Úvod > Co chcete dělat? > Dům U Nováků s pasáží v Praze
Památky

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.
Dům, postavený v letech 1902-1903 na místě domu řezníka Vodičky, navrhl architekt Osvald Polívka jako první obchodní dům v Praze

Průčelní fasáda vyniká barevností. Mozaiku s utopickým motivem souzvuku života, společnosti a přírody navrhl malíř a grafik Jan Preisler.

V dnešní době můžeme Dům u Nováků považovat za obchodně-administrativním komplex s možností zajímavého nákupního zážitku a kancelářského využití. Díky velmi výhodné poloze na rohu Vodičkovy ulice a ulice V Jámě je Dům U Nováků blízko hlavní tepny Prahy, tedy Václavskému náměstí.

Samotná pasáž vedoucí budovou byla dokončena až v roce 1930 a je spíše labyrintem s mnoha zastávkami, která se nakonec vlévá až do sousední Lucerny. Na této stavbě můžeme kromě zdobné fasády obdivovat i množství krásných proskleným mozaiek v interiérech i exteriérech. 

V části budovy ústící do ulice Vodičkovy a V jámě se dříve nacházelo také Osvobozené divadlo W+V, které zde hrálo v letech 1929-38. Časem bylo přejmenováno na divadlo ABC, které se zde nachází dodnes.

Dodnes je pasáž v domě U Nováků označována jako druhá nejstarší v Praze.
 

Provozovatel

Palác U Nováků

Vodičkova 699/30
110 00 Praha 1
Email:
info@dumunovaku.cz
WWW:
www.dumunovaku.cz
GPS:
50,080909 14,424642
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina