Úvod > Aktuality > Do muzea pro potěchu i vzdělání
Zážitky

Do muzea pro potěchu i vzdělání

  • Vydáno3. října 2012
Muzeum je prý stálá nevýdělečná instituce ve službách společnosti. Získává, uchovává, zkoumá a vystavuje hmotné doklady o člověku a jeho prostředí. Účelem či posláním muzea je pak studium, vzdělání, výchova i potěšení. Podle zaměření se dělí na všeobecná a specializovaná. Jo, a ještě několik maličkostí. Depozitáře nejsou na rozdíl od expozic přístupné veřejnosti a to, co shromažďuje umělecké sbírky, se nazývá galerie.
Nechme stranou muzea všeobecná a vydejme se do muzeí specializovaných, takových, kterých je u nás stále více a která se věnují kde čemu. Ostatně posuďte sami. Například Máslovické muzeum másla má specializaci nad všechny. Už jenom samotné uchovávání exponátů dá asi zabrat. V jeho expozici najdete například různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a dalších předmětů souvisejících s tradiční výrobou másla. A protože se Máslovice nachází v turisticky zajímavém prostředí přírodního parku Dolní Povltaví, není divu, že tu vznikla i netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu. Podobně laděným muzeem je Muzeum pravých olomouckých tvarůžků v Lošticích, snad jenom s úžasnější vůní. Vzniklo v místě původní výrobny syrečků a část zdejších exponátů je vlastní, část potom dlouhodobě zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Olomouci.

Jedinečnou možnost, jak poznat středověký důl, máte v Kutné Hoře v Českém muzeu stříbra, kde se seznámíte mimo jiné také s historií města. Hlavní expozice pak přibližuje proces, kterým musela projít stříbrná ruda – od jejího dobývání až po ražbu stříbrné mince. Součástí návštěvy muzea je také unikátní prohlídka původního středověkého dolu. Další muzeum, tentokrát Hornické v Harrachově, nabízí návštěvníkům kroměminerálů fluoritových ložisek také nástroje a pomůcky používané při těžbě nebo mapy a fotografie dokumentující práci na zdejším ložisku. Zdejším unikátem je potom prohlídková štola dlouhá asi 1 000 m. Její trasa vede typickým prostředím rudného dolu.
 
Svět motocyklů a hraček najdete v Kašperských Horách. Hračky a motocykly, pro někoho možná zvláštní kombinace. Ale pokud připustíme, že i velcí si rádi hrají a děti milují různá přibližovadla, potom je vše tak, jak má být. Navíc předci majitelů muzea patřili ke známým výrobcům dřevěných hraček. Neméně zajímavá přibližovadla můžete vidět v Muzeu sportovních vozů Lány, například Formuli 1. Tedy mimo další více jak stovky aut. Zdejší expozice je krásnou ukázkou vývoje závodních a sportovních vozů od 20. let minulého století po současnost. Mezi nejstarší exponáty patří Ford T z roku 1914.V areálu se nachází také příjemná restaurace a hotel.
 
Na samý závěr jsme si nechali pozvánku do muzea, které vzniklo doslova a do písmene pro potěchu. Už samotný název společnosti – Agentura dobrý den – potěší, a co teprve, když se dozvíte, že se jedná o Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jistě jste o něm už slyšeli, ale ruku na srdce, na vlastní oči zatím asi neviděli. Hlavním posláním muzea je mapovat unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů, a někteří dokonce v té Guinnessově. Muzeum má také svou pobočku, kterou je nedaleká expozice Zlaté české ručičky, vzdálená od té první asi 5 minut chůze. Tady tvoří většinu exponátů kytary, housle, mandolíny, vázy a obrazy ze sirek. Spatříte tu například i slavnou Monu Lisu.
Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Svět motocyklů a hraček v Kašperských Horách

Vydejte se s námi zpět do historie či vlastního dětství. Aspoň částečně vám to umožní jedna z největších tuzemských kolekcí historických motocyklů a hraček.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Máslovické muzeum másla

Máslovické muzeum másla

Malé máslovické muzeum másla je jediné svého druhu v České republice. Netradiční naučná stezka od muzea k vltavskému přívozu.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.

Hornické muzeum v Harrachově

Hornické muzeum v Harrachově

Když vás při návštěvě Harrachova omrzí hory a dostanete chuť na trochu kultury, zábavy a poučení, můžete navštívit expozice Hornického muzea, k němuž patří veřejnosti zpřístupněná podzemní prohlídková štola.