Úvod > Co chcete dělat? > Budova Zlatý anděl na Smíchově
Památky

Budova Zlatý anděl na Smíchově

Zvlněná skleněná věžovitá budova na pražském Smíchově, stojí na křižovatce Anděl nad stejnojmennou stanicí metra. Navrhl ji francouzský architekt Jean Nouvel a zdobí ji červené verše slavných básníků i vysoká postava černo-bílého anděla z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem.
Křižovatka Anděl (někdy také U Anděla), centrum zdejší městské čtvrti Smíchov, nese svůj název podle původního nárožního domu č. p. 222 U zlatého anděla, který získal svoje pojmenování podle fresky zlatého anděla z roku 1870 umístěné ve štítu na jeho fasádě. Jednalo se o jednopatrový dům z 19. století, ve kterém působil v letech 1878-1901 stejnojmenný pivovar s hostincem, který měl vchod z Nádražní ulice. Později zde byla pekárna, ale dne 16. února 1980 byl dům odstřelen. Po odstřelu domu zde začala výstavba linky metra B a v blízkosti křižovatky byla vybudována stanice Moskevská, dnes Anděl.

V současnosti byla na jihozápadním rohu křižovatky postaven moderní kancelářská budova Zlatý Anděl na jejíž fasádě se nachází osmnáctimetrový obraz postavy anděla, který měl být symbolem ochrany města. Jeho předobraz se nepodařilo najít v žádných historických pramenech, protože Jean Nouvel požadoval, aby anděl měl současnou formu. Tu nakonec nalezl v postavě anděla z filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem. Na fasádě stavby plují bílé obláčky evokující nebe a od modrého skla se odrážejí ostře červeným písmem napsané texty Franze Kafky, Gustava Meyrinka, Konstantina Biebla, Reinera Maria Rilkeho nebo Jiřího Ortena.

Provozovatel

Zlatý Anděl Cushman & Wakefield

Bozděchova 2
151 34 Praha 5
Tel.:
+420 257 181 789
Email:
info@zlatyandel.cz
WWW:
www.zlatyandel.cz
GPS:
50,071284 14,403805
 
Region:
Praha
Město:
Praha 5
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí