ÚvodCo chcete dělat?PamátkyDům DRN na Národní třídě v Praze
Památky

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.
Na rohu ulic Národní a Mikulandské se dlouhá léta nacházelo parkoviště. Prázdné místo, které bylo svědkem příjezdu sovětských tanků v roce 1968 i policejního zásahu proti demonstrantům 17. listopadu 1989, se podařilo po více než padesáti letech opět zastavět. Nový dům již ve svém názvu DRN odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Svébytný přístup k památkové ochraně v centru města, důraz na kvalitu nově vzniklého veřejného prostoru nebo originální provedení interiérů s uměleckými intervencemi z něj dělá mimořádnou palácovou novostavbu 21. století.

Novostavba tvoří nároží a spojuje Paláce Dunaj z roku 1930 s barokním Schönkirchovským palácem. Obrys budovy sleduje uliční čáru a na výškové rozdíly svých sousedů reaguje ustupujícími patry lemovanými balkóny se zelení. Na uliční prostor navazuje dvoupodlažní obchodní parter. Čtyři podzemní podlaží ukrývají garáže a technické zázemí. Horní patra obsahují kanceláře, střecha slouží jako terasa. Pohledová železobetonová konstrukce je oživena vkládáním prvků (původní cihly, tašky, kameny, trámy), otisky starých a nových prvků (lana, stromky, různé bednění) a probarvením betonu.

Významným prvkem je pasáž a veřejný dvůr navazující na původní průjezd Schönkirchovským palácem. Urbanistický koncept vychází z propojení a otevření dosud nepřístupných prostor. Architekt Fiala spojené domy před veřejností neuzavírá, naopak kolem parteru, který je převážně určen restauračním zařízením, přivádí návštěvníky jak z Národní třídy, tak z Mikulandské ulice na nádvoří, ze kterého bude v budoucnu možné projít až do sousední nové budovy UMPRUM. Dominantou nádvoří je Fialou navržený impozantní strom vyrobený pasířem Josef Ryšlavým ze zapečené nerezi. Ze stejného materiálu je vyrobena sekundární fasáda vizuálně spojující Schönkirchovský palác a DRN. Historický kontext se nejvíce propisuje ve zdobnosti novostavby zřetelně odkazující na zdobnost baroka. Odkazy na historii místa však také nacházíme na ochozech, kde na jaře dle návrhu zahradníka Jana Kocourka na krátký čas vykvete česká národní vlajka.

DRN v současné době slouží zejména jako sdílené kanceláře americké společnosti WeWork. V DRNu dále sídlí společnosti Nano Energies, TAKEDA, Galerie Zdeněk Sklenář, SEBRE či ateliér Fiala + Němec. V roce 2019 byl DRN prodán investiční společnosti KGAL Investment.
 

O stavbě DRN

Stanislav Fiala 
2012–2017  

 Polyfunkční dům v exponované poloze na nároží Národní třídy a Mikulandské ulice obsahující kanceláře, obchodní pasáž, restaurační provozy a galerie. Tři patra zaskleného průčelí střídají ve vyšších patrech horizontální pásy okolo celého korpusu budovy opatřené zelení. Květinová výzdoba na terasách z tulipánů v národních barvách formuje českou vlajku a zároveň reflektuje genia loci místa spojeného se studentskou revoltou 17. listopadu 1989. Skleněný plášť průčelí je chráněn mříží z ocelových prutů komponovaných v organickém rastru. Tím se dům přibližuje kontextu historických průčelí okolní zástavby. Stavba je zakončená terasovými zahradami s platany a zelení, orientovanými k pohledům na střešní krajinu a výhledy na Prahu

Provozovatel

SEBRE, a.s. (developer a manažer budovy)

Národní 135/14
110 00 Praha 1
Email:
info@sebre.cz
WWW:
https://www.sebre...
GPS:
50,081727 14,417332
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Aktuality

Korzo Národní – Den boje za svobodu a demokracii na Národní třídě 2024

Každý rok 17. listopadu zaplní Národní třídu program k oslavám Dne boje za svobodu a demokracii. Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu.
Praha 1, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Open Mic

Otevíráme naši scénu pro taláty, přijďte si to vyzkoušet na pódiu.
Praha, Praha

Maker Faire České Budějovice 2024

Už počtvrté se v Českých Budějovicích potkáme na světové přehlídce kreativity Maker Faire.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Fitness Vagon Praha

Moderní, středně velká posilovna v centru Prahy. Solárium, rotopedy, masáže, fitness bar, aerobic. Cvičení pro těhotné ženy a ženy po porodu. Aerobní zóna vybavená stroji Technogym.
Praha 1, Praha

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.
Praha 1, Praha

Rotunda Nalezení sv. Kříže – nejstarší pražská rotunda

V centru Starého Města se nachází nenápadná stavba – románská rotunda sv. Kříže, která byla postavena v údajném středu unikátního urbanistického kříže staré Prahy. Stavba byla vybudována dokonalou stavební technikou pravděpodobně v 11. století.
Praha 1, Praha

Taneční škola Salsa-Dance

Taneční škola Salsa-Dance nabízí kurzy salsy pro páry i jednotlivce, ze kterých si vybere opravdu každý. Přirozenou a nenásilnou formou si osvojíte ať už základy tohoto populárního tance, vypilujete nedostatky, či se naučíte taneční variace, kterými oslníte v tanečním klubu.
Praha 1, Praha

Reduta Jazz Club

Reduta Jazz Club je již od nepaměti legendárním místem, kde se snoubí skvělá hudba, neotřelá zábava a historie. Brzy po otevření se Reduta stala vyhledávaným podnikem všech milovníků jazzu a je tomu tak dodnes. Přijďte se i Vy nechat okouzlit jedinečnou atmosférou!
Praha 1, Praha

Divadlo Minaret

Divadlo Minaret je profesionálním činoherním divadlem pro děti. Hrají zde autorské činoherní pohádky pro děti, s písničkami od oblíbených hudebních autorů jakými jsou Petr Malásek, Vladimír Franz, Jarek Nohavica a další.
Praha 1, Praha

Černé Divadlo Image

Užijte si hru světel, černé divadlo, pantomimu i moderní tanec. Není divadlo jako divadlo. Černé divadlo je jiné, světlo je jiné a tma je jiná. Černá tma černého divadla je plná fantazie. Z tajemné a jakoby nekonečné hloubky černého kabinetu k vám přicházejí poetické obrazy.
Praha 1, Praha

Dance Perfect Praha – místo, kde vás naučí tančit

Taneční studio Dance Perfect to jsou 3 taneční sály na Národní třídě 25, palác Metro, Praha 1. Nabízí taneční kursy pro děti, mládež a dospělé. Vše v plně vybavených a klimatizovaných zrcadlových sálech s kompletním sociálním zázemím, recepcí a barem. Disponuje týmem těch nejlepších lektorů!
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème v Národní ulici – Zmrzlinový salon

Honza Hochsteiger alias „pan Zmrzlinka“ má na dělání té nejlepší zmrzliny univerzitu, jako fakt! Vlastně v tom leží už od roku 2002, kdy pracoval pro italské zmrzlináře v Praze. Pak žil v Trentu a ono technické vzdělání si přivezl z Carpigiani Gelato University v Bologni.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha

Bistro Knedlín na Národní třídě v Praze

Lákají vás sladké knedlíky? Máme je! Dáváte přednost slanému nášupu? Dopřejte si ho! Připravujeme přes 25 druhů čerstvých knedlíků z bramborového těsta se spoustou náplní. Pochutnáte si i na sladkých a slaných omáčkách, které si ke svému knedlíku můžete objednat.
Praha 1, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

Restaurace, pivovar a hotel U Medvídků v Praze

Pivovarnický dům s domovním znamením dvou medvídků vznikl v ulici Na Perštýně někdy na počátku 15. století a je pojmenovaný po jednom z prvních majitelů Janu Medvídkovi; ten tu roku 1466 založil pivovar, fungující až do konce 19. století. Dnes tu najdete restauraci, pivovar a hotel U Medvídků.
Praha 1, Praha