Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika: lanovka na Petřín, Dolní oblasti Vítkovice a Plzeňský Prazdroj

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika: lanovka na Petřín, Dolní oblasti Vítkovice a Plzeňský Prazdroj

Vydáno 13. srpna 2019 Památky
Kdo zatouží vidět tři nejnavštěvovanější místa v kategorii Věda a technika, bude muset projet napříč celé Česko. Zvítězila lanovka, která vede na pražský Petřín, druhé místo patří Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě a třetí pivovaru Plzeňský Prazdroj v Plzni.
Pozemní lanová dráha na Petřín je skutečná pamětnice: provoz zahájila v červenci 1891 a spolehlivě jezdí dodnes. Loni ji využily více než dva miliony cestujících a stala se tak po Pražském hradu druhým nejnavštěvovanějším místem Prahy. Mezi deset nejnavštěvovanějších míst v kategorii Věda a technika se probojovala i druhá pražská lanovka: návštěvníky v Zoo Praha vozí už více než čtyřicet let.
 

TOP místa: Dolní Vítkovice, plzeňský pivovar a science centra

Také historický industriální areál v srdci Ostravy, Dolní oblast Vítkovic, zabodoval několikrát: je zároveň nejnavštěvovanějším turistickým lákadlem Moravskoslezského kraje a zařadil se také mezi čtyři nejnavštěvovanější místa Česka. Podobně na tom je pivovar Plzeňský Prazdroj, který vede žebříček nejnavštěvovanějších lokalit Plzeňského kraje. Co ovšem nesmí v kategorii Věda a technika chybět jsou vědecká centra: nejnavštěvovanější jsou science centrum iQlandiaLiberci a zábavní vědecký park VIDA!Brně.
 

Muzea techniky, aut, hornictví a zemědělství

V desítce nejnavštěvovanějších míst kategorie Věda a technika se umístila také čtyři muzea. Prohlídku Národního technického muzeaPraze s řadou stálých expozic z rozmanitých technických a vědních oborů můžete skvěle spojit s návštěvou Národního zemědělského muzea. Instituce jsou od sebe jen pověstných pár kroků a navíc vás potěší výhled na město ze střechy NZM s expozicí Živá zahrada. Hornické muzeum s typickou hospodou, lesopark a různá sportoviště lákají k návštěvě Landek ParkuOstravě, v Mladé Boleslavi pak objevíte Škoda Muzeum, mapující příběh známé automobilky.
 

Co vám nesmí uniknout: léto ve vesmíru

Máte doma malé vesmírné nadšence? Přijeďte s nimi o prázdninách do liberecké iQlandie, kde až do konce srpna denně probíhají Vesmírně mise a také Dětské laboratoře. Malí kosmonauti vyrobí třeba repliku Armstrongovy měsíční stopy nebo odhalí tajemství levitujících bublin na Marsu, společně si navíc prohlédnete unikátní výstavu o programu Apollo 11.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích. Lanovka je od 5. března do 23. března 2018 včetně mimo provoz z důvodu pravidelné revize.

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum - obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Lanová dráha v Zoo Praha

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.