praze
Památky

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.
Na rohu ulic Národní a Mikulandské se dlouhá léta nacházelo parkoviště. Prázdné místo, které bylo svědkem příjezdu sovětských tanků v roce 1968 i policejního zásahu proti demonstrantům 17. listopadu 1989, se podařilo po více než padesáti letech opět zastavět. Nový dům již ve svém názvu DRN odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Svébytný přístup k památkové ochraně v centru města, důraz na kvalitu nově vzniklého veřejného prostoru nebo originální provedení interiérů s uměleckými intervencemi z něj dělá mimořádnou palácovou novostavbu 21. století.

Novostavba tvoří nároží a spojuje Paláce Dunaj z roku 1930 s barokním Schönkirchovským palácem. Obrys budovy sleduje uliční čáru a na výškové rozdíly svých sousedů reaguje ustupujícími patry lemovanými balkóny se zelení. Na uliční prostor navazuje dvoupodlažní obchodní parter. Čtyři podzemní podlaží ukrývají garáže a technické zázemí. Horní patra obsahují kanceláře, střecha slouží jako terasa. Pohledová železobetonová konstrukce je oživena vkládáním prvků (původní cihly, tašky, kameny, trámy), otisky starých a nových prvků (lana, stromky, různé bednění) a probarvením betonu.

Významným prvkem je pasáž a veřejný dvůr navazující na původní průjezd Schönkirchovským palácem. Dvůr by měl být v budoucnu propojen se sousední školou UMPRUM.

Provozovatel

SEBRE, a.s. (developer a manažer budovy)

Národní 135/14
110 00 Praha 1
Email:
info@sebre.cz
WWW:
https://www.sebre...
GPS:
50,081727 14,417332
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

0,5 hodiny