Úvod > Aktuality > Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice
Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice, Kudy z nudy
Zážitky

Praha: nejkrásnější město světa a jeho tradice

Zažijte nejkrásnější město světa a jeho tradice všemi smysly! Vidět, slyšet, ochutnat i projít krok za krokem můžete historické památky, hudební festivaly, skvělé pivo, tradiční gastronomii i nakupování. Ta nejlepší místa poznáte právě na Kudy z nudy.
Ankety nejrůznějších časopisů a cestovatelských portálů pravidelně řadí Prahu mezi nejkrásnější města na světě. Za sebou nechává Paříž, Barcelonu i Řím. Oslňuje, láká a bere dech. V čem vyniká nad ostatní města a proč byste ji měli navštívit?
 

Praha: město pro všechny a pro každé roční období

Praha nabízí bohatou škálu zážitků pro všechny návštěvníky. Díky zoologické zahradě (i ta se řadí k nejlepším na světě), Světu medúz nebo Muzeu smyslů si ji zamilují rodiny s dětmi. Mladé páry sem láká kultura, nákupy a zábava, starší páry oslnivá přehlídka památek, kombinovaná s gurmánskou turistikou a stylovým ubytováním. Vyberte si některý ze stovek hotelů a penzionů přímo v centru města, s oslnivými výhledy!
 

Praha stověžatá

Ať už se vydáte na Karlův most, do malebných uliček Malé Strany anebo budete sledovat magické představení orloje na Staroměstské radnici, každá procházka Prahou je spojená s obdivováním architektonických památek. Jsou letité i moderní, sahají od středověku až k postmoderně a prim mezi nimi hrají pražské věže. Sami zjistíte, že Praha rozhodně není jen stověžatá a že i těch přístupných vyhlídek je mnohem víc, než byste čekali.
I věže pocházejí z nejrůznějších dob. Například Prašná brána je jednou z nejvýraznějších památek pozdní gotiky a zároveň monumentálním vstupem do Starého Města, zatímco Petřínská rozhledna vznikla až na konci 19. století a Žižkovská televizní věž dokonce na konci 20. století. Staroměstská mostecká věž nabízí překrásný výhled na Vltavu a Karlův most z výšky. V Novomlýnské vodárenské věži si kromě výhledů užijete expozici Praha hoří! o pražských hasičích a ničivých požárech, a na Pražský hrad se nejlépe podíváte přímo z věže katedrály sv. Víta. Jako na dlani budete mít nejenom město, ale i Královský palác, baziliku sv. Jiří nebo legendami opředenou Daliborku.
 

Praha, starobylá i moderní křižovatka Evropy

Krásu Prahy a přes tisíc let dlouhé dějiny české metropole ocenil i svět: historické jádro města plné jedinečných staveb bylo roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Působivá architektura, velkolepá náměstí a monumentální stavby vás pohltí a nepustí.

I mimo historické centrum ale objevíte spousty malebných zákoutí: zajděte se podívat na Vyšehrad nebo do Stromovky, užijte si procházky po Letné nebo po nábřežích Vltavy a obdivujte místa, kde se historie potkává v neočekávaných kontrastech s moderní architekturou. Chcete příklad? Co třeba secesní klenot Prahy Obecní dům, galerie Mánes, brutalistní skleněná fasáda Nové scény Národního divadla, obchodní dům KotvaRetro muzeem anebo Tančící dům?
 

Pražské chutě a vůně

Toužíte kombinovat současnou, secesní i klasicistní architekturu s gurmánskou turistikou, navštívit skvělé pivnice a pivovary a užít si pověstné pražské kavárny, galerie a ateliéry mladých umělců a designérů? Pak musíte poznat dvě ikonické pražské čtvrtě, které se mění před očima, Holešovice plné nekonvenčního uměleckého života a Karlín, který zažil velké znovuzrození po povodni v roce 2002.

Pokud chcete poznat příběh českého piva a oblíbeného ležáku Pilsner Urquell, navštivte na Václavském náměstí interaktivní zážitkovou expozici Pilsner Urquell: The Original Beer Experience.
 

Tradice pražských vánočních trhů

A co víc, Praha vás přivítá v každé roční době. Je to město, které žije celý rok, kde se pořád něco děje a kde je většina památek otevřená celoročně. Navíc jedině koncem roku také zažijete pražské Vánoce. Podmanivou atmosféru tradičních českých Vánoc obdivuje celý svět a Vánoční trhy na Staroměstském náměstí řadí Prahu mezi jednu z nejkrásnějších vánočních destinací světa.

Zasněženými uličkami dojdete na Staroměstské náměstí, kde pod slavnostně ozdobeným a osvětleným stromem stojí jesličky a u stánků se představují tradiční lidová řemesla. Trhy provoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno, horký punč nebo perníčky, ve stáncích koupíte české rukodělné výrobky – třeba skleněné foukané vánoční koule, figurky ze slámy a šustí, anebo perličkové ozdoby z foukaných skleněných perlí, další z českých tradic s puncem UNESCO. Netušenou romantiku nabídne i plavba do pražských Benátek anebo jízda historickou tramvají zářícími ulicemi – zkrátka tohle nikde jinde nezažijete.
 

Originální pražské příběhy

Někdo miluje na Praze její pohádkovou atmosféru, jiný zase moře červených střech, pompézní barokní zahrady, české pivo, fascinující a zlatě pableskující dlažební kameny nebo bohatý kulturní život. My na Kudy z nudy milujeme její příběhy – a věřte, že město, které je již více než tisíc let křižovatkou evropských kultur, jich nabízí bezpočet. Vypravte se s námi za příběhem tajemného Golema a výstředního císaře Rudolfa II., za historií letohrádku Hvězda, za vášněmi královského rodu Přemyslovců anebo za tajemstvím Nového Světa.
Praha 2

Praha 2

Vinohrady a kostel sv. Ludmily na Náměstí Míru, Nové Město s Karlovým náměstím, Vyšehrad opředený legendami z šerého dávnověku, starobylá rybářská čtvrť Podskalí i vinice Grébovka na svazích Nuselského údolí, to všechno zahrnuje území druhého pražského obvodu.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Průhonice

Průhonice

Průhonice leží jižně od Prahy v těsné blízkosti dálnice D1, před hlukem je chrání uměle navršený zemní val Michovka. Zámecká věž vám prozradí, kde musíte hledat největší zajímavost: slavný Průhonický park v údolí Botiče s řadou domácích i cizokrajných dřevin.

Praha 3

Praha 3

Nejhezčí pohled na třetí pražský obvod s většinou jeho dominant se otevírá z Vítkova. Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova, stojící před Národním památníkem připomíná, že právě tady se roku 1420 odehrála bitva mezi husity a křižáky. A mimochodem, Praha je při pohledu z Vítkova opravdu stověžatá!

Praha 7

Praha 7

Málokterá městská část vám nabídne tolik cestovatelských lákadel jako sedmý pražský obvod. Kromě rozlehlého parku Stromovka s několika rybníčky, výletními restauracemi a Planetáriem tu objevíte také akvárium Mořský svět, zoologickou zahradu, botanickou zahradu či Národní technické muzeum!

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Praha 10

Praha 10

Desátý obvod zahrnuje městské čtvrtě v jihovýchodní části Prahy – velkou část Vinohrad, Vršovice, Strašnice, Malešice, část Michle i Záběhlice se Zahradním městem. V pestré mozaice měšťanských domů, vilových čtvrtí a sídlišť se skrývá i rozsáhlá a nezastavěná oblast Trojmezí s meandry potoka Botiče.

Praha 8

Praha 8

Kromě Prahy 8 se žádný jiný městský obvod tak těsně nedotýká historického jádra a zároveň nekončí až na samém okraji hlavního města. K osmičce totiž patří Karlín společně s Poříčím a budovou Muzea hlavního města Prahy, ale také Dolní Chabry a Březiněves, čtvrti na severních hranicích města.

Praha 4

Praha 4

Čtvrtý městský obvod zahrnuje velkou část jihu Prahy; ze západu se její hranice drží řeky Vltavy, ze severu ji jasně vymezují Nusle a Nuselské údolí. Do čtyřky kromě Nuslí a také několika ulic na Vinohradech spadá například Podolí, Braník, Kunratice a Krč nebo části Lhotky a Záběhlic.

Praha 9

Praha 9

Několik bývalých dělnických a továrních osad se dnes proměnilo v příjemné městské čtvrtě. Nejdříve se k Praze připojily Vysočany, Prosek a Hloubětín, později část Střížkova a Libně a osada zvaná Hrdlořezy. Název napovídá, že kdysi šlo o nebezpečné místo, kde lapkové přepadávali bezbranné pocestné.

Další aktuality

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika

Socha hlavy Franze Kafky u Quadria se znovu roztočí

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Podobu sochy a mechaniku jejího pohybu ztvárnil světoznámý umělec David Černý. Na místě, kde stojí od roku 2014, se schází turisté, aby si ji vyfotili v proměnlivé podobě. Ve čtvrtek 29. února v 19 hodin se busta začne poprvé znovu otáčet.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Tajemství zaniklých řemesel na zámku Brandýs nad Labem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky