Úvod > Aktuality > #světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily
Památky

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

  • Vydáno9. září 2020
Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Dvě nadčasové vily od slavných architektů: Loos / Wright

dílo Adolfa Loose / Müllerova vila
dům od Franka Lloyda Wrighta
Adolf Loos se narodil v Brně, v rodině kameníka a sochaře. Gymnazijní léta strávil v rodném městě, v Jihlavě a v rakouském Melku, maturitu složil na průmyslovce v Liberci.

Architektonická studia zahájil na vídeňské Akademii užitých umění a pokračoval v nich na univerzitě Drážďanech, nejvíc zkušeností ale posbíral během tříletého pobytu v USA. Po návratu v roce 1896 se usadil ve Vídni, kde byl nejprve zaměstnán v ateliéru architekta a urbanisty Carla Mayredera, ale už o rok později si založil vlastní projekční kancelář.
 

Dekl od kanálu a stěhování císařské ložnice

Zatímco dnes se Loosovy vily, bytové a obchodní domy řadí mezi ikonické stavby 20. století, v době svého vzniku takové nadšení ani zdaleka nesklízely. Evropě vládla dekorativní a zdobná secese, a tak se říkalo, že architekti jako Loos ani nepotřebují tužku, protože jim stačí guma. Už v roce 1899 Vídeňáky zaskočil kavárnou Museum, které se díky strohému interiéru přezdívalo Café nihilismus. Po ní následoval například American Bar, Steinerův dům na St. Veit Gasse nebo terasový Scheuův dům na Larochegasse, který Vídeňáci přirovnávali k alžírským chatrčím. S ještě většími rozpaky se setkal obchodní dům Goldman a Salatsch na Michalském náměstí. Strohost fasády bez sebemenších ornamentů a ozdob vynikla tím spíš, že přímo naproti se otvírá honosný vchod do barokního palácového komplexu Hofburgu.

Vídeňáci domu přezdívali obilní silo nebo dekl od kanálu, prý podle rozmístění oken. Zatímco ale tehdy prý císař František Josef I. nechal přestěhovat svou ložnici, aby se na takzvaný Looshaus nemusel dívat každý den hned po probuzení, dnešní Vídeň Loose miluje. Jubilejní rok 2020 a 150. výročí nabízí Loosovým fanouškům řadu zajímavých aktivit včetně exkluzivních prohlídek běžně nepřístupných interiérů, bytů, vil a sídlišť.
 

První vila s plochou střechou

Přehled realizovaných děl prozrazuje, že po rozpadu monarchie Loos přesunul pozornost z Rakouska jinam: nadšené obdivovatele našel v modernistickém Československu. Pro významného průmyslníka a vizionáře Viktora Bauera, majitele cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou, Loos v letech 1914–1916 navrhl jak průmyslový podnik, tak vilu, považovanou za vůbec první dům s plochou střechou na našem území. Navrhl rovněž zařízení Bauerovy vily v Drážďanech a interiéry dvou vídeňských bytů, kolem roku 1925 se podílel se i na úpravách interiéru Bauerova zámečku v dnešním areálu Výstaviště na Starém Brně. Jediným dochovaným dílem Adolfa Loose v jeho rodném městě tak je jídelna obložená tmavě zeleným mramorem se zapuštěnými zrcadly, přístupná jen výjimečně.
 

Plzeňské interiéry

V Česku nesou Loosův rukopis asi tři desítky budov a interiérů. Na přelomu 20. a 30. let často působil v Plzni, kde se některé jeho myšlenek promítly do návrhů bytových interiérů pro bohaté podnikatele. Vzácná a z dnešního pohledu unikátní kolekce Loosových třinácti plzeňských bytů vznikala v letech 1907–1910 a 1927–1932. Po desetiletích chátrání jsou nyní k vidění v plné kráse, a to včetně původního vybavení s pohodlnými obývacími pokoji, mramorovými, travertinovými nebo mahagonovými obklady, originálními lustry či tapetami s geometrickým vzorem.

Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se podíváte do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Návštěva apartmánu doktora Vogla v Klatovské 12 představí jako zázrakem dochovanou místnost, obývací salón s replikami původního nábytku a travertinovou jídelnu. K vidění je i Brummelův dům na Husově 58, Loosem přestavěný v dvougenerační bydlení, anebo byt rodiny Oskara Semlera na Klatovské 110. Jedná se o jediný z plzeňských interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip raumplanu. Architekt navrhl také interiér bytu pro rodinu Otty Becka, jehož dcera Claire se později stala třetí Loosovou manželkou.
 

Slavné pražské vily a Raumplan

„Žil jsem dlouho ve Vídni a z tohoto města jsem nikdy neslyšel díků za svou činnost. V Československu jsem nežil, a byl jsem tu gentlemansky přijímán vládou i jednotlivými osobami,“ řekl Loos v roce 1930. V té době postupně rostly dvě jeho nejznámější stavby u nás, Müllerova vila pro stavebního podnikatele Františka Müllera, spolumajitele stavební firmy Kapsa a Müller, a Winternitzova vila pro rodinu advokáta Josefa Winternitze. Obě vily jsou přístupné a můžete tak na vlastní oči poznat jednu z Loosových originálních vizí, takzvaný Raumplan. Jde o princip uspořádání vnitřního prostoru stavby, který narušil horizontální navazování jednotlivých pater. Interiér tvoří otevřený prostor, kde jednotlivé částí mají rozdílnou výšku stropů i podlah, a to podle funkce a představ klientů.
 

Osmkrát o Loosovi

  • Brně, kde se Loos roku 1870 narodil, sice žádná jeho budova nestojí, zato se sem můžete vypravit na výstavy. 150. výročí narození světově proslulého architekta připomíná výstava Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy; v Muzeu města Brna na Špilberku je k vidění až do konce roku 2020.
  • Nejvíc děl Loosových následovníků najdeme ve Vídni, další jsou rozeseté po celém světě. Najdou se ale i u nás: jejich osudy mapuje výstava Následovníci Adolfa Loose, která proběhne od 2. října do 14. prosincebrněnské vile Stiassni.
  • Další výstavu, tentokrát pojmenovanou Adolf Loos – Opakování génia můžete až do konce ledna 2021 navštívit v galerii Studijního a dokumentačního centra NorbertovPraze.
  • Loosův rodný dům stával v místech dnešního brněnského Hotelu Continental. V blízkém parku na Janáčkově náměstí byl v srpnu 2020 odhalen pomník od autorské dvojice Oldřicha Moryse a Jaroslava Sedláka. Jde o betonovou sochařskou podobu masivního žulového bloku s nápisem LOOS, který má architekt na vídeňském Ústředním hřbitově. Socha symbolicky propojuje rodné město s místem, kde je pochovaný.
  • Loosovi se věnuje také nová Brněnská architektonická stezka; provede vás nejenom Brnem, ale i po jeho okolí, vesměs však místy, která jsou spojená s osudy Adolfa Loose. Dozvíte se také, které stavby jsou inspirovány Loosovým proslulým Raumplanem (cukrárna Kolbaba, hotel Avion, Kavárna Savoy), stezka přiblíží i nerealizovaný „dům na střeše“ na Sedlákově ulici, veřejnosti nepřístupnou přestavbu domu Karla Herolda na Jiráskově ulici nebo rodinné domky na Alešově ulici, využívající Loosovy konstrukční principy.
  • Výjimečný v mnoha ohledech je Dům Tristana Tzary, spisovatele a jednoho ze členů pařížské avantgardy, který navrhl Adolf Loos v roce 1925; také tady uplatnil způsob řešení prostoru Raumplan. Stojí v Paříži na malém svažitém pozemku na západním úbočí Montmartru a dodnes se v něm bydlí. Zato návrh vily pro Josephine Bakerovou (1927) se nikdy nerealizoval, údajně kvůli žárlivosti Le Corbusiera.
  • Loos celý život trpěl následky v mládí prodělané syfilidy; kromě neplodnosti šlo o nervové potíže, navíc téměř ohluchl. Jeho existenční potíže vyřešila až čestná prezidentská penze, kterou mu na žádost českých umělců udělil Tomáš Garrigue Masaryk. „Československo je ze všech zemí, které znám, nejklidnější, nejpilnější a nejspořádanější,“ říkal vděčný Loos. Zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu Kalksburg u Vídně.
  • Slavná Loosova Müllerova vila je často porovnávaná s domem Darwina D. Martina v americkém Buffalu od amerického architekta a interiérového designéra Franka Lloyda Wrighta (1867. Komplex inspirovaný Japonskem vyrostl na začátku 20. století a skládá se z pěti budov, které vznikaly postupně podle toho, jak se rodina bohatého podnikatele rozrůstala.
Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

Cukrovar v Hrušovanech – největší cukrovar v České republice

V Dyjskosvrateckém úvalu leží město Hrušovany nad Jevišovkou, kde byl již v roce 1851 uveden do provozu cukrovar. Cukrovar několikrát změnil majitele, byl přestavěn, ale stále je to cukrovar s největší kapacitou v Česku.

Bauerův zámeček v Brně

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Studijní a dokumentační centrum Norbertov Muzea hlavního města Prahy

Nedaleko Müllerovy vily stojí v památkové zóně Staré Střešovice v ulici Nad Hradním vodojemem budova s čp. 53. V objektu je dnes umístěno Studijní a dokumentační centrum Norbertov.

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Ubytování v pražské Winternitzově vile od Adolfa Loose

Chcete se stát na jednu noc majiteli vily od Adolfa Loose? Ve Winternitzově vile na pražském Smíchově můžete tento pocit zažít. Kromě zajímavých prohlídek nabízí majitelé také možnost přenocování v tomto unikátním objektu.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Den architektury 2023

29.9.
5.10.
Den architektury 2023

Den architektury – nejrozsáhlejší festival o architektuře u nás opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku.

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Další aktuality

Neobjevené ráje aneb pět míst bez turistů

Také někdy sníte o tom, že byste chtěli cestovat světem, který budete mít jen sami pro sebe? Prostě zažít Česko bez lidí a bez davů... Máme pro vás dobrou zprávu: ještě existují mísa, kde vládne klid a málokdy tam někoho potkáte. Kde se takové ráje nachází vám prozradíme v dnešních tipech!
Plzeňský kraj | Životní styl

Městské koupaliště v Rokycanech zahajuje sezónu

Sezona na Městském koupališti v Rokycanech startuje ve čtvrtek 1. června 2023. Příprava na sezonu začala již v dubnu, samotné napouštění 24 tisíc kubíků vody z Klabavy pak probíhalo od 21. dubna a trvalo celkem tři týdny. Návštěvníky koupaliště v letošním roce čekají novinky. Přírodní koupaliště o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních je druhé největší v České republice a jedno z nejoblíbenějších v západních Čechách. Teplota vody (30 cm pod hladinou) bývá 21,7 °C.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.
Plzeňský kraj | Zážitky

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 26. května 2023.
Plzeňský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.
Plzeňský kraj | Kultura

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již potřicáté v sobotu 20. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
Plzeňský kraj | Památky

V Plzni startuje Rock in Town, festival se pak ukáže v dalších městech

V pátek odpoledne otevírá své brány festival Rock in Plzeň I, od 14 hodin se můžete těšit na rockové kapely na ploché dráze na Borech. Rock in Town se posléze ukáže například v Praze, Brně, Ostravě ale i v menších amfiteátrech na Konopišti, či Lokti. Podívejte s Kudy z nudy, kam vyrazit na pořádný rockový mejdan.
Plzeňský kraj | Kultura