Úvod > Česká nej > Architektonické > Bílá labuť – nejstarší funkční neon v České republice
Architektonické

Bílá labuť – nejstarší funkční neon v České republice

Slavné světelné logo obchodního domu, osmimetrová bílá labuť z neonových trubic je nejstarším stále funkčním neonem u nás. Dům je jednou z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu 30. let 20. století.
Nejvýznamnějším dílem dvojice architektů Hrubý – Kittrich je obchodní dům Bílá labuť v ulici Na Poříčí Praze na Novém Městě z let 1937-39. „Zázrak na Poříčí“, jak se obchodnímu domu firmy Brouk a Babka v prvorepublikové Praze přezdívalo, dostal svůj poetický název podle hostince, který nahradil. Dvanáctipodlažní nákupní palác, ze skla a železobetonu, byl otevřen na prahu druhé světové války a ve své kategorii představoval evropskou špičku jak z hlediska architektury, tak z hlediska provozu.

Pečetí modernosti a korunou paláce se stal tehdy největší 8 m vysoký neon labutě, který dodnes září nad Prahou. Obří labuť z neonových trubic vznikla pravděpodobně podle návrhu grafika Božidara Leisera a navíc se otáčela kolem své osy.

Obchodní dům byl až do poloviny sedmdesátých let jediným moderním obchodním střediskem v Praze. Slavné světelné logo na domě svítí stále a je patrně nejstarším stále funkčním neonem u nás.
Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Tipy na zimní fotografování v přírodě i ve městech

Zimní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit krásy zimní krajiny, které vykouzlí sníh a mráz, ale také pomíjivé okamžiky městské zimní výzdoby a světelných efektů na Silvestra či Nový rok. Nechte se inspirovat a udělejte si fotografický výlet do přírody i města.

Poznejte pět legendárních obchodních domů

Poznejte pět legendárních obchodních domů

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností a také radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění?

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.