Úvod > Aktuality > 30 let od sametové revoluce: monstrózní stavby socialismu
Památky

30 let od sametové revoluce: monstrózní stavby socialismu

  • Vydáno15. října 2019
Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní a exotické klenoty, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran? Která je nejohavnější? A u které nezabralo oblíbené komunistické heslo „poručíme větru, dešti“?
Obří ústřední telekomunikační budova a Televizní věž na Žižkově, Nová scéna Národního divadla, Kongresové centrum anebo budova bývalého Federálního shromáždění na horním konci Václavského náměstí, která dnes slouží Národnímu muzeu: to jsou hlavní soutěžící o titul nejohavnější budovy socialistické éry. Ale není to náhodou proto, že ta skutečně nejošklivější už neexistuje?
 

Fronta na maso

Podobně jako se ústřední telekomunikační budově říká Mordor, Kongresovému centru Pakult nebo Lidojem a Televizní věži žižkovská raketa, o obřím Stalinově pomníku na Letné se mluvilo jako o frontě na maso. Patnáct metrů vysoké a dvaadvacet metrů dlouhé skupinové sousoší, ve své době vůbec největší v Evropě, dodnes zná kdekdo, přitom vydrželo na svém místě od roku 1955 pouhých sedm let: už v roce 1962 šel Stalin i s dělníky, vědcem, kolchoznicí, rudoarmějcem a dalšími „frontovými“ kolegy k zemi. Málokdo ví, že soudruzi se snažili dát místu stejný punc, jako mělo Národní divadlo: do základů pomníku byly zazděny kameny z nejrůznějších míst tehdejšího Československa, například ze základů Staroměstské radnice, čedič z Řípu, onyx z Inovce, kámen z Ležáků nebo kousek baziliky z Velehradu.

Pomník se stavěl šest let, v roce 1962 ale zmizel během několika týdnů. A jakoby tajně: výbuchy sice byly slyšet po celé Praze, ale v pohledu bránilo dřevěné bednění a nesmělo se fotografovat. Plány vybudovat na stejném místě novou dominantu od té doby vždy skončily fiaskem, od roku 1991 stojí na místě pomníku poněkud záhadný metronom aneb stroj času sochaře Vratislava Karla Nováka.
 

Mizející brutalismus

Na Novou scénu Národního divadla, která vznikla na Národní třídě mezi budovou Národního divadla a voršilským klášterem v letech 1977–1983, si Pražané postupně zvykli. Podobný osud „ošklivých káčátek“ ale sdílely i další stavby ve stylu brutalismu. Některé už neexistují, ať už jde o komplex budov Trangas na Vinohradské třídě nebo hotel Praha v Dejvicích, který byl výkladní skříní soudobého sklářského a designového průmyslu. Jiné stavby naopak prověřil čas a dodnes působí moderně a skvěle, třeba obchodní dům Kotva na náměstí Republiky.
 

Jizva Prahy a aprílový žert

Nekonečné kolony aut, každodenní zácpy, smog a navždy zničená místa: tak vypadá Severojižní magistrála, vedoucí jako jizva centrem Prahy. Denně po ní projede více než sto tisíc aut, často ale spíš stojí v nekonečných frontách. Megalomanské stavbě musely ustoupit bloky domů i cenné historické budovy. Největší ztrátou byla demolice Těšnova: jedno z nejkrásnějších nádraží v Evropě se stalo symbolem bezohledné likvidace historických památek, při nichž nebyl brán ohled na protesty veřejnosti i odborníků. Způsob vládnutí a fungování komunisty spravovaného státu dokresluje jedna dobová historka: necelý měsíc po zboření nádraží, v aprílovém vydání deníku Mladá fronta v roce 1985, vyšel článek o dalších demoličních plánech. Tentokrát měly jít k zemi historické budovy Muzea hlavního města Prahy, Státní opery a Národního muzea, které magistrále rovněž stály v cestě. Aprílový vtip vyvolal bouřlivé reakce čtenářů a stál místo nejen autora článku, ale také šéfredaktora.
 

Další kousky socialistické stavební mozaiky

  • Další pražské domy šly k zemi kvůli stavbě Nuselského mostu, který spojuje Pankrác a Nové Město. 485 metrů dlouhý a 26,5 metrů široký kolos sice vyrostl v letech 1967–1973, ale plány na přemostění Nuselského údolí existovaly už na počátku 20. století. Most má dvě patra; po horním ve výšce 43 m nad údolím vede Severojižní magistrála, ve spodním jezdí metro. Proslavila ho fotka z roku 1970, na níž 66 tanků zkouší jeho statiku. Za socialismu se jmenoval po prvním dělnickém prezidentovi Klementu Gottwaldovi, ale říkalo se mu Most sebevrahů: skokem z něj se zabilo přibližně 200 až 300 osob.
  • Chcete vidět Stalinovu sochu z Letné na vlastní oči? Vydejte se do hotelu InternationalPraze-Dejvicích, socha je vetkána v zachovalém gobelínu, navrženém Cyrilem Boudou. Budova ve stylu socialistického realismu vznikla v letech 1952 až 1956 z rozhodnutí tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky; prý doufal, že slavnostního otevření se zúčastní sám Stalin. Jde o zmenšenou kopii Stalinových věží, skupiny sedmi výškových budov v Moskvě. Hotel je 88 metrů vysoký, má 16 pater a z reprezentativních prostor v 15. patře se otvírá 360stupňový panoramatický výhled na město.
  • Stavět za socialismu nebyl žádný med. Například přehrada FlájeKrušných horách se začala budovat v listopadu 1951 bez řádné projektové dokumentace a celou dobu se potýkala s nedostatkem pracovních sil, mechanizace i se složitým terénem; jen ražba pětikilometrové štoly do úpravny vody trvala sedm let. Vzorem pro 50 metrů vysokou, přes padesát metrů širokou a 459 metrů dlouhou hráz byla jen o pár let starší švýcarská přehrada Lucendro. Další podobná už neexistuje, v Evropě stojí jen dvě a obě vypovídají o bídě poválečných let a tehdejším nedostatku cementu: vnitřní duté prostory mezi pilíři typu Noetzli se sice musely složitě bednit, ale ušetřily až třetinu betonu, který by jinak byl potřeba. Výstavba přehrady se táhla až do roku 1963 a komunistické heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře i při jejím napouštění: kvůli velkému suchu se plnila dva roky.
Brutalismus: architektura, která budí vášně

Brutalismus: architektura, která budí vášně

Několik let bojů za zachování či zánik areálu budov Transgasu v Praze vyvolalo zájem o architekturu brutalismu. Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, ale přinesl do socialistického Československa alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou.

Bývalá budova Transgasu v Praze

Bývalá budova Transgasu v Praze

Budova Transgas byl komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978 v brutalistickém stylu. Stála na Vinohradské třídě. V roce 2020 došlo k demolici této brutalistické budovy.

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Komplex Cube – bývalá budova Koospolu

Budova CUBE dříve Koospol je brutalistická kancelářská budova u Evropské třídy ve Vokovicích v Praze 6, poblíž Šáreckého údolí.

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

Obchodní dům Kotva – největší obchodní dům v Československu

V zimě roku 1975 byl v Praze otevřený Obchodní dům Kotva postavený v moderním architektonickém stylu tzv. brutalismu.

 Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova – Mordor na Žižkově

Ústřední telekomunikační budova byla vybudována v letech 1972 až 1979. Její charakteristická věž se stala výrazným orientačním bodem nedaleko Nákladového nádraží Žižkov. Od roku 2023 prochází budova postupnou demolicí.

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Bunkr Bezovka pod pražskou Parukářkou

Protiatomový kryt Bezovka je komplex v podzemí Parukářky na pražském Žižkově. Byl vybudován v letech 1950–1955 a počítal s ukrytím přibližně 5 000 osob. Do krytu vede pětice přístupových chodeb a dvě odvětrávací věže použitelné i jako nouzový východ. Dnes by v něm našlo úkryt 2 500 osob.

Sky Suite Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

Sky Suite Hotel – luxusní ubytování na Žižkovské věži

Ubytujte se v šestihvězdičkovém jednopokojovém hotelu – apartmá. Položte se do prostorné postele a pozorujte Prahu z ptačí perspektivy obklopeni nejmodernějšími technologiemi a profesionálním personálem.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Další aktuality

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

Prahou jezdí tramvaje a autobusy s vánoční výzdobou

Dopravní podnik hlavního města Prahy vyslal s první adventní nedělí do pražských ulic svoji flotilu vánočně nazdobených vozidel. Cestující se nimi mohou svézt až do Tří králů, tj. do 6. ledna 2024. O vánoční výzdobu se postaraly tisíce vánočních světýlek, vnitřní vánoční dekorace a vnější polepy s vánoční tematikou. Kromě výzdoby tramvajových vozů a autobusů je letos vánočně osvětlená také horní stanice lanové dráhy – Petřín anebo oblíbená Mazačka.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura