ÚvodČeská nejKulturníDavid Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch
Kulturní

David Černý – umělec a autor originálních i kontroverzních soch

Viselec, obří stříbrná Lilith v Karlíně, miminka šplhající po žižkovské televizní věži anebo robotická restaurace Cyberdog v Nových Butovicích: to je jen malý výběr z děl Davida Černého (* 15. prosince 1967, Praha). Proslavil se především jako tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik.
David Černý vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je jednou z nejvýraznějších osobností české výtvarné scény a instalace jeho děl často provází skandály, rozpaky a pohoršení. Platilo to pro sousoší čůrajících pánů v areálu Franz Kafka Musea na Malé Straně stejně jako pro Viselce na Starém Městě, při jedné zahraniční zápůjčce mylně považovaného za sebevraha, pro sochu sv. Václava sedícího rozkročmo na mrtvém koni, který visí vzhůru nohama v pasáži Lucerna, anebo narůžovo natřený tank z pražského Smíchova; ten je k vidění ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.

Na jaře 2023 David Černý otevřel vlastní muzeum, které se jmenuje Musoleum a najdete ho na pražském Smíchově v areálu bývalého Lihovaru.

Téměř všechny sochy Davida Černého v lidech probouzí emoce všeho druhu, od pohoršení až po bezvýhradné nadšení. Důkazem jsou například Miminka Babies, deset černých laminátových miminek, šplhajících po Žižkovském televizním vysílači. Původně byly sochy na věž instalovány jen dočasně v rámci projektu Praha – Evropské město kultury 2000, pro velký úspěch se ale na věž vrátily natrvalo; tři mimina si prohlédnete zblízka u Musea Kampa.

Jedním z největších kousků Davida Černého je Lilith, lesklá obří žena objímající budovu Fragment v Karlíně. Další zajímavé projekty Černý chystá pro pražskou čtvrť Nové Butovice, kde už stojí jeho technologicko-informační centrum s robotickou restaurací Cyberdog nebo plastika Trifot. Podle projektu, na němž se s Davidem Černým podílí Tomáš Císař z ateliéru Black n‘ Arch, by tu měla vyrůst vůbec nejvyšší stavba v Česku, 125 metrů vysoká věž Top Tower. Tu doplní gigantický, 135 metrů vysoký vrak lodi s vyhlídkou na vrcholu.

David Černý je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, grantu Nadace Pollocka a Krasnerové a ceny na bienále v Kortrijku.
 

Zvláštní, provokující a originální sochy Davida Černého

  • Na autobusové zastávce Sokolská u zdi v Liberci je instalovaná Černého Hostina obrů. Přístřešek zastávky má tvar stolu, na jehož desce – tedy střeše – jsou nejrůznější jídla a předměty. Černý své dílo komentuje slovy: „Zátiší na desce stolu připomíná přerušenou hostinu, od které musela jakási rodina bronzových obrů náhle odejít. Pro nás, rasu malých a uspěchaných lidí, zbylo jen místo pod stolem, v prostoru tajných her, o kterých ti ostatní neměli ani ponětí... Je to místo nejen k zastavení autobusu, ale i zastavení lidí a přemýšlení.“
  • Socha Quo vadis, plastika Trabantu na vysokých nohách, symbolizuje rok 1989 a hromadný útěk východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze. Originál dostalo Fórum pro soudobé dějiny v Lipsku, bronzový odlitek stojí na zahradě německého velvyslanectví v Lobkowiczkém paláci na Malé Straně.
  • Pro letní olympijské hry v Londýně 2012 Černý připravil anglický patrový autobus, který pilně dělá kliky a u toho heká. V současné době je k vidění na pražském Chodově.
  • Na budovu kulturního centra MeetFactory v prostoru železničního depa v Praze na Smíchově Černý „zavěsil“ dvě červená auta.
  • U pražského komplexu BB Centrum je plastika Brouk, model automobilu Porsche 911 připnutý na špendlíku. Auto je složené z jedenácti dílků a pohybuje se, takže připomíná kroutícího se brouka v entomologické sbírce.
  • U obchodního centra Quadrio u stanice metra Národní třída je k vidění pohyblivá Hlava Franze KafkyNa fasádě vedlejšího domu Máj mají být dvě obří sochy motýlů
  • V bývalé Waltrovce u stanice metra B Jinonice stojí sochy tří Pegasů.
  • V Praze na Strahově vznikl vůbec první punkový pomník hlavního města, a to ke 40 rokům působení skupiny Visací zámek.
  • Poprask vyvolala 16 metrů vysoká satirická instalace Entropa, zpodobňující státy Evropské unie. Domov našla v Techmania Science Center v Plzni.
Klikající autobus Davida Černého Památky

Klikající autobus Davida Černého

Pro Letní olympijské hry v Londýně 2012 umělec David Černý připravil anglický patrový autobus, který pilně dělá kliky a u toho heká. V současné době je k vidění na pražském Chodově.

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.

Obchodní dům Máj Životní styl

Obchodní dům Máj

Obchodní dům Máj na rohu ulic Národní a Spálená je jednou z nejvýznamnějších staveb české architektury 70. let 20. století. Ikonický obchodní dům prochází rozsáhlou rekonstrukcí, 24. června 2024 by se měl otevřít v novém kabátě jako obchodní i zábavní centrum.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Techmania Science Center v Plzni Zážitky

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Musoleum Davida Černého Kultura

Musoleum Davida Černého

Na pražském Smíchově, v budově bývalého Lihovaru vzniklo muzeum Davida Černého. Na pěti patrech a 1200 metrů čtverečních najdou návštěvníci od dubna 2023 průřez celou jeho tvorbou.

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha Památky

Televizní věž Žižkov – Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

S osobností na procházku: po Praze s Davidem Černým, autorem originálních uměleckých děl

David Černý (*1967) patří k nejvýraznějším osobnostem české výtvarné scény. Plastiky, které u nás i v zahraničí umisťuje do veřejného prostoru, probouzejí spousty emocí, od nadšení přes rozpaky až po pohoršení. Projděte se s Kudy z nudy Prahou a poznejte nejoriginálnější kousky i další díla, která se zatím teprve plánují.

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Výlet za provokativními sochami Davida Černého

Kdyby se hlasovalo o nejkrásnější nebo nejslavnější sochu v Praze, kandidátů na vítěze by byla celá řada. Pokud však budeme hledat sochy nejoriginálnější, pátrání se zúží na několik míst. Vydejte se s námi do historického centra Prahy a objevte všechny sochy Davida Černého!

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Seznamte se: čeští sochaři od mistrů baroka až po moderní sochařství

Vydejte se s Kudy z nudy za kouzlem slavných českých soch a poznejte jejich autory! Ukážeme vám slavná a významná sochařská díla, sochy fascinující i provokující, staré stovky let i pár roků. Vstupte do jedinečného světa umění a historie skrze české sochařství.

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění Kultura

MeetFactory – mezinárodní centrum současného umění

MeetFactory o. p. s. vytváří v Praze ojedinělou platformu uměleckého provozu, která nabízí přímý kontakt s umělci všech oborů a otevírá možnost k navázání spolupráce s představiteli mezinárodních kulturních institucí.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy Kultura

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Sochy bronzových miminek na Kampě Životní styl

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.

Plastika Trifot od Davida Černého Kultura

Plastika Trifot od Davida Černého

Před multižánrovým uměleckým prostorem Czech Photo Centre si můžete prohlédnout plastiku Davida Černého s názvem Trifot. Znázorňuje podobu oživlého kráčejícího monstra, jehož hlavu tvoří soubor fotoaparátů a nohy stativy.

Multifunkční budova Quadrio v Praze Zážitky

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově Kultura

Sousoší zadnic Davida Černého na pražském Smíchově

V areálu bývalého centra pro současné umění FUTURA se nachází pětimetrové sousoší zadnic od Davida Černého. Sousoší není volně přístupné od doby, kdy centrum v roce 2022 zaniklo.

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích Kultura

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně Památky

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně

Nový pražský monument – obryně Lilith sochaře Davida Černého. Na budově Fragment v Karlíně je od podzimu 2022 instalovaná blyštivá socha ženy, která váží 35 tun, měří 24 metrů a má pohyblivou hlavu. Jmenuje se Lilith a vytvořil jí výtvarník a sochař David Černý.

Pomník kapely Visací zámek na Strahově Památky

Pomník kapely Visací zámek na Strahově

V Praze na Strahově byl postaven vůbec první punkový pomník hlavního města. Byl odhalen v červnu 2022 příležitosti 40. let působení skupiny Visací zámek. Podle autora pomníku, sochaře Davida Černého, má připomínat kiosek, kterému se říkalo stánek U Johna Debila.

Žižkovský vysílač je čtvrtou nejošklivější stavbou na světě

Žižkovský vysílač je čtvrtou nejošklivější stavbou na světě

Na dominantu pražského Žižkova – televizní vysílač architekta Václava Aulického – jsou různé názory. Americký zpravodajský server CNN zařadil vysílač do žebříčku 10 nejošklivějších budov světa, kde získal „bramborovou“ medaili. Od podzimu 2011 se začal vysílač modernizovat. Vyhlídka je však i v zimě otevřena denně od 10 do 22 hod.

Růžový tank, symbol svobody v umění, se stěhuje do Brna

Růžový tank, symbol svobody v umění, se stěhuje do Brna

Komenského náměstí v Brně získá dočasně novou uměleckou dominantu. Před Červeným kostelem bude stát slavný „růžový tank“. Stane se součástí výstavy KMENY 90, kterou Moravská galerie v Brně zahajuje 13. května. Milovníci umění i široká veřejnost si ho budou moct prohlédnout už od 11. května, kdy v nočních hodinách dorazí z pobočky Vojenského historického ústavu v Lešanech. Na jeho cestě ho doprovodí i jeho autor, jeden z nejrespektovanějších umělců současnosti, David Černý.

Dvanáct soch, které vás rozveselí a pobaví

Dvanáct soch, které vás rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček dvanácti nejpodivnějších kousků.

Socha Viselec od Davida Černého Památky

Socha Viselec od Davida Černého

Socha visí vysoko nad zemí v pražské Husově ulici. Vytvořil jí známý kontroverzní umělec David Černý v roce 1997. Zvláštní socha má představovat vysoké hloubání o možnostech rozhodování. Každý z nás si totiž dokáže řídit vlastní osud tak jako právě zde „visící“ Sigmund.

Socha auta Davida Černého u BB Centra na Praze 4 Památky

Socha auta Davida Černého u BB Centra na Praze 4

Na rohu ulic 5. května a Vyskočilova v pražské Michli naleznete mobilní sochu Davida Černého – jedná se o automobil Porsche 911 naražený na vysokém sloupu těsně u BB Centra. Automobil pokrytý opalizující barvou za slunných dnů pěkně svítí do dálky a může se pohybovat.

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny Památky

Sousoší čůrajících pánů Davida Černého u Hergetovy cihelny

Na Kampě, ve dvoře Hergertovy cihelny je od roku 2004 umístěno dílo nazývané Čůrající postavy. Dva bronzoví muži o výšce 210 cm jsou ovládány elektronickým zařízením, které umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že proud vody na hladinu jezírka ve tvaru České republiky.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Pegasové Davida Černého na Waltrovce Památky

Pegasové Davida Černého na Waltrovce

Sousoší v pražských Jinonicích tvoří tři sochy v podobě koňských trupů s leteckým motorem. David Černý ho vytvořil v roce 2017 jako odkaz na bývalou továrnu na letecké motory, která v místech dnešního Walterova náměstí stávala.

Podzimní Minerály a drahé kameny

Největší podzimní akce v Praze zaměřená na minerály, drahé kameny, autorské šperky a věci pro vlastní tvoření.
Praha 8, Praha

Vánoční veletrh Sběratel

Největší předvánoční setkání sběratelů známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelství za účasti vystavovatelů z celého světa.
Praha 8, Praha

Zombie Night Run

Kdo se bojí, musí umět utíkat!
Praha, Praha

4 Rockeři s operní pěvkyní

Prožijte souznění rockových hlasů s operním.
Praha 7, Praha

Red Bull Showrun v Praze

Formule se vrací do Prahy, tentokrát v rámci akce Red Bull Showrun. Tým Red Bull Racing ti přímo do ulic centra našeho hlavního města přiveze jeden z nejdominantnějších vozů motorsportu, monopost RB7.
Praha 8, Praha

Nomad Beer Festival 2024

Více, než dvacet tzv. létajících pivovarů či pivovarů, které byly létající, ale již přistály, degustace výhradně ze skla, s pivem se snoubící gastronomie a k tomu spousta skvělé muziky. 4. ročník dvoudenního festivalu pokračuje v Holešovické tržnici v Praze 7.
Praha 7, Praha

Sportovní motivace

Myslíte si, že ve sportu hraje roli psychika? A pokud ano, co všechno dokáže ovlivnit a změnit?
Praha 8, Praha

Komentovaná procházka – Karlín – přístav a enkláva

Původní území Špitálska bylo záplavovou oblastí za městskými hradbami, kde nemělo smysl nic stavět, a tak zde byla jen pole a zahrady pražských měšťanů.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně

Nový pražský monument – obryně Lilith sochaře Davida Černého. Na budově Fragment v Karlíně je od podzimu 2022 instalovaná blyštivá socha ženy, která váží 35 tun, měří 24 metrů a má pohyblivou hlavu. Jmenuje se Lilith a vytvořil jí výtvarník a sochař David Černý.
Praha 8, Praha

Svatá cesta z Prahy do Staré Boleslavi

Vydejte se na kole, případně pěšky, po starobylé Svaté cestě, kterou vybudovali jezuité v 17. století. Dodnes můžeme vidět podél silnice z Prahy do Brandýsa nad Labem zachovalé kapličky. Kolik jich vlastně je? Odkud kam vedou?
Praha 7, Praha

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.
Praha 8, Praha

Kaizlovy sady

Park v pražském Karlíně dýchá atmosférou přelomu 19. a 20. století. Jsou zde repliky staropražských luceren a laviček, nad jezírkem odpočívá bronzový akt sedící dívky s názvem Vzpomínka.
Praha 8, Praha

Vodní sochy ve Futurama Business Parku v Karlíně

Futurama Business Park je kancelářský komplex v pražském Karlíně, jehož exteriér zdobí neobvyklé vodní zákoutí s originálními sochami Zdeňka Ruffera. Pokochat se můžete pohledem na plavce, plameňáky nebo hrochy.
Praha 8, Praha

Kosagym v Karlíně – celoroční kurzy kickboxu a bojových sportů

Celoroční kurzy v Praze v klubu bojových umění s celoročním náborem nových členů. Kondiční i závodní kickbox pro děti a dospělé pod vedením mistrů světa.
Praha 8, Praha

Arkhe.Space

Showroom v nové budově BLOCK Karlín se stává novou destinací pro milovníky interiérového designu. Otevřeli jsme arkhe.SPACE – místo pro inspiraci, setkávání a interiérový design. Multifunkční prostor, který dokonale odráží vizi našeho studia.
Praha 8, Praha

Skauting v Praze

Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci. Skauting dává do života řadu sociálních dovedností.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace

Bistro Etapa

Servírujeme jednoduché barevné zeleninové brunche plné neokoukaných kombinací, výběrovou kávu, domácí limonády a úsměvy po celý den. Pečeme vlastní 100% celozrnný kváskový chleba a sladkosti.
Praha 8, Praha

Asijská restaurace Yam Yam v Praze

V restauracích Yam Yam, které najdete na Vyšehradě, v Dejvicích a v Karlíně si pochutnáte na prémiové asijské kuchyni. Ať už se k nám chystáte na rodinnou večeři, pracovní oběd či chcete uspořádat soukromou akci, doporučujeme rezervovat stůl předem.
Praha 8, Praha

Bistro Proti Proudu v Karlíně

Proud a spojení jsou hlavní motivy interiéru bistra Proti proudu v pražském Karlíně. Inspirace karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky, Františkem Křižíkem, se prolnula s myšlenkou propojení skrze dobrou kávu a skvělé jídlo. Prostě perfektní místo pro snídani nebo lehký oběd.
Praha 8, Praha

Veltlin – vinný bar v srdci Karlína

Vinný bar v srdci Karlína, kde můžete ochutnat přírodní autentická vína. Skrze vína, pěstovaná s ohledem k přírodě, cestujeme po regionech bývalé Habsburské monarchie.
Praha 8, Praha

Bistro na Chlebu

Naše bistro představuje jedinečný model, kde chléb a kvásek hrají hlavní roli ve všech částech našeho menu, od úvodních chodů přes sladké finále, od osvěžujících nápojů až po originální koktejly, zahrnující vše od kvásku po křupavou kůrku.
Praha 8, Praha

Café Martin v Karlíně – začtěte se u kávy

Tréninková kavárna Café Martin v pražském Karlíně je novým místem, které přitahuje milovníky literatury a čtení. Můžete zde ochutnat výtečnou kávu, kousek domácího dezertu či sklenku čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.
Praha 8, Praha

Hotel Olympik v Karlíně

Hotel Olympik je dominantní výšková budova v Karlíně. Spolu s celým komplexem se nachází u sídliště Invalidovna. Byl postaven především kvůli chystaným neuskutečněným Olympijským hrám v Praze 1980.
Praha 8, Praha

Kavárna Tika

Vůně kávy a vůně květin. To je kavárna Tika v pražském Karlíně.
Praha 8, Praha