Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze
Památky

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

První budova Legiobanky (palác Archa) vznikla na místě jednopatrového pozdně klasicistního domu z poloviny 19. století, který byl zbořen. V domě býval slavný, pravděpodobně první pražský kabaret U Bucků a stejnojmenný pivovar. V roce 1919 vznikla potřeba banky pro československé legionáře v Rusku a ve Francii, aby si mohli ukládat přebytky žoldu a peníze za prodej nespotřebovaných přídělů potravin.

Budovu projektoval Josef Gočár v tehdy novém architektnickém slohu rondokubismu. Užívá se pro něj také termín národní sloh nebo obloučkový kubismus. Šlo o to, že původní kubistické hrany, krychle a jehlany byly zjemněny a zaobleny do obloučku v duchu slovanské tradice. Budova Legiobanky byla ve své době vynikající ukázkou českého vlastenectví. Impozantní budova má fasádu navrženou známým českým kubistickým sochařem Ottou Gutfreundem, prvním kubistickým sochařem na světě.

Na fasádě je jeho plastika českých legionářů a jejich bitev v Srbsku během první světové války. Tato rondokubistická budova má nádherné dřevěné dveře, spletité železné zábradlí s ozdobnými spirálami, parketovou podlahu, malby na stěnách, prvky z mramoru a překrásnou klenutou halu ve druhém patře.

Nejlépe zachována zůstala původní malířská výzdoba ve sloupové síni čekárny v prvním patře v tzv. kolumbáriu. Mobiliář banky byl vyroben podle návrhů Josefa Gočára. V suterénu objektu byla vybudována koncertní síň s varhanami, která byla přeměněna na divadelní sál. Hrávalo zde divadlo D 34 E. F. Buriana.

Legiobanka byla po únoru 1948 začleněna do Státní banky československé a obě budovy léta sloužily k administrativním účelům. Po roce 1992 zde probíhala velkolepá rekonstrukce – vznikla zde nová průchozí komunikace, v níž byla osazena i fontána a umělá parková krajina. Zároveň byl rekonstruován divadelní sál, ve kterém dnes sídlí divadlo Archa, neboť hlavní sál trochu připomíná palubu lodi. Zrekonstruován byl také bufet s restaurací U Rozvařilů, jehož jméno navazuje na kabaretní pivnici, oblíbenou před první světovou válkou. Do celkové rekonstrukce areálu byla zahrnuta i obnova původních ornamentů v interiérech, kování zábradlí a mříží, dveří, parket i nábytku.

Provozovatel

Československá obchodní banka, a.s.

Na poříčí 24
115 20 Praha 1
Tel.:
+420 261 359 495
Email:
info.pra-na-poric...
WWW:
www.csob.cz
GPS:
50,089716 14,433641
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Komentovaná vycházka – Bohémský svět pražských kaváren

Vydejte se s námi po stopách legendárních pražských podniků, nad jejichž kávou a vínem potřísněnými stolky trávily své dny celé generace pražských umělců a snažily se přivábit svou múzu.
Praha 1, Praha

Betlémy 2022 – kostel sv. Josefa na Novém Městě

Betlém v tomto kostele kapucínského řádu je řezbářské dílo připisované rodině pana Josefa Chocholy (1866–1918) z Příbrami, který se později přestěhoval do Prahy na Smíchov.
Praha, Praha

Strážce města – expozice ve Svatomikulášské městské zvonici

Stálá expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.
Praha 1, Praha

České vánoční trhy na náměstí Republiky

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích. Vánoční trhy na náměstí Republiky začínají 24. listopadu 2022 a potrvají do 24. prosince 2022. Bude otevřeno každý den od 10 do 19 hodin.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Obchodní dům Bílá labuť Praha

Obchodní dům Bílá labuť byl otevřen v roce 1939. V této době byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě.
Praha 1, Praha

Divadlo Archa – scéna pro současné umění

Divadlo Archa bylo otevřeno v roce 1994. Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény.
Praha 1, Praha

Art Deco Imperial Hotel Praha

Nenechte si ujít pobyt v pražské perle stylu Art Deco s kubistickými prvky, které byly doplněny pozdně secesní mozaikou. Zažijte atmosféru počátku 20. století ve slavném hotelu a kavárně Imperial.
Praha 1, Praha

Art & Event Gallery Černá labuť

Multifunkční prostor se nachází v 8. patře obchodního domu Černá labuť. Konají se zde artové projekty, výstavy, soukromé i firemní akce.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Ema espresso bar v Praze na Florenci

Špičková kavárna berlínského střihu s nabídkou výběrové kávy od nás i ze zahraničí, která nabízí kromě espressa i alternativní metody přípravy.
Praha 1, Praha

Next Door by Imperial – české bistro Zdeňka Pohlreicha

Prague Bistro Moderne – to je to, co můžete od Next Door očekávat. Restauraci s bleskovým servisem, špičkovou kuchyní a atmosférou, která je skutečně pro každého.
Praha 1, Praha

Hotel Cosmopolitan Praha – luxusní ubytování v historickém centru Prahy

Nově otevřený luxusní butikový hotel jen pár kroků od Obecního domu. Ubytování ve stylu Art Deco v unikátních interiérech hotelu s géniem loci Starého Města pražského.
Praha 1, Praha

Hotel Harmony

Turistický hotel Harmony*** v Praze nabízí služby jedinečného vstřícného personálu, bohaté snídaně a skvělou centrální polohu.
Praha 1, Praha