!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Palác Lucerna – secesní srdce Prahy
Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.
Nové Město pražské je plné pasáží, jež ústí do křivolakých ulic, malých krámků a pitoreskních schovaných kavárniček. Systém pasáží v Lucerně je nejspíš největší a nejzajímavější. Secesní palác Lucerna z roku 1920 (který poznáte podle toho, že nad jeho vchodem visí velký znak vyobrazující lucernu) je protkaný složitou sítí pasáží, jež propojují Vodičkovu se Štěpánskou ulicí. Z pasáže vede též vchod do slavného velkého sálu Lucerny, překrásného kina, rockového klubu, jedinečných krámků, vinotéky a módních kaváren. Od počátku provozu také Pražané uvykli chodit do Mramorového sálu Lucerny na taneční kurzy. V atriu uprostřed pasáže od stropu visí provokativní socha sochaře Davida Černéhosv. Václav sedící na břiše mrtvého koně.

Skelet budovy vznikal v letech 1907 až 1921 mimo jiné též podle návrhu Ing. Stanislava Bechyně a projektu J. Čamského a Václava Havla. Na tehdejší dobu se jednalo o velice unikátní stavbu, neboť to byla jedna z prvních železobetonových staveb v Praze vůbec s velmi originálně řešenou sklem zastřešenou pasáží. Stavbu realizoval stavitel Ing. Vácslav Havel (dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla). Zajímavostí je, že palác měl původně sloužit jako hokejový stadion. Po roce 1989 byl Palác Lucerna v restituci vrácen zpět rodině Havlových a je nyní v majetku manželky Ivana Havla paní Dagmar Havlové. Jedná se o památkově chráněný komplex.
 
Palác Lucerna se stal záhy centrem kulturního a společenského života v Praze a v jeho prostorách se odehrávalo mnoho významných společenských událostí. Svůj statut zachovává do dnešnich dnů, kdy je Palác Lucerna nositelem odkazu bohaté kulturní tradice České republiky.


Kavárna Lucerna

Kavárna Lucerna, situovaná v prvním patře přímo uprostřed pasáže, je architektonickým skvostem, kde hosté mohou příjemně strávit čas, například při čekání na filmovou projekci, při pracovní schůzce nebo si jen vychutnat skvělou kávu, sklenku dobrého vína či ochutnat z nabídky tradičních zákusků.

Kapacita kavárny je 160 míst k sezení a další okolo baru. Hosté mohou využít Wi-Fi připojení na internet, kavárna je plně klimatizována, aby se ve všech ročních obdobích cítili příjemně. Kromě reprodukované hudby se zde často pořádají hudební akce s využitím krásného klavíru, který je na kavárně již mnoho let využíván. Z pravidelných hudebních těles zmíníme například "Jazz band Lucerna" či klavírní vystoupení více umělců. Pravidelně se také na kavárně koná taneční večer argentinského tanga "Milonga" pro všechny.

Kavárnu Lucerna lze také využít pro soukromé akce, např. svatební party, narozeninové oslavy, party po filmových premiérách či koncerty pro uzavřenou společnost.
 

Komunitní zahrada na střeše budovy (2018)

Ze střechy Lucerny se podíváte nejdříve až v rokce 2018. Kavárník Ondřej Kobza zde vytváří komunitní zahradu. Mělo by jít spíše o symbolickou zahradu, nikoliv o produkční zdroj zeleniny. Kobza plánuje dělat také workshopy, aby se místní obyvatelé například dozvěděli o tvorbě kompostu a dalších nutných věcech pro pěstování.
Zobrazit více