Úvod > Co chcete dělat? > Baťův Obchodní dům ve Zlíně
Památky

Baťův Obchodní dům ve Zlíně

Stavba Obchodního domu ve Zlíně byla podle návrhu dvorního baťovského architekta Františka Lydie Gahury byla předána k užívání o Vánocích 1931. V průběhu let se budova stala dominantou Zlína a vyhledávaným centrem pro nákupy obyvatel Zlína a širokého okolí.
Dynamický rozvoj Baťových závodů a celého Zlína si vyžádal rozvoj obchodu a služeb. V roce 1931 tak vznikla nová dominanta Náměstí práce, která nahradila původní prodejní pasáž Tržnice. Po dokončení stavby v roce 1931, se v Obchodním domě Baťa otevřely prodejny zboží a to hned ve čtyřech etážích. V páté až sedmé se nacházely jídelny se samoobsluhou, v nejvyšších patrech byly vybudovány sklady. Samotný prodej byl uskutečňován většinou v revoluční podobě samoobsluh a volných výběrech.
 
Obchodní dům proslul také prvními jezdícími schody v republice, dle nedávno objevených dobových materiálů a novinových článků byly instalovány v roce 1934. Postupem času se stával dominantou Zlína a místem setkání, bohatého výběru zboží a významným objektem návštěv obyvatel širokého okolí. Název budovy se v proměnách časů a režimů měnil a lidé si jej pamatují jako Obchodní dům Baťa, Obchodní dům Předvoj nebo Obchodním dům Prior. Právě Prior pamatuje největší rozmach, název vydržel až do roku 2017. Postupem času se ovšem na budově projevovalo stáří, a tak přišlo na obnovu v podobě rekonstrukce, která byla započata v červenci roku 2017.
 
Nová podoba Obchodní domu Zlín navrací vzhled původní budovy ze 30. let, která byla v 70. letech necitelným zásahem upravena. Budova Obchodního domu systémem stavby zapadá do konceptu Baťových závodů, základem je modulová síť rozdělená sloupy vzdálenými od sebe vždy přesně 6,15 metrů. Kompletní rekonstrukce byla dokončena v listopadu 2018 a kromě tradiční prodejní pasáže Obchodní dům Zlín slouží také jako kancelářské prostory, hotel, restaurace a spa.
 

Novinky pro rok 2021

Do léta by se v prosklené střešní nástavbě měla otevřít multifunkční galerie s mimořádně atraktivními prostory, určenou pro společenské a firemní akce. Nový sál pojme přes dvě stě lidí. Původně zde byla zamýšlena zážitková restaurace, s ohledem na změny ve společnosti a aktuální vývoj gastronomického sektoru byl tento koncept přehodnocen. Prostory budou sloužit k pronájmům na akce jako jsou svatby, oslavy, večírky nebo netradiční firemní konference, ale také k pořádání koncertů, módních přehlídek či divadelních představení.

Galerie bude pro všechny tyto příležitosti technicky vybavená, klimatizovaná a ozvučená. O provoz galerie a catering se postará Bistrotéka Valachy, která v Obchodním domě provozuje celý koncept služeb: celodenní bistro, kavárnu, cukrárnu, pekárnu, kornuterii, Bar 1931 a kurzy vaření.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Miomi Foodie

Restaurace Miomi Foodie

Zlín, Zlínský kraj
Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Bistrotéka Valachy ve Zlíně

Zlín, Zlínský kraj
Interhotel Zlín

Interhotel Zlín

Zlín, Zlínský kraj