Úvod > Aktuality > Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice
Zážitky

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

  • Vydáno22. listopadu 2022
Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.
Ankety nejrůznějších časopisů a cestovatelských portálů pravidelně řadí Prahu mezi nejkrásnější města na světě. Za sebou nechává Paříž, Barcelonu i Řím. Oslňuje, láká a bere dech. V čem vyniká nad ostatní města a proč byste ji měli navštívit?
 

Praha: město pro všechny a pro každé roční období

Praha nabízí bohatou škálu zážitků pro všechny návštěvníky. Díky zoologické zahradě (i ta se řadí k nejlepším na světě), Světu medúz nebo Muzeu smyslů si ji zamilují rodiny s dětmi. Mladé páry sem láká kultura, nákupy a zábava, starší páry oslnivá přehlídka památek, kombinovaná s gurmánskou turistikou a stylovým ubytováním. Vyberte si některý ze stovek hotelů a penzionů přímo v centru města, s oslnivými výhledy!
 

Praha stověžatá

Ať už se vydáte na Karlův most, do malebných uliček Malé Strany anebo budete sledovat magické představení orloje na Staroměstské radnici, každá procházka Prahou je spojená s obdivováním architektonických památek. Jsou letité i moderní, sahají od středověku až k postmoderně a prim mezi nimi hrají pražské věže. Sami zjistíte, že Praha rozhodně není jen stověžatá a že i těch přístupných vyhlídek je mnohem víc, než byste čekali.
I věže pocházejí z nejrůznějších dob. Například Prašná brána je jednou z nejvýraznějších památek pozdní gotiky a zároveň monumentálním vstupem do Starého Města, zatímco Petřínská rozhledna vznikla až na konci 19. století a Žižkovská televizní věž dokonce na konci 20. století. Staroměstská mostecká věž nabízí překrásný výhled na Vltavu a Karlův most z výšky. V Novomlýnské vodárenské věži si kromě výhledů užijete expozici Praha hoří! o pražských hasičích a ničivých požárech, a na Pražský hrad se nejlépe podíváte přímo z věže katedrály sv. Víta. Jako na dlani budete mít nejenom město, ale i Královský palác, baziliku sv. Jiří nebo legendami opředenou Daliborku.
 

Praha, starobylá i moderní křižovatka Evropy

Krásu Prahy a přes tisíc let dlouhé dějiny české metropole ocenil i svět: historické jádro města plné jedinečných staveb bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Působivá architektura, velkolepá náměstí a monumentální stavby vás pohltí a nepustí.

I mimo historické centrum ale objevíte spousty malebných zákoutí: zajděte se podívat na Vyšehrad nebo do Stromovky, užijte si procházky po Letné nebo po nábřežích Vltavy a obdivujte místa, kde se historie potkává v neočekávaných kontrastech s moderní architekturou. Chcete příklad? Co třeba secesní klenot Prahy Obecní dům, galerie Mánes, brutalistní skleněná fasáda Nové scény Národního divadla, obchodní dům KotvaRetro muzeem anebo Tančící dům?
 

Pražské chutě a vůně

Toužíte kombinovat současnou, secesní i klasicistní architekturu s gurmánskou turistikou, navštívit skvělé pivnice a pivovary a užít si pověstné pražské kavárny, galerie a ateliéry mladých umělců a designérů? Pak musíte poznat dvě ikonické pražské čtvrtě, které se mění před očima, Holešovice plné nekonvenčního uměleckého života a Karlín, který zažil velké znovuzrození po povodni v roce 2002.
 

Tradice pražských vánočních trhů

A co víc, Praha vás přivítá v každé roční době. Je to město, které žije celý rok, kde se pořád něco děje a kde je většina památek otevřená celoročně. Navíc jedině koncem roku také zažijete pražské Vánoce. Podmanivou atmosféru tradičních českých Vánoc obdivuje celý svět a Vánoční trhy na Staroměstském náměstí řadí Prahu mezi jednu z nejkrásnějších vánočních destinací světa.

Zasněženými uličkami dojdete na Staroměstské náměstí, kde pod slavnostně ozdobeným a osvětleným stromem stojí jesličky a u stánků se představují tradiční lidová řemesla. Trhy provoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno, horký punč nebo perníčky, ve stáncích koupíte české rukodělné výrobky – třeba skleněné foukané vánoční koule, figurky ze slámy a šustí, anebo perličkové ozdoby z foukaných skleněných perlí, další z českých tradic s puncem UNESCO. Netušenou romantiku nabídne i plavba do pražských Benátek anebo jízda historickou tramvají zářícími ulicemi – zkrátka tohle nikde jinde nezažijete.
 

Originální pražské příběhy

Někdo miluje na Praze její pohádkovou atmosféru, jiný zase moře červených střech, pompézní barokní zahrady, české pivo, fascinující a zlatě pableskující dlažební kameny nebo bohatý kulturní život. My na Kudy z nudy milujeme její příběhy – a věřte, že město, které je již více než tisíc let křižovatkou evropských kultur, jich nabízí bezpočet. Vypravte se s námi za příběhem tajemného Golema a výstředního císaře Rudolfa II., za historií letohrádku Hvězda, za vášněmi královského rodu Přemyslovců anebo za tajemstvím Nového Světa.
Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Průhonice

Průhonice

Průhonice leží jižně od Prahy v těsné blízkosti dálnice D1, před hlukem je chrání uměle navršený zemní val Michovka. Zámecká věž vám prozradí, kde musíte hledat největší zajímavost: slavný Průhonický park v údolí Botiče s řadou domácích i cizokrajných dřevin.

Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Praha 3

Praha 3

Nejhezčí pohled na třetí pražský obvod s většinou jeho dominant se otevírá z Vítkova. Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, stojící před Národním památníkem připomíná, že právě tady se roku 1420 odehrála bitva mezi husity a křižáky. A mimochodem, Praha je při pohledu z Vítkova opravdu stověžatá!

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Praha 10

Praha 10

Desátý obvod zahrnuje městské čtvrtě v jihovýchodní části Prahy – velkou část Vinohrad, Vršovice, Strašnice, Malešice, část Michle i Záběhlice se Zahradním městem. V pestré mozaice měšťanských domů, vilových čtvrtí a sídlišť se skrývá i rozsáhlá a nezastavěná oblast Trojmezí s meandry potoka Botiče.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

Praha 4

Praha 4

Čtvrtý městský obvod zahrnuje velkou část jihu Prahy; ze západu se její hranice drží řeky Vltavy, ze severu ji jasně vymezují Nusle a Nuselské údolí. Do čtyřky kromě Nuslí a také několika ulic na Vinohradech spadá například Podolí, Braník, Kunratice a Krč nebo části Lhotky a Záběhlic.

Praha 9

Praha 9

Několik bývalých dělnických a továrních osad se dnes proměnilo v příjemné městské čtvrtě. Nejdříve se k Praze připojily Vysočany, Prosek a Hloubětín, později část Střížkova a Libně a osada zvaná Hrdlořezy. Název napovídá, že kdysi šlo o nebezpečné místo, kde lapkové přepadávali bezbranné pocestné.

Další aktuality

Tipy na třetí adventní víkend v Praze

Zima přináší do Prahy sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbnou adventní neděli!
Praha | Životní styl

Na Staroměstském náměstí se sejdou Mikuláši, čerti a andělé – dojde i na vaření sněhu

Centrum největších Vánočních trhů v metropoli ožije v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy. Tradičně 5. prosince se tam sejdou nadpozemské bytosti, aby potěšily především ty nejmenší a společně se utkaly v soutěži o nejhezčí masku. Show pro celou rodinu s názvem Andělské Vánoce začne v 16 hodin.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v pondělí 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky